Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι απο μερικες ωρες στην ψυξη το εβαλα mode fan για πανω απο 5 λεπτα και δεν μυριζει τιποτα!

Το βράδυ, όταν κλείσεις την ψύξη, άστο να λειτουργεί συνεχώς σαν ανεμιστήρας και πες μας αύριο αν θα μυρίζει πάλι τα πρώτα λεπτά που θα επαναλειτουργήσει στην ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, userAnon είπε

τα πιο χαμηλά που έχεις δει ποια είναι? και ο χώρος σου πόσα τετραγωνικά είναι?

Γύρω στα 215 το χαμηλότερο που έχω δει αλλά πολύ σπάνια βλέπω τόσο χαμηλά. Κάποιες φορές ισορροπεί στα 250. Άλλες φορές κάνει "κύκλους" από 235 ως 280.

Ο χώρος μου είναι πολύ χάλια. Είναι 27 τετραγωνικά αλλά καμίνι, χωρίς καμμιά μόνωση. Το εργαλείο υπολογισμού μου έβγαζε ότι χρειάζομαι 29000 btu. Στον χώρο του κλιματιστικού 2 μέτρα στο πλάι η πλάκα είναι φορές που έχει κοντά στους 50 βαθμούς. Από μέσα/κάτω εννοώ και το κλιματιστικό σε λειτουργία αλλιώς περνάει τους 60. Οπότε παλεύει η πλάκα με το κλιματιστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, filipN είπε

Αν κατάλαβα καλά το κλιματιστικό δούλευε από μερικές ώρες πριν στη λειτουργία της ψύξης. Εσύ διαβάζοντας ότι λέω πριν το έκλεισες και το έβαλες αμέσως στη λειτουργία του ανεμιστήρα. Αυτό έκανες; Και αν έκανες αυτό, όση ώρα το άφησες έτσι (τουλάχιστον 10 λεπτά) δε μύρισε καθόλου;

 

Η παρακατω περιγραφη ειναι οταν το κλιματιστικο μενει για μερικες ωρες χωρις λειτουργια και παω να κανω χρηση. Οταν το ανοιγω γυριζει ο ανεμιστηρας χωρις να μυριζει.. στη συνεχεια μετα απο 1-2λεπτα ξεκιναει ο συμπιεστης και εκει ξεκιναει το προβλημα για τα επομενα περιπου 10-15λ και μετα σταματαει η οσμη και δεν μυριζει τιποτα οσες ωρες και να δουλεψει!

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

 

 Οταν ανοιγω το κλιματιστικο και δουλευει μονο ο ανεμιστηρας δεν μυριζει τιποτα! Μολις δωσει open o συμπιεστης και ξεκινανε τα στοιχεια να παγωνουν ξεκιναει να μυριζει περιπου ενα 30% σε σχεση με πριν που δεν ειχε κανει τον καθαρισμο.. Κραταει την οσμη γυρω στα 15λεπτα και μετα δεν ξαναμυριζει οσο και να δουλεψει!

 

7 λεπτά πριν, filipN είπε

Το βράδυ, όταν κλείσεις την ψύξη, άστο να λειτουργεί συνεχώς σαν ανεμιστήρας και πες μας αύριο αν θα μυρίζει πάλι τα πρώτα λεπτά που θα επαναλειτουργήσει στην ψύξη.

Αυτο δεν γινεται το χρειαζομαι και το βραδυ μαζι με τον ανεμιστηρα!!! Χρησιμοποιω 2 συσκευες a/c και ανεμιστηρα!  Αν ριξω την θερμοκρασια δωματιου απο 29β στους 27-27.5β μαζι με τον ανεμιστηρα την παλευω..! Αν κανω χρηση μονο κλιμα πρεπει να κατεβασω την θερμοκρασια στους 24-25β!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nixi είπε

Γύρω στα 215 το χαμηλότερο που έχω δει αλλά πολύ σπάνια βλέπω τόσο χαμηλά. Κάποιες φορές ισορροπεί στα 250. Άλλες φορές κάνει "κύκλους" από 235 ως 280.

Ο χώρος μου είναι πολύ χάλια. Είναι 27 τετραγωνικά αλλά καμίνι, χωρίς καμμιά μόνωση. Το εργαλείο υπολογισμού μου έβγαζε ότι χρειάζομαι 29000 btu. Στον χώρο του κλιματιστικού 2 μέτρα στο πλάι η πλάκα είναι φορές που έχει κοντά στους 50 βαθμούς. Από μέσα/κάτω εννοώ και το κλιματιστικό σε λειτουργία αλλιώς περνάει τους 60. Οπότε παλεύει η πλάκα με το κλιματιστικό.

πολύ χρήσιμα τα στοιχεία που δίνεις. Μήπως γνωρίζεις/θυμάσαι ποια είναι τα αντίστοιχα νούμερα όταν δουλευε στο 100%? 

Ο χώρος φαντάζομαι δεν είναι δικός σου ε? Σίγουρα μια θερμοπροσοψη θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, userAnon είπε

πολύ χρήσιμα τα στοιχεία που δίνεις. Μήπως γνωρίζεις/θυμάσαι ποια είναι τα αντίστοιχα νούμερα όταν δουλευε στο 100%? 

Ο χώρος φαντάζομαι δεν είναι δικός σου ε? Σίγουρα μια θερμοπροσοψη θα βοηθούσε πάρα πολύ.

Τα ίδια ισχύουν και στο 100% για τα χαμηλά. Αν χρειάζεται 250W μόνο, 250W θα είναι είτε στο 50% είτε στο 100%. (Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι, δεν νομίζω να κάνω λάθος).

Ο χώρος είναι περίπλοκο.

Ναι το γνωρίζω. 

Επεξ/σία από nixi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Μυριζε.. Εγινε καθαρισμος και για τις πρωτες 3 μερες ηταν οκ! Μετα ξεκινησε παλι να μυριζει αλλα λιγοτερο..

Ξανα εγινε καθαρισμος την ιδια μερα δεν μυρισε καθολου..! Την επομενη ξεκινησε να μυριζει μονο στην αρχη της λειτουργιας του και για τα επομενα 15λεπτα και στην συνεχεια δεν μυριζει καθολου οσο και να δουλεψει..!!! Τωρα εχει μεινει αυτη η κατασταση δηλαδη να μυριζει μονο στην αρχη και για 15λεπτα!

Τι μπορει να μην εχει καθαριστει σωστα?

τι μάρκα, μοντέλο κλιματιστικό έχεις;

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nixi είπε

 

Έχω το Edge το 18αρι. Το δουλεύω στην ψύξη, μόνιμα με το power-sel στο 50%. Το 50% πάει μέχρι 885W.

Φυσικά αν φτάνει για τον χώρο σου με το 50%.

Αν του ζητήσεις θερμοκρασία με μεγάλη διαφορά και θα χρειαζόταν να ξεκινήσει π.χ. στα 2000W και από εκεί να κατεβαίνει, με το 50% θα κάνει περισσότερη ώρα να φτάσει την επιθυμητή (προσωπικά και για τον χώρο μου δεν με ενοχλεί). Αλλά και μετά εκεί που θα ανεβοκατέβαινε κάποιες στιγμές, κόβει τις κορυφές.

Ουσιαστικά κάνει εξοικονόμηση γιατί στο 50% έχει καλύτερη απόδοση από ότι σε οτιδήποτε παραπάνω.

Αν το άφηνες ελεύθερο, θα έριχνε αμέσως θερμοκρασία και θα έπιανε πολύ γρήγορα συντήρηση χώρου σε χαμηλότερα watts , αν το επιτρέπει ο χώρος, άρα σε υψηλότερα eer. Τώρα δουλεύεις για ώρα σε υψηλό συγκριτικά eer και άρα το πιθανότερο είναι ότι όχι μόνο δεν εξοικονομείς αλλά επιβαρύνεις την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν το άφηνες ελεύθερο, θα έριχνε αμέσως θερμοκρασία και θα έπιανε πολύ γρήγορα συντήρηση χώρου σε χαμηλότερα watts , αν το επιτρέπει ο χώρος, άρα σε υψηλότερα eer. Τώρα δουλεύεις για ώρα σε υψηλό συγκριτικά eer και άρα το πιθανότερο είναι ότι όχι μόνο δεν εξοικονομείς αλλά επιβαρύνεις την κατάσταση.

Για να πιάσει αμέσως θερμοκρασία πάει να πει (οι θερμοκρασίες είναι έτσι) ότι δεν χρειάζεται να ξεκινήσει στα 2000W. Αν θέλει για να ξεκινήσει 900W και να κάνει συντήρηση πιο κάτω π.χ. στα 500W το κάνει και στο 50%. Αν χρειάζεται όμως 1500W, 2000W στην αρχή, θα δουλεύει για κάποια ώρα ψηλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, filipN είπε

Κάτι μου λέει ότι περιμένεις να ακούσεις Daikin!

Πριν λίγες ωρες ηρθε επίσκεψη φίλος

-τι καφέ θέλεις; (ξεκινάω το κλιματιστικό στους 26)
-σκέτο πικρό σαν τη ζωή! 

πριν προλάβω να φτίαξω τον καφέ, έρχεται και μου λέει..
- ρε δεν καθόμαστε έξω..
μπαίνω στο δωμάτιο και μυρίζει σαν ουρητήριο που όλοι κατουράνε έκτος στόχου..

-οκ πάμε για 10-15 λεπτά έξω για να φύγει η μυρωδιά.

Το κάνει σχεδόν πάντα στο ξεκίνημα αλλα μερικές φορές και κατα την διάρκεια, πιο σπάνια αλλα το κάνει. Αυτα στην πόλη, στο εξοχικό δεν πηγα ακόμα για να τσεκάρω τα αλλα 2, πάντως το προηγούμενο καλοκαίρι το ένα σίγουρα μύριζε. Daikin κωτσόβολου και τα 3. Στα αλλα 4 (mitsubishi, panasonic, lg, gree) δεν εχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο.

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

Πριν λίγες ωρες ηρθε επίσκεψη φίλος

-τι καφέ θέλεις; (ξεκινάω το κλιματιστικό στους 26)
-σκέτο πικρό σαν τη ζωή! 

πριν προλάβω να φτίαξω τον καφέ, έρχεται και μου λέει..
- ρε δεν καθόμαστε έξω..
μπαίνω στο δωμάτιο και μυρίζει σαν ουρητήριο που όλοι κατουράνε έκτος στόχου..

-οκ πάμε για 10-15 λεπτά έξω για να φύγει η μυρωδιά.

Το κάνει σχεδόν πάντα στο ξεκίνημα αλλα μερικές φορές και κατα την διάρκεια, πιο σπάνια αλλα το κάνει. Αυτα στην πόλη, στο εξοχικό δεν πηγα ακόμα για να τσεκάρω τα αλλα 2, πάντως το προηγούμενο καλοκαίρι το ένα σίγουρα μύριζε. Daikin κωτσόβολου και τα 3. Στα αλλα 4 (mitsubishi, panasonic, lg, gree) δεν εχω παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο.

Δε νομίζω ότι μπορεί να είναι θέμα μάρκας 

Μήπως τα daikin ,στα έβαλε ο ίδιος μάστορας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε νομίζω ότι μπορεί να είναι θέμα μάρκας 

Μήπως τα daikin ,στα έβαλε ο ίδιος μάστορας 

Όχι τα αγοράσα με διάφορα 2+ ετών. το 1 για την κύρια κατοικία και τα αλλα 2  για το εξοχικό (νεότερο μοντέλο με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και μεγαλύτερη οθόνη)

Αν πίστευα στην αρχή ότι ήταν θέμα Daikin, δεν θα ξαναγοραζα την ίδια μάρκα. 

Απλά έτυχε; Σύμπτωση; Αστοχία υλικού;  Δεν έχω ιδέα. Το θέμα είναι ότι δυστυχώς αυτά χρησιμοποιώ περισσότερο γιατί τα επέλεξα λόγω των χαμηλών db (21dB) που έχουν στην χαμηλή σκάλα, ιδανικά για τα υπνοδωμάτια που ήθελα. Όντως είναι σχεδόν αθόρυβα, αν δεν είχαν και τη μυρωδιά αυτή κάποιες φορές...

Μένει να κάνουμε τον καθαρισμό αυτό που αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά ήδη έκανα 3, έναν απλό οπου ψεκασε detoll στα στοιχεία, ένα που ξεμονταρε την εσωτερική μονάδα στο μπαλκόνι και την καθάρισε λεπτομερώς και ένα τρίτο, όταν το εγκατέστησα σε άλλο χώρο και το καθάρισαν με το "ελεφαντάκι".

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Μου έχετε κάνει την καρδιά περιβόλι με αυτά τα τελευταία με το daikin...

Μην ανησυχείς. 2 χρόνια εδώ με Daikin atxc25b και δεν έχει μυρίσει ποτέ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...