Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, secretman12 είπε

καλησπερα, θελω ενα κληματιστικο περιπου

  1. τιμη γυρω στα 450 ευρω
  2. νεα αγορα
  3. αδιαφορο απο που θα το παρω 
  4. 100% ψυξη
  5. αποκλειστηκη πηγη κρυου αερα 
  6. χωρος 18τμ ολοκληρο σπιτι
  7. αθηνα περιοχη
  8. θελω να εχει wifi
  9. ο χωρος δεν εχει υγρασια ουτε ειναι κοντα σε θαλασσα,εχει καλη μονωση 
  10. ελεγα για το https://www.skroutz.gr/s/18330792/Inventor-Premium-PR1VI32-12WF-PR1VO32-12.html 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

https://www.bestprice.gr/item/2155617973/inventor-aria-ar3vi32-09wfar3vo32-09.html

Το morris έχει σαφώς καλύτερο seer. Το aria έχει καλό seer και 2πλάσια εγγύηση.

48 λεπτά πριν, pippo-101 είπε

Καλησπερα στην ομάδα και πάλι 

μέχρι δοκιμάσει κάποιος το corona της inventor ? 
είμαι ανάμεσα σε αυτό και το izuru της toyotomi. Κοιτάω σε 12000 btu

ποια είναι η γνώμη σας ;

ευχαριστω 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η haier είναι μια καταξιωμένη κατασκευάστρια εταιρεία η tcl επισης κατασκευαστής με καλές εντυπώσεις από χρήστες εδώ μέσα , τώρα για το izuru πολλά έχουμε διαβάσει εδώ τα περισσότερα όχι καλά για το corona έχω την εντύπωση οτ8 είναι πολύ παλιό μοντέλο , περίμενε να σου απαντήσει και κανένας κάτοχος των συγκεκριμένων για πιο σφαιρική άποψη 

Το corona μου είπαν ότι είναι το τελευταίο μοντέλο της inventor , έχει αντικαταστήσει το premium 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pippo-101 είπε

Το corona μου είπαν ότι είναι το τελευταίο μοντέλο της inventor , έχει αντικαταστήσει το premium 

Τότε έχει πολύ άσχημα νούμερα για καινούργιο μοντέλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τα κοίταξες ε ; Δεν ξέρω να τα συγκρίνω είναι η αλήθεια. Μου κάνει και εντύπωση ότι ενώ νομίζω ότι κυκλοφορεί κάποιους μήνες δεν το έχουν καν στο skroutz 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pippo-101 είπε

Επίσης ανάμεσα στο hiro και στο izuru ξεχωρίζεται κάποιο από τα δυο ; 

Αν θα πάρεις toyotomi μόνο η σειρά kuro αξίζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να κοιτάξεις και το Carrier Crystal III στα 479 τοποθετημένο από ΚΩΤΣΟΒΟΛΟ με καλά SEER/SCOP.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, pippo-101 είπε

Αν είναι να φτάσω σε αυτά τα χρήματα γιατί να μην παω σε Mitsubishi , Fujitsu , daikin που απ όσο ξέρω θεωρούνται τοπ

Δε θα κάνω εγώ κουμάντο στη τσέπη σου ούτε στις επιλογές σου οποτε θα θεωρήσω ότι η παραπάνω ερώτηση είναι ρητορική 

επειδή όμως έχεις πολλές μέρες που ρωτάς για toyotomi και επειδ* φαίνεται δεν έχεις διαβάσει όλα αυτά στις προηγούμενες σελίδες που έχουν γραφτεί γ8α τα συγκεκριμένα μοντέλα που ρωτάς σου απάντησα ότι από τα toyotomi η σειρά που αξιζε8 κα8 έχουμε παραδείγματα ότι δουλεύουν υποδειγματικά είναι τα kuro 

τωρα για το τι είναι τοπ αφού το ξέρεις κακώς κάθεσαι και ψάχνεσαι πάρε ένα από αυτά και μετά ξαναέλα εδώ να μας πεις και τις εντυπώσεις να μας βοηθήσεις 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για το ισόγειο μονοκατοικίας, ενιαίος χώρος 64τμ, ίσως χρειάζεται 24000?

είδα το ερωτηματολόγιο, ελπίζω να τα συμπλήρωσα καλά:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1500
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν έχω θέμα. Θέλω καλή εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού : Ψύξη: 80%, Θέρμανση: 20%
  5. Συχνότητα χρήσης : Για θέρμανση σπάνια, για ψύξη συχνή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ενιαίος, σαλονοκουζίνα με άνοιγμα γιατί έχει σκάλα για τον 1ο (μονοκατοικία) – 60τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μενίδι, θερμοκρασίες  5 C - 33 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : έχει εξωτερική θερμομόνωση, κατασκευή 2019, κουφώματα αλουμινίου με ενεργειακά τζάμια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου,

Θερμικές απώλειες:

5125.49Watt

4407.92KCal/h

81.36Watt/m2

69.97KCal/h/m2

Επιθυμητή θερμοκρασία: 22C

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ δεν προτιμάτε τα Toyotomi παρ' ότι βγαίνουν πρώτα στις αναζητήσεις. Για να μην πάω σε επιλογή Daikin γιατί νομίζω φεύγουν πολύ σε τιμή (εκτός αν ξέρετε κάποιο καλό πιο οικονομικό??) , τι προτείνετε? Inventor? Midea?? 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, pippo-101 είπε

Μαλλον έχεις διάθεση να ειρωνευτείς και όχι να βοηθήσεις 

ευχαριστω για τις απαντήσεις  σου πάντος 👍 

Βοήθεια είναι όταν ρωτάει κάποιος και κάποιος άλλος μπαίνει στον κόπο να απαντήσει ,ειρωνία είναι αυτό που έκανες εσύ που σου είπα για κάποια κλιματιστικά και είπες την εξυπνάδα περί χρημάτων και τοπ μάρκες και άλλα τέτοια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pippo-101 είπε

Αν είναι να φτάσω σε αυτά τα χρήματα γιατί να μην παω σε Mitsubishi , Fujitsu , daikin που απ όσο ξέρω θεωρούνται τοπ

Παρόλο που το kuro και το όμοιο του nemesis pro είναι κινεζοφασον της gree έχουν δείξει πολύ καλά δείγματα εδώ. Από ότι φαίνεται, υπάρχουν καλοί Κινέζοι που είναι καλύτεροι από αντίστοιχα επώνυμα entry level. Ή καλύτερα σε κάποιους τομείς πχ το scop του entry level ftxc25b δεν το συναντάς εύκολα. Όμως για παράδειγμα υπάρχει περίπτωση το nemesis pro να είναι συνολικά καλύτερο από ένα φθηνό Mitsubishi ή Fujitsu. Όπως θα διαβάσεις και στο sticky δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό. Αυτό που θα πρότεινα είναι να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο αγοράς και θα λάβεις κάποιες προτάσεις που από feedback εδώ ή από εμπειρία θα υπάρχει ισχυρή πιθανότητα να καλύψει τις περισσότερες απ'τις ανάγκες σου.

4 ώρες πριν, KatMav είπε

Γεια σας, θέλω να αγοράσω κλιματιστικό για το ισόγειο μονοκατοικίας, ενιαίος χώρος 64τμ, ίσως χρειάζεται 24000?

είδα το ερωτηματολόγιο, ελπίζω να τα συμπλήρωσα καλά:

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000-1500
  2. Νέα αγορά
  3. Δεν έχω θέμα. Θέλω καλή εγκατάσταση
  4. Χρήση κλιματιστικού : Ψύξη: 80%, Θέρμανση: 20%
  5. Συχνότητα χρήσης : Για θέρμανση σπάνια, για ψύξη συχνή
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί :ενιαίος, σαλονοκουζίνα με άνοιγμα γιατί έχει σκάλα για τον 1ο (μονοκατοικία) – 60τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Μενίδι, θερμοκρασίες  5 C - 33 C
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου : έχει εξωτερική θερμομόνωση, κατασκευή 2019, κουφώματα αλουμινίου με ενεργειακά τζάμια
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου,

Θερμικές απώλειες:

5125.49Watt

4407.92KCal/h

81.36Watt/m2

69.97KCal/h/m2

Επιθυμητή θερμοκρασία: 22C

Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ δεν προτιμάτε τα Toyotomi παρ' ότι βγαίνουν πρώτα στις αναζητήσεις. Για να μην πάω σε επιλογή Daikin γιατί νομίζω φεύγουν πολύ σε τιμή (εκτός αν ξέρετε κάποιο καλό πιο οικονομικό??) , τι προτείνετε? Inventor? Midea?? 

Ευχαριστώ

https://voyias.gr/climaunit/κλιματιστικό-τοίχου-inverter-toshiba-σειρά-edge-22000-btu-ras-22j2avsg-e-ras-b22j2kvsg-e

+80€ το WiFi module.

Ιονιστη δεν έχει αλλά δεν φαίνεται ότι κάνει κάτι έτσι και αλλιώς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...