Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, netmind είπε

24 έχει το πρόβλημα, με τίποτα δεν παραμένει η θερμοκρασία εξόδου χαμηλή πάνω από μιση ώρα.

Το οποιοδήποτε κλιματιστικό για να δουλέψει όπως λες ,δηλαδή να παραμείνει η θερμοκρασία εξόδου σε αυτά τα επίπεδα δεν πρέπει ποτέ να πλησιάσει την θερμοκρασία στόχο ώστε να αναγκαστεί να δουλεύει με τέρμα γκάζια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Τα inverter έχουν τη δυνατότητα να ρίχνουν στροφές στον συμπιεστή. Θα πρέπει να το αφήσεις πολύ πάνω από μισή ώρα για να βγάλεις συμπέρασμα. 50τμ είναι δύσκολο να κατεβάσει θερμοκρασία τόσο γρήγορα και τόσο απότομα. Επίσης μη κοιτάς έξοδο αέρα. 13C στην έξοδο είναι μια χαρά. Εξάλλου τα κλιματιστικά έχουν και προστασία να μην πιάνουν πάγο στην εσωτερική μονάδα. Ίσως να μη δεις πιο κάτω και ανάλογα τις συνθήκες. Θα πρέπει να βάλεις και βατομετρο. 

Άποψη μου: βάλε μια φυσιολογική θερμοκρασία για ψύξη πχ 24-25, απομόνωσε τον χώρο όσο μπορείς και πες μας αύριο αν έχεις τη θερμοκρασία που θες. Αν είχες βατομετρο θα πρέπει να βλέπεις 250, 300 άντε 400 watts σταθερά σε συντήρηση. Μπορείς αν θες στην αρχή ή και γενικά να βάλεις χειροκίνητα την ταχύτητα του ανεμιστήρα σε υψηλή σκάλα και βεβαίωσου ότι είσαι σε ψύξη και όχι τίποτα auto.

Το έχω αφήσει και 3 ώρες και η θερμοκρασία εξόδου παραμένει υψηλή. Γιά να πιάσει τους 20 βαθμούς που είναι ρυθμισμένο θα πρέπει η θερμοκρασία εξόδου να είναι κάτω από 8c. Aν το είχα ρυθμίσει στους 25c θα ήταν λογικό να κόψει ο συμπιεστής γιά να μπεί σε συντήρηση. Αυτό όμως κόβει παντα στη μιση ωρα ανεξαρτήτως θερμοκρασίας ρυθμισης. Η ατμόσφαιρα που δημιουργείται λόγω της αυξησης της υγρασίας, είναι χειρότερη με το κλιματιστικό να βγάζει 13.5c ενώ είναι ρυθμισμένο στους 20 ή 16.

Ο χώρος είναι απομονωμένος και μονωμένος. Δυστυχώς βατόμετρο δεν μπορώ να βάλω γιατί είναι κατευθείαν σε ασφάλεια.

Η ταχύτητα ανεμιστήρα δεν αλλαζει κάτι, και το έχω δοκιμάσει σε ψύξη και αφυγρανση.

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το οποιοδήποτε κλιματιστικό για να δουλέψει όπως λες ,δηλαδή να παραμείνει η θερμοκρασία εξόδου σε αυτά τα επίπεδα δεν πρέπει ποτέ να πλησιάσει την θερμοκρασία στόχο ώστε να αναγκαστεί να δουλεύει με τέρμα γκάζια 

Το 9 και 12 αυτό κάνουν στους 20c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, netmind είπε

Το 9 και 12 αυτό κάνουν στους 20c

Δουλεύουν τέρμα γκάζι ? Δηλαδή ουσιαστικά λες ότι δε μπορούν να πιάσουν θερμοκρασία και βγάζουν πολύ χαμηλή θερμοκρασία στον εξερχόμενο αέρα , εσενα αυτός είναι ο στόχος σου να έχεις χαμηλή θερμοκρασία εξόδου αέρα? Γιατί κάποια στιγμή θα πιάσουν θερμοκρασία και θα κόψει ο συμπιεστης οποτε αυτό που ζητάς θα πάει περίπατο 

για να πετύχεις κάτι τέτοιο πρέπει να ανοίξεις παράθυρο ώστε να αναγκάσεις το κλιματιστικό να δουλεύει τέρμα , εκτός και αν το κλιματιστικό είναι μικρό για το χώρο οποτε πάλι δε θα πιάσει ποτέ θερμοκρασία και έτσι θα πετύχεις χαμηλή θερμοκρασία εξόδου και σίγουρα δε θα έχεις υγρασία 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δουλεύουν τέρμα γκάζι ? Δηλαδή ουσιαστικά λες ότι δε μπορούν να πιάσουν θερμοκρασία και βγάζουν πολύ χαμηλή θερμοκρασία στον εξερχόμενο αέρα , εσενα αυτός είναι ο στόχος σου να έχεις χαμηλή θερμοκρασία εξόδου αέρα? Γιατί κάποια στιγμή θα πιάσουν θερμοκρασία και θα κόψει ο συμπιεστης οποτε αυτό που ζητάς θα πάει περίπατο 

To 9 και 12 δουλευουν τελεια. 

Το προβλημα ειναι οτι το 24 κόβει παντα στη μιση ωρα αφου εχει ριξει τη θερμοκρασια χωρου 1.5 - 2 βαθμούς. Μετα ομως αυξανεται η πάλι θερμοκρασια χωρου και η υγρασια οποτε ουσιαστικα ειναι αχρηστο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, netmind είπε

To 9 και 12 δουλευουν τελεια. 

Το προβλημα ειναι οτι το 24 κόβει παντα στη μιση ωρα αφου εχει ριξει τη θερμοκρασια χωρου 1.5 - 2 βαθμούς. Μετα ομως αυξανεται η πάλι θερμοκρασια χωρου και η υγρασια οποτε ουσιαστικα ειναι αχρηστο. 

 

Λοιπόν έτσι όπως το θέτεις δείχνει ότι η το 24 αρι έχει πολύ μεγάλο offset η έχει καποιο πρόβλημα στο θερμοστάτη του , θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι ακριβώς είναι από τα δυο , μπορεί να εξομαλυνθεί λίγο το θέμα και να δεις αν είναι το offset στις επόμενες μέρες που θα ανέβουν οι εξωτερικές θερμοκρασίες γιατί τώρα με τόσο μικρή εξωτερική δύσκολο να δουλέψει σκληρά ένα κλιματιστικό ειδικά σε μονωμενο σπιτι 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Λοιπόν έτσι όπως το θέτεις δείχνει ότι η το 24 αρι έχει πολύ μεγάλο offset η έχει καποιο πρόβλημα στο θερμοστάτη του , θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι ακριβώς είναι από τα δυο 

Αυριο θα ενημερωσω το καταστημα αγορας και εγκαταστασης. Ελπιζω να βρεθει λυση. Το κλιματιστικο ειναι 2 εβδομαδων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, netmind είπε

Αυριο θα ενημερωσω το καταστημα αγορας και εγκαταστασης. Ελπιζω να βρεθει λυση. Το κλιματιστικο ειναι 2 εβδομαδων.

 

Γενική παρότρυνση προς όλους , βάλτε βατομετρα ώστε να μπορείτε να παίρνετε μετρήσεις και σχεδιαγράμματα κατανάλωσης ώστε να μπορείτε να αποδείξετε αυτό που βλέπετε να συμβαίνει 

τουλαχιστον εγώ και άλλοι δυο  νομίζω απο εδώ μέσα έτσι καταφέραμε να πετύχουμε αλλαγή πλακέτας στα κλιματιστικα μας που φαινόταν ότι δούλευαν σωστά 

χρειαζονται σχεδιαγράμματα για να αποδείξεις ότι κάτι δε λειτουργεί όπως πρέπει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν έτσι όπως το θέτεις δείχνει ότι η το 24 αρι έχει πολύ μεγάλο offset η έχει καποιο πρόβλημα στο θερμοστάτη του , θα είναι πολύ δύσκολο να βρεις τι ακριβώς είναι από τα δυο , μπορεί να εξομαλυνθεί λίγο το θέμα και να δεις αν είναι το offset στις επόμενες μέρες που θα ανέβουν οι εξωτερικές θερμοκρασίες γιατί τώρα με τόσο μικρή εξωτερική δύσκολο να δουλέψει σκληρά ένα κλιματιστικό ειδικά σε μονωμενο σπιτι 

Δηλαδή η εξωτερική θερμοκρασία καθορίζει πότε θα μειώση στροφές ο συμπιεστής? Στο 9 και 12 γιατί δεν συμβαίνει αυτο?

Με την σημερινή θερμοκρασια περιβάλλοντος δεν μπορώ να έχω 23c θερμοκρασία χώρου 50τμ από κλιματιστικό 24000btu?

Με το συγκεκριμένο δεν μπορώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, netmind είπε

Δηλαδή η εξωτερική θερμοκρασία καθορίζει πότε θα μειώση στροφές ο συμπιεστής? Στο 9 και 12 γιατί δεν συμβαίνει αυτο?

Με την σημερινή θερμοκρασια περιβάλλοντος δεν μπορώ να έχω 23c θερμοκρασία χώρου 50τμ από κλιματιστικό 24000btu?

Με το συγκεκριμένο δεν μπορώ. 

Παίζουν πολλά ρόλο η εξωτερική θερμοκρασία είναι μια παράμετρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, netmind είπε

Το έχω αφήσει και 3 ώρες και η θερμοκρασία εξόδου παραμένει υψηλή. Γιά να πιάσει τους 20 βαθμούς που είναι ρυθμισμένο θα πρέπει η θερμοκρασία εξόδου να είναι κάτω από 8c. Aν το είχα ρυθμίσει στους 25c θα ήταν λογικό να κόψει ο συμπιεστής γιά να μπεί σε συντήρηση. Αυτό όμως κόβει παντα στη μιση ωρα ανεξαρτήτως θερμοκρασίας ρυθμισης. Η ατμόσφαιρα που δημιουργείται λόγω της αυξησης της υγρασίας, είναι χειρότερη με το κλιματιστικό να βγάζει 13.5c ενώ είναι ρυθμισμένο στους 20 ή 16.

Ο χώρος είναι απομονωμένος και μονωμένος. Δυστυχώς βατόμετρο δεν μπορώ να βάλω γιατί είναι κατευθείαν σε ασφάλεια.

Η ταχύτητα ανεμιστήρα δεν αλλαζει κάτι, και το έχω δοκιμάσει σε ψύξη και αφυγρανση.

Δεν λέω ότι δεν μπορεί να έχει κάτι, αλλά επιμένω ότι δεν πρέπει να κοιτάς θερμοκρασία εξόδου. Για παράδειγμα το asyg24klca παίζει στους 17-18 έξοδο για να έχω σε 60τμ 25C. Έχει να κάνει και με τα κυβικά του αέρα.

Αν θες βγάλε μας φωτογραφίες από την εγκατάσταση εσωτερικής και εξωτερικής μονάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, netmind είπε

 

Με την σημερινή θερμοκρασια περιβάλλοντος δεν μπορώ να έχω 23c θερμοκρασία χώρου 50τμ από κλιματιστικό 24000btu?

Με το συγκεκριμένο δεν μπορώ. 

Βάλτο 22 και άστο μέχρι αύριο ανοιχτό.

Εννοείται σε ψύξη.

1 λεπτό πριν, netmind είπε

Η πολλή τεχνολογία μας έφαγε. Αν ήταν on-off θα δούλευε τέλεια.

Έπρεπε να πάρεις toytomi τότε 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έπρεπε να πάρεις toytomi τότε 😋

Daikin atxc με παλιά πλακέτα έπρεπε να πάρει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, netmind είπε

Εχω 1 daikin του 1992 μόνο ψύξη 9000btu made in japan. Από το 24ρι καλύτερο είναι

Αφου είχες τέτοιο γιατί πηγές και πήρες τα κινεζικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...