Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

520W ????? 😲

Ξήλωσέ το τώρα το ινβέρτερ ζ' διαλογής!!!

Κοίτα εδώ

image.png.5e53f81584ffe791ee11d1f89ceb23ec.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

🤣

Ιερόσυλε θα πέσει φωτιά να σε κάψει είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεις ζ διαλογής την επιτομή των επιτομών των κλιματιστικών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, UlveRz είπε
  1. ~1000€
  2. Νέα αγορά
  3. Αδιάφορο αν και προτίμηση στο Κωτσο που εχει στην περιοχή μου..
  4. 100% ψύξη και επικουρικά θέρμανση μαζι με καλοριφέρ (δε σημαίνει αυτό ότι δε με ενδιαφέρει η θέρμανση)
  5. Αποκλειστική πηγή ψυξης, περιστασιακή σε θέρμανση 
  6. Ενιαίος χώρος 60τμ σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Άργος Αργολίδος με 42 C το καλοκαίρι και 2 C τον χειμώνα
  8. Αδιάφορα
  9. Μέτριες μονώσεις, διαμπερές με μεγάλες μπαλκονόπορτες, εντός πόλης, ο ενιαίος χώρος δεν εχει άλλο οίκημα να συνορεύει, κεραμοσκεπή μάρμαρα δάπεδο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο).
  10. 7474.86 Watt

    6428.38 KCal/h

    115.00 Watt/m^2

    98.90 KCal/h/m^2

          για 20 C

 

 

 

Διορθωσα τη θερμοκρασια γιατι πιθανον αυτο το 22 να ηταν υπερβολικο.. Τι λετε τωρα;;

Επεξ/σία από UlveRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2020 στις 8:32 ΜΜ, danaos7 είπε

Περίμενε λίγο ακόμα.βγαζει σε λίγο καιρό η ινβεντορ καινούρια εργαλεία . aria ....για σχεδιάγραμμα πάρε ένα σουκο μπριζακι.τι πι λινκ.βατ από 50 μέχρι 3000

Μπορείτε να μου πείτε περισσότερες πληροφορίες; από που το γνωρίζεται αυτό για τα καινουργια κλιματιστικά της Inventor? 

Επίσης επειδή θέλω να βλέπω τις καταναλώσεις των κλιματιστικών μου, δεν έχει όμως πρίζα ο τοίχος, δηλαδή θα τα συνδέσω απευθείας με το ρευμα. Γίνεται κάπως να βλεπω τις καταναλώσεις; σαν και αυτό εδώ το σχεδιάγραμμα; 

IMG_20200901_203845.jpg

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Επίσης επειδή θέλω να βλέπω τις καταναλώσεις των κλιματιστικών μου, δεν έχει όμως πρίζα ο τοίχος, δηλαδή θα τα συνδέσω απευθείας με το ρευμα. Γίνεται κάπως να βλεπω τις καταναλώσεις; σαν και αυτό εδώ το σχεδιάγραμμα; 

Προφανώς σε κάποιο κουτί θα το συνδέσεις, οπότε βάζεις εκεί μια μικρή προέκταση και μια πρίζα εξωτερική επίτοιχη.

π.χ.

https://e-damianakis.gr/category-100/category-231/unique/unique-mini-line.html

κι εκεί συνδέεις τη smart που δίνει τις μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Μπορείτε να μου πείτε περισσότερες πληροφορίες; από που το γνωρίζεται αυτό για τα καινουργια κλιματιστικά της Inventor? 

Επίσης επειδή θέλω να βλέπω τις καταναλώσεις των κλιματιστικών μου, δεν έχει όμως πρίζα ο τοίχος, δηλαδή θα τα συνδέσω απευθείας με το ρευμα. Γίνεται κάπως να βλεπω τις καταναλώσεις; σαν και αυτό εδώ το σχεδιάγραμμα; 

IMG_20200901_203845.jpg

Έχω άνθρωπο βαθειά στην κίνα . Επίσης μιας και παρακολουθώ επ ακριβώς πως χειρίζεσαι τον γραπτό λόγο  πιστεύω ακράδαντα ότι εάν πραγματικά είναι αληθινές οι απορίες σου όλο αυτό τον καιρό   , όλες πραγματικά μα όλες θα είχαν λυθεί απλά και μόνο εάν κοίταζες τι γράφουν οι άλλοι και τι απαντούν οι υπόλοιποι.Επιπλέον μιας και έχεις κάνει και  εγγραφή στο φόρουμ και παρατηρώ επίσης ότι μέχρι και τόνους βαζεις.  Αυτό από μόνο του υποδηλώνει οτι είσαι εξοικειωμένος με την τεχνολογία  άρα ξέρεις τι είναι και το google search.......skroutz...ktl ktl.Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παρακολουθεις την ροή και όχι εντέχνως να την κατευθύνεις κάνοντας τον παντελώς άσχετο ΄-)NOoffence  απλα φαινεται οτι γραφεις για να γράφεις ...πχ στις προηγούμενες σελίδες συγκεκριμένα ο liakjim και οχι μονο εχει γράψει άπειρες φορές τι είναι ,πιο είναι και πως το σεταρουμε το μπριζακι  των καταναλώσεων, 2πχ ζήταγες φώτο από συγκεκριμένο κλιματιστικό ενώ μπορούσες να το δεις μόνο σου στο γκουγκλη .3πχ (Ναι κάνω έρευνα. Είχα αποφασίσει fujitsu μετά toshiba και εν τέλει είπα να μην αλλάξω) τωρα τι να λεμε ...................αλλα ........... https://imgur.com/FeeZb1K

https://imgur.com/tHJdVPd

https://imgur.com/xz26PMV

https://imgur.com/ORZQipv

και ξαναλεω NOoffence guz

Επεξ/σία από danaos7
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, UlveRz είπε

Διορθωσα τη θερμοκρασια γιατι πιθανον αυτο το 22 να ηταν υπερβολικο.. Τι λετε τωρα;;

Δεν αλλάζει κάτι.

Επίσης ρίξε αν θες μια ματιά στο sticky. Εκεί τονίζεται ότι αυτά τα εργαλεία είναι προσεγγιστικά. Πχ το σπίτι μου από το εργαλείο αυτό βγάζει 7.5kw απώλειες. Αν ερχόμουν εδώ για συμβουλή με αποκλειστική χρήση ψύξη θα έλεγαν όλοι οπωσδήποτε 24αρι. Στην πράξη όμως , αν δεις τις καταναλώσεις μου,  το σπίτι μου είναι πάντα δροσερό οπότε θα αρκούσε και ένα 16αρι , μη πω πιο κάτω. Ε αυτό δεν φαίνεται κάπου. 

Άρα αφού δεν πας σε μελέτη με μηχανολόγο και έρχεσαι εδώ και εμείς πατάμε την κοιλιά μας και μάλιστα πάντα με γνώμονα την σίγουρη κάλυψη οπότε πάμε πιθανότατα σε υπερδιαστασιολογηση. Αλλά ίσως και όχι. Αν το σπίτι σου είναι γενικά ζεστό , θες δυνατό εργαλείο. Αν είναι νορμάλ ή δροσερό λογικά θα σε φτάσει ένα οποιοδήποτε 24αρι. Απλά εμείς δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Τα εργαλεία αυτά δίνουν αίσθηση. Τίποτα άλλο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Doubt είπε

Προφανώς σε κάποιο κουτί θα το συνδέσεις, οπότε βάζεις εκεί μια μικρή προέκταση και μια πρίζα εξωτερική επίτοιχη.

π.χ.

https://e-damianakis.gr/category-100/category-231/unique/unique-mini-line.html

κι εκεί συνδέεις τη smart που δίνει τις μετρήσεις.

Ευχαριστώ πολυ!! 

21 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Έχω άνθρωπο βαθειά στην κίνα . Επίσης μιας και παρακολουθώ επ ακριβώς πως χειρίζεσαι τον γραπτό λόγο  πιστεύω ακράδαντα ότι εάν πραγματικά είναι αληθινές οι απορίες σου όλο αυτό τον καιρό   , όλες πραγματικά μα όλες θα είχαν λυθεί απλά και μόνο εάν κοίταζες τι γράφουν οι άλλοι και τι απαντούν οι υπόλοιποι.Επιπλέον μιας και έχεις κάνει και  εγγραφή στο φόρουμ και παρατηρώ επίσης ότι μέχρι και τόνους βαζεις.  Αυτό από μόνο του υποδηλώνει οτι είσαι εξοικειωμένος με την τεχνολογία  άρα ξέρεις τι είναι και το google search.......skroutz...ktl ktl.Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παρακολουθεις την ροή και όχι εντέχνως να την κατευθύνεις κάνοντας τον παντελώς άσχετο ΄-)NOoffence  απλα φαινεται οτι γραφεις για να γράφεις ...πχ στις προηγούμενες σελίδες συγκεκριμένα ο liakjim και οχι μονο εχει γράψει άπειρες φορές τι είναι ,πιο είναι και πως το σεταρουμε το μπριζακι  των καταναλώσεων, 2πχ ζήταγες φώτο από συγκεκριμένο κλιματιστικό ενώ μπορούσες να το δεις μόνο σου στο γκουγκλη .3πχ (Ναι κάνω έρευνα. Είχα αποφασίσει fujitsu μετά toshiba και εν τέλει είπα να μην αλλάξω) τωρα τι να λεμε ...................αλλα ........... https://imgur.com/FeeZb1K

https://imgur.com/tHJdVPd

https://imgur.com/xz26PMV

https://imgur.com/ORZQipv

και ξαναλεω NOoffence guz

Εντάξει. Αρχικά με τους τόνους υπάρχει η αυτόματη διόρθωση. Επίσης νταξει δεν παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις συγνώμη κι ολας επίσης εάν ξέρατε την ηλικία μου πιστεύω θα μείνατε λίγο έκπληκτοι (κάποιοι μπορεί να την ξέρετε) είμαι 15 χρόνων και ασχολουμε από 3 χρόνων με αυτά, χωρίς υπερβολές. Και δεν ξέρω εάν όλα αυτά τα γράφεις από hate ή από απλή ενημέρωση. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολυ!! 

Αν η εξωτερική μονάδα είναι εκτεθειμένη στη βροχή, τότε δεν γίνεται αυτό με την πρίζα που λέει ο @Doubt. Θέλει κουτί.

Στο δικό μου το έχω κάνει έτσι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολυ!! 

Εντάξει. Αρχικά με τους τόνους υπάρχει η αυτόματη διόρθωση. Επίσης νταξει δεν παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις συγνώμη κι ολας επίσης εάν ξέρατε την ηλικία μου πιστεύω θα μείνατε λίγο έκπληκτοι (κάποιοι μπορεί να την ξέρετε) είμαι 15 χρόνων και ασχολουμε από 3 χρόνων με αυτά, χωρίς υπερβολές. Και δεν ξέρω εάν όλα αυτά τα γράφεις από hate ή από απλή ενημέρωση. 

κανένα πρόβλημα δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη . Αν όντως είσαι 15 και ασχολείσαι απο τα 3 ούτε καν θα ρώταγες νομίζω,χωρίς ίχνος υπερβολής εσυ αποφασιζεις τι κλιματιστικα θα μπουν ? .Επίσης hate  για πιο λόγο ?έχω κάποιο όφελος?το αναποδο θα ελεγα και άλλοι είχαν μαζέψει αρνητικές με το τσουβάλι  ...ενημερωτικά καθαρά θα λεγα .επίσης αν ήσουν λίγο πιο πριν εγγεγραμμένος  εκεί θα έβλεπες hate και μονοχνωτισμο...είσαι τυχερός που δεν πρόλαβες 2πλους 3πλους λογαριασμούς να σπέρνουν χολή και προσωπικές επιθέσεις καθημερινά ...επίσης είσαι τυχερός που εγγράφηκες λίγο αργότερα απο τα μαζικά μπανακια ΄-)καλά να είσαι  και καλά διαβάσματα μιας και είσαι σε κρίσιμη ηλικία .Οτι θες εδώ είναι όλοι να βοηθήσουν .Άπλα ψάξε και εσύ λίγο μην περιμένεις μασημένη τροφή στα πάντα ΄-)συμβουλή απο γέροντα ΄-)καλά να περνάς ,.

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν η εξωτερική μονάδα είναι εκτεθειμένη στη βροχή, τότε δεν γίνεται αυτό με την πρίζα που λέει ο @Doubt. Θέλει κουτί.

Στο δικό μου το έχω κάνει έτσι

Ευχαριστώ πολύ. Όχι έτσι και αλλιώς δεν είναι καθόλου εκτεθειμένο στην βροχή. 

6 λεπτά πριν, danaos7 είπε

κανένα πρόβλημα δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη . Αν όντως είσαι 15 και ασχολείσαι απο τα 3 ούτε καν θα ρώταγες νομίζω,χωρίς ίχνος υπερβολής εσυ αποφασιζεις τι κλιματιστικα θα μπουν ? .Επίσης hate  για πιο λόγο ?έχω κάποιο όφελος?το αναποδο θα ελεγα και άλλοι είχαν μαζέψει αρνητικές με το τσουβάλι  ...ενημερωτικά καθαρά θα λεγα .επίσης αν ήσουν λίγο πιο πριν εγγεγραμμένος  εκεί θα έβλεπες hate και μονοχνωτισμο...είσαι τυχερός που δεν πρόλαβες 2πλους 3πλους λογαριασμούς να σπέρνουν χολή και προσωπικές επιθέσεις καθημερινά ...επίσης είσαι τυχερός που εγγράφηκες λίγο αργότερα απο τα μαζικά μπανακια ΄-)καλά να είσαι  και καλά διαβάσματα μιας και είσαι σε κρίσιμη ηλικία .Οτι θες εδώ είναι όλοι να βοηθήσουν .Άπλα ψάξε και εσύ λίγο μην περιμένεις μασημένη τροφή στα πάντα ΄-)συμβουλή απο γέροντα ΄-)καλά να περνάς ,.

Χάχα ευχαριστώ πολύ, ανακουφιστηκα τώρα. Επίσης ναι χωρίς υπερβολή από μικρός ασχολουμε με τέτοια. Πριν γεννηθώ ο μπαμπάς μου ασχολούταν όμως από την στιγμή που γεννήθηκα μέχρι τώρα εγώ ασχολουμαι και ο μπαμπάς στηρίζεται πάνω μου. Κάνω αρκετά ψαξιματα και ξέρω αρκετά πράγματα. Επίσης ευχαριστώ για τα μαθήματα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολύ. Όχι έτσι και αλλιώς δεν είναι καθόλου εκτεθειμένο στην βροχή. 

Χάχα ευχαριστώ πολύ, ανακουφιστηκα τώρα. Επίσης ναι χωρίς υπερβολή από μικρός ασχολουμε με τέτοια. Πριν γεννηθώ ο μπαμπάς μου ασχολούταν όμως από την στιγμή που γεννήθηκα μέχρι τώρα εγώ ασχολουμαι και ο μπαμπάς στηρίζεται πάνω μου. Κάνω αρκετά ψαξιματα και ξέρω αρκετά πράγματα. Επίσης ευχαριστώ για τα μαθήματα 😉

Καλά κάνεις και ανακουφίζεσαι ,χρειάζεται ειδικά τώρα  . Αν είσαι 15 ο μπαμπά σου περίπου θα είναι από 35 στην καλύτερη έως 50 (αν είναι παραπάνω άστο καλύτερα)  να πούμε ?ούτε υπολογιστές δεν υπήρχαν ούτε φόρα τότε ( Πριν γεννηθώ ο μπαμπάς μου ασχολούνταν )....

(Επίσης ευχαριστώ για τα μαθήματα). Παρακαλώ, άλλοι πληρώνουν για εμπειρία και σωστές κατευθύνσεις στην ζωή ΄-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Καλά κάνεις και ανακουφίζεσαι ,χρειάζεται ειδικά τώρα  . Αν είσαι 15 ο μπαμπά σου περίπου θα είναι από 35 στην καλύτερη έως 50 (αν είναι παραπάνω άστο καλύτερα)  να πούμε ?ούτε υπολογιστές δεν υπήρχαν ούτε φόρα τότε ( Πριν γεννηθώ ο μπαμπάς μου ασχολούνταν )....

(Επίσης ευχαριστώ για τα μαθήματα). Παρακαλώ, άλλοι πληρώνουν για εμπειρία και σωστές κατευθύνσεις στην ζωή ΄-)

Ναιι ο μπαμπάς μου είναι 51 αλλά πριν γεννηθώ ασχολούταν αυτός γενικά  με όλα τα ηλεκτρικά. Τώρα ασχολούμαι εγώ, όχι μόνο με κλιματιστικά, γενικα με όλα! 😉

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Έχω άνθρωπο βαθειά στην κίνα . Επίσης μιας και παρακολουθώ επ ακριβώς πως χειρίζεσαι τον γραπτό λόγο  πιστεύω ακράδαντα ότι εάν πραγματικά είναι αληθινές οι απορίες σου όλο αυτό τον καιρό   , όλες πραγματικά μα όλες θα είχαν λυθεί απλά και μόνο εάν κοίταζες τι γράφουν οι άλλοι και τι απαντούν οι υπόλοιποι.Επιπλέον μιας και έχεις κάνει και  εγγραφή στο φόρουμ και παρατηρώ επίσης ότι μέχρι και τόνους βαζεις.  Αυτό από μόνο του υποδηλώνει οτι είσαι εξοικειωμένος με την τεχνολογία  άρα ξέρεις τι είναι και το google search.......skroutz...ktl ktl.Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να παρακολουθεις την ροή και όχι εντέχνως να την κατευθύνεις κάνοντας τον παντελώς άσχετο ΄-)NOoffence  απλα φαινεται οτι γραφεις για να γράφεις ...πχ στις προηγούμενες σελίδες συγκεκριμένα ο liakjim και οχι μονο εχει γράψει άπειρες φορές τι είναι ,πιο είναι και πως το σεταρουμε το μπριζακι  των καταναλώσεων, 2πχ ζήταγες φώτο από συγκεκριμένο κλιματιστικό ενώ μπορούσες να το δεις μόνο σου στο γκουγκλη .3πχ (Ναι κάνω έρευνα. Είχα αποφασίσει fujitsu μετά toshiba και εν τέλει είπα να μην αλλάξω) τωρα τι να λεμε ...................αλλα ........... https://imgur.com/FeeZb1K

https://imgur.com/tHJdVPd

https://imgur.com/xz26PMV

https://imgur.com/ORZQipv

και ξαναλεω NOoffence guz

Πράκτορας του FBI; 🤣

Αν και τα είχα δει όλα αυτά τότε και η απάντηση που μου έδωσε ήταν από το "manual" για το ματάκι χαχα.

34 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολυ!! 

Εντάξει. Αρχικά με τους τόνους υπάρχει η αυτόματη διόρθωση. Επίσης νταξει δεν παρακολουθώ όλες τις συζητήσεις συγνώμη κι ολας επίσης εάν ξέρατε την ηλικία μου πιστεύω θα μείνατε λίγο έκπληκτοι (κάποιοι μπορεί να την ξέρετε) είμαι 15 χρόνων και ασχολουμε από 3 χρόνων με αυτά, χωρίς υπερβολές. Και δεν ξέρω εάν όλα αυτά τα γράφεις από hate ή από απλή ενημέρωση. 

10 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολύ. Όχι έτσι και αλλιώς δεν είναι καθόλου εκτεθειμένο στην βροχή. 

Χάχα ευχαριστώ πολύ, ανακουφιστηκα τώρα. Επίσης ναι χωρίς υπερβολή από μικρός ασχολουμε με τέτοια. Πριν γεννηθώ ο μπαμπάς μου ασχολούταν όμως από την στιγμή που γεννήθηκα μέχρι τώρα εγώ ασχολουμαι και ο μπαμπάς στηρίζεται πάνω μου. Κάνω αρκετά ψαξιματα και ξέρω αρκετά πράγματα. Επίσης ευχαριστώ για τα μαθήματα 😉

Καλά κάνεις που γενικά το ψάχνεις, απλά πρέπει να γνωρίζεις τι ακριβώς ψάχνεις.

Είναι αρκετές οι παράμετροι:
1. Καλύτερο μηχάνημα προς αξιοπιστία;
2. Value for money και όσο γίνεται αξιόπιστο;
3. Τα καλύτερα χαρακτηριστικά ανεξαρτήτως τιμής; (Μάλλον όχι κρίνοντας τις μάρκες που κοιτάς)
4. Οικονομικό στην κατανάλωση και δεν σε ενδιαφέρει τίποτε άλλο;
5. Κλτ.

Πάλι καλά είσαι 15 ακόμα στα 18 που θα ψάχνεις αυτοκίνητο θα τα "δεις" όλα :)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Πράκτορας του FBI; 🤣

Αν και τα είχα δει όλα αυτά τότε και η απάντηση που μου έδωσε ήταν από το "manual" για το ματάκι χαχα.

 

Klausx  απλά παρατηρητικός και νοήμων άνθρωπος ->μάλλον ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Klausx είπε

Πράκτορας του FBI; 🤣

Αν και τα είχα δει όλα αυτά τότε και η απάντηση που μου έδωσε ήταν από το "manual" για το ματάκι χαχα.

Καλά κάνεις που γενικά το ψάχνεις, απλά πρέπει να γνωρίζεις τι ακριβώς ψάχνεις.

Είναι αρκετές οι παράμετροι:
1. Καλύτερο μηχάνημα προς αξιοπιστία;
2. Value for money και όσο γίνεται αξιόπιστο;
3. Τα καλύτερα χαρακτηριστικά ανεξαρτήτως τιμής; (Μάλλον όχι κρίνοντας τις μάρκες που κοιτάς)
4. Οικονομικό στην κατανάλωση και δεν σε ενδιαφέρει τίποτε άλλο;
5. Κλτ.

Πάλι καλά είσαι 15 ακόμα στα 18 που θα ψάχνεις αυτοκίνητο θα τα "δεις" όλα :)
 

Χαχαχαχ ναι ακριβώς. Ευχαριστώ πάντως κάνω έρευνα και το ψάχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...