Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα και πι. Επειδή το toyotomi hiro htn 17iv με r410 πρόκειται να μεταφερθεί στο εξοχικό για την αντικατάσταση του τι μου προτείνετε? 

Να πω ότι ήμουν ευχαριστημένος από τη θέρμανση του, το και το μόνο όπως όλα τη ςκατηγοριας του ότι δεν έπεφτε κάτω από 450 με 500 w. Απλά έκλεινε και ξανά άνοιγε. 

Κατά σειρά γράφω. 

1.toshiba Edge 18000

2.Toshiba seiya 16.000

3.Carrier infinity supreme 18000

 

Χρηση 100% θέρμανση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, NickTheGreek είπε

Για την εγκατάσταση θέλω να εμπιστευτώ δικό μου τεχνικό κι όχι τους συνεργάτες του Κωτσόβολου.

Μένω στον Βόλο και θέλω να αγοράσω από μαγαζί που έχει παρουσία στην πόλη μου για να αποφύγω μελλοντικές ταλαιπωρίες σε περίπτωση που χρειαστεί το οτιδήποτε. Δυστυχώς δεν έχω βρει κάποιο μοντέλο της TCL σε ικανοποιητική τιμή εκτός του TCL Elite Premium 18CHSA/CI το οποίο έχει χαμηλότερο SEER, είναι 20 ευρώ ακριβότερο και χωρίς i-feel/follow me.

Πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος για τον οποίο θα πρέπει να προτιμήσω το συγκεκριμένο ή κάποιο άλλο TCL ή οποιαδήποτε άλλη μάρκα?

Καταρχάς για το ifeel διαβάζω στο manual (αν έχει) ότι απενεργοποιείται μόνο του μετά από 2 ώρες λειτουργίας 🤢

7e12f5acc29816fa87989b23f48cee82.png

Οπότε για τα inverter που υποτίθεται τα έχουμε 24/7, είτε έχει είτε όχι , είναι μάλλον ένα και το αυτό.

Επίσης θα έλεγα ότι τα μεγάλα (μη midea) κλιματιστικά συνήθως δεν χρειάζονται ifeel/follow me . Να μου έλεγες 9αράκι σε 10τμ κρεβατοκάμαρα να το καταλάβω.

Τέλος δεν θεωρώ ότι θα καταλάβει κάποιος στην πράξη χρηματική διαφορά ανάμεσα σε 6.3 και 6.1 seer.

Ακόμα και έτσι , ορίστε https://www.alphaclimagr.gr/product/1413129/tcl-era-plus-18chsa-ya21-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

Δεν προωθώ TCL, απλά θα πρέπει να ζυγίσεις αν θα δώσεις βαρύτητα σε εγγύηση (tcl) ή κάπου αλλού.

 

1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Καλησπέρα στην παρέα και πι. Επειδή το toyotomi hiro htn 17iv με r410 πρόκειται να μεταφερθεί στο εξοχικό για την αντικατάσταση του τι μου προτείνετε? 

Να πω ότι ήμουν ευχαριστημένος από τη θέρμανση του, το και το μόνο όπως όλα τη ςκατηγοριας του ότι δεν έπεφτε κάτω από 450 με 500 w. Απλά έκλεινε και ξανά άνοιγε. 

Κατά σειρά γράφω. 

1.toshiba Edge 18000

2.Toshiba seiya 16.000

3.Carrier infinity supreme 18000

 

Χρηση 100% θέρμανση. 

Καταρχάς το 3 μάλλον όχι λόγω midea (υψηλές ελάχιστες καταναλώσεις σε θέρμανση).

Μετά γιατί πας σε σύγκριση 16 vs 18;

Δεν πάμε στο γνωστό drill; Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς για το ifeel διαβάζω στο manual (αν έχει) ότι απενεργοποιείται μόνο του μετά από 2 ώρες λειτουργίας 🤢

7e12f5acc29816fa87989b23f48cee82.png

Οπότε για τα inverter που υποτίθεται τα έχουμε 24/7, είτε έχει είτε όχι , είναι μάλλον ένα και το αυτό.

Επίσης θα έλεγα ότι τα μεγάλα (μη midea) κλιματιστικά συνήθως δεν χρειάζονται ifeel/follow me . Να μου έλεγες 9αράκι σε 10τμ κρεβατοκάμαρα να το καταλάβω.

Τέλος δεν θεωρώ ότι θα καταλάβει κάποιος στην πράξη χρηματική διαφορά ανάμεσα σε 6.3 και 6.1 seer.

Ακόμα και έτσι , ορίστε https://www.alphaclimagr.gr/product/1413129/tcl-era-plus-18chsa-ya21-r32-klimatistiko-inverter.html?ref=bestprice.gr

Δεν προωθώ TCL, απλά θα πρέπει να ζυγίσεις αν θα δώσεις βαρύτητα σε εγγύηση (tcl) ή κάπου αλλού.

 

Καταρχάς το 3 μάλλον όχι λόγω midea (υψηλές ελάχιστες καταναλώσεις σε θέρμανση).

Μετά γιατί πας σε σύγκριση 16 vs 18;

Δεν πάμε στο γνωστό drill; Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικο

Θέλω 16.000 αλλά εκ παραδρομής έγραψα 18.000...

Αρα αποκλείω το carrier και πάω σε toshiba.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, @pnea1973 είπε

Θέλω 16.000 αλλά εκ παραδρομής έγραψα 18.000...

Αρα αποκλείω το carrier και πάω σε toshiba.. 

Εννοείται ότι σε παίρνει χρηματικά, πας στο edge 18000 ή στο shorai premium 18000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2021 στις 1:07 ΠΜ, Tassos77 είπε

Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος αλλά όταν πιάσουν οι καλές ζέστες θα γίνει το πραγματικό τεστ.  

υπαρχει το ενεργειακο ταμπελακι να μας το βαλεις σε φωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Ηθελα να ρωτησω αν μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα σε περιπτωση που κοψω την παροχή ρευματος στην εξωτερικη μοναδα για  3 - 4 μηνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε προηγούμενες σελίδες ειχα συμπληρώσει ολο το κατεβατο εκεινη τη φόρμα. και ενας βρέθηκε να μου προτείνει το toshiba shorai. το γραφω αλλη μια μπας και σταθω τυχερός μιας και λόγω εξοικονομώ ψιλοβιαζομαι.

ψαχνω για ενα 24αρι και ενα 18αρι. το 24αρι θα καλύπτει ενιαίο χώρο περίπου 50τμ κυρίως για ψυξη αλλά μπορεί να το αναβω και λιγο το χειμώνα να σπάει το κρυο. το 18αρι το θελω για μια μικρή γκαρσονιέρα οπου θα φιλοξενώ γονείς φίλους απλα για να υπάρχει και θα το θελω για ψυξη και για θέρμανση. τι αλλη εναλλακτική εχω εκτος απο το shorai που βλέπω ειναι πολυ ακριβό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, someone- είπε

καλησπέρα σε προηγούμενες σελίδες ειχα συμπληρώσει ολο το κατεβατο εκεινη τη φόρμα. και ενας βρέθηκε να μου προτείνει το toshiba shorai. το γραφω αλλη μια μπας και σταθω τυχερός μιας και λόγω εξοικονομώ ψιλοβιαζομαι.

ψαχνω για ενα 24αρι και ενα 18αρι. το 24αρι θα καλύπτει ενιαίο χώρο περίπου 50τμ κυρίως για ψυξη αλλά μπορεί να το αναβω και λιγο το χειμώνα να σπάει το κρυο. το 18αρι το θελω για μια μικρή γκαρσονιέρα οπου θα φιλοξενώ γονείς φίλους απλα για να υπάρχει και θα το θελω για ψυξη και για θέρμανση. τι αλλη εναλλακτική εχω εκτος απο το shorai που βλέπω ειναι πολυ ακριβό.

Αυτός ο κάποιος που σε έβαλε να συμπληρώσεις το "κατεβατό" , μήπως ακολούθησε το δοθέν μπάτζετ; Αν θες κάτι φθηνότερο, μπορείς να το αναθεωρήσεις. 

Όσο για το 2ο -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτός ο κάποιος που σε έβαλε να συμπληρώσεις το "κατεβατό" , μήπως ακολούθησε το δοθέν μπάτζετ; Αν θες κάτι φθηνότερο, μπορείς να το αναθεωρήσεις. 

Όσο για το 2ο -> Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

μα γράφω ότι μου δινει 1700 το πρόγραμμα αλλα δε θελω να ανεβω τοσο και θελω μεχρι 1000. επίσης στο Σκρουτζ βλεπω το shorai δεν ειναι μοντέλο που κινείται πολυ και αν ειναι τοσο καλο που βλέπω το προτείνουν εδω μεσα γιατί υπάρχει μονο με 15 μαγαζια στο Σκρουτζ. υπάρχει καποια αλλη αξιόλογη μαρκα να κοιτάξω, μια εναλλακτική ζηταω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, someone- είπε

μα γράφω ότι μου δινει 1700 το πρόγραμμα αλλα δε θελω να ανεβω τοσο και θελω μεχρι 1000. επίσης στο Σκρουτζ βλεπω το shorai δεν ειναι μοντέλο που κινείται πολυ και αν ειναι τοσο καλο που βλέπω το προτείνουν εδω μεσα γιατί υπάρχει μονο με 15 μαγαζια στο Σκρουτζ. υπάρχει καποια αλλη αξιόλογη μαρκα να κοιτάξω, μια εναλλακτική ζηταω 

Haier

TCL 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Haier

TCL 

γενικά κοιτουσα και gree, midea, haier

τα tcl πίστευα πως θα ειναι τιποτα φασον αλλων εταιρειών,οχι; αν ηταν ετσι θα κοίταγα και ινβεντορ

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, someone- είπε

γενικά κοιτουσα και gree, midea, haier

τα tcl πίστευα πως θα ειναι τιποτα φασον αλλων εταιρειών,οχι; αν ηταν ετσι θα κοίταγα και ινβεντορ

Η tcl είναι κατασκευαστής 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, someone- είπε

μα γράφω ότι μου δινει 1700 το πρόγραμμα αλλα δε θελω να ανεβω τοσο και θελω μεχρι 1000. επίσης στο Σκρουτζ βλεπω το shorai δεν ειναι μοντέλο που κινείται πολυ και αν ειναι τοσο καλο που βλέπω το προτείνουν εδω μεσα γιατί υπάρχει μονο με 15 μαγαζια στο Σκρουτζ. υπάρχει καποια αλλη αξιόλογη μαρκα να κοιτάξω, μια εναλλακτική ζηταω 

Από αυτά που έχουμε δει, το shorai premium είναι ένα από τα καλύτερα 18άρια της αγοράς. 7 χρόνια εγγύηση, φοβερή απόδοση.

Ορίστε από επίσημο μεταπωλητή στην τιμή που λες

https://www.airconenergy.gr/gr/el/products/shorai-premium-ras-18j2kvrg-e-ras-18j2avrg-e-r32-klimatistiko-inverter-se-13-atokes-doseis

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...