Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωστός θέλει να τοποθετήσει κλιματιστικό σε μονοκατοικία με τα παρακάτω χαρατκηριστικά:

Εμβαδό: 50μ2
Μόνωση: Κακή. Παλιά μονοκατοικία με ταράτσα επάνω...
Τοποθεσία: Τρίπολη. 650μ υψόμετρο με πολύ ισχύρες αναστροφές τις βραδινές ώρες μέχρι νωρίς το πρωί.

Τον ενδιαφέρει η θέρμανση. Η πρόταση μου είναι για σόμπα pellet που πιστεύω ότι με μια ισχυρή και ποιοτική σόμπα μπορεί να γίνει φούρνος. 

Αυτός όμως δεν θέλει να ακούει για σόμπα, για κάποιον λόγο. Επιμένει για κλιματιστικό.

Εγώ θα έβαζα δύο 18άρια. Αυτός θέλει ένα 24άρι. 

Αυτός πληρώνει, οπότε ζητάω βοήθεια για ποιοτικό 24άρι με έμφαση στην θέρμανση. 

Από τις top εταιρείες. 

Μέχρι 1.400€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, gordonas είπε

Γνωστός θέλει να τοποθετήσει κλιματιστικό σε μονοκατοικία με τα παρακάτω χαρατκηριστικά:

Εμβαδό: 50μ2
Μόνωση: Κακή. Παλιά μονοκατοικία με ταράτσα επάνω...
Τοποθεσία: Τρίπολη. 650μ υψόμετρο με πολύ ισχύρες αναστροφές τις βραδινές ώρες μέχρι νωρίς το πρωί.

Τον ενδιαφέρει η θέρμανση. Η πρόταση μου είναι για σόμπα pellet που πιστεύω ότι με μια ισχυρή και ποιοτική σόμπα μπορεί να γίνει φούρνος. 

Αυτός όμως δεν θέλει να ακούει για σόμπα, για κάποιον λόγο. Επιμένει για κλιματιστικό.

Εγώ θα έβαζα δύο 18άρια. Αυτός θέλει ένα 24άρι. 

Αυτός πληρώνει, οπότε ζητάω βοήθεια για ποιοτικό 24άρι με έμφαση στην θέρμανση. 

Από τις top εταιρείες. 

Μέχρι 1.400€

 

https://www.elith.gr/calc/index.php

Επειδή λες παλιό σπίτι και αρκετά τετραγωνικά κάντε πρώτα αυτό να δείτε πόσες απώλειες υπάρχουν και μετά μιλάμε για ποσά κλιματιστικά χρειάζονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάει η θερμοκρασια κατω από 0 εκεί. Για 50τμ δύο 18αρια και ίσως στα μεγάλα κρύα κάποια σομπα με υγραέριο για υποβοήθηση. Πάντως στα μικρά υπνοδωμάτια του σπιτιού θέλει ξεχωριστό κλιματιστικο αν θέλει να έχει ικανοποιητική και ομοιόμορφη θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gordonas είπε

Γνωστός θέλει να τοποθετήσει κλιματιστικό σε μονοκατοικία με τα παρακάτω χαρατκηριστικά:

Εμβαδό: 50μ2
Μόνωση: Κακή. Παλιά μονοκατοικία με ταράτσα επάνω...
Τοποθεσία: Τρίπολη. 650μ υψόμετρο με πολύ ισχύρες αναστροφές τις βραδινές ώρες μέχρι νωρίς το πρωί.

Τον ενδιαφέρει η θέρμανση. Η πρόταση μου είναι για σόμπα pellet που πιστεύω ότι με μια ισχυρή και ποιοτική σόμπα μπορεί να γίνει φούρνος. 

Αυτός όμως δεν θέλει να ακούει για σόμπα, για κάποιον λόγο. Επιμένει για κλιματιστικό.

Εγώ θα έβαζα δύο 18άρια. Αυτός θέλει ένα 24άρι. 

Αυτός πληρώνει, οπότε ζητάω βοήθεια για ποιοτικό 24άρι με έμφαση στην θέρμανση. 

Από τις top εταιρείες. 

Μέχρι 1.400€

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

https://www.skroutz.gr/s/3124562/Mitsubishi-MSZ-MUZ-GF71VE.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορίστε και ένα τελευταίο διάγραμμα του Mitsubishi sf50ve όπου βλέπουμε ότι ενώ θα μπορούσε να παίξει στα 270W ως ελάχιστα, ο προγραμματισμός του το πάει σε ελάχιστα 1000W όποτε η εξωτερική πέφτει κάτω από 12C:image.png.f5b9cc6e31828327807b8358ef6d5569.png

Λέω τελευταίο μιας και ο ιδιοκτήτης πιθανότατα βαρέθηκε να έρχεται ένας βλαμμένος και να του λέει πόσο λάθος κλιματιστικό πήρε και αφαιρέθηκε το sonoff...

ignorance is a bliss...

΄Ετσι και αλλιώς δεν έχουμε να δούμε κάτι άλλο για αυτό.

Πρόκειται για ένα κλιματιστικό το οποίο η mitsubishi το θέλει να είναι όσο το δυνατό πιο αθόρυβο και ποτέ να μην ταλαιπωρεί τον άνθρωπο με ψυχρά ρεύματα ενώ ταυτόχρονα έχει μικρή και βολική σε μέγεθος εσωτερική μονάδα. Από την άλλη θα καίει κατά περίπτωση ώστε να βγάζει καυτό χαμηλής ταχύτητας αέρα. Ταυτόχρονα η πελώρια εξωτερική μονάδα θα του φάει το μισό μπαλκόνι ενώ το μέγεθος της θα προσφέρει μόνο χαμηλή στάθμη θορύβου ενώ δεν συνεισφέρει καθόλου στην αποτροπή frosting. Γενικά είναι για κάποιον ο οποίος έχει περιορισμό διαστάσεων ή θέλει μικρή εσωτερική μονάδα. Στην αντίθετη περίπτωση από αυτά που έχουμε τουλάχιστον, ας προτιμήσει ένα toshiba shorai /edge ή κάποιο Daikin perfera.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αλήθεια έχουμε εικόνα πως συμπεριφέρεται το Daikin perfera όσον αφορά την παγοποίηση; Τι είδες σε σχέση με το edge @rbx1000

;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2021 στις 6:00 ΜΜ, mr.Vox είπε

Μια εγκατάσταση που μου άρεσε τουλάχιστον με τις εξωτερικές σωληνώσεις που δεν έχω δει στην Ελλάδα. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιήθηκε αντλία κενού. Το πέρασα στα γρήγορα. Ίσως υπάρχουν και λάθη. Αυτά τα ξέρουν οι σωστοί  εγκαταστάτες. Μάλλον πρόκειται για φασόν invertor passion που κυκλοφόρησε στην χώρα μας.

 

 

Στις 20/2/2021 στις 9:04 ΜΜ, mr.Vox είπε

Ναι έτσι όπως το λες είναι. Αν προσέξεις το λέει κιόλας. Εδώ όμως κρέμονται σωληνώσεις από εδώ και από εκεί χύμα και θέλουμε και αντλίες κενού. Ας σταθούμε στα θετικά του βίντεο και θα βρούμε και την αντλία. 

Μακάρι το περισσότερο ποσοστό των δικών μας εγκαταστατών να έκαναν τέτοια δουλειά. Όλοι είναι ξερόλες.

Screenshot_339.png.1b4d3277234fad0f55f30d58b449d654.png


Με avg. 80 ευρώ και πολλά κάνουν. Δεν νομίζω να ζητηθούν τα παραπάνω και να αρνηθεί κάποιος επαγγελματίας. Απλά το κόστος ανεβαίνει κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ποσά που φαίνονται στην εικόνα δεν είναι η αμοιβή του εγκαταστάτη αλλά το κόστος του συστήματος εγκατεστημένο, στην αμερική τα κλιματιστικά δεν μπαίνουν με ένα μέτρο γραμμή όπως συνήθως στην ελλάδα αλλά τρέχουν μεγάλες αποστάσεις μέσα στο σπίτι και αυτός που τα βάζει δεν είναι ένας που τα κάνει όλα, υπάρχει ψυκτικός ηλεκτρολόγος μαραγκός (κανονικοί με άδεια επαγγέλματος) και βγαίνει άδεια για το έργο  που ο ιδιοκτήτης την πληρώνει. Έτσι γίνονται και πληρώνονται οι δουλειές στα σοβαρά κράτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μην ξεχάσουμε και την άδεια της πολεοδομίας.

Πράγματι και στην Αυστραλία ισχύει αυτό που λες. Όχι όμως και 3000 δολάρια για ένα split.Το γνωρίζω από πρώτο χέρι. Εδώ όμως ψαχνόμαστε για την αντλία κενού (και καλά κάνουμε) και δεν μας απασχολεί πχ καθόλου η ασφάλεια ρεύματος από την οποία μπορεί να παίρνουν ρεύμα πέντε έξι άλλες συσκευές.

Είσαι μπροστά στην εγκατάσταση του λες βάλε τα τρία μέτρα και αυτός με διάφορους τρόπους προσπαθεί να σε ξεγελάσει και βάζει ένα μέτρο.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν σήμερα έγινε συντήρηση σε ενός χρόνου Fujitsu υποτίθεται για να μη χάσω τη μεγάλη εγγύηση. Τι μόνο που με προβλημάτισε είναι τα φίλτρα που έβαλαν. Είχε 2 διαφορετικά και έβαλαν 2 ίδια. Μάλιστα επέμενα ότι είναι για αλλη δουλειά το ενα και αλλη το άλλο. 

Μου έβαλαν τα 2 μαύρα αφού τα κόψαμε και μοιάζει με το άσπρο σαν του αποροφητηρα και δεν είχαν σαν το άλλο το κυματιστο που νομίζω αυτό είναι του άνθρακα.

Τα έχω κρατήσει τα παλιά μήπως καθαρίζονται κάπως 

Καμία γνώμη;

20210223_142130(1).jpg

Επεξ/σία από Spyrus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν διαβάζω το manual:

Το ένα είναι Φίλτρο κατεχίνης μήλου (UTR-FA16) και θέλει αλλαγή κάθε 3 μήνες

Το άλλο λέγεται Φίλτρο αποσμήσης με χρήση ιόντων (UTR-FA16-2) με αλλαγή κάθε 3 χρόνια.

Αυτό καθαρίζεται κάθε 3 μήνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Original δεν νομίζω να βρεις της μάνας τους.  Ισχύει για όλες τις μάρκες.

Έχω βρει χύμα και βάζω τα οποία τα κόβω εγώ. Τώρα για μήλα και για ξύδια καθαρά θέμα marketing είναι για να χρεώνουν ότι θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim δηλαδη οταν παει η εξωτερικη 13-15-18 βαθμους τοτε πεφτει πιο χαμηλα? τα 270 πότε τα βλεπει; κριμα παντως για mitsubishi να χει τετοιο προγραμματισμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, energy52 είπε

@liakjim δηλαδη οταν παει η εξωτερικη 13-15-18 βαθμους τοτε πεφτει πιο χαμηλα? τα 270 πότε τα βλεπει; κριμα παντως για mitsubishi να χει τετοιο προγραμματισμο..

Ναι, από 12C και άνω εξωτερικής, παίζει 270W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

Έχω ένα διαμέρισμα που χτίζεται, και σιγά σιγά τελειώνουν οι βαριές δουλειές οπότε είπα να κοιτάξω για AC. Το διαμέρισμα είναι ~68τμ και έχει 3 βασικούς χώρους: 2 δωμάτια ~15-20τμ το καθένα και ένα κοινό χώρο κουζίνα/καθηστικό/είσοδος. Και οι 3 χώροι έχουν μπαλκονόπορτα που όλες τους βλέπουν στο ίδιο μπαλκόνι. 

Αρχικά σκευτόμουν να βάλω multi split κλιματιστικο θεωρώντας οτι θα μου γλυτώσει και σε έξοδα και σε διαθέσιμο χώρο. Έχω ψάξει αρκετά, online, στο φόρουμ εδώ (και στο παλιό thread) αλλά και στο post του @liakjim και έχω κατατοπιστεί λιγάκι. Πριν απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό θα ήθελα βοήθεια σε 2 θέματα:

1) μου φαίνεται πραγματικά χαζή ερώτηση αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη κοιτώντας στα online μαγαζιά. Σε ένα multi split σύστημα, είναι άλλη η τιμή για την/ις εσωτερική/ές μονάδα/ες και άλλη για την εξωτερική? Όταν ψάχνω για multi split, αλλού βλέπω 2-3000 ευρώ με φωτό εξωτερικής μονάδας και αλλού 700-800 ευρώ με εικόνα εσωτερικής αλλά πουθενά δεν λέει εαν το ένα περιέχει μέσα και το αλλό. Και τώρα που το γράφω φαντάζομαι πως η απάντηση είναι τόσο προφανής που ντρέπομαι προκαταβολικά που δεν το βρήκα μόνος..

2) Γίνεται να μου δώσει κάποιος από εδώ ένα σχετικό εύρος τιμών να έχω στο μυαλό μου για τα τετραγωνικά και την διαρρύθμιση που προανέφερα? Επίσης μια αναφορά στο ποιές μάρκες είναι καλές και ποιές να αποφύγω και γιατί?

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...