Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

το tundra ειναι καλυτερο στην θερμανση αρκετα, λογος να το επιλξει κανεις.

9αρια δυσκολο σε χαμηλο ρελαντι? Μιλας για haier ? Aπο γραφηματα που εχει το νημα εχει 9αρια με χαμηλα ρελαντι.

Αν ειναι ετσι , ειναι plus για το haier εφοσον 24ari και πιθανον να μπορει να κατεβει και χαμηλοτερα απο 280w.

Με εχεις μπερδεψει με το post  σου.

Σε μπερδεψα γιατι εχω γραψει πως οτι καλο και να βρη στο haier των 900 παρα ευρω,εφοσον θελει να παρει το Toshiba ,θα το παρει κι ας εχει 50% ακριβοτερο.Δεν αγοραζουμε βασει λογικης,αλλα με  ενα μειγμα λογικης και συναισθηματος και ο εαυτος μας μολις αποφασισει μας βρισκει λογους για να παρουμε αυτο που θελουμε,οποτε πειραζω τον @userAnon ...

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Και εμενα με μπερδεψες @Specs

Μηπως ηθελες να γραψεις περναει η κατι αλλο?

Προσωπικα αν τι 24αρι haier φτανει στα 280 watt ειμαι καλα

Εσυ δες το απο πανω,αφιερωμενο! Επισης αν σου αρκουν τα 280w ελαχιστη(που δεν ξερω σε τι συνθηκες τα εχει δει ο κατοχος),ελπιζω να τα δης και εσυ (το ιδιο ισχυει και για Toshiba κ αλλες μαρκες) μιας και παιζει ρολο κ ο χωρος κλπ κλπ.

Περισυ ειχα φτιαξει ενα απλο excel (δεν τοχω με τα gitnubs και τα scripts!)για να καταχωρουμε τις μετρησεις κλπ αλλα δεεεν υπηρξε ανταποκριση.

Ισως τωρα το παλληκαρι με τις λιστες που εφτιαξε,με οδηγιες απο τον Σισυφο(@liakjim) να το επαναλαβει και να μην ρωταμε ξανα τα ιδια εδω μεσα,ποσα watt ειδες ,σε ποια εξωτερικη ,με τι ζητηση,ποση ωρα τα κρατησε πριν κλεισει κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Specs είπε

Σε μπερδεψα γιατι εχω γραψει πως οτι καλο και να βρη στο haier των 900 παρα ευρω,εφοσον θελει να παρει το Toshiba ,θα το παρει κι ας εχει 50% ακριβοτερο.Δεν αγοραζουμε βασει λογικης,αλλα με  ενα μειγμα λογικης και συναισθηματος και ο εαυτος μας μολις αποφασισει μας βρισκει λογους για να παρουμε αυτο που θελουμε,οποτε πειραζω τον @userAnon ...

Εσυ δες το απο πανω,αφιερωμενο! Επισης αν σου αρκουν τα 280w ελαχιστη(που δεν ξερω σε τι συνθηκες τα εχει δει ο κατοχος),ελπιζω να τα δης και εσυ (το ιδιο ισχυει και για Toshiba κ αλλες μαρκες) μιας και παιζει ρολο κ ο χωρος κλπ κλπ.

Περισυ ειχα φτιαξει ενα απλο excel (δεν τοχω με τα gitnubs και τα scripts!)για να καταχωρουμε τις μετρησεις κλπ αλλα δεεεν υπηρξε ανταποκριση.

Ισως τωρα το παλληκαρι με τις λιστες που εφτιαξε,με οδηγιες απο τον Σισυφο(@liakjim) να το επαναλαβει και να μην ρωταμε ξανα τα ιδια εδω μεσα,ποσα watt ειδες ,σε ποια εξωτερικη ,με τι ζητηση,ποση ωρα τα κρατησε πριν κλεισει κλπ

αυτό με τε εξελ θα ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο. ή έστω στο sticky να υπάρχουν κάποιες ενδείξεις. Τωρα όσον αφορά το haier πράγματι σήμερα το πρωί αυτό σκεφτόμουν πάλι. αξίζει να δώσω +500 για το shorai? 

28 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν αγοραζουμε βασει λογικης,αλλα με  ενα μειγμα λογικης και συναισθηματος και ο εαυτος μας μολις αποφασισει μας βρισκει λογους για να παρουμε αυτο που θελουμε,οποτε πειραζω τον @userAnon ...

Λογική = Haier 

Συναίσθημα = Shorai

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, userAnon είπε

Συναίσθημα = Shorai

Μεγεια σου λοιπον και προσεχε να επιβαλλεις ολα τα αλλα...αυτα που γραφει ο ασχετος ο κατασκευαστης ,κατα την εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

[...]

τα 9ρια ειναι το πιο δυσκολο να τα βρουμε με χαμηλο ρελαντι(παραδοξως)...το δικο μου 280 περιπου ελαχιστη στην ψυξη,340 θερμανση(Tide Green)

[...]

- Το επιβεβαιώνω (γύρω στα 340W στη θέρμανση).

- Τα νούμερα που είδες εσύ, τα είδα και εγώ (στη θέρμανση) σε 3 κλιματιστικά Tide Green γειτονικής κατοικίας, δύο 12άρια και ένα 9άρι.

- Και είναι μάλλον φυσικό γιατί αυτά που έχουν πολύ μικρότερες ελάχιστες καταναλώσεις έχουν αυξημένη τιμή συνήθως κατά 35-50% καμιά φορά και διπλάσια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 8:52 ΠΜ, liakjim είπε

Quiz

ποιο κλιματιστικό είναι αυτό;

fb765542b90f842b4dfc9e57616b2cdb.png

Ο φλεβοκομβος ειναι μια χαρα. Ο ασθενης πως παει τωρα; ανενηψε;🤪🤪

7 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Ο φλεβοκομβος ειναι μια χαρα. Ο ασθενης πως παει τωρα; ανενηψε;🤪🤪

Παρεμπιμπτοντως αποφασισα χθες να καθαρισω τα φιλτρα του sarara. Ανοιγοντας το καπακι επαθα ενα ψιλοσοκ . Δεν εβλεπες καθολου φιλτρα οπως στα αλλα. Ειναι σαν να λυνεις αυτοκινητο. Ακομη και τα φιλτρα ειναι σε ραουλα περιστρεφομενα για να περναει η βουρτσα καθαρισμου να τα καθαριζει και να αφηνει την σκονη στο δοχειο αποθηκευσης. Συντηρηση μονο απο blue dealer γιατι ο μπαρμπα μητσος ψυκτικος δεν εχει ιδεα απο τετοια μηχανηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lofarek είπε

Ο φλεβοκομβος ειναι μια χαρα. Ο ασθενης πως παει τωρα; ανενηψε;🤪🤪

Παρεμπιμπτοντως αποφασισα χθες να καθαρισω τα φιλτρα του sarara. Ανοιγοντας το καπακι επαθα ενα ψιλοσοκ . Δεν εβλεπες καθολου φιλτρα οπως στα αλλα. Ειναι σαν να λυνεις αυτοκινητο. Ακομη και τα φιλτρα ειναι σε ραουλα περιστρεφομενα για να περναει η βουρτσα καθαρισμου να τα καθαριζει και να αφηνει την σκονη στο δοχειο αποθηκευσης. Συντηρηση μονο απο blue dealer γιατι ο μπαρμπα μητσος ψυκτικος δεν εχει ιδεα απο τετοια μηχανηματα..

Για πόση διάρκεια χρήσης μιλάμε και είδες τα φίλτρα τόσο βρώμικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Για πόση διάρκεια χρήσης μιλάμε και είδες τα φίλτρα τόσο βρώμικα; 

Σχεδον τιποτε 3 βδομαδες συνολο απλα το εκανα για ...εκπαιδευση. Την λειτουργια καθαρισμου φιλτρων την επιλεγεις εσυ αν θελεις να γινεται. Και παιρνει 5 με 10 λεπτα μετα το switch off. Οπως επισης και την αντι μουχλικη λειτουργια. Επισης εχει ενα μικρο φιλτρο για την εισοδο του φρεσκου αερα και το φιλτρο ανθρακα - οσμων κατω απο τον ιονιστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Σχεδον τιποτε 3 βδομαδες συνολο απλα το εκανα για ...εκπαιδευση. Την λειτουργια καθαρισμου φιλτρων την επιλεγεις εσυ αν θελεις να γινεται. Και παιρνει 5 με 10 λεπτα μετα το switch off. Οπως επισης και την αντι μουχλικη λειτουργια. Επισης εχει ενα μικρο φιλτρο για την εισοδο του φρεσκου αερα και το φιλτρο ανθρακα - οσμων κατω απο τον ιονιστη..

Εντύπωση μου κάνει, μάλλον θα έχεις εξαιρετικά καλά φίλτρα αέρα. Σε εμένα ούτε με 1 έτος δεν έχει πολύ σκόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Basilhs23___ είπε

Εντύπωση μου κάνει, μάλλον θα έχεις εξαιρετικά καλά φίλτρα αέρα. Σε εμένα ούτε με 1 έτος δεν έχει πολύ σκόνη. 

Ουτε και σε μενα ειχε αλλα το εκανα οπως ειπα για εξασκηση...Εχω το 9ρι Εσεις? Ειστε γενικα ευχαριστημενος? Εγω το εβαλα τον Δεκεμβριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lofarek είπε

Ουτε και σε μενα ειχε αλλα το εκανα οπως ειπα για εξασκηση...Εχω το 9ρι Εσεις? Ειστε γενικα ευχαριστημενος? Εγω το εβαλα τον Δεκεμβριο..

Έχω 2 fujitsu asyg24klca, καλά είναι, μικρό μέγεθος και βάρος, αποδίδουν όσο μπορούν. Τα έχω 2 έτη χονδρικά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά κληματιστικού για υπνοδωμάτιο περίπου 12 τετραγωνικά μέτρα. Μετά από ψάξιμο στο skroutz κατέληξα σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/28186909/Tesla-TA27FFCL-0932IA-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή.html#specs αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Δεν έχω ξανακούσει αυτή την εταιρία και διστάζω στην αγόρα αν και έχει σχετικά καλές αξιολογήσεις. Επίσης δεν ξέρω τίποτα από εγκατάσταση κληματιστικών οπότε θα χρειαστώ τεχνικό που από ότι κατάλαβα θα μου πάρει αρκετά για την δουλειά(διάβασα για ποσά μέχρι και 100 ευρώ για εγκατάσταση). Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν να διαβάσω την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, temecius είπε

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά κληματιστικού για υπνοδωμάτιο περίπου 12 τετραγωνικά μέτρα. Μετά από ψάξιμο στο skroutz κατέληξα σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/28186909/Tesla-TA27FFCL-0932IA-Κλιματιστικό-Inverter-White-9000-BTU-με-Ιονιστή.html#specs αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. Δεν έχω ξανακούσει αυτή την εταιρία και διστάζω στην αγόρα αν και έχει σχετικά καλές αξιολογήσεις. Επίσης δεν ξέρω τίποτα από εγκατάσταση κληματιστικών οπότε θα χρειαστώ τεχνικό που από ότι κατάλαβα θα μου πάρει αρκετά για την δουλειά(διάβασα για ποσά μέχρι και 100 ευρώ για εγκατάσταση). Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν να διαβάσω την γνώμη σας. Ευχαριστώ.

Kaλησπερα και πολυ καλα κανεις κ εχεις αμφιβολιες.

Μεχρι να απαντησουν οι ειδικοι,προλαβαινεις(αν θες βεβαια να βοηθηθεις σε βαθος και να μαθεις και κατι) να διαβασεις και να συμπληρωσεις το ερωτηματολογιο εδω

 

5 ώρες πριν, userAnon είπε

αυτό με τε εξελ θα ήταν πραγματικά πολύ χρήσιμο

Eτσι ηταν το αρχικο σχεδιο για το εξελ με τις καταναλωσεις.Δεν λειτουργει πια το λινκ αλλα εχω ενα αρχικο αντιγραφο και παρε μια ιδεα

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 472021 81051 μμ.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...