Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Mitsubishi ανά 40΄defrost όλη τη νύχτα. Με πορτοκαλί το άριστον.

d89397b20c28a6678abf9e3222334c81.png

 

Σημασία έχει πόση είναι η εσωτερική γιατί αν μπορεί να κρατήσει την εσωτερική κοντά στην ρύθμιση ας κάνει όσα defrost θέλει 

8 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Επανέρχομαι με τις απώλειες που ζητήσατε. Ξέχασα να πω πως το θέλω μόνο για ψύξη αποκλειστικά και ήμουν ανάμεσα σε tcl miracle και Carrier crystal. Βλέπω στο crystal τρέχει τώρα στον κωτσο καλή προσφορά με εγκατάσταση συν ότι έχει το follow me και περιμένω κι άλλες προτάσεις. Η μελέτη του μηχανολόγου μου δίνει απώλειες 946 kcal οπότε η εφαρμογή έπεσε σχετικά μέσα συν ότι με υποχρέωνε να βάλω ένα παράθυρο που δεν υπάρχει έχω μόνο μια μπαλκονοπορτα. 

Screenshot_20210215_011547_com.android.chrome.jpg

οποτε ειναι ενας καλος μπουσουλας το site που θα δωσει μια ιδεα για να μην πηγαινει καποιος εντελως στα τυφλα και μονο με βαση τα τετραγωνικα που σιγουρα δεν ειναι καλος τροπος υπολογισμου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σημασία έχει πόση είναι η εσωτερική γιατί αν μπορεί να κρατήσει την εσωτερική κοντά στην ρύθμιση ας κάνει όσα defrost θέλει

Έχει κλάσει πάνω του. Με 21 ζήτηση έχει μέσα 19.2. Και δεν νομίζω να το κρατήσει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει κλάσει πάνω του. Με 21 ζήτηση έχει μέσα 19.2. Και δεν νομίζω να το κρατήσει και αυτό.

Τότε είναι μικρό για το χώρο γιατί θα έπρεπε να μπορεί να φτάσει την θερμοκρασία ,είναι μια παράμετρος τα defrost και η συχνότητα τους που θα πρέπει να υπολογίζεται όταν διαλέγουμε κλιματιστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το 18άρι Morris defrostάρει αρκετά. Περίπου ανά ώρα.

Γιατί άραγε? 😁

Ζητούμενη 17 αλλά μάλλον ο σένσορας θερμοκρασίας είναι σε βορεινό τοίχο γιατί μέσα παίζει 18-19

και μέχρι να τελειώσει το defrost πεφτεί μέχρι τους 17

Πιστεύω πως και παραπάνω να το βάλω αντε να πάει 1 βαθμό πάνω και τα defrost θα αυξηθούν.

 

20210215_103026.jpg.f97909dd469afb132a4d72a592da779d.jpg

20210215_093712.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Πιστεύω πως και παραπάνω να το βάλω αντε να πάει 1 βαθμό πάνω και τα defrost θα αυξηθούν.

Κάνε μια δοκιμή βάλτο 21 να δεις αν θα αυξηθούν τα defrost και να δεις αν θα την πιάσει την θερμοκρασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάνε μια δοκιμή βάλτο 21 να δεις αν θα αυξηθούν τα defrost και να δεις αν θα την πιάσει την θερμοκρασία 

Κοστίζουν οι δοκιμές σου ήδη καίει το 1000άρικο του.

Η βάση του και το σωληνάκι έχουν παγώσει εδώ και ώρες και στα defrost τρέχει απο άλλα σημεία και κάνει σταλακτίκες.

Δεν νομίζω ότι εχει κάν νόημα.

Αλλά θα το κάνω για χάρη σου.😉

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Κοστίζουν οι δοκιμές σου ήδη καίει το 1000άρικο του.

Η βάση του και το σωληνάκι έχουν παγώσει εδώ και ώρες και στα defrost τρέχει απο άλλα σημεία και κάνει σταλακτίκες.

Δεν νομίζω ότι εχει κάν νόημα.

Αλλά θα το κάνω για χάρη σου.😉

Άντε να πάει στα 1200 -1300 αλλά θα ξέρεις ότι έχεις ένα μηχάνημα που στις χειρότερες συνθήκες θα μπορεί να πιάσει 21 βαθμούς και δε θα σε απασχολεί μήπως παγώσεις , εξάλλου πόσες μέρες θα έχει τέτοιες θερμοκρασίες 

ποια περιοχη εισαι

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Mitsubishi ανά 40΄defrost όλη τη νύχτα. Με πορτοκαλί το άριστον.

d89397b20c28a6678abf9e3222334c81.png

 

same here...
mitsubishi ap71 τουλαχιστο 10 defrost χθες και αλλα τοσα το asyg το οποιο σημερα δεν ξεκιναει καθολου.
εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

το asyg το οποιο σημερα δεν ξεκιναει καθολου.

μαλλον εχει κολλήσει η βαλβιδα εξω , δοκιμασε να αλλαξεισ απο θερμανση σε κρυο και το αντιστροφο απο το χειριστήριο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Κάνε μια δοκιμή βάλτο 21 να δεις αν θα αυξηθούν τα defrost και να δεις αν θα την πιάσει την θερμοκρασία 

Λοιπόν με 21 ζητούμενη έπιασε 20 και έκανε 4λεπτο defrost στα ~45λεπτά.

με κατανάλωση αυξημένη κατά 50-60% 

Screenshot_20210215-121228_Smart Life.jpg

20210215_121550.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ χθες το Toshiba mirai 18.000btu δεν ήθελα να το ζορίσω (και ενδεχομένως να απογοητευτώ) και δεν το άναψα καν. Προχθές βέβαια που δούλεψε έκανε 2 μικρά σχετικά defrost και έφτασε άνετα την θερμοκρασία στους 23 σε "δύσκολο" χώρο 30+ τετραγωνικά. 

Αυτό που με εντυπωσίασε έιναι ένα μικρό general electic 9000btu που έχω στην κρεβατοκάμαρα 12 τετραγωνικά όπου και κλείστηκα χθες. Άνετα έφτασε 23+ και δεν έκανε ούτε ένα defrost ολη την νύχτα. 

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Λοιπόν με 21 ζητούμενη έπιασε 20 και έκανε 4λεπτο defrost στα ~45λεπτά.

με κατανάλωση αυξημένη κατά 50-60% 

Screenshot_20210215-121228_Smart Life.jpg

20210215_121550.jpg

Ωραία το κλιματιστικό είναι επαρκές και η κατανάλωση μάλλον θα πέσει λιγάκι από αυτό το 50-60 % το οποίο έφτασε για να ανεβάσει την θερμοκρασία όταν θα αρχίσει να κάνει συντήρηση της θερμοκρασίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ωραία το κλιματιστικό είναι επαρκές και η κατανάλωση μάλλον θα πέσει λιγάκι από αυτό το 50-60 % το οποίο έφτασε για να ανεβάσει την θερμοκρασία όταν θα αρχίσει να κάνει συντήρηση της θερμοκρασίας 

Ικανοποιημένος είμαι σε γενικές γραμμές με το Morris (tcl ουσιατικά).

Σε γραφείο είναι εγκατεστημένο στον αγιο στεφανο γι αυτό και θερμοκρασία συντήρησης πιο πολύ.

Σε σχέση με τα ακριβά σίγουρα χάνω απ τα on off σε οικονομία και σε ποιότητα θερμανσης αφού κάνει αψιχολόγητα on off όταν έχει καιρό απο 9-16 βαθμούς. Σε τέτοιες συνθήκες δεν το έχω μόνιμα ανοιχτό και ξεκινάω απο ~14-16 για να φτάσει 20-21 στην διάρκεια της μέρας.

Απαραίτητος συμβιβασμός απο άποψης θερμικής άνεσης για να κρατηθεί ο λογαριασμός χαμηλά. 

Οι 19 βαθμοί μέσα χειμώνα είναι ok για την περιοχή μου αν δεν θες να παθαίνεις σόκ όταν βγαίνεις έξω.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

same here...
mitsubishi ap71 τουλαχιστο 10 defrost χθες και αλλα τοσα το asyg το οποιο σημερα δεν ξεκιναει καθολου.
εχει κανεις καμια ιδεα γιατι δεν????

Τόσα πολλά defrost το ap71; Άρα όχι πολύ πάνω από το asyg σε αντοχή στο κρύο ή καμία σχέση;

Τώρα για το Fujitsu τι να πω; Καταρχάς έχει ρεύμα; Αν έχεις τριφασικό μήπως έχει πέσει η τάση στη μια φάση; Αν έχει ρεύμα μήπως να έκανες μια δοκιμή βγάζοντας το από το ρεύμα για καμιά ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...