Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αυπνα αλανια,εχω στην αποθηκη ενα κλιματιστικο το οποιο το ειχα αγορασει γυρω στο 06.

Δουλεψε 2 χρονια,μετα αποθηκευτηκε λιγο,το 09 μπηκε σε αλλο σπιτι,δουλεψε μεχρι το 17,και απο τοτε εχει μεινει το σωμα στην αποθηκη,και η μοναδα στην αυλη.

Υπαρχει καποιο σεναριο στο οποιο αξιζει να φερω τεχνικο να το δει ΑΝ  δουλευει,να το παρω στο νεο σπιτι που παω,να το εγκαταστησω εκει ΚΑΙ  να αξιζει η καταναλωση του,ή να φωναξω κανενα γυφτο τσιγγανο ρομα  να το παρει,και να μην φορτωσω και τη μεση μου αλλο σε κουβαλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Καλησπερα αυπνα αλανια,εχω στην αποθηκη ενα κλιματιστικο το οποιο το ειχα αγορασει γυρω στο 06.

Δουλεψε 2 χρονια,μετα αποθηκευτηκε λιγο,το 09 μπηκε σε αλλο σπιτι,δουλεψε μεχρι το 17,και απο τοτε εχει μεινει το σωμα στην αποθηκη,και η μοναδα στην αυλη.

Υπαρχει καποιο σεναριο στο οποιο αξιζει να φερω τεχνικο να το δει ΑΝ  δουλευει,να το παρω στο νεο σπιτι που παω,να το εγκαταστησω εκει ΚΑΙ  να αξιζει η καταναλωση του,ή να φωναξω κανενα γυφτο τσιγγανο ρομα  να το παρει,και να μην φορτωσω και τη μεση μου αλλο σε κουβαλημα;

Κρατά το για ανακύκλωση σε περίπτωση που αγοράσεις άλλο  από αλυσίδα να γλυτώσεις  κανα 50αρικο  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κρατά το για ανακύκλωση σε περίπτωση που αγοράσεις άλλο  από αλυσίδα να γλυτώσεις  κανα 50αρικο  

Επειδη μαλλον θα παρω και πλυντηριο ειχα σκεφτει τη λυση της ανακυκλωσης και στις 2 συσκευες,για να με συμφερει.
Στον κωτσο ειδα οτι δινει 30 ευρω στο πλυντηριο,αλλα ισχυει για αγορες απο 99 ευρω και πανω.

Ξερεις αν συνδιαζονται καπως αυτα ωστε να δωσω και τις 2 συσκευες,και να χρησιμοποιησω 2 δωροεπιταγες για να παρω πχ αλλο πλυντηριο; 
Τελευταια ερωτηση,τι πιθανοτητες εχω να ερθουν να τα παρουν οι κωτσοβολαιοι,και να μην τα κουβαλαω εγω;

Κανω μονος τη μετακομιση,και εχω θεμα με τη μεση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Ολες οι αποδόσεις (Minimum / Oνομαστική /Maximum) btu ειναι υπολογισμένες στους 35C για την ψύξη,οπως και στην θέρμανση στους 7C εξ.θερμοκρασία :)

Το ίδιο ισχυει και για τις αντίστοιχες καταναλώσεις που δίνουν οι κατασκευαστές (Minimum / Oνομαστική /Maximum).

 

Έχεις δίκιο. Δεν μπόρεσα να βρω του midea, αλλά φαίνεται ξεκάθαρα στο haier tundra green (που βρήκα εύκαιρα) ότι είναι rated:

496c7b7af940ad14741480fd0f519802.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Επειδη μαλλον θα παρω και πλυντηριο ειχα σκεφτει τη λυση της ανακυκλωσης και στις 2 συσκευες,για να με συμφερει.
Στον κωτσο ειδα οτι δινει 30 ευρω στο πλυντηριο,αλλα ισχυει για αγορες απο 99 ευρω και πανω.

Ξερεις αν συνδιαζονται καπως αυτα ωστε να δωσω και τις 2 συσκευες,και να χρησιμοποιησω 2 δωροεπιταγες για να παρω πχ αλλο πλυντηριο; 
Τελευταια ερωτηση,τι πιθανοτητες εχω να ερθουν να τα παρουν οι κωτσοβολαιοι,και να μην τα κουβαλαω εγω;

Κανω μονος τη μετακομιση,και εχω θεμα με τη μεση μου.

Δε το ξέρω δεν έχω κάνει χρήση ανακύκλωσης ,περίμενε να διαβάσει και κάποιος άλλος το μήνυμα σου σίγουρα υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα που έχουν κάνει χρήση έτσι οποτε θα ξέρουν να σου πουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ας βάλει κάποιο με follow me

Θα περίμενα σε προσφορά αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Έχει παίξει στα 370 εγκατεστημένο (αν θυμάμαι καλά).

Ευχαριστώ. Επειδή προτιμάει TCL που έχουν 10 χρόνια εγγύηση. Ας είναι χωρίς follow me. Το TCL δεν θέλει προϋπόθεση σέρβις για την εγγύηση σωστά? Θα ρωτήσουμε για το ifeel του miracle. Πόσο κατεβαίνουν τα 9ρια TCL?

Βλέπω και στο ocarina και στο Miracle ii λέει "Κατανάλωση ισχύος, Ψύξη W 240~1380". Μόνο στα 240 κατεβαίνουν? Έχουμε μετρήσεις από κάποιον?

4 ώρες πριν, Tassos77 είπε

Επειδή κι εγώ ήθελα ένα TCL με follow me, μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα πως το μοναδικό μοντέλο που έχει είναι το Ocarina και αναφέρεται ως I-Feel (ας με διορθώσει κάποιο μέλος εάν κάνω λάθος). Είναι το νεότερο μοντέλο και έχει και άλλες λειτουργίες τις οποίες δεν έχουν τα προηγούμενα αλλά δυστυχώς δεν έχει την κατανάλωση στην ψύξη (Seer) του miracle. Κατέληξα σε αυτό όμως γιατί έχει όλα αυτά που χρειάζομαι και πολλές χρήσιμες λειτουργίες.

Το έχεις πάρει? Αν ναι μπορείς να μου πεις, αν έχεις να το μετρήσεις φυσικά, πόσο χαμηλά κατεβαίνει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nixi είπε

Ευχαριστώ. Επειδή προτιμάει TCL που έχουν 10 χρόνια εγγύηση. Ας είναι χωρίς follow me. Το TCL δεν θέλει προϋπόθεση σέρβις για την εγγύηση σωστά? Θα ρωτήσουμε για το ifeel του miracle. Πόσο κατεβαίνουν τα 9ρια TCL?

Βλέπω και στο ocarina και στο Miracle ii λέει "Κατανάλωση ισχύος, Ψύξη W 240~1380". Μόνο στα 240 κατεβαίνουν? Έχουμε μετρήσεις από κάποιον?

Το έχεις πάρει? Αν ναι μπορείς να μου πεις, αν έχεις να το μετρήσεις φυσικά, πόσο χαμηλά κατεβαίνει ? 

Κάνω tag τον @tsiglas που από ότι θυμάμαι έχει tcl.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ο χώρος που θα τοποθετηθεί επιτρέπει να κατέβει τόσο ?

Είναι μικρός, 10-12 τετραγωνικά με καλές μονώσεις, διπλά τζάμια κλπ. Οπότε ναι, νομίζω ότι τον περισσότερο χρόνο θα παλεύει στα πιο χαμηλά και στο άνοιξε-κλείσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Είναι μικρός, 10-12 τετραγωνικά με καλές μονώσεις, διπλά τζάμια κλπ. Οπότε ναι, νομίζω ότι τον περισσότερο χρόνο θα παλεύει στα πιο χαμηλά και στο άνοιξε-κλείσε

Τότε ναι πρέπει να κατεβαίνει πολύ χαμηλά εάν έχει καλές μονωσεις  και στο άνοιξε κλείσε θα βοηθούσε το ifeel αν έχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Δε το ξέρω δεν έχω κάνει χρήση ανακύκλωσης ,περίμενε να διαβάσει και κάποιος άλλος το μήνυμα σου σίγουρα υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα που έχουν κάνει χρήση έτσι οποτε θα ξέρουν να σου πουν 

Μιλησα με ενα φιλο υπευθυνο στον Κωτσο,θα ερθουν να παρουν πλυντηριο και AC σε 2 μερες,50 το AC και 30 το πλυντήριο. Μετα θα χρησιμοποιήσω τις 2 επιταγες για να παρω αλλο πλυντηριο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nixi είπε

Ευχαριστώ. Επειδή προτιμάει TCL που έχουν 10 χρόνια εγγύηση. Ας είναι χωρίς follow me. Το TCL δεν θέλει προϋπόθεση σέρβις για την εγγύηση σωστά? Θα ρωτήσουμε για το ifeel του miracle. Πόσο κατεβαίνουν τα 9ρια TCL?

Βλέπω και στο ocarina και στο Miracle ii λέει "Κατανάλωση ισχύος, Ψύξη W 240~1380". Μόνο στα 240 κατεβαίνουν? Έχουμε μετρήσεις από κάποιον?

Το έχεις πάρει? Αν ναι μπορείς να μου πεις, αν έχεις να το μετρήσεις φυσικά, πόσο χαμηλά κατεβαίνει ? 

Αύριο θα γίνει η εγκατάσταση αλλά δεν έχω την έξπυνη πρίζα για να το μετρήσω. Στην εφαρμογή όμως μπορείς να δεις την κατανάλωση μου φαίνεται. Πώς ακριβώς θα διαπιστώσω πόσο χαμηλά κατεβαίνει; Αν γίνεται μέσω της εφαρμογής θα το δοκιμάσω αύριο και θα ενημερώσω. Αλλιώς, όταν και έαν πάρω την πρίζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που ο χώρος έχει μεγαλύτερη θερμοκρασία από την ζητούμενη ξεκινάει με X watt και καθώς θα πέφτει η θερμοκρασία θα μειώνεται η κατανάλωση. Κάποια στιγμή θα εξισορροπήσει και θα φτάσει στο σημείο όπου θα δίνει τα λιγότερα watt που μπορεί να κατέβει αλλά και αυτό θα είναι πολύ. Εκεί θα κλείσει. Συνήθως κρατάει για κάποια ώρα τα ελάχιστα και μετά κλείνει. Μπορείς να το επισπεύσεις ανεβάζοντας την θερμοκρασία που του ζητάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 3:38 ΜΜ, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232124-a-c-in9btu-tcl-09chsa-vei-miracle

Προσωπικά θα έλεγα όχι λόγω μικρής εγγύησης.

Δες εδώ ->

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413123/tcl-elite-premium-prm-09chsa-ci-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

ή αν θες και wifi

https://www.alphaclimagr.gr/product/1413128/tcl-era-plus-09chsa-ya21-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

προσοχή στα tcl αγοράζουμε πάντα από δίκτυο τουρνικιώτης για να έχουμε 10 χρόνια εγγύηση , δες κόκκινο μπάνερ -> https://www.tclgreece.gr/

 

 

Ευχαριστώ για αυτή τη λεπτομέρεια, δεν το ήξερα.

 

https://www.alphaclimagr.gr/product/1194007/gree-cozy-grs-121-ei-jcf1-n2-12-000btu-a-a-inverter.html?__bpgid=3201483471683555328&ref=bestprice.gr

 

Δέχθηκα κι αυτή την πρόταση από τοπικό κατάστημα ( τα της επαρχίας, δεν έχουν έξοδα κλπ ) με 300€ το καθένα μιας και θέλω να πάρω 2.

Αξίζει;

Ευχαριστώ και πάλι

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mynam3 είπε

Ευχαριστώ για αυτή τη λεπτομέρεια, δεν το ήξερα.

 

https://www.alphaclimagr.gr/product/1194007/gree-cozy-grs-121-ei-jcf1-n2-12-000btu-a-a-inverter.html?__bpgid=3201483471683555328&ref=bestprice.gr

 

Δέχθηκα κι αυτή την πρόταση από τοπικό κατάστημα ( τα της επαρχίας, δεν έχουν έξοδα κλπ ) με 300€ το καθένα μιας και θέλω να πάρω 2.

Αξίζει;

Ευχαριστώ και πάλι

 

 

Παμπάλαιο μοντέλο. Αν θες να τον βοηθήσεις στο ξεστοκαρισμα...

(Όπως καταλαβαίνεις ούτε απέξω από το συγκεκριμένο κατάστημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...