Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, liakjim είπε

0.28kwh σε 4 ώρες; Άρα τα κάνει τα onoff. Λίγα μάλλον. Έχεις διαγράμματα μιας και έχεις το σωστό πριζακι;

Δεν κάνει on/off, το κινητό μπαίνει σε sleep mode και "freezarei" την καταγραφή κάθε 2-3 ώρες, δεν έχω βρει λύση. θα δοκιμάσω σήμερα με ένα παλιό Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Klausx είπε

Δεν κάνει on/off, το κινητό μπαίνει σε sleep mode και "freezarei" την καταγραφή κάθε 2-3 ώρες, δεν έχω βρει λύση. θα δοκιμάσω σήμερα με ένα παλιό Android.

Περίεργο. Έχω την αίσθηση ότι το kasa παίρνει τα δεδομένα εκείνη την στιγμή από το πριζακι οπότε δεν έχει σημασία αν η εφαρμογή τρεχει. Ούτε καν το κινητό να είναι ενεργό. Αν ισχύουν όλα αυτά για να έχει 0.28 στις τέσσερις ώρες , ή έχει 70 μέσο όρο την ώρα με αδιάκοπη λειτουργία ή παύσεις των πχ 100W. Στο sticky έχω οδηγίες για να βλέπεις διαγράμματα στο κινητό πάντως.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Περίεργο. Έχω την αίσθηση ότι το kasa παίρνει τα δεδομένα εκείνη την στιγμή από το πριζακι οπότε δεν έχει σημασία αν η εφαρμογή τρεχει. Ούτε καν το κινητό να είναι ενεργό. Αν ισχύουν όλα αυτά για να έχει 0.28 στις τέσσερις ώρες , ή έχει 70 μέσο όρο την ώρα με αδιάκοπη λειτουργία ή παύσεις των πχ 100W. Στο sticky έχω οδηγίες για να βλέπεις διαγράμματα στο κινητό πάντως.

Ξεκινάω το Τermux στο κινητό και βλέπω το διάγραμμα από τον υπολογιστή μετά από λίγο freezarei μέχρι να ξεκλειδώσω το κινητό, έχω βγάλει ρυθμίσεις εξοικονόμησης κτλ αλλά τίποτα. Δεν έχω θέμα με την Kasa εφαρμογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Klausx είπε

Ξεκινάω το Τermux στο κινητό και βλέπω το διάγραμμα από τον υπολογιστή μετά από λίγο freezarei μέχρι να ξεκλειδώσω το κινητό, έχω βγάλει ρυθμίσεις εξοικονόμησης κτλ αλλά τίποτα. Δεν έχω θέμα με την Kasa εφαρμογή.

Και πάλι. 0.28 σε 4 ώρες. Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σας

Μου ζήτησε η διευθύντρια στο σχολείο που εργάζομαι να τη βοηθήσω να βρει ένα κλιματιστικό που θα εξοπλίσει το εργαστήριο πληροφορικής. (~35 τμ.) και δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου την αγορά. Η ίδια κοιτάει μήπως πάρει κάτι από Leroy Merlin.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 350 ευρώ (μαζί με την εγκατάσταση). Ότι μπορούμε να γλιτώσουμε είναι επιθυμητό.
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο (με την υποσημείωση ότι η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο).
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Και τα δύο
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και χρήση 3-4 φορές τη βδομάδα τα πρωινά.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Προκάτ κατασκευή, ενιαίος χώρος.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Υπολογίζω 0C - 35C.Το σχολείο είναι ψηλά στο Μενίδι οπότε το καλοκαίρι θα είναι φούρνος και το χειμώνα θα το χτυπάει το αγιάζι οπότε καταλαβαίνετε...
  8. Επιθυμητά χαρακτηριστικά: με σειρά προτεραιότητας: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο, ιονιστής.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μόνωση μάλλον μηδαμινή, κουφώματα μεταλικά, έντονη ηλιοφάνεια και ανοιχτός χώρος στα πλαϊνά του κτιρίου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη: Δε γνωρίζω τις πληροφορίες που ζητάει το εργαλείο 

 

Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι υπερβολικές οι απαιτήσεις, αλλά απλά θέλουμε να βελτιώσουμε κάπως την κατάσταση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, baz είπε

Καλησπέρα, σας

Μου ζήτησε η διευθύντρια στο σχολείο που εργάζομαι να τη βοηθήσω να βρει ένα κλιματιστικό που θα εξοπλίσει το εργαστήριο πληροφορικής. (~35 τμ.) και δυστυχώς δε γνωρίζω καθόλου την αγορά. Η ίδια κοιτάει μήπως πάρει κάτι από Leroy Merlin.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Μέχρι 350 ευρώ (μαζί με την εγκατάσταση). Ότι μπορούμε να γλιτώσουμε είναι επιθυμητό.
  2. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: Αδιάφορο (με την υποσημείωση ότι η αγορά θα γίνει με τιμολόγιο).
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Και τα δύο
  5. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και χρήση 3-4 φορές τη βδομάδα τα πρωινά.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Προκάτ κατασκευή, ενιαίος χώρος.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Υπολογίζω 0C - 35C.Το σχολείο είναι ψηλά στο Μενίδι οπότε το καλοκαίρι θα είναι φούρνος και το χειμώνα θα το χτυπάει το αγιάζι οπότε καταλαβαίνετε...
  8. Επιθυμητά χαρακτηριστικά: με σειρά προτεραιότητας: μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο, ιονιστής.
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Μόνωση μάλλον μηδαμινή, κουφώματα μεταλικά, έντονη ηλιοφάνεια και ανοιχτός χώρος στα πλαϊνά του κτιρίου.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη: Δε γνωρίζω τις πληροφορίες που ζητάει το εργαλείο 

Καταλαβαίνω ότι ίσως είναι υπερβολικές οι απαιτήσεις, αλλά απλά θέλουμε να βελτιώσουμε κάπως την κατάσταση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για όποια βοήθεια.

Με 10 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-White.html

Με 5 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210656-morris-wfin35140

Αν μπορείτε και σας βγαίνει προτιμήστε αυτό γιατί ίσως είναι πιο δυνατό σε θέρμανση https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198527-general-electric-ges-nmg35-prime

5 χρόνια εγγύηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι χαμηλοτερες τιμες που εχω δει μεχρι στιγμης στα δυο αυτα κλιματιστικα 114 στο kuro και 144 daikin

1366432068_2-9toyotomi.png.312be8224fedd3b3aea2f7cd2dfb4d58.png

2-9 daikin.png

2-9 toshiba.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με 10 χρόνια εγγύηση https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-White.html

Με 5 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210656-morris-wfin35140

Αν μπορείτε και σας βγαίνει προτιμήστε αυτό γιατί ίσως είναι πιο δυνατό σε θέρμανση https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198527-general-electric-ges-nmg35-prime

5 χρόνια εγγύηση

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Άρα λες να κοιτάξω μόνο για 12000 BTU;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, baz είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.

Άρα λες να κοιτάξω μόνο για 12000 BTU;

18άρι ήθελα να σε πάω αλλά με τέτοιο μπάτζετ αγοράζεις το μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2020 στις 5:22 ΜΜ, rbx1000 είπε

Εχει κανεις εδω μεσα μετρησεις απο την επιτομη/περιτομη των κλιματιστικων που το εχει αγκαλιασει ο κοσμος και δεν προλαβαινει να στοκαρει ο Κωτσοβολος σε 18αρι?
 

Kανενας με Toshiba Edge 18αρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα θελω να αγορασω 2 A/C . το πρωτο ειναι για μικρη σαλοκουζινα με ανοιχτο τον διαδρομο και το δευτερο για ενα μικρο δωματιο ως γραφειο
εχω δει αυτα τα δυο 
Toshiba DaiSeiKai 9 13PAVPG-E/13PKVPG-E

Mitsubishi MSZ LN25VGV
Σαλοκουζινα
1.Μπατζετ Ιδανικα μεχρι 2.000-2500€ (και για τα 2) 

2.Νεα αγορα

3.αλυσιδα (κυριως κωτσοβολο) αλλα αν αξιζει καποιο αλλο που δεν το εχει να το ψαξω αλλου

4-5. δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα το χρησιμοποιω και στην θερμανση (προκειται να βαλω και λεβητα αεριου) αρκετα χρονια ομως ζεσταινομουν με το A/C 

6. Eιναι μικρη σαλοκουζινα ο χωρος με ανοιχτη πορτα στον διαδρομο συνολο το εβγαλε ο αρχιτεκτονας 32,7 τ.μ 

7. Ξανθη με 36 το καλοκαιρι -6 τον χειμωνα

8. Θα ηθελα να εχει καποια φιλτρα , ιονιστης αν γινεται ή οτιδηποτε αλλο χαρακτηριστικο για μυρωδιες απο μαγειρεμα λογω οτι ειναι ενιαιος χωρος
9. το σπιτι ειναι παλιο και θα παω σε ανακαινιση,σκεφτηκα περα απο την εξωτερικη μονωση να βαλω και μια μικρη στο ταβανι. εχει κανουργια κουφωματα με ενεργειακα τζαμια (δεν ξερω ποσο καλα δεν ειχα ασχοληθει εγω για την επιλογη τους). ειναι λιγο σκοτεινος ως χωρος. τον χειμωνα παιζει κρυο με υγρασια .
10. 

4124.24
Watt
3546.84
KCal/h
124.98
Watt/m2
107.48
KCal/h/m2

για 23 βαθμους

Γραφειο

6. 10 τ.μ

8. σιγουρα θα ηθελα καποια φιλτρα,ιονιστη γιατι θα περναω αρκετες ωρες εκει, ατμιζω κιολλας και δεν ξερω αν θα παιζει καποιο ρολο ο ατμος στην λειτουργια του,και οσο πιο αθορυβο γινεται

9.ειναι βορεινο το δωματιο αυτο,κρυο με υγρασια οπως ειπαμε

10.

1048.64
Watt
901.83
KCal/h
104.86
Watt/m2
90.18
KCal/h/m2

 

Ελπιζω να εκανα σωστα τον υπολογισμο :) ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..

Επεξ/σία από mixos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχει πολύ καλούς δείκτες απόδοσης και 7 χρόνια εγγύηση

 Στα λεφτά αυτά εγκατεστημένο, είναι μια πολύ καλή επιλογή.

Το σκρουτζ λέει 

Ισχύς Ψύξης11942 BTU

Ισχύς Θέρμανσης10918 BTU

Είναι κάποιο λάθος λογικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Το σκρουτζ λέει 

Ισχύς Ψύξης11942 BTU

Ισχύς Θέρμανσης10918 BTU

Είναι κάποιο λάθος λογικά;

Να Μπαίνετε στα site των εταιρειών που έχουν τα επίσημα στοιχεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kastrato88 είπε

Το σκρουτζ λέει 

Ισχύς Ψύξης11942 BTU

Ισχύς Θέρμανσης10918 BTU

Είναι κάποιο λάθος λογικά;

Ναι λάθος.

Το σωστό είναι αυτό :

c411d696291e055053254b6742a1bd57.png

και σε διάφορες εξωτερικές θερμοκρασίες πάει έτσι (πάνω ψύξη, κάτω θέρμανση):

a1ab94fe40f0e36d514ab2ba4dfd4bdf.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...