Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε κάνει on-off από τα περίπου 180W ;

Έτσι νομίζω. Χωρίς να καταλαβαίνω αν είναι καλό ή κακό. Πώς σου φαίνονται τα νούμερα αυτά? Από θέμα κόστους με 0,20€ η kWh τις σχεδόν 4kwh τη μέρα τις πληρώνω ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

37 λεπτά πριν, biovaggoulas είπε

Έτσι νομίζω. Χωρίς να καταλαβαίνω αν είναι καλό ή κακό. Πώς σου φαίνονται τα νούμερα αυτά? Από θέμα κόστους με 0,20€ η kWh τις σχεδόν 4kwh τη μέρα τις πληρώνω ευχαρίστως.

Κοίτα, έχουμε δει τα καλά 9αρια να πέφτουν σε λιγότερο από τα μισά watts. Εδώ φαντάσου το asyg24klca που είναι 24αρι και το έχω δει στα 100W. Από αυτήν την άποψη είναι κακό.

Αλλά αν τελικά κρατάει σωστά τη θερμοκρασία και είναι και αθόρυβο σε σημείο που δεν αντιλαμβάνεσαι τα on off , ε δεν είναι και τόσο κακό τελικά, χώρια που όπως λες ενδεχομένως το ακριβότερο μηχάνημα να μην αποσβεστεί ποτέ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, George! είπε

Θα δούμε γιατί για τον χειμώνα έχω αυτό(rasm-5ne):

20200829_103737(1)~2.jpg

In Hitachi yutaki m we trust!

Την δουλεύεις με σώματα καλοριφέρ? 

Το αμέσως μικρότερο μοντέλο ήταν να βάλω περισυ αλλά στραβωσε το οικονομικό. Σκεφτόμουν και την αντίστοιχη LG monoblock αλλά ήδη πολλοι κάτοχοι μετά το πρώτο χρόνο αναφέρουν ολικη βλάβη της αντλίας.

Η αντίστοιχη carrier monoblock που έχω εχω από το 2013, θερίζει. Καταναλωσεις ασύλληπτες αλλά προηγήθηκε καλή μελέτη θερμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κοίτα, έχουμε δει τα καλά 9αρια να πέφτουν σε λιγότερο από τα μισά watts. Εδώ φαντάσου το asyg24klca που είναι 24αρι και το έχω δει στα 100W. Από αυτήν την άποψη είναι κακό.

Αλλά αν τελικά κρατάει σωστά τη θερμοκρασία και είναι και αθόρυβο σε σημείο που δεν αντιλαμβάνεσαι τα on off , ε δεν είναι και τόσο κακό τελικά, χώρια που όπως λες ενδεχομένως το ακριβότερο μηχάνημα να μην αποσβεστεί ποτέ. 

Ναι για τα νούμερα το ψιλιαστηκα ότι θα είναι ψιλομαπα από προηγούμενες κουβέντες σας.

Αυτό που παρατηρώ, γιατί έχω καλό θερμόμετρο στο χώρο, ειναι ότι την κρατάει σούπερ τη θερμοκρασία. Με 35αρι έξω σήμερα, 25.5 σε χώρο 40τμ.  Τελικά το 13αρι ήταν πολύ καλή επιλογή καθώς στην αρχή σκεφτόμουν το 18 και νομίζω ότι η απόσβεση όντως δε θα γινόταν "ποτέ". Για 550€ με μεταφορικά και περαστικά μέσα στην τιμή συν 50€ δώρο επιταγή νομίζω ήταν καλή αγορά.

Πάντως ειλικρινά οποιος ψάχνει κάτι εντελώς αθόρυβο με τον ανεμιστήρα στο auto χωρίς χρήση του eco ή του silent να το λάβει υπόψη.

 

Υγ: τώρα δουλεύει στα 170 watts άρα πέφτει λίγο το όριο. Ίσως βελτιωθεί κι άλλο. 

Επεξ/σία από biovaggoulas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CptBill είπε

In Hitachi yutaki m we trust!

Την δουλεύεις με σώματα καλοριφέρ? 

Το αμέσως μικρότερο μοντέλο ήταν να βάλω περισυ αλλά στραβωσε το οικονομικό. Σκεφτόμουν και την αντίστοιχη LG monoblock αλλά ήδη πολλοι κάτοχοι μετά το πρώτο χρόνο αναφέρουν ολικη βλάβη της αντλίας.

Η αντίστοιχη carrier monoblock που έχω εχω από το 2013, θερίζει. Καταναλωσεις ασύλληπτες αλλά προηγήθηκε καλή μελέτη θερμανσης.

Με καλοριφέρ την έχω(φέτος τον Μάρτη την έβαλα) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση. Η αντλία πηγαίνει μέχρι 60 βαθμούς κελσίου, μου την είχαν ρυθμίσει στους 55 και εγώ την κατέβασα στους 50 γιατί ζεσταινόμουν! Βεβαία ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν χρειαζόμουν αυτή ή την αμέσως μικρότερη γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές είχα και on/off λειτουργία.

Αυτό που λες για τις αντλίες της lg που το έχεις διαβάσει; γιατί σε σχέση χαρακτηριστικών/τιμής ήταν σούπερ αλλά την απέφυγα γιατί την φοβόμουν σε θέματα αξιοπιστίας με βάση αυτά που διαβάζω για τις τηλεοράσεις της και κάποιες άλλες συσκευές. Τουλάχιστον η lg έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ η Hitachi 3 χρόνια για τον συμπιεστή και 1 χρόνο η υπόλοιπη(που λογικά λόγω νομοθεσίας θα μπορεί στην πράξη να ισχύει διετής κάλυψη).

 

 

 

Τέλος όσον αφορά το κλιματιστικό perfera, το άνοιξα και απόψε και μέσα σε λίγα λεπτά έπεσε η κατανάλωση στα 103-104watt.

νταικιν.jpg

Επεξ/σία από George!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, biovaggoulas είπε

Με 35αρι έξω σήμερα, 25.5 σε χώρο 40τμ. 

Όποτε βρεις χρόνο θα μπορούσες να τρέξεις το παρακάτω για τα 40τμ;

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, George! είπε

Τέλος όσον αφορά το κλιματιστικό perfera, το άνοιξα και απόψε και μέσα σε λίγα λεπτά έπεσε η κατανάλωση στα 103-104watt.

 

Σε σχέση με μεσημεριανές ώρες τι διαφορά υπάρχει στις καταναλώσεις , αν το έχεις βάλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, George! είπε

Με καλοριφέρ την έχω(φέτος τον Μάρτη την έβαλα) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση. Η αντλία πηγαίνει μέχρι 60 βαθμούς κελσίου, μου την είχαν ρυθμίσει στους 55 και εγώ την κατέβασα στους 50 γιατί ζεσταινόμουν! Βεβαία ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν χρειαζόμουν αυτή ή την αμέσως μικρότερη γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές είχα και on/off λειτουργία.

Αυτό που λες για τις αντλίες της lg που το έχεις διαβάσει; γιατί σε σχέση χαρακτηριστικών/τιμής ήταν σούπερ αλλά την απέφυγα γιατί την φοβόμουν σε θέματα αξιοπιστίας με βάση αυτά που διαβάζω για τις τηλεοράσεις της και κάποιες άλλες συσκευές. Τουλάχιστον η lg έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ η Hitachi 3 χρόνια για τον συμπιεστή και 1 χρόνο η υπόλοιπη(που λογικά λόγω νομοθεσίας θα μπορεί στην πράξη να ισχύει διετής κάλυψη).

Τέλος όσον αφορά το κλιματιστικό perfera, το άνοιξα και απόψε και μέσα σε λίγα λεπτά έπεσε η κατανάλωση στα 103-104watt.

νταικιν.jpg

Ερωτηση ποσα τετραγωνικα καλυπτει? Εγω το δικο μου ενιαιο χωρο υπνοδωματιο κουζινα 18 τμ. Γραφημα καταναλωσης Χθες με 28  C ζητηση.

 

August30-105330AM.png

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lofarek είπε

Ερωτηση ποσα τετραγωνικα καλυπτει? Εγω το δικο μου ενιαιο χωρο υπνοδωματιο κουζινα 18 τμ. Γραφημα καταναλωσης Χθες με 28  C ζητηση.

August30-105330AM.png

 

Το έχω σε υπνοδωμάτιο 12τμ. Δούλεψε on/off ή ήταν σβηστό στα διαστήματα που είναι κοντά στο 0 η κατανάλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CptBill είπε

In Hitachi yutaki m we trust!

Την δουλεύεις με σώματα καλοριφέρ? 

Το αμέσως μικρότερο μοντέλο ήταν να βάλω περισυ αλλά στραβωσε το οικονομικό. Σκεφτόμουν και την αντίστοιχη LG monoblock αλλά ήδη πολλοι κάτοχοι μετά το πρώτο χρόνο αναφέρουν ολικη βλάβη της αντλίας.

Η αντίστοιχη carrier monoblock που έχω εχω από το 2013, θερίζει. Καταναλωσεις ασύλληπτες αλλά προηγήθηκε καλή μελέτη θερμανσης.

Hitachi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, George! είπε

Το έχω σε υπνοδωμάτιο 12τμ. Δούλεψε on/off ή ήταν σβηστό στα διαστήματα που είναι κοντά στο 0 η κατανάλωση;

Οχι το ειχα σβησει ...on off για να κανει με αυτες τις συνθηκες πρεπει να το βαλεις σε 29 βαθμους ζητηση.

Γενικοτερη παρατηρηση ειναι οτι τα υψηλης αποδοσης κλιματιστικα αυτα που εχω εγω τουλαχιστον seer 8,9  - 8,7  δουλευουν χωρις σχεδον καθολου on off στους 27c

Επεξ/σία από Lofarek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, George! είπε

Με καλοριφέρ την έχω(φέτος τον Μάρτη την έβαλα) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την απόδοση. Η αντλία πηγαίνει μέχρι 60 βαθμούς κελσίου, μου την είχαν ρυθμίσει στους 55 και εγώ την κατέβασα στους 50 γιατί ζεσταινόμουν! Βεβαία ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν χρειαζόμουν αυτή ή την αμέσως μικρότερη γιατί έχω την εντύπωση ότι κάποιες φορές είχα και on/off λειτουργία.

Αυτό που λες για τις αντλίες της lg που το έχεις διαβάσει; γιατί σε σχέση χαρακτηριστικών/τιμής ήταν σούπερ αλλά την απέφυγα γιατί την φοβόμουν σε θέματα αξιοπιστίας με βάση αυτά που διαβάζω για τις τηλεοράσεις της και κάποιες άλλες συσκευές. Τουλάχιστον η lg έχει 5 χρόνια εγγύηση ενώ η Hitachi 3 χρόνια για τον συμπιεστή και 1 χρόνο η υπόλοιπη(που λογικά λόγω νομοθεσίας θα μπορεί στην πράξη να ισχύει διετής κάλυψη).

Τέλος όσον αφορά το κλιματιστικό perfera, το άνοιξα και απόψε και μέσα σε λίγα λεπτά έπεσε η κατανάλωση στα 103-104watt.

νταικιν.jpg

καλοριζικη. Οποτε φετος το Χειμωνα θα εχεις το πρωτο πραγματικο crash test.

Απορια εαν γνωριζεις: εχεις προσβαση εσυ ο ιδιος να αλλαξεις τη καμπυλη αντισταθμησης οπως λεγεται απο το service menu? Δλδ μεχρι ποια θερμοκρασια μεγιστο θα φτανει η θερμοκρασιου νερου σε συναρτηση με την εξωτερικη θερμοκρασια? Στην αντιστοιχη carrier που εχω, μπορω να μπω στο service menou και με οδηγιες απο το εγχειριδιο μπορω να αλλαξω ελαχιστη μεγιστη θερμοκρασια νερου και ελαχιστη μεγιστη εξωτερικη θερμοκρασια σε συναρτηση με τη θερμοκρασια νερου.

Εδω οι αναφορες της lg therma v. 

Μαλλον μιλαμε για αστοχια υλικο στο κομματι του πλακοειδούς εναλλάκτη. Το κακο ειναι πως η ζημια ειναι σημαντικη και παει συνηθως για αντικατασταση ολη η αντλια. Οχι οτι καλυτερο αν την εχεις ως κυρια πηγη θερμανσης και εχεις σκασει 5Κ ευρω για θερμανση.

 

Επεξ/σία από CptBill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι το ειχα σβησει ...on off για να κανει με αυτες τις συνθηκες πρεπει να το βαλεις σε 29 βαθμους ζητηση.

Γενικοτερη παρατηρηση ειναι οτι τα υψηλης αποδοσης κλιματιστικα αυτα που εχω εγω τουλαχιστον seer 8,9  - 8,7  δουλευουν χωρις σχεδον καθολου on off στους 27c mitsubishi fh35ve  27 econo cool function για τον ιδιο ακριβως χωρο.

 

August30-043926PM.png

12 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι το ειχα σβησει ...on off για να κανει με αυτες τις συνθηκες πρεπει να το βαλεις σε 29 βαθμους ζητηση.

Γενικοτερη παρατηρηση ειναι οτι τα υψηλης αποδοσης κλιματιστικα αυτα που εχω εγω τουλαχιστον seer 8,9  - 8,7  δουλευουν χωρις σχεδον καθολου on off στους 27c. Ο λογος που δεν τα βαζω πιο χαμηλα ειναι οτι τα συνδιαζω και με ανεμιστηρα οροφης...

 

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, CptBill είπε

καλοριζικη. Οποτε φετος το Χειμωνα θα εχεις το πρωτο πραγματικο crash test.

Απορια εαν γνωριζεις: εχεις προσβαση εσυ ο ιδιος να αλλαξεις τη καμπυλη αντισταθμησης οπως λεγεται απο το service menu? Δλδ μεχρι ποια θερμοκρασια μεγιστο θα φτανει η θερμοκρασιου νερου σε συναρτηση με την εξωτερικη θερμοκρασια? Στην αντιστοιχη carrier που εχω, μπορω να μπω στο service menou και με οδηγιες απο το εγχειριδιο μπορω να αλλαξω ελαχιστη μεγιστη θερμοκρασια νερου και ελαχιστη μεγιστη εξωτερικη θερμοκρασια σε συναρτηση με τη θερμοκρασια νερου.

 

Δεν γνωρίζω αλλά όσο έψαχνα το μενού δεν βρήκα κάτι. Δεν βρήκα καν επιλογή για να αλλάζει αυτόματα την θερμοκρασία χώρου από 22 βαθμούς που την έχω την μέρα, σε 19 το βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...