Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/7/2021 στις 5:12 ΜΜ, liakjim είπε

Μάλλον θα πρέπει να το βάζεις 29 για να πάει εκεί που θέλετε. Έχεις μήπως μετρητή κατανάλωσης σε αυτό;

Είναι φασον haier οπότε δεν έχει follow me.

Ναι δεν έχει follow me και έχω μετρητή κατανάλωσης. Μπορούμε να δούμε κάτι στο μετρητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

54 λεπτά πριν, Specs είπε

δεν ηξερα οτι ανεβηκε τοσο στο πλαφον...τοτε μονο απο εγγυηση το αποκλειει

όχι τα 1400 είναι καρα μαξ! 

 

54 λεπτά πριν, Specs είπε

το 22αρι edge δεν το βρισκεις? σε καλυπτει ανετα...

ναι, θεωρητικά το shorai και το edge τα βρίσκω.

όντως 22 αρι μπορεί  να με καλύπτει. σκέφτομαι για 24αρι για να μην την πατήσω. Ειδικά το καλοκαίρι, επειδή το βαράει ο ήλιος συνέχεια το φοβάμαι το 22αρι.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θερμικές Απώλειες

 

6265.08Watt

 

5387.97KCal/h

 

133.30Watt/m2

 

114.64KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃
Έτος Kατασκευής:2018
Εμβαδό Κατοικίας:47 m2
Ύψος Ορόφου:2.9 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Αέρα
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:3
Παράθυρα:2
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Ενεργειακά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

όχι τα 1400 είναι καρα μαξ! 

 

ναι, θεωρητικά το shorai και το edge τα βρίσκω.

όντως 22 αρι μπορεί  να με καλύπτει. σκέφτομαι για 24αρι για να μην την πατήσω. Ειδικά το καλοκαίρι, επειδή το βαράει ο ήλιος συνέχεια το φοβάμαι το 22αρι.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Θερμικές Απώλειες

 

6265.08Watt

 

5387.97KCal/h

 

133.30Watt/m2

 

114.64KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:23 ℃
Έτος Kατασκευής:2018
Εμβαδό Κατοικίας:47 m2
Ύψος Ορόφου:2.9 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε περιοχή με αραιή δόμηση
Μόνωση Τοίχων:Πλημμελής Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Αέρα
Μόνωση Οροφής:Καλή μόνωση - 5εκ.
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:3
Παράθυρα:2
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Ενεργειακά τζάμια
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

 

το Hitachi που εχεις τωρα,εχει 17000 ψυξη και 22000 θερμανση.

Το 22ρι edge εχει 21000 ψυξη και 24000 θερμανση

αρχοντας θα εισαι...

edit: και οικονομικοτερη αγορα και αποδοση στην ενεργοβορο θερμανση ως προς 24ρι.

 

Επεξ/σία από Specs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kosvou είπε

Ναι δεν έχει follow me και έχω μετρητή κατανάλωσης. Μπορούμε να δούμε κάτι στο μετρητή;

Ποιον μετρητή έχεις;

Μπορείς να βάλεις το κλιματιστικό σε μια θερμοκρασία και να κοιτάς πόσα watts πηγαίνει. Αν το βλέπεις να ρίχνει αλλά η θερμοκρασία πέφτει πάνω από όσο θες, ίσως να είναι ιδιαιτερότητα του χώρου σου.

Αν το βλέπεις ότι ανοιγοκλείνει στα watts , πχ 500-20-500 κοκ, τότε μπορεί να είναι πιο μεγάλο από όσο έπρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις χθες έγινε η εγκατάσταση στο παρακάτω κλιματιστικό. 
https://www.skroutz.gr/s/27832180/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html

Καποιες φπρεσ υπάρχει ένας μικρός θόρυβος σαν σφύριγμα, άλλες φορές πιο γρήγορα και άλλες φορές πιο αργά δεν τπ κάνει πάντα. 
Δεν ακούγεται δυνατά είναι σαν τριζόνι.
 

Τι μπορεί να είναι; Μήπως το νερό που μαζεύει; Πω δεν ξέρω αρκετά έχω στο κεφάλι μου για να τρέχω για το  κωλο κλιματιστικό.

Αν τρέχω από τώρα  για την daikin κακώς τη χαρακτηρίζουν Mercedes των κλιματιστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, d4mage είπε

Μόλις χθες έγινε η εγκατάσταση στο παρακάτω κλιματιστικό. 
https://www.skroutz.gr/s/27832180/Daikin-Siesta-Sensira-ATXC35C-ARXC35C-Κλιματιστικό-Inverter-White-12000-BTU-με-WiFi.html

Καποιες φπρεσ υπάρχει ένας μικρός θόρυβος σαν σφύριγμα, άλλες φορές πιο γρήγορα και άλλες φορές πιο αργά δεν τπ κάνει πάντα. 
Δεν ακούγεται δυνατά είναι σαν τριζόνι.
 

Τι μπορεί να είναι; Μήπως το νερό που μαζεύει; Πω δεν ξέρω αρκετά έχω στο κεφάλι μου για να τρέχω για το  κωλο κλιματιστικό.

Αν τρέχω από τώρα  για την daikin κακώς τη χαρακτηρίζουν Mercedes των κλιματιστικών.

Έτσι όπως το περιγράφεις είναι η ροή του φρεοντος ( ψυκτικό υγρό)και είναι φυσιολογικό.

37 λεπτά πριν, Specs είπε

εξελ 22-24 ρια τοσιμπα

Toshiba AC 22 - 24 .xlsx 10 kB · 3 downloads

Ωραίο το εξελακι.

Θα πρότεινα στον εκάστοτε επίδοξο αγοραστή και τη μελέτη των engineering data books μιας και οι αριθμοί των χαρακτηριστικων δεν αρκούν και δινουν και αντίθετη εικόνα. Πχ ανάμεσα σε edge και shorai premium προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ στο πρώτο εκτός αν το έβρισκα 200-300€ κάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, d4mage είπε

Αν τρέχω από τώρα  για την daikin κακώς τη χαρακτηρίζουν Mercedes των κλιματιστικών

Nα παρακαλας να ΜΗΝ ειναι η Mercedes των κλιματιστικων...αλλιως αξιοπιστια γιοκ

 

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έτσι όπως το περιγράφεις είναι η ροή του φρεοντος ( ψυκτικό υγρό)και είναι φυσιολογικό.

Ωραίο το εξελακι.

Θα πρότεινα στον εκάστοτε επίδοξο αγοραστή και τη μελέτη των engineering data books μιας και οι αριθμοί των χαρακτηριστικων δεν αρκούν και δινουν και αντίθετη εικόνα. Πχ ανάμεσα σε edge και shorai premium προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ στο πρώτο εκτός αν το έβρισκα 200-300€ κάτω.

του τα εστειλα πριβέ τα databooks μην φορτωνουμε το παναλαφρο ολιγοσελιδο φορουμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

εξελ 22-24 ρια τοσιμπα

Toshiba AC 22 - 24 .xlsx 10 kB · 9 downloads

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να το διαβάζω... Θα προσπαθήσω να το μελετήσω αύριο να δω αν θα βγάλω άκρη. Το σκέφτομαι τώρα μήπως όντως πάω για 22αρι. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Klausx είπε

Μήπως να βρεις μία καλύτερη δουλεία; Αν εσύ δουλεύεις τσάμπα δεν μπορεί ο άλλος να σε κοστολογήσει ανάλογα με τα μη υπαρκτά εισοδήματα σου.

Μία χαρά δουλειά κάνω απλά αυτοί θέλουν να γίνουν πλούσιοι με τα ψέμματα όπως όλοι οι κλασσικοί Έλληνες μάστορες (μετά λέμε μας πήραν τις δουλειές οι ξένοι). Ταρίφα έχουν όπως και οι καυστηρατζήδες. Με την κρίση έγινε ξεκαθάρισμα στους μάστορες τώρα ξεφύτρωσαν πάλι. Το αν είσαι σωστός στη δουλειά σου δεν το καθορίζει η τιμή. Υδραυλικός που μου έφτιαξε όλο το σπίτι πήρε 500€ λιγότερα από ένα λαμόγιο συν ότι αυτός που πήρα χωρίς να το ξέρω είναι αν όχι το νο1 σίγουρα το νο2 στην Αττική. Και ναι το καθορίζουν τα εισοδήματα μην ζεις σε άλλο πλανήτη η πλειοψηφία ζει με βασικό. Αν πας στην Εκάλη ή στη Γλυφάδα χρέωσε άλλα. Αυτοί οι μάστορες θέλουν πάλι μια καλή κρίση που τους το εύχομαι κιόλας μπας και στανιάρουν και πάρουν τα @@ μου. 50€ είχα πάρει καυστηρατζή και δεν έκανε τίποτα και με 50€ την επόμενη χρονιά πήρα άλλον και τον έκανε πιπίλα. 

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim 

πες μου σε παρακαλώ γιατί δεν θα έπαιρνες το edge (βασικά να εξηγήσεις το πινακάκι λίγο)

Spoiler


      Seasonal      Efficiency Heating  Average     30°C  30°C Standard  35°C Cooling  25°C  25°C  20°C  20°C Standard    Heating -7°C -7°C 2°C 2°C +7°C +7°C +12°C +12°C
Brand Range Model Pdes kW SEER  kWh/y Pdes kW SCOP  kWh/y kW EER kW Pec EER kW EER kw EER Ph kW Peh kW COP  kW COP kw COP kw COP kw COP
TOSHIBA SHORAI Edge RAS-22J2AVSG-E/RAS-B22N4KVSG-E New 6,10 7,30 292 4,7 4,6 1430 4,49 4,9 6,1 1,99 3,07 2,89 10,2 2,02 13 7 1,88 3,72 4,16 2,7 2,53 4,6 1,63 6,4 1,81 7,55
TOSHIBA Premium SHORAI RAS-22J2AVRG-E/RAS-B22J2KVRG-E 6,10 6,80 314 4,7 4,4 1495 4,49 4,8 6,1 1,99 3,07 2,89 8,25 1,5 13,5 7 2,05 3,41 4,16 2,5 2,53 4,4 1,63 6,1 1,28 7,45
                     

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, userAnon είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω να το διαβάζω

θα στο κανω πιο ευκολο το εξελ και θα στο στειλω πριβε και δεν χρειαζεται πιο πολυ εμβαθυνση με τα databook...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...