Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Specs είπε

εγω με ενα θερμομετρο εσω και εξω μετρησης με καλωδιο

μπα δεν το καταλαβαίνω. έχω σπίτι μια συσκευή μέτρησης θερμοκρασίας με λειζερ. Όταν στόχευσα στο Hitachi διάβαζε την ζητούμενη θερμοκρασία (είχα ζητούμενη πχ 26 και το λειζερ στην έξοδο του αέρα (εξαγωγή?) της εσωτερικής μονάδας διάβαζε 26) και μου έκανε και εντύπωση για την ακρίβεια.. :)

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με τίποτα είναι όταν εκει που είναι η εξωτερική μονάδα έχει 35 (εισαγωγή?) πως μπορεί να διαβάζει χαμηλότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

 

δεν ρωτάς τι θέλεις, από το να ρωτάς να ρωτήσεις?

15 λεπτά πριν, isnogood_bad είπε

Καλή τιμή,  στο Σκρουτζ ξεκινάνε από 1390 το 24αρι, το 22αρι πόσο το βρήκες; αν μπορείς να μας ενημερώσεις και από που

η ιστορία έχει ως εξής. Είχα ρωτήσει στον Κωτσόβολο για καλυτερη τιμή και μου είπαν ότι σαν τελευταίο κομμάτι έκθεσης μου το άφηναν 1299. Πήρα σε σκρουτζομάγαζο και ρώτησα αν μπορουν να κάνουν κάτι καλύτερο από αυτό και δέχθηκαν. Δεν είναι γνωστός μου ή κάτι αλλά ζήτησε να μην το διαδώσω γιατί δεν είναι αυτή η τιμή που το δίνει. Ιδέα δεν έχω γιατί μου το άφησε έτσι. Αν το είχα παραλάβει θα σου έστελνα μνμ με ποιο κατάστημα είναι. Δεν το έχω παραλάβει όμως οπότε το κρατάω προς το παρόν. Συγνώμη που δεν μπορω να βοηθήσω παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

δεν ρωτάς τι θέλεις, από το να ρωτάς να ρωτήσεις?

Μυριζε.. Εγινε καθαρισμος και για τις πρωτες 3 μερες ηταν οκ! Μετα ξεκινησε παλι να μυριζει αλλα λιγοτερο..

Ξανα εγινε καθαρισμος την ιδια μερα δεν μυρισε καθολου..! Την επομενη ξεκινησε να μυριζει μονο στην αρχη της λειτουργιας του και για τα επομενα 15λεπτα και στην συνεχεια δεν μυριζει καθολου οσο και να δουλεψει..!!! Τωρα εχει μεινει αυτη η κατασταση δηλαδη να μυριζει μονο στην αρχη και για 15λεπτα!

Τι μπορει να μην εχει καθαριστει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, userAnon είπε

μια συσκευή μέτρησης θερμοκρασίας με λειζερ

Καταρχην δεν μετραει με λειζερ,αλλα με θπερηχους.Το λειζερ δειχνει απο που παιρνει μετρηση και αυτο κατα προσεγγιση γιατι παιζει ρολο το ευρος που μετραει (γωνια) και το υλικο απο το οποιο μετραει κλπ.

Στο δια ταυτα με ενα απλο οπως το δικο μου θερμομετρο,βαζεις το καλωδιο μια φορα επανω η εμπρος αναλογα απο που ρουφαει αερα και μετα μετρας οπως στην φωτο την εξοδο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Μυριζε.. Εγινε καθαρισμος και για τις πρωτες 3 μερες ηταν οκ! Μετα ξεκινησε παλι να μυριζει αλλα λιγοτερο..

Ξανα εγινε καθαρισμος την ιδια μερα δεν μυρισε καθολου..! Την επομενη ξεκινησε να μυριζει μονο στην αρχη της λειτουργιας του και για τα επομενα 15λεπτα και στην συνεχεια δεν μυριζει καθολου οσο και να δουλεψει..!!! Τωρα εχει μεινει αυτη η κατασταση δηλαδη να μυριζει μονο στην αρχη και για 15λεπτα!

Τι μπορει να μην εχει καθαριστει σωστα?

Φαντάζομαι ότι τον καθαρισμό τον έκανε ψυκτικός. Δεν γνωρίζω τι φταίει αλλά είναι πιθανό να σου απαντήσουν τα παιδια που γνωρίζουν περισσότερα από εμένα. Πάντως κάτι που μπορείς να κάνεις στην ψύξη πριν το κλείσεις να το αφήνεις σε ανεμιστήρα μόνο για 15-20 λεπτά και μετά να το κλείνεις. 

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Καταρχην δεν μετραει με λειζερ,αλλα με θπερηχους.Το λειζερ δειχνει απο που παιρνει μετρηση και αυτο κατα προσεγγιση γιατι παιζει ρολο το ευρος που μετραει (γωνια) και το υλικο απο το οποιο μετραει κλπ.

Στο δια ταυτα με ενα απλο οπως το δικο μου θερμομετρο,βαζεις το καλωδιο μια φορα επανω η εμπρος αναλογα απο που ρουφαει αερα και μετα μετρας οπως στην φωτο την εξοδο

δώσε μου αν μπορείς ενα λινκ με το θερμόμετρο που λες (όποτε μπορείς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

Φαντάζομαι ότι τον καθαρισμό τον έκανε ψυκτικός. Δεν γνωρίζω τι φταίει αλλά είναι πιθανό να σου απαντήσουν τα παιδια που γνωρίζουν περισσότερα από εμένα. Πάντως κάτι που μπορείς να κάνεις στην ψύξη πριν το κλείσεις να το αφήνεις σε ανεμιστήρα μόνο για 15-20 λεπτά και μετά να το κλείνεις. 

 

Καταλαβες τωρα γιατι ρωτησα καποιος που να γνωριζει απο καθαρισμους!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

ενα λινκ με το θερμόμετρο

αν σε βολευει το eshop αυτο υποθετω κανει https://www.e-shop.gr/life-wes-202-digital-thermometer-with-indoor-and-outdoor-temperature-white-p-PER.938312

αλλιως και αυτο μια χαρα θαναι https://www.skroutz.gr/s/5185821/Υγρασιόμετρo-Θερμόμετρo-Επιτοίχιο-Επιτραπέζιο.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν ο χώρος θέλει 24 αρι και αυτός κόψει τα μέγιστα ρεύματα τότε δε θα μπορέσει να μπει σε λειτουργία συντήρησης έτσι όπως το εννοούμε για την εξοικονομήσει ρευματος και το κλιματιστικό θα δουλεύει τέρμα γκάζι αφού δε θα μπορεί να καλύψει τον χώρο , εαν όμως είναι μεγάλο και μπορεί και με την μισή δύναμη τότε δε θα ζοριστεί και με τα μισά watt θα καλύψει τον χώρο 

Δεν κατάλαβα τίποτα. Πώς η ενεργοποίηση της λειτουργίας αυτής θα βοηθήσει τον φίλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

αυτη τη στιγμη το tοshiba σε χωρο 50 τμ με ζητηση 26 ανεμιστηρα στο 4 και καταναλωση στιγμιαια 550 watt και ενδειξη θερμοκρασιας χωρου 4 μετρα μακρια και πλαγια απο τκλιματιστικο 26,8 η θερμοκρασια εισαγωγης ειανι 26,5 και η εξοδοσ 16,1 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα τίποτα. Πώς η ενεργοποίηση της λειτουργίας αυτής θα βοηθήσει τον φίλο;

δεν ειπε κανενας οτι θα τον βοηθησει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω με τίποτα είναι όταν εκει που είναι η εξωτερική μονάδα έχει 35 (εισαγωγή?) πως μπορεί να διαβάζει χαμηλότερα?

Τι σχέση έχει η εξωτερική μονάδα; Δεν συνδέεται ο μέσα με τον έξω αέρα. Η εσωτερική μονάδα κάνει ανακύκλωση του εσωτερικού αέρα.

20 λεπτά πριν, Specs είπε

υπερηχους

Με υπέρυθρες 😉

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

δεν ειπε κανενας οτι θα τον βοηθησει 

Όχι;

IMG_20210713_170546.jpg.afc3000497e45745e9f50a4bc5dfd8ed.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τι σχέση έχει η εξωτερική μονάδα; Δεν συνδέεται ο μέσα με τον έξω αέρα. Η εσωτερική μονάδα κάνει ανακύκλωση του εσωτερικού αέρα.

Με υπέρυθρες 😉

Όχι;

IMG_20210713_170546.jpg.afc3000497e45745e9f50a4bc5dfd8ed.jpg

Λέω πουθενά ότι θα τον βοηθήσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Καταλαβες τωρα γιατι ρωτησα καποιος που να γνωριζει απο καθαρισμους!!!

Θα γλύτωνες 2 ποσταρίσματα αν έλεγες κατευθείαν το πρόβλημα σου. αν δεν γνωρίζει κανείς  απλά δεν θα έπαιρνες απάντηση.

Μάλιστα από την αρχή κανείς δεν απάντησε στην ερώτηση σου και επέμενες, με την ίδια ερώτηση (την οποία την βρίσκω άκυρη σε κάθε περίπτωση). Και επιμένω.

ΑΝ κάποιος γνωρίζει θα σου απαντήσει.

Επεξ/σία από userAnon
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Θα γλύτωνες 2 ποσταρίσματα αν έλεγες κατευθείαν το πρόβλημα σου. αν δεν γνωρίζει κανείς  απλά δεν θα έπαιρνες απάντηση.

Μάλιστα από την αρχή κανείς δεν απάντησε στην ερώτηση σου και επέμενες, με την ίδια ερώτηση (την οποία την βρίσκω άκυρη σε κάθε περίπτωση). Και επιμένω.

ΑΝ κάποιος γνωρίζει θα σου απαντήσει.

Συνήθως έτσι μυρίζει το λεκανακι απορροής γιατί είναι βρωμικο και έχει πιάσει λίγο μούχλα επειδη ίσως κραταει λίγο νερό ,με την ώρα που δουλεύει κάποια στιγμή στεγνώνει και σταματάει η μυρωδιά μολις όμως αρχίζει και ανεβαινε8 η υγρασία αρχίζει να ξαναμυριζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Συνήθως έτσι μυρίζει το λεκανακι απορροής γιατί είναι βρωμικο και έχει πιάσει λίγο μούχλα επειδη ίσως κραταει λίγο νερό ,με την ώρα που δουλεύει κάποια στιγμή στεγνώνει και σταματάει η μυρωδιά μολις όμως αρχίζει και ανεβαινε8 η υγρασία αρχίζει να ξαναμυριζει 

Και ο φίλος δεν απάντησε αν τον καθαρισμό τον έκανε επαγγελματίας, και ποια είναι ή άποψη του επαγγελματία για το πρόβλημα

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...