Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τα klca εχουν 0.9KW capacity με 140 και 180w input στους 35.

Δεν νομιζω να εχουν κατι αντιστοιχο τα Μιτσου.

Εκει χαμηλα μονο το Σοραι Πριμιουμ 10αρι και 13αρι.

To ln το δίνει 1kw με 20.9eer στους 20C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Ασε τους 20.
 

Γιατί; Στο asyg εκεί το δίνει 99W.  Τα έχω δει στην πράξη. Οπότε γιατί να μην τα δω και αυτά ως υποψία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Γιατί; Στο asyg εκεί το δίνει 99W.  Τα έχω δει στην πράξη. Οπότε γιατί να μην τα δω και αυτά ως υποψία;

Γιατι θα βρεις πολλα 9αρια που δινουν κατω απο 100w input στους 20.
Ποσα θα βρεις ομως που δινουν κατω απο 140w στους 35?

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα 25.2C (ζήτηση 26) και έξω 36C.

Η υπεραπόδοση έχει το τίμημά της 😛 :

09e1bd46ce0b07bb8eb5162e4b5f9604.png

Σε ανάλυση

7bf6705f53c36f380d6c3d1374cd6705.png

Εξήγηση :

Εδώ κάνει κρύο τις νύχτες (19-20 είχε χθες) και το σπίτι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί. Εξού και τα on-off. Δεν προλαβαίνει να ρίξει μιας και διαβάζει αμέσως υπέρψυξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μέσα 25.2C (ζήτηση 26) και έξω 36C.

Η υπεραπόδοση έχει το τίμημά της 😛 :

09e1bd46ce0b07bb8eb5162e4b5f9604.png

Σε ανάλυση

7bf6705f53c36f380d6c3d1374cd6705.png

Εξήγηση :

Εδώ κάνει κρύο τις νύχτες (19-20 είχε χθες) και το σπίτι δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί. Εξού και τα on-off. Δεν προλαβαίνει να ρίξει μιας και διαβάζει αμέσως υπέρψυξη.

Γι αυτο σου ελεγα για τους 35 βαθμους. Επειδη το δινουν σχεδον ολοι και μπορει να γινει συγκριση.
Αλλο το min input στους 20, αλλο στους 30, αλλο στους 40.
Στους 25 μπορει και κατεβαινει χαμηλοτερα. Στους 35 μεχρι 180.
Αυτο ειναι το εντυπωσιακο της υποθεσης καθως στους 35 ακομη και καλα 9αρια δεν κατεβαινουν.

Φαντασου οτι το Edge το 10αρι εχει 190W και το Perfera το 9αρι 280W!!!

Και μην ξεχασουμε και τα Kuro τα 9αρια και 12αρια που ακομα και στους 35 μπορουν να μενουν χαμηλα χωρις να κλεινουν.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Οσο πιο φθηνο με τα χαρακτηριστικα που ανεφερα πιο κατω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Αντικατάσταση παλιου αιρκον 9000 που ηταν επαρκες οσο αφορα την ψυξη αλλα απο features ηταν ελλιπες.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Οχι απαραιτητα μεγαλη αλυσιδα, απλα να ειναι ετοιμοπαροδοτο οσο πιο γρηγορα γινεται και να ειναι σε καταστημα Θεσσαλονικης για αμεση αγορα (Δηλαδη ακομα και αυριο αγορα για να γινει η εγκατασταση αμεσα ακομα και απο 3ο). Ενδεικτικα μαγαζια που ειδα ηταν τα mediamarkt και Leroy Merlin
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 90% ψύξη / 10% θέρμανση.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Ολο το καλοκαιρι σχεδον
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Μικρο δωματιο 15 τετραγωνικα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Θεσσαλονικη νεαπολη (40 μαξ ελαχιστο αναλογα το χειμωνα αλλα θα ελεγα 10)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: wifi, follow me, αθορυβο διοτι ειναι σε υπνοδωματιο)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):  Καλη μονωση απλα ανοιχτο το σπιτι παντου εκτος απο δυτικα.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: Δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητες οι απωλειες μιας και το παλιο αιρκον επαρκουσε και με το παραπανω και ηταν 20ετιας. Τα αποτελεσματα ηταν αυτα ομως σε περιπτωση που χρειαστουν
    2095.10 Watt
    1801.78 KCal/h
    174.59 Watt/m
    2150.15 KCal/h/m2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κάτι; βλέπω πολύ ανεβάζετε εδώ για τις καταναλώσεις του κλιματιστικού σας. Από που τις βλέπετε; αγοράζετε κάποιο εξάρτημα; απαντήστε μου γιατί θα με ενδιέφερε και εμένα να έχω τέτοια σχεδιάγραμματα όπως εσείς καξ να βλεπω. Επίσης εξηγήστε μου λίγο και τα watts( ξέρω τι είναι απλά θέλω να δω ποιο είναι το τέλειο, δηλαδή σε ποια watts πρέπει να βρίσκονται τα κλιματιστικά για να είναι καλά; εγώ θα πάρω δύο 12αρια Inventor aria, όσοι ξέρουν, σε πόσα watt θα κυμαινονται; 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

όσοι ξέρουν, σε πόσα watt θα κυμαινονται; 

Αυτό θα στο καθορίσει ο χώρος που θα τα βάλεις τι απωλειες θα έχει , σε τι θερμοκρασία θα τα δουλεύεις και σε πολλά άλλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό θα στο καθορίσει ο χώρος που θα τα βάλεις τι απωλειες θα έχει , σε τι θερμοκρασία θα τα δουλεύεις και σε πολλά άλλα

Ωραία αλλά τα σχεδιαγράμματα πως; από κάποιο εξάρτημα και εφαρμογή; και αν ναι ποιο εξάρτημα είναι αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Να ρωτήσω κάτι; βλέπω πολύ ανεβάζετε εδώ για τις καταναλώσεις του κλιματιστικού σας. Από που τις βλέπετε; αγοράζετε κάποιο εξάρτημα; απαντήστε μου γιατί θα με ενδιέφερε και εμένα να έχω τέτοια σχεδιάγραμματα όπως εσείς καξ να βλεπω. Επίσης εξηγήστε μου λίγο και τα watts( ξέρω τι είναι απλά θέλω να δω ποιο είναι το τέλειο, δηλαδή σε ποια watts πρέπει να βρίσκονται τα κλιματιστικά για να είναι καλά; εγώ θα πάρω δύο 12αρια Inventor aria, όσοι ξέρουν, σε πόσα watt θα κυμαινονται; 

Περίμενε λίγο ακόμα.βγαζει σε λίγο καιρό η ινβεντορ καινούρια εργαλεία . aria ....για σχεδιάγραμμα πάρε ένα σουκο μπριζακι.τι πι λινκ.βατ από 50 μέχρι 3000

Επεξ/σία από danaos7
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikolasnennes είπε

Ωραία αλλά τα σχεδιαγράμματα πως; από κάποιο εξάρτημα και εφαρμογή; και αν ναι ποιο εξάρτημα είναι αυτό; 

Για να δούμε τη συμπεριφορά του κλιματιστικού μας στον χώρο μας, θα πρέπει να καταγράψουμε την κατανάλωση στον χρόνο. 

Ο πιο απλός τρόπος είναι η αγορά της έξυπνης πρίζας tplink hs110 σε συνδυασμό με ένα προγραμματάκι που το κατεβάζουμε από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Μετά ακολουθούμε την απλούστατη διαδικασία του extract, τρέξιμο του exe και εισαγωγή του localhost:3000 στον browser μας . 

Ο @rbx1000 έχει φτιάξει και σχετικό tutorial:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ωραία αλλά τα σχεδιαγράμματα πως; από κάποιο εξάρτημα και εφαρμογή; και αν ναι ποιο εξάρτημα είναι αυτό; 

Tp link hs 110

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Tp link hs 110

Ευχαριστώ πάρα πολυ

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Για να δούμε τη συμπεριφορά του κλιματιστικού μας στον χώρο μας, θα πρέπει να καταγράψουμε την κατανάλωση στον χρόνο. 

Ο πιο απλός τρόπος είναι η αγορά της έξυπνης πρίζας tplink hs110 σε συνδυασμό με ένα προγραμματάκι που το κατεβάζουμε από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Μετά ακολουθούμε την απλούστατη διαδικασία του extract, τρέξιμο του exe και εισαγωγή του localhost:3000 στον browser μας . 

Ο @rbx1000 έχει φτιάξει και σχετικό tutorial:

Ευχαριστώ πολύ!! 

1 ώρα πριν, danaos7 είπε

Περίμενε λίγο ακόμα.βγαζει σε λίγο καιρό η ινβεντορ καινούρια εργαλεία . aria ....για σχεδιάγραμμα πάρε ένα σουκο μπριζακι.τι πι λινκ.βατ από 50 μέχρι 3000

Αα ευχαριστώ πολύ. Έτσι και αλλιώς κατά τον Νοέμβριο - Δεκέμβριο θα έκανα την αγορά. Εσύ πως ξέρεις ότι θα βγουν καινούργια μοντέλα; ρωτάω γιατί πραγματικά ενδιαφέρομαι πολύ. Από που το βλέπεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...