Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Klausx είπε

Πως και πήγες σε LG; 

Από θόρυβο πως τα πάει; Δες αν έχει συντονισμούς και φέρνει θόρυβο μέσα στο δωμάτιο.

Πριν 10 χρόνια η LG η Panasonic, Samsung, Sanyo ακόμα παλαιότερα και άλλα ήταν υπ΄ αριθμόν ένα στις πωλήσεις. Τα πράγματα άλλαξαν όμως. Αθόρυβα μηχανήματα. Καμία σχέση με τα σημερινά Κινέζικα αν και τα σημερινά είναι εννοείται πιο αποδοτικά. Μάλλον πολλές αυτές τις εταιρείες  στην χώρα μας δεν έχουν την παρουσία που είχαν παλαιότερα.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, panosno1com είπε

Που του διεκοψα το defrost :P

Όχι, κανένα πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς το defrost είναι σαν λειτουργία ψύξης (με τους ανεμιστήρες κλειστούς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Klausx είπε

Πως και πήγες σε LG; 

Από θόρυβο πως τα πάει; Δες αν έχει συντονισμούς και φέρνει θόρυβο μέσα στο δωμάτιο.

Δεν είναι καινούριο. Το είχα πάρει περίπου πριν 4 χρόνια. Δεν έχω συντονισμό. Τουλάχιστον δεν έχω διαπιστώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Πριν 10 χρόνια η LG η Panasonic, Samsung, Sanyo ακόμα παλαιότερα και άλλα ήταν υπ΄ αριθμόν ένα στις πωλήσεις. Τα πράγματα άλλαξαν όμως. Αθόρυβα μηχανήματα. Καμία σχέση με τα σημερινά Κινέζικα αν και τα σημερινά είναι εννοείται πιο αποδοτικά. Μάλλον πολλές αυτές τις εταιρείες  στην χώρα μας δεν έχουν την παρουσία που είχαν παλαιότερα.

Και sharp. Από περιέργεια πριν 2-3 χρόνια έψαχνα αν πωλούνται Sanyo και βρήκα ένα μαγαζί που πωλούσε καινούργιο Sanyo 24αρι συμβατικό κανένα 700αρι ευρώ, μιλάμε της κοροϊδίας το κάγκελο. Ποιος ξέρει πόσα χρόνια θα είχε μείνει σε stock. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mr.Vox είπε

Η sharp αν θυμάμαι καλά είχε φέρει και τα πρώτα inverter τα οποία διαφήμιζε πριν το 2000 

Σε εμένα ήταν τα πρώτα κλιματιστικά που είδα στην ζωή μου μικρός, το είχε βάλει η γιαγιά μου κάπου το 97 στο σπίτι της ένα 16αρι το οποίο μετά από 10 χρόνια το πήρε η θεία μου στο δικό της επειδή δεν τους κάλυπτε και έναλαν 24αρι. Αργότερα στα υπνοδωμάτια έβαλαν κάτι kozy.

Edit: Τελικά πωλούνται και κάποια Sanyo inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φασόν. Έχουν site στην Ινδία. Τα προϊόντα της προορίζονται τώρα για την Ινδική αγορά. Είναι σε  συνεργασία με την Panasonic

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια εγκατάσταση που μου άρεσε τουλάχιστον με τις εξωτερικές σωληνώσεις που δεν έχω δει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού. Το πέρασα στα γρήγορα. Ίσως υπάρχουν και λάθη. Αυτά τα ξέρουν οι σωστοί  εγκαταστάτες. Μάλλον πρόκειται για φασόν invertor passion που κυκλοφόρησε στην χώρα μας.

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ κατατοπιστικό. Αμφιβάλω αν υπάρχει τεχνικός που να κάνει τέτοια δουλειά εδώ στην Ελλάδα. Χρησιμοποιεί αντλία κενού χεριού και ελέγχει για τυχόν διαρροές για 24 ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 λεπτά πριν, yiasam59 είπε

Πολύ κατατοπιστικό. Αμφιβάλω αν υπάρχει τεχνικός που να κάνει τέτοια δουλειά εδώ στην Ελλάδα. Χρησιμοποιεί αντλία κενού χεριού και ελέγχει για τυχόν διαρροές για 24 ώρες

Η σωστή εγκατάσταση είναι με κανονική αντλία κενού και όχι αυτό το σκατουλάκι και έλεγχος διαρροών με άζωτο. 

Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερο σε αυτά που κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έτσι όπως το λες είναι. Αν προσέξεις το λέει κιόλας. Εδώ όμως κρέμονται σωληνώσεις από εδώ και από εκεί χύμα και θέλουμε και αντλίες κενού. Ας σταθούμε στα θετικά του βίντεο και θα βρούμε και την αντλία. 

Μακάρι το περισσότερο ποσοστό των δικών μας εγκαταστατών να έκαναν τέτοια δουλειά. Όλοι είναι ξερόλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Αντικραδασμικα έχει ανάμεσα στη μονάδα και στις βάσεις;

Μπα όχι πρέπει να αγοράσω. 
Ελπίζω να μειωθεί.

 

ποια είναι όμως αυτά ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, teachertza είπε

Μπα όχι πρέπει να αγοράσω. 
Ελπίζω να μειωθεί.

 

ποια είναι όμως αυτά ακριβώς;

Φαίνονται στο video πιο πάνω στο 20:55 https://youtu.be/2RDfAkmDId0?t=1255

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...