Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Τελικα εκεί κατέληξα μετά. Τραμπουκισμα και οποιος θέλει. Δυστυχώς έτσι θέλουν. 

Ξέρεις ποιο εινα8 το θέμα τελικα , ειδικά σε άτομα όπως εγώ που έχω τα κλιματιστικα ως αποκλειστ8κη πηγή θέρμανσης δε με παίρνει να κάνω εκπτώσεις στην συντήρηση γιαυτο επιλέγω αυτόν που θα μου κάνει την δουλειά σωστά και μη φανταστείς το κόστος είναι ίδιο , ειδικά επαρχία θα διαλέξεις ένα μαγαζι που την κάνει την δουλειά και όχι απλά μάστορα ,εγώ έχω επιλέξει τον τύπο που έχει την αντιπροσωπεία της daikin στη λαμια Τσαντουρης λέγεται  ειναι blue dealer και κάνει όλα τα προβλεπόμενα και με ιδιαίτερη επιμέλεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

Sorry που ξαναρωτάω ,αλλά δε βρήκα κάτι ... αν φάω το στόκο μπορώ να βρω τη σύνδεση της σωλήνας αποχέτευσης απο έξω ?

η σωλήνα που έρχεται απο μέσα ανάλογα με το πάχος του τοίχου η την θέση τοποθέτησης άλλοτε βγαίνει έξω (φωτο) και άλλοτε μένει μέσα Δεν χάνεις κάτι να φας το στόκο και αν σου δίνει χέρι  να βάλεις μια φ16 (να της βάλεις και ταινία μονωτική να κλείσει τις διαρροές)  Αν όμως έρχεται από πιο μέσα  στον τοίχο θέλεις μάστορα Γιατι το νερό θα τρέχει στον τοίχο Υγρασίες φουσκώματα κλπ

Spoiler

1642035542_.png.eb15d47298557ba5ae96d4b51b2b9742.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Το 24αρι edge το έχει με 1.390 και αύριο θα με καλέσουν για προσφορά (υποτιθεται) Δεν θα το πάρω από Κωτσόβολο αναγαστικά πήγα για να δω από κοντά κάποια απο αυτά που έχει.

Το Panasonic ξεφεύγει πολύ στο budget. (1600€)

Το edge με το shorai ποιες διαφορές έχουν? 

To edge έχει ίδιο συμπιεστή και μάλλον εξωτερική μονάδα με το shorai premium, διαφορές στην εσωτερική και στα χαρακτηριστικά και αρκετά αλλαγμένο προγραμματισμό όπου αυτά που έχουμε δει από μέλη εδώ αλλά και από τα engineering data books, φαίνεται ότι το edge έχει πλεονέκτημα σε θέρμανση σε μεσαιουψηλα φορτία με θυσία τα ελάχιστα watts ( σαφώς υψηλότερα στο edge ) και επίσης θυσία βαθμό απόδοσης σε ψύξη.

Με λίγα λόγια, αν η χρήση είναι κυρίως ψύξη ενώ θα είναι κάτι άνετο για τον χώρο σε θέρμανση καλύτερα shorai premium, ενώ αν είναι για κυρίως θέρμανση για χώρο που θα το ζοριζει το μηχάνημα, καλύτερα edge. Επίσης το shorai premium έχει ιονιστη, το edge έχει πιο δυνατό ανεμιστήρα και άλλες ψιλοδιαφορες που μου διαφεύγουν τώρα. Αυτά μπαλακαλιστικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, hp8 είπε

η σωλήνα που έρχεται απο μέσα ανάλογα με το πάχος του τοίχου η την θέση τοποθέτησης άλλοτε βγαίνει έξω (φωτο) και άλλοτε μένει μέσα Δεν χάνεις κάτι να φας το στόκο και αν σου δίνει χέρι  να βάλεις μια φ16 (να της βάλεις και ταινία μονωτική να κλείσει τις διαρροές)  Αν όμως έρχεται από πιο μέσα  στον τοίχο θέλεις μάστορα Γιατι το νερό θα τρέχει στον τοίχο Υγρασίες φουσκώματα κλπ

  Απόκρυψη περιεχομένων

1642035542_.png.eb15d47298557ba5ae96d4b51b2b9742.png

 

Δυστυχώς πρέπει να αλλάξω όλη τη σωλήνα που έρχεται απο μέσα . Το μέρος που έβγαινε έξω διαλύεται σε κομμάτια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@userAnon

Πάντως στα λεφτά αυτά προσεγγίζεις το asyg24kmta ( το έχω δει μετρητοίς στα 1420€) αλλά με 3 χρόνια εγγύηση, πιο αποδοτικό και ισχυρό και επίσης το etherea 27000 που είναι πιο ολοκληρωμένο με 5 χρόνια εγγύηση, και πλεονέκτημα στους βαθμους απόδοσης και ισχύ.

Νομίζω ότι και να πάρεις θα μείνεις ευχαριστημένος μιας και αγοράζεις απ'το πάνω ράφι προϊόν.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Δυστυχώς πρέπει να αλλάξω όλη τη σωλήνα που έρχεται απο μέσα . Το μέρος που έβγαινε έξω διαλύεται σε κομμάτια

γιαυτό σου είπα για μάστορα Θα πρέπει να κάνει συγκέντρωση φρεον να το ξεμοντάρει να περάσει σωλήνα αποχέτευσης  ταινίες απ την αρχή  και ΚΕΝΟ !!!!!!!!!!!!!!!! πριν ξανανοίξει τις βάνες του φρεον 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Επειδή πάντα μιλάω με ονόματα να ξέρουμε και τι παίρνουμε εγώ πήρα τεχνικό από το μαγαζί που αγόρασα (air clima energy gas - Νίκαια). Μου είπε στο τηλ. κάνουμε φοβερή συντήρηση χρέωση 25€ το μηχάνημα και ήρθε κι έκανε ότι κάνω μόνος μου. Ψεκαστήρι κλασσικό, νεράκι εξωτερική έβαλε και το χέρι από κάτω κομπλέ μου λέει δεν θέλει φρεον παγώνει είναι νταξει. Ακόμα κλαίω τα λεφτά. Έχω βρει φέτος ένα οικολογικό που δεν θέλει ξέπλυμα μετά και βλέπω πως θα πάει. Εγώ δεν το δουλεύω χειμώνα βέβαια.. 

Ξέρεις κάποιον που με 25€ κάνει κάτι παραπάνω;

Λύσιμο καπάκι, χημικό στον εναλλάκτη, πλύσιμο τα πλαστικά και φίλτρα με χημικό, ξέπλυμα , δέσιμο. Ούτε νερό στην εξωτερική. Αυτά περιλαμβάνει το τυπικό σέρβις των 20-25€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Ξέρεις κάποιον που με 25€ κάνει κάτι παραπάνω;

Λύσιμο καπάκι, χημικό στον εναλλάκτη, πλύσιμο τα πλαστικά και φίλτρα με χημικό, ξέπλυμα , δέσιμο. Ούτε νερό στην εξωτερική. Αυτά περιλαμβάνει το τυπικό σέρβις των 20-25€.

Όταν τον φωνάζεις για 3 μηχανήματα και πολλά παίρνει. Εγώ έχω χρόνια να πάρω 25€ μεροκάματο. Ας φέρει τουλάχιστον όπως είπε ο φίλος πιεστικό υψηλής. Στα υλικά σιγά το κόστος που έχει. Θα μου πεις ελεύθερη αγορά είναι αλλά όσους έχω πάρει εκεί έχουν ταρίφα οπότε ας βελτιώσουν τη δουλειά τους αφου δεν βελτιώνουν τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

@userAnon

Πάντως στα λεφτά αυτά προσεγγίζεις το asyg24kmta ( το έχω δει μετρητοίς στα 1420€) αλλά με 3 χρόνια εγγύηση, πιο αποδοτικό και ισχυρό και επίσης το etherea 27000 που είναι πιο ολοκληρωμένο με 5 χρόνια εγγύηση, και πλεονέκτημα στους βαθμους απόδοσης και ισχύ.

Νομίζω ότι και να πάρεις θα μείνεις ευχαριστημένος μιας και αγοράζεις απ'το πάνω ράφι προϊόν.

Από τα 1000 και πάνω θα πάω με άτοκες δόσεις. Το asyg24kmta δεν νομίζω ότι θα το βρω στα 1420 σε καμία περίπτωση αυτόν τον καιρό. Γενικά για το ότι δεν παίζουν καλές προσφορές έχει να κάνει με μεγάλη αύξηση στα ναύλα μεταφοράς καθώς και στην γενικότερη αύξηση των πρώτων υλών σχεδόν όλων των προϊόντων. Αν και μάλλον θα περιμένω μέχρι αρχές Σεπτέμβρη δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν καλές προσφορές. 

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis_vts είπε

Όταν τον φωνάζεις για 3 μηχανήματα και πολλά παίρνει. Εγώ έχω χρόνια να πάρω 25€ μεροκάματο. Ας φέρει τουλάχιστον όπως είπε ο φίλος πιεστικό υψηλής. Στα υλικά σιγά το κόστος που έχει. Θα μου πεις ελεύθερη αγορά είναι αλλά όσους έχω πάρει εκεί έχουν ταρίφα οπότε ας βελτιώσουν τη δουλειά τους αφου δεν βελτιώνουν τιμές. 

Μήπως να βρεις μία καλύτερη δουλεία; Αν εσύ δουλεύεις τσάμπα δεν μπορεί ο άλλος να σε κοστολογήσει ανάλογα με τα μη υπαρκτά εισοδήματα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν θυμαμαι καλα η ησυχια ηταν στα βασικα σου χαρακτηριστικα...αν ναι ξεχασε το fujitsu

Καμία σχέση το klca με το kmta.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καμία σχέση το klca με το kmta.

δεν ηξερα οτι ανεβηκε τοσο στο πλαφον...τοτε μονο απο εγγυηση το αποκλειει

8 ώρες πριν, userAnon είπε

Το 24αρι edge το έχει με 1.390

το 22αρι edge δεν το βρισκεις? σε καλυπτει ανετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Specs είπε

τοτε μονο απο εγγυηση το αποκλειει

Αν ήταν έτσι δεν θα έπαιρνε κανείς μας fujitsu. 🥰

Αλλά ναι, θέλει ζύγισμα και ναι πολύ καλύτερα 7, παρά 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...