Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μια γνώμη και για εδώ παρακαλώ :

 

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 700-800 (με εγκατασταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος Το οικονομικότερο με εγγύηση κατασκευαστή (σκρουτζ), αν πιστέυετε οτι αξίζει να κανει την εγκατάσταση το κατάστημα ωστε να έχει την ευθύνη αυτό, τότε ναι, διαφορετικά σκρουτζ και ενας καλός εγκαταστάτης.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. και τα δύο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή, δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε σε ζέστη  ούτε σε κρύο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος 22τμ σαλονι, με διάδρομο σε κουζίνα- δωμάτια ωστε να μοιράζεται κάπως η θερμοκρασία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γαλάτσι Αττικής. Δεκεμβρης: Μεση 10.3, Αύγουστος: Μέση 27.4
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, επιθυμητά : WIFI αλλά αδιάφορο, οικονομικό (καλή απόδοση)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Συνολικό σπίτι 65τμ ,ψηλοτάβανο,σπίτι του 70, χωρίς μόνωση, με καινούργια αλουμίνια pvc διπλά (φετος μπήκαν) , υπερυψωμένο ισόγειο, το χτυπάει ο ήλιος λίγο στη πρόσοψη το πρωί, αλλά προστατευμένο γενικά.Θέλω να κρατάω ανοιχτές τις πόρτες όσο μπορώ,βόρειος προσανατολισμός
  10. εβαλα όλο το σπίτι

 

6385.35Watt

5491.40KCal/h

98.24Watt/m2

84.48KCal/h/m2

Για 20 βαθμους (τον χειμώνα )

 

Σκεφτόμουν για 18αρι μάλλον και κοίταγα σε κανένα TCL από ότι διάβαζα εδώ αλλά δεν ξέρω σιγουρα ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Τον χειμώνα τον περνάω με μοναδική θέρμανση μια σόμπα υγραερίου που δεν την πολυκαίω, και έχω και τις σωλήνες του καλοριφέρ της γιαγιάς μου που μένει από πάνω που περνάν μέσα από το σπίτι.

Ο χώρος που θα μπεί είναι 22τμ, αλλά έχει διάδρομο με 4 πόρτές για κουζινα, μπανιο, 2 υπνοδωμάτια.

Το καλοκαίρι την βγάζω με ανεμιστήρες, οπότε θέλω να πιστέυω οτι δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

 Βασικη πρωτεραιότητα να μην καταναλώνει απειρο ρευμα :P :P (ξερω ξερω ζηταω πολλα)

Η αγορά θα γίνει προς Δεκέμβρη οπότε μπορώ να περιμένω για προσφορές

Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mixos23 είπε

Καλησπερα θελω να αγορασω 2 A/C . το πρωτο ειναι για μικρη σαλοκουζινα με ανοιχτο τον διαδρομο και το δευτερο για ενα μικρο δωματιο ως γραφειο
εχω δει αυτα τα δυο 
Toshiba DaiSeiKai 9 13PAVPG-E/13PKVPG-E

Mitsubishi MSZ LN25VGV
Σαλοκουζινα
1.Μπατζετ Ιδανικα μεχρι 2.000-2500€ (και για τα 2) 

2.Νεα αγορα

3.αλυσιδα (κυριως κωτσοβολο) αλλα αν αξιζει καποιο αλλο που δεν το εχει να το ψαξω αλλου

4-5. δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα το χρησιμοποιω και στην θερμανση (προκειται να βαλω και λεβητα αεριου) αρκετα χρονια ομως ζεσταινομουν με το A/C 

6. Eιναι μικρη σαλοκουζινα ο χωρος με ανοιχτη πορτα στον διαδρομο συνολο το εβγαλε ο αρχιτεκτονας 32,7 τ.μ 

7. Ξανθη με 36 το καλοκαιρι -6 τον χειμωνα

8. Θα ηθελα να εχει καποια φιλτρα , ιονιστης αν γινεται ή οτιδηποτε αλλο χαρακτηριστικο για μυρωδιες απο μαγειρεμα λογω οτι ειναι ενιαιος χωρος
9. το σπιτι ειναι παλιο και θα παω σε ανακαινιση,σκεφτηκα περα απο την εξωτερικη μονωση να βαλω και μια μικρη στο ταβανι. εχει κανουργια κουφωματα με ενεργειακα τζαμια (δεν ξερω ποσο καλα δεν ειχα ασχοληθει εγω για την επιλογη τους). ειναι λιγο σκοτεινος ως χωρος. τον χειμωνα παιζει κρυο με υγρασια .
10. 

4124.24
Watt
3546.84
KCal/h
124.98
Watt/m2
107.48
KCal/h/m2

για 23 βαθμους

Γραφειο

8. σιγουρα θα ηθελα καποια φιλτρα,ιονιστη γιατι θα περναω αρκετες ωρες εκει, ατμιζω κιολλας και δεν ξερω αν θα παιζει καποιο ρολο ο ατμος στην λειτουργια του,και οσο πιο αθορυβο γινεται

9.ειναι βορεινο το δωματιο αυτο,κρυο με υγρασια οπως ειπαμε

10.

1048.64
Watt
901.83
KCal/h
104.86
Watt/m2
90.18
KCal/h/m2

 

Ελπιζω να εκανα σωστα τον υπολογισμο :) ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

Και τα 2 κλιματιστικά που κοιτάς είναι αφρόκρεμα. Απλά με τις απώλειες που δείχνει το εργαλείο, το 13άρι daisekai είναι ανεπαρκές. Τώρα αν βάλεις μόνωση που λες, συζητάμε για άλλο σπίτι. Επίσης δεν ξέρεις και για θέρμανση. Έχεις 2 βασικούς αγνώστους. Αν μείνει ως έχει και με θέρμανση μέσα θα έλεγα ότι ακόμα και το 16άρι daisekai θα είναι μάλλον ανεπαρκές στους μείον τόσους.

Το γραφείο έχει αστείες απώλειες, οπότε ότι και να βάλεις θα είναι μια χαρά. Λίγο overkill το mitsou για τόσο μικρό χώρο αλλά αν το κόστος δεν είναι πρόβλημα, γιατί όχι. Μπορείς να βάλεις το 10άρι daisekai μιας και έχει 7 χρόνια εγγύηση αντί για 3 του mitsubishi.

42 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Καλησπέρα, μια γνώμη και για εδώ παρακαλώ :

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 700-800 (με εγκατασταση)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος Το οικονομικότερο με εγγύηση κατασκευαστή (σκρουτζ), αν πιστέυετε οτι αξίζει να κανει την εγκατάσταση το κατάστημα ωστε να έχει την ευθύνη αυτό, τότε ναι, διαφορετικά σκρουτζ και ενας καλός εγκαταστάτης.
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. και τα δύο
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Περιστασιακή, δεν έχω τρελές απαιτήσεις ούτε σε ζέστη  ούτε σε κρύο
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος 22τμ σαλονι, με διάδρομο σε κουζίνα- δωμάτια ωστε να μοιράζεται κάπως η θερμοκρασία
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Γαλάτσι Αττικής. Δεκεμβρης: Μεση 10.3, Αύγουστος: Μέση 27.4
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής, επιθυμητά : WIFI αλλά αδιάφορο, οικονομικό (καλή απόδοση)
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Συνολικό σπίτι 65τμ ,ψηλοτάβανο,σπίτι του 70, χωρίς μόνωση, με καινούργια αλουμίνια pvc διπλά (φετος μπήκαν) , υπερυψωμένο ισόγειο, το χτυπάει ο ήλιος λίγο στη πρόσοψη το πρωί, αλλά προστατευμένο γενικά.Θέλω να κρατάω ανοιχτές τις πόρτες όσο μπορώ,βόρειος προσανατολισμός
  10. εβαλα όλο το σπίτι

6385.35Watt

5491.40KCal/h

98.24Watt/m2

84.48KCal/h/m2

Για 20 βαθμους (τον χειμώνα )

Σκεφτόμουν για 18αρι μάλλον και κοίταγα σε κανένα TCL από ότι διάβαζα εδώ αλλά δεν ξέρω σιγουρα ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Τον χειμώνα τον περνάω με μοναδική θέρμανση μια σόμπα υγραερίου που δεν την πολυκαίω, και έχω και τις σωλήνες του καλοριφέρ της γιαγιάς μου που μένει από πάνω που περνάν μέσα από το σπίτι.

Ο χώρος που θα μπεί είναι 22τμ, αλλά έχει διάδρομο με 4 πόρτές για κουζινα, μπανιο, 2 υπνοδωμάτια.

Το καλοκαίρι την βγάζω με ανεμιστήρες, οπότε θέλω να πιστέυω οτι δεν έχω τρελές απαιτήσεις.

 Βασικη πρωτεραιότητα να μην καταναλώνει απειρο ρευμα :P :P (ξερω ξερω ζηταω πολλα)

Η αγορά θα γίνει προς Δεκέμβρη οπότε μπορώ να περιμένω για προσφορές

Ευχαριστώ

Πιθανότατα θες παραπάνω από 1 μηχάνημα αν θες να καλύψεις όλο το σπίτι σωστά. Θα βοηθούσε να φτιάξεις μια κάτοψη του σπιτιού και να υπολογίσεις σε κάθε δωμάτιο τις απώλειες με το εργαλείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και τα 2 κλιματιστικά που κοιτάς είναι αφρόκρεμα. Απλά με τις απώλειες που δείχνει το εργαλείο, το 13άρι daisekai είναι ανεπαρκές. Τώρα αν βάλεις μόνωση που λες, συζητάμε για άλλο σπίτι. Επίσης δεν ξέρεις και για θέρμανση. Έχεις 2 βασικούς αγνώστους. Αν μείνει ως έχει και με θέρμανση μέσα θα έλεγα ότι ακόμα και το 16άρι daisekai θα είναι μάλλον ανεπαρκές στους μείον τόσους.

Το γραφείο έχει αστείες απώλειες, οπότε ότι και να βάλεις θα είναι μια χαρά. Λίγο overkill το mitsou για τόσο μικρό χώρο αλλά αν το κόστος δεν είναι πρόβλημα, γιατί όχι. Μπορείς να βάλεις το 10άρι daisekai μιας και έχει 7 χρόνια εγγύηση αντί για 3 του mitsubishi.

επειδη δεν καταλαβαινω τα αποτελεσματα,για το σαλονι εβαλα στο calculator εξωτερικη μονωση 7εκ. και μονωση ταβανιου 5εκ. εβαλα 2 μπαλκονοπορτες αλλα + 3 εσωτερικες και μια την κεντρικη εξωτερικη + 1 παραθυρο.. υπαρχουν τοσο μεγαλες απωλειες δηλαδη? οποτε προς τα που παμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Kανενας με Toshiba Edge 18αρι?

Από το 22άρι του @rodin002 και το design manual νομίζω ότι μπορείς να ψιλομαντέψεις τι θα έβλεπε ένας κάτοχος του 18Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από το 22άρι του @rodin002 και το design manual νομίζω ότι μπορείς να ψιλομαντέψεις τι θα έβλεπε ένας κάτοχος του 18Κ.

☠️Alea iacta est☠️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mixos23 είπε

επειδη δεν καταλαβαινω τα αποτελεσματα,για το σαλονι εβαλα στο calculator εξωτερικη μονωση 7εκ. και μονωση ταβανιου 5εκ. εβαλα 2 μπαλκονοπορτες αλλα + 3 εσωτερικες και μια την κεντρικη εξωτερικη + 1 παραθυρο.. υπαρχουν τοσο μεγαλες απωλειες δηλαδη? οποτε προς τα που παμε?

Όπως έχει αναφερθεί και στο Sticky, τα εργαλεία αυτά είναι προσεγγιστικά και σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστούν μια μελέτη θερμικών απωλειών από μηχανολόγο μηχανικό.

Το σωστό θα ήταν ότι από τη στιγμή που θα κάνεις μια τόσο μεγάλη επένδυση, να πλήρωνες και για μια μελέτη απωλειών.

Αν υποθέσουμε ότι το εργαλείο τα υπολόγισε σχετικά σωστά, τότε πάμε να δούμε το capacity table του 16Κ daisekai σε θέρμανση :

9ef0bd6a96f96162be61f1200b82816c.png

Βλέπουμε ότι στους -6 έχει 4.2KW capacity.

Άρα θεωρητικά μιας και σε συντήρηση το σπίτι θα θέλει λιγότερο και μιας και δεν θα έχει πάντα -6C, το 16άρι θα είναι έστω και οριακά αρκετό. Όμως λαμβάνοντας υπόψη αυτό που είπαμε πιο πάνω, προσωπικά θα το φοβόμουν κάπως. Φυσικά αλλάζει το πράγμα αν υπάρχει και καβάτζα πχ λέβητας αν γίνει μ@λακία. Απλά εξηγούμαι ότι πάμε στο περίπου.

 

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

☠️Alea iacta est☠️

Το παραδέχομαι. Έπρεπε να το γκουγκλάρω. 🙃

Κανόνισε να μας βγεις και εσύ τίποτα επιτομικός τοσιμπάκιας φανμπόι με μετρήσεις θερμοκρασίας στον ήλιο και έτσι φάση.  😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το παραδέχομαι. Έπρεπε να το γκουγκλάρω. 🙃

Κανόνισε να μας βγεις και εσύ τίποτα επιτομικός τοσιμπάκιας φανμπόι με μετρήσεις θερμοκρασίας στον ήλιο και έτσι φάση.  😅

Εγω μονο περιτομικος😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως έχει αναφερθεί και στο Sticky, τα εργαλεία αυτά είναι προσεγγιστικά και σε καμιά περίπτωση δεν υποκαθιστούν μια μελέτη θερμικών απωλειών από μηχανολόγο μηχανικό.

Το σωστό θα ήταν ότι από τη στιγμή που θα κάνεις μια τόσο μεγάλη επένδυση, να πλήρωνες και για μια μελέτη απωλειών.

Αν υποθέσουμε ότι το εργαλείο τα υπολόγισε σχετικά σωστά, τότε πάμε να δούμε το capacity table του 16Κ daisekai σε θέρμανση :

9ef0bd6a96f96162be61f1200b82816c.png

Βλέπουμε ότι στους -6 έχει 4.2KW capacity.

Άρα θεωρητικά μιας και σε συντήρηση το σπίτι θα θέλει λιγότερο και μιας και δεν θα έχει πάντα -6C, το 16άρι θα είναι έστω και οριακά αρκετό. Όμως λαμβάνοντας υπόψη αυτό που είπαμε πιο πάνω, προσωπικά θα το φοβόμουν κάπως. Φυσικά αλλάζει το πράγμα αν υπάρχει και καβάτζα πχ λέβητας αν γίνει μ@λακία. Απλά εξηγούμαι ότι πάμε στο περίπου.

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου... υπαρχει καποιο αλλο που θα μπορουσα να κοιταξω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εγω μονο περιτομικος😅

Καλορίζικο και καλοδούλευτο!

Μέχρι τότε, να σου υπενθυμίσω πως είναι τα επιτομικά ινβερτερς α' διαλογής :

image.png.e4402c0998d701ea51d80f8ff06dde55.png

και έξω

 

 

1 λεπτό πριν, mixos23 είπε

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου... υπαρχει καποιο αλλο που θα μπορουσα να κοιταξω? 

Το 18άρι edge https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

ή το ln50 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186490-mitsubishi-msz-ln50vgr-red

ή το asyg18kmta https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-kmta-asyg-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3486516

ή το daikin perfera https://www.skroutz.gr/s/18641251/Daikin-Perfera-FTXM50N-RXM50N9.html

Αυτά από πολύ καλά 18άρια.

Αυτό στην περίπτωση που θες όντως 18άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλορίζικο και καλοδούλευτο!

Μέχρι τότε, να σου υπενθυμίσω πως είναι τα επιτομικά ινβερτερς α' διαλογής :

image.png.e4402c0998d701ea51d80f8ff06dde55.png

και έξω

 


Θυμαμαι!🤣

imageproxy_php.png.be4bedcbd7d2f8a096d0a30fcb7945ad.png

Τι, οχι?

 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim
Το 18άρι edge 
https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

ειναι καλυτερο στην θερμανση απο το 

Toshiba DaiSeiKai 9 16PAVPG-E/16PKVPG-E?

ποιες θα ελεγες πως ειναι οι διαφορες? γιατι ειναι και αρκετα πιο οικονομικο και φαινεται ωραιο..
στα εχω ζαλισει λιγο ε? 🤣🤣

Επεξ/σία από mixos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Το 18άρι edge https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

ειναι καλυτερο στην θερμανση απο το 

Toshiba DaiSeiKai 9 16PAVPG-E/16PKVPG-E?

ποιες θα ελεγες πως ειναι οι διαφορες? γιατι ειναι και αρκετα πιο οικονομικο και φαινεται ωραιο..
στα εχω ζαλισει λιγο ε? 🤣🤣

Μόλις με έκανες να συνειδητοποιήσω ότι το 18άρι edge είναι λιγότερο δυνατό στη θέρμανση από το 16άρι daisekai 🤨

665a599dae1b779f3b005aff11a15b8a.png

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε


Θυμαμαι!🤣

imageproxy_php.png.be4bedcbd7d2f8a096d0a30fcb7945ad.png

Τι, οχι?

Αυτό είναι το δίχως άλλο προϊόν φωτοσοπιάς για να σπιλώσεις την ανωτερότητα του φουτζίτσου ! 🤣

Κοίτα εδώ τι γίνεται !

image.png.201baa7a39df5ff05db4750ab8e64cee.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόλις με έκανες να συνειδητοποιήσω ότι το 18άρι edge είναι λιγότερο δυνατό στη θέρμανση από το 16άρι daisekai 🤨

665a599dae1b779f3b005aff11a15b8a.png

Αυτό είναι το δίχως άλλο προϊόν φωτοσοπιάς για να σπιλώσεις την ανωτερότητα του φουτζίτσου ! 🤣

Κοίτα εδώ τι γίνεται !

image.png.201baa7a39df5ff05db4750ab8e64cee.png

να ρωτησω που βρισκεις αυτους πινακες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόλις με έκανες να συνειδητοποιήσω ότι το 18άρι edge είναι λιγότερο δυνατό στη θέρμανση από το 16άρι daisekai 🤨

665a599dae1b779f3b005aff11a15b8a.png

 

Μονο αν επικεντρωθεις στο max.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mixos23 είπε

να ρωτησω που βρισκεις αυτους πινακες ?

https://easyupload.io/xguo9v

8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Μονο αν επικεντρωθεις στο max.

Το αποτέλεσμα μετράει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...