Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nasos96 είπε

Καλησπέρα, πολυ σημαντικό στην επιλογή κλιματιστικού είναι το after sale support. Όποιος γνωρίζει κάτι ας μας πει την εμπειρία του τι να έχουμε στο νου μας

και 2ον ποιες φίρμες έχουν πιστοποίηση eurovent. Πολύ σημαντικό στη κατανάλωση

Απο προσωπικη πειρα (που επιβεβαιωνεται και στο ιντερνετ) Inventor μακραν καλυτερη ολων και σημειωτεον εκτος απο τα Inventor καλυπτει σε ιδιο επιπεδο Haier, General Electric, και  Nobu.

Απο τα διαβασμενα εδω μεσα μακρια απο ,αστο καλυτερα να τα γραψουν οι παθοντες

Εurovent απο τις μαρκες που βρισκεις ευκολα στην χωρα μας : Haier,Mitsubishi,Hisense,Daikin,Fujitsu,Toshiba,Gree,Midea,Carrier,Hitachi,LG,Samsung,Panasonic

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Μου έχετε κάνει την καρδιά περιβόλι με αυτά τα τελευταία με το daikin...

Επειδή το έπαθα εγώ δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλους. 

Απλά νομίζω ότι και σε άλλους θα μυρίζει, ανεξαρτήτως μάρκας ίσως απλά δεν θα το παραδέχονται ή δεν θα το δίνουν σημασία όπως σε ένα γραφείο που πήγα και μύριζε επίσης. Απλά είναι δύσκολο να παραδεχτεί κάποιος ότι η αγορά του ίσως δεν ήταν και η καλύτερη. Σα να λέμε σε apple, Samsung, OnePlus, you name it..fanboy, αν είναι ευχαριστημένος με το κινητό του.. θα το υπερασπιστεί μέχρι τελικής πτώσης και δεν θα παραδεχτεί ποτέ τα αρνητικά. Θα σου λέει ότι ο αντίχειρας του φτάνει μέχρι εκεί και άρα δεν  θέλει μεγαλύτερη οθόνη αλλά μετά από χρόνια θα παίρνει το μεγαλύτερο σε οθόνη κινητό της εταιρεία. Το ίδιο ισχύει σε όλα τα προϊόντα.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, prefuse είπε

θα το υπερασπιστεί μέχρι τελικής πτώσης

Nαι ετσι ειναι,αλλα μονο σε τετ α τετ κουβεντες και κοντρες επιλογων! Μολις δεν τιθεται θεμα προσωπικης επιλογης πεφτει ανελεητο θαψιμο...πχ σε ερωτηματολογια αξιοπιστιας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Specs
 όταν λέμε ποτέ, ποτέ.

Το asyg24klca έχει μυρίσει.

Daikin fanboy?

Σε πειράζω και εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ.

Στην δυστυχή περίπτωση όμως που θα σου τύχει, ελπίζω να βρεις το θάρρος (καλά δεν θέλει και πολύ) και να μας το αναφέρεις όπως και ο καθένας εδώ μέσα, ανεξαρτήτως μάρκας και πόσο έχει πληρώσει το κλιματιστικό.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, prefuse είπε

Daikin fanboy?

Σε πειράζω και εύχομαι να μην σου τύχει ποτέ.

Στην δυστυχή περίπτωση όμως που θα σου τύχει, ελπίζω να βρεις το θάρρος (καλά δεν θέλει και πολύ) και να μας το αναφέρεις όπως και ο καθένας εδώ μέσα, ανεξαρτήτως μάρκας και πόσο έχει πληρώσει το κλιματιστικό.

Ευχαριστώ

Αν ήμουν Daikin fanboy, δεν θα πίεζα την αντιπροσωπεία να μου αλλάξουν πλακέτα με διαφορετικό προγραμματισμό, όπως αν ήμουν Fujitsu fanboy δεν θα έβγαινα να πω πόσο ευπαθες είναι το asyg24klca στα defrost ή πόσο θορυβώδες είναι και αν ήμουν carrier fanboy δεν θα έβγαινα να πω πόσο ήττα τρώει από το Daikin σε οικονομία. Δεν φταίω που δεν παρακολουθείς το παρόν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αχρειαστη πληροφορια της ημερας.

Τα AUX εχουν λειτουργια αποφυγης υγρασιας. Λεγεται antiF αλλα πρεπει να την ενεργοποιησει ο κατοχος.

Την ενεργοποιησα πριν μερικες ημερες και ενω μερικες φορες οταν τα ανοιγα ειχαν μια δυσαρεστη μυρωδια για 1-2 λεπτα νομιζω οτι πλεον σταματησε.. 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν ήμουν Daikin fanboy, δεν θα πίεζα την αντιπροσωπεία να μου αλλάξουν πλακέτα με διαφορετικό προγραμματισμό, όπως αν ήμουν Fujitsu fanboy δεν θα έβγαινα να πω πόσο ευπαθες είναι το asyg24klca στα defrost ή πόσο θορυβώδες είναι και αν ήμουν carrier fanboy δεν θα έβγαινα να πω πόσο ήττα τρώει από το Daikin σε οικονομία. Δεν φταίω που δεν παρακολουθείς το παρόν θέμα.

Δεν χρειάζεται να παρακολουθήσω όλο το παρόν θέμα, όπως δεν χρειάζεται να δικαιολογηθεις για τίποτα, δεν ζήτησα κάτι τέτοιο, ούτε σε κατηγόρησα. 

Στο έγραψα κιόλας, ότι σε πειράζω...

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nixi είπε

Για να πιάσει αμέσως θερμοκρασία πάει να πει (οι θερμοκρασίες είναι έτσι) ότι δεν χρειάζεται να ξεκινήσει στα 2000W. Αν θέλει για να ξεκινήσει 900W και να κάνει συντήρηση πιο κάτω π.χ. στα 500W το κάνει και στο 50%. Αν χρειάζεται όμως 1500W, 2000W στην αρχή, θα δουλεύει για κάποια ώρα ψηλά.  

Καταλαβαίνω τι λες, φυσικά δεν μπορώ να το αποδείξω, θέλει πείραμα, αλλά θεωρώ ότι λίγη ώρα σε πολλά watts και γρήγορα στη συντήρηση είναι καλύτερο από πολύ ώρα στα λιγότερα watts πριν μπει συντήρηση.

Έτσι και αλλιώς δεν αλλάζει κάτι για κάποιον που το έχει συνήθως ή συνεχώς ενεργοποιημένο.

ΥΓ Εδώ πως πάει η φάση με το asyg24klca

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μην ανησυχείς. 2 χρόνια εδώ με Daikin atxc25b και δεν έχει μυρίσει ποτέ.

Σε μενα μυριζει οχι παντα. Πιστευω οτι κραταει στο λεκανακι, οταν εκανα ενα τεστ ριχνωντας νερο να δω ποσα θα βγαλει εξω , 90-100ml εμεναν μεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2021 στις 1:29 ΜΜ, liakjim είπε

Οι απώλειες σε πάνε για 18άρι στα 36τμ και 9άρι στο υπνοδωμάτιο. Βέβαια εκεί που μένεις, δεν θα μου προκαλούσε εντύπωση αν έφτανε και ένα 12άρι για τον μεγάλο χώρο αλλά είναι αδύνατο να πούμε στα σίγουρα. Το μπάτζετ μάλλον δεν φτάνει. Θα κοίταγα κάτι σε φασόν midea με follow me για το μικρό δωμάτιο ενώ για τον μεγάλο χώρο το daikin ftxc35c αν φτάνει 12άρι ή κάποιο 18άρι με καλό scop. 

Μια σκέψη διαφορετικού τύπου: ο χώρος είναι μακρόστενος - 3-4m φάρδος και περίπου 9-10 μήκος - κατα μήκος είναι σαλονι, μετά γίνεται γραφειο και καταλήγει ως κουζίνα. Η κουζίνα δεν με ενδιαφέρει να κρατιέται ζεστή/δροσερή, μιας και τον περισσότερο καιρό είμαι ή στο σαλόνι ή στο γραφείο. 

α) θα επηρρέαζε την κατανάλωση και τις ανάγκες σε BTU το ότι το κομμάτι της κουζίνας δεν με νοιάζει να διατηρείται ζεστό/δροσερό; Ή αυτό είναι κάτι που δεν έχει σημασία αφού στο τέλος η θερμοκρασία θα διαφεύγει προς την κουζίνα μιας και ο χώρος είναι ενιαίος; αναρωτιέμαι δηλαδή αν θα μπορούσα με ενα μικρότερο σώμα (πχ. 12000BTU) να κλιματίζω αποτελεσματικά μόνο σαλόνι/γραφείο (όπως δείχνει η κοκκινη ζώνη);

β) μήπως τότε θα είχε σημασία και η τοποθέτηση του σώματος; πως θα βαθμολογούσατε τις θέσεις 1 εως 4 ως θέση του AC; (υποψιάζομαι πως θα ήταν καλύτερα πάνω απο την εξώπορτα απέναντι απο γραφείο και καναπέ αλλά δεν το εχω σημειώσει γιατι εκεί εχει δοκάρι και δεν γίνεται να μπει σωλήνωση)

Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

tmp.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Σε μενα μυριζει οχι παντα. Πιστευω οτι κραταει στο λεκανακι, οταν εκανα ενα τεστ ριχνωντας νερο να δω ποσα θα βγαλει εξω , 90-100ml εμεναν μεσα.

 Δεν θα έπρεπε να μένει μέσα τίποτα. Είναι αλφαδιασμένο;

Πάντως δοκίμασε να το βάζεις στον ανεμιστήρα μόνο μετά την κράτηση για μισή ώρα. Αν βαριέσαι να το κάνεις χειροκίνητα, μπορείς να βάλεις ένα ir WiFi remote και να κάνεις scene όπως έχω δείξει παλιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, liakjim είπε

@Specs
 όταν λέμε ποτέ, ποτέ.

Το asyg24klca έχει μυρίσει.

Ειναι παρατηρημενο οτι αυτα με τα πριονωτα διαγραμματα δεν μυριζουν😀 αλλα δεν θυμαμαι και να αφησα υπονοια για μυρωδια σε Daikin! Εδω τους παιρνει ενα χρονο για καταγεγραμμενα με μηχανηματα προβληματα να τα λυσουν,θα ελυναν και θεματα οσμης που ειναι και υποκειμενικα??? 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Specs είπε

Ειναι παρατηρημενο οτι αυτα με τα πριονωτα διαγραμματα δεν μυριζουν😀 αλλα δεν θυμαμαι και να αφησα υπονοια για μυρωδια σε Daikin! Εδω τους παιρνει ενα χρονο για καταγεγραμμενα με μηχανηματα προβληματα να τα λυσουν,θα ελυναν και θεματα οσμης που ειναι και υποκειμενικα??? 😁

Δεν είναι υποκειμενικό το αν μυρίζει ή όχι. Αντικειμενικό και μετρήσιμο είναι, αν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία, που δεν ξέρω ποια είναι.

Άλλο πράγμα αν δεν το παραδέχονται από την Daikin ή οποία άλλη εταιρεία, ως βλάβη.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...