Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

asyg24klca σε 60τμ ενιαίου χώρου στον Ωρωπό.

33.5C έξω, 26C ζήτηση , 25.7C στο θερμόμετρο.

Λίγο πάνω από τα 150W

image.png.83da3c1a20662c221df0b6a5fe7cd0cb.png

Εντυπωσιακο αν φανταστεις οτι πολλα πρωτοκλασατα 9αρια θα εκλειναν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Έτοιμο.

IMG_20200830_180223.jpg

Εντάξει, έχεις πααααααρα πολύ καλές μονώσεις. Σχεδόν ίδιες απώλειες έχω στα 15τμ...

Κρίμα πάντως που δεν επένδυσες σε ένα καλύτερο κλιματιστικό πχ το 12άρι perfera. Θα έπαιζε σε 2ψήφια νούμερα watts χωρίς on-off.

40 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εντυπωσιακο αν φανταστεις οτι πολλα πρωτοκλασατα 9αρια θα εκλειναν.

Χθες το βράδυ είχε πάει 113W πριν το κλείσω (μιας και η εξωτερική ήταν ήδη χαμηλότερη της ζήτησης):

image.png.0d3a5d2f0b50ce1b927997bfcaa7d344.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντάξει, έχεις πααααααρα πολύ καλές μονώσεις. Σχεδόν ίδιες απώλειες έχω στα 15τμ...

Κρίμα πάντως που δεν επένδυσες σε ένα καλύτερο κλιματιστικό πχ το 12άρι perfera. Θα έπαιζε σε 2ψήφια νούμερα watts χωρίς on-off.

Χθες το βράδυ είχε πάει 113W πριν το κλείσω (μιας και η εξωτερική ήταν ήδη χαμηλότερη της ζήτησης):

image.png.0d3a5d2f0b50ce1b927997bfcaa7d344.png

Σημασία έχει ότι κατεβαίνει χαμηλά άρα σε ένα πολύ καλά μονωμενο χώρο   θα μπορεί να διατηρεί την θερμοκρασία χωρίς διακυμάνσεις 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σημασία έχει ότι κατεβαίνει χαμηλά άρα σε ένα πολύ καλά μονωμενο χώρο   θα μπορεί να διατηρεί την θερμοκρασία χωρίς διακυμάνσεις 

Αναφέρεσαι στο mirai ή στο asyg;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυνατός ο Αύγουστος μπορώ να πω ..

Το 3.5.0 firmware στο sonoff το έχει βάλει κανείς; ( Έχει φοβηθεί το μάτι μου τις αναβαθμίσεις στο ewelink/sonoff)

 

 

 

IMG_20200830_211845.jpg

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μέρα κατά τις 9 το βράδυ ανεβαίνει η υγρασία του χώρου από 30 στο 50% και πέφτει πάλι κατά το πρωί, στο μεταξύ ενώ μεσημέρι και απόγευμα δεν έχουμε κάποιο θέμα, από τις 8-9 και μετά αποβάλλουν την θερμότητα τα ντουβάρια που ζεστάθηκαν από τον ήλιο της ημέρας τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά, 10 το βράδυ ακόμα ζεστοί είναι οι εξωτερικοί τοίχοι, έτσι ανεβαίνει και η εσωτερική θερμοκρασία κατά 0.5 ως 1 βαθμό όλο το βραδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, liakjim είπε

Τώρα έχει πέσει κάτω από τα 110W

4ffdf4d8c39a5cd01991c15083935020.png

Ηθελα να ηξερα το αντιστοιχο 9αρι της σειρας αυτης ποσο παει σε καταναλωση αφου το 24αρι κατεβαινει τοσο χαμηλα...

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

Ηθελα να ηξερα το αντιστοιχο 9αρι της σειρας αυτης ποσο παει σε καταναλωση αφου το 24αρι κατεβαινει τοσο χαμηλα...

Δεν υπαρχει 9αρη...αυτη η σειρα εχει 18/24. Ειναι μια σειρα απιστευτα καλη για τα χρηματα αν αντεχεις τον θορυβο και τα defrost. Αν ναι, μονοδρομος....ακομα και 3 χρονια μετα ειναι αψογη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Lofarek είπε

Ηθελα να ηξερα το αντιστοιχο 9αρι της σειρας αυτης ποσο παει σε καταναλωση αφου το 24αρι κατεβαινει τοσο χαμηλα...

18,24 το βγάζει.

Βασικά το έχω δει στα λίγο κάτω απ'τα 100W . Μάλιστα είναι μια τιμή που είναι πιστοποιημένη και μέσω eurovent.

Σε 9αρι υπάρχει το asyg09kmta το οποίο το βλέπω στα 78W και το asyg09kgta στα περίπου 82. Τιμές eurovent.

Στα 80W βλέπω και το asyg18klca. Φοβερή τιμή για 18αρι νομίζω.

Πάντως από όλα τα κλιματιστικά νομίζω πως σύμφωνα με eurovent πάντα, το κατώτατο wattage το έχω δει στα χαρτιά στα Mitsubishi ln25,35 με τιμές κάτω από 50W.

To ln50 το δίνει στο εντυπωσιακό 72W.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, liakjim είπε

Εντάξει, έχεις πααααααρα πολύ καλές μονώσεις. Σχεδόν ίδιες απώλειες έχω στα 15τμ...

Κρίμα πάντως που δεν επένδυσες σε ένα καλύτερο κλιματιστικό πχ το 12άρι perfera. Θα έπαιζε σε 2ψήφια νούμερα watts χωρίς on-off.

Χθες το βράδυ είχε πάει 113W πριν το κλείσω (μιας και η εξωτερική ήταν ήδη χαμηλότερη της ζήτησης):

image.png.0d3a5d2f0b50ce1b927997bfcaa7d344.png

Ναι κατανοητό αλλά σχεδόν διπλασιαζε την τιμή (959€ ελάχιστη στο Σκρουτζ), και η περίοδος δεν το σήκωνε δυστυχώς. Ωραία τα διψήφια. Θα το έχω στο νου μου για του χρόνου που θα βάλω άλλο ένα στον πάνω όροφο. Ίσως ανεβάσω αυτό πάνω κι ένα τύπου perfera για τη σάλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, liakjim είπε

18,24 το βγάζει.

Βασικά το έχω δει στα λίγο κάτω απ'τα 100W . Μάλιστα είναι μια τιμή που είναι πιστοποιημένη και μέσω eurovent.

Σε 9αρι υπάρχει το asyg09kmta το οποίο το βλέπω στα 78W και το asyg09kgta στα περίπου 82. Τιμές eurovent.

Στα 80W βλέπω και το asyg18klca. Φοβερή τιμή για 18αρι νομίζω.

Πάντως από όλα τα κλιματιστικά νομίζω πως σύμφωνα με eurovent πάντα, το κατώτατο wattage το έχω δει στα χαρτιά στα Mitsubishi ln25,35 με τιμές κάτω από 50W.

To ln50 το δίνει στο εντυπωσιακό 72W.

Τα klca εχουν 0.9KW capacity με 140 και 180w input στους 35.

Δεν νομιζω να εχουν κατι αντιστοιχο τα Μιτσου.

Εκει χαμηλα μονο το Σοραι Πριμιουμ 10αρι και 13αρι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...