Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε πότε κάνετε έλεγχο - συντήρηση; Προλαβαίνει και εσάς ο ανεμιστήρας να πιάσει "μάκα" πριν τον χρόνο;

Μετά από 1 χρόνο που έχει γίνει εγκατάσταση και με αρκετές ώρες λειτουργίας, έχω καθαρίσει τον ανεμιστήρα 3 φορές. Αυτό οφείλεται στο ότι τα φίλτρα είναι πάντα καθαρά γιατί κάθε βδομάδα πλένονται με αποτέλεσμα να γίνεται χειρότερο φιλτράρισμα του αέρα και να καταλήγουν στον ανεμιστήρα. Φυσικά με καθαρά φίλτρα κερδίζεις σε κατανάλωση και σε λιγότερη φθορά του μηχανήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Klausx είπε

Προλαβαίνει και εσάς ο ανεμιστήρας να πιάσει "μάκα" πριν τον χρόνο;

Eξαρταται απο το που μενει κανεις ως προς την ατμοσφαιρα και ως προς το δωματιο εαν καπνιζουν,μαγειρευουν κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα παλιό aircondition μάρκας Firstline. Έχω ένα θέμα και θέλω να δω αν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με λίγα χρήματα.

Τα βράδια που το ρυθμίζω στους 26-27 βαθμούς για να κοιμηθώ και να μην παγώνω , το aircondition ανοίγει και κλείνει συνεχώς , περιοδικά και σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Εξηγώ : όταν πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία , κλείνει ο κομπρέσορας από την εξωτερική μονάδα (αν το λέω καλά) και απλά λειτουργεί ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας.Όλα καλά μέχει εδώ υποθέτω .

Μετά από 3 λεπτά , παίρνει ξανά μπρος ο κομπρέσορας , δουλεύει για ακριβώς 5 δευτερόλεπτα και ξανά κλείνει . Αυτό γίνετε όοοολη τη νύχτα , η έστω για τις 2 ώρες περίπου που το παρακολουθώ μέχρι να με πάρει πια ο ύπνος, με αυτούς ακριβός τους χρόνους. Ποτέ δεν έχει μείνει κλειστό για πάνω από 3 λεπτά και ποτέ ανοιχτό για πάνω από 5 δεύτερα.

Είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία ; Θεωρητικά δε θα έπρεπε να παίρνει μπροστά ο κομπρέσορας όταν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από την επιθυμητή και να ξανά κλείσει όταν την πιάσει ; Εμένα η θερμοκρασία προφανώς δε προλαβαίνει να πέσει στα 3 λεπτά που ανοίγει συνεχώς ο κομπρέσορας  ,αλλά και να συνέβαινε αυτό λόγω μεγάλων απωλειών (που δεν έχω αλλά λέμε τώρα ), είναι ακόμα πιο προφανές ότι δε μπορεί σε 5 δευτερόλεπτα λειτουργίας να ξανά έριξε την θερμοκρασία και να ξανά σταματήσει .

Δεν έχει και πολλές λειτουργίες για να πω ότι μπορεί να έχω πατήσει κάτι λάθος εγώ , το μόνο που έχει σαν λειτουργία πέρα απο τα κλασικά ψύξη θέρμανση αφύγρανση και ανεμιστήρα , είναι απλά το Night mode που δοκίμασα και το κάνει και με αυτό ενεργοποιημένο και χωρίς.

 

Το πρόβλημα μου πέρα από το σπαστικό της υπόθεσης που ακούω το κάθε φορά που παίρνει μπρος και εκνευρίζομαι με την συχνότητα που το κάνει , είναι ότι φοβάμαι πως θα τα φάει τα ψωμιά του με τα τόσα άνοιξε κλείσε.

Να πω επίσης πως έχει γίνει πλήρης καθαρισμός και συντήρηση του μηχανήματος μέσα έξω , συγκεκριμένα μέσα την μονάδα την έλυσα σχεδόν όλη , οι ψύκτρες και η φτερωτή λάμπουν. Πάλι δεν διορθώθηκε το πρόβλημα μετά από αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos_saxo είπε

Καλημέρα σας.

Στο σπίτι που νοικιάζω υπάρχει ένα παλιό aircondition μάρκας Firstline. Έχω ένα θέμα και θέλω να δω αν μπορώ να το φτιάξω μόνος μου με λίγα χρήματα.

Τα βράδια που το ρυθμίζω στους 26-27 βαθμούς για να κοιμηθώ και να μην παγώνω , το aircondition ανοίγει και κλείνει συνεχώς , περιοδικά και σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα. Εξηγώ : όταν πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία , κλείνει ο κομπρέσορας από την εξωτερική μονάδα (αν το λέω καλά) και απλά λειτουργεί ο ανεμιστήρας της εσωτερικής μονάδας.Όλα καλά μέχει εδώ υποθέτω .

Μετά από 3 λεπτά , παίρνει ξανά μπρος ο κομπρέσορας , δουλεύει για ακριβώς 5 δευτερόλεπτα και ξανά κλείνει . Αυτό γίνετε όοοολη τη νύχτα , η έστω για τις 2 ώρες περίπου που το παρακολουθώ μέχρι να με πάρει πια ο ύπνος, με αυτούς ακριβός τους χρόνους. Ποτέ δεν έχει μείνει κλειστό για πάνω από 3 λεπτά και ποτέ ανοιχτό για πάνω από 5 δεύτερα.

Είναι φυσιολογική αυτή η λειτουργία ; Θεωρητικά δε θα έπρεπε να παίρνει μπροστά ο κομπρέσορας όταν ανέβει η θερμοκρασία πάνω από την επιθυμητή και να ξανά κλείσει όταν την πιάσει ; Εμένα η θερμοκρασία προφανώς δε προλαβαίνει να πέσει στα 3 λεπτά που ανοίγει συνεχώς ο κομπρέσορας  ,αλλά και να συνέβαινε αυτό λόγω μεγάλων απωλειών (που δεν έχω αλλά λέμε τώρα ), είναι ακόμα πιο προφανές ότι δε μπορεί σε 5 δευτερόλεπτα λειτουργίας να ξανά έριξε την θερμοκρασία και να ξανά σταματήσει .

Δεν έχει και πολλές λειτουργίες για να πω ότι μπορεί να έχω πατήσει κάτι λάθος εγώ , το μόνο που έχει σαν λειτουργία πέρα απο τα κλασικά ψύξη θέρμανση αφύγρανση και ανεμιστήρα , είναι απλά το Night mode που δοκίμασα και το κάνει και με αυτό ενεργοποιημένο και χωρίς.

 

Το πρόβλημα μου πέρα από το σπαστικό της υπόθεσης που ακούω το κάθε φορά που παίρνει μπρος και εκνευρίζομαι με την συχνότητα που το κάνει , είναι ότι φοβάμαι πως θα τα φάει τα ψωμιά του με τα τόσα άνοιξε κλείσε.

Να πω επίσης πως έχει γίνει πλήρης καθαρισμός και συντήρηση του μηχανήματος μέσα έξω , συγκεκριμένα μέσα την μονάδα την έλυσα σχεδόν όλη , οι ψύκτρες και η φτερωτή λάμπουν. Πάλι δεν διορθώθηκε το πρόβλημα μετά από αυτό.

 

Αυτό το κάνει ακόμα και όταν βάζεις με το τηλεκοντρόλ πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία-στοχο από αυτήν του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, panos_saxo είπε

Τα βράδια που το ρυθμίζω στους 26-27 βαθμούς για να κοιμηθώ και να μην παγώνω , το aircondition ανοίγει και κλείνει συνεχώς , περιοδικά και σε συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα.

πιθανόν να ειναι θέμα αισθητήρα θερμοκρασίας Δοκίμασε λίγο χαμηλοτερη 

 

1 ώρα πριν, panos_saxo είπε

Μετά από 3 λεπτά , παίρνει ξανά μπρος ο κομπρέσορας , δουλεύει για ακριβώς 5 δευτερόλεπτα και ξανά κλείνει . Αυτό γίνετε όοοολη τη νύχτα , η έστω για τις 2 ώρες περίπου που το παρακολουθώ μέχρι να με πάρει πια ο ύπνος, με αυτούς ακριβός τους χρόνους. Ποτέ δεν έχει μείνει κλειστό για πάνω από 3 λεπτά και ποτέ ανοιχτό για πάνω από 5 δεύτερα

Ενδέχεται σε αυτή την περίπτωση αφου σταματήσει για πρώτη φορα στην επαναφορά να κόβει απο θερμικο γιατί δεν μπορει να ξανα εκκινήσει και να ενεργοποιείται το delay για προστασία Αυτο για να το δεις θα πρεπει να μπει  Αμπεροτσιμπίδα   στο καλωδιο που συνδεεται το θερμικο για να δεις αν εκκινει το κομπρεσερ  Μια αιτια μη επαναφορας - εκκινησης  ειναι η φθορα του κομπεσερ μιας και φαντάζομαι οτι είναι πολύ παλιό μηχάνημα Ίσως μια αλλαγή πυκνωτή λειτουργίας και νέου θερμικού να βοηθούσε

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Review για  IZURU TOYOTOMI TRN-856ZR 18 άρι

Τηρήθηκαν έστω και με έξτρα χρέωση η τοποθέτηση 3μέτρων σωλήνα και η χρήση αντλίας κενού.

Θετικά: Η εσωτερική μονάδα μαζεμένη με καλή ποιότητα κατασκευής, ο θόρυβος τόσο της εξωτερικής όσο και την εσωτερικής μονάδας για 18αρι είναι ιδανικός. Απόδοση σε χώρο σχεδόν 40 τμ είναι άψογος. Το wifi με τοποθεσία Ευρώπη δουλεύει άψογα και καταχωρείται άμεσα και google home κλπ.

Αρνητικά: Τα φιλτράκια που μπαίνουν πάνω στα κύρια φίλτρα φαίνονται ψεύτικα και δεν μπορώ να καταλάνω πως μπαίνει το πράσινο σκληρό φίλτρο πάνω στο κύριο φίλτρο στην ειδική θέση, η εξωτερική μονάδα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Δεν σου δείχνει στο app θερμοκρασία εσωτερικής & εξωτερικής θερμοκρασίας σε σχέση με της Carrier που δείχνει είτε ανοικτό είτε κλειστό το κλιματιστικό.

Overall φαίνεται ποιοτικό κλιματιστικό. Δίνει την εντύπωση αυτοκινήτου με πολλά κυβικά που το χρησιμοποιείς μόνο για ψώνια σε Super Market, αν με καταλαβαίνετε. Περιμένω τώρα με τις ζέστες να δω πως θα ανταποκριθεί. 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Αυτό το κάνει ακόμα και όταν βάζεις με το τηλεκοντρόλ πολύ χαμηλότερη θερμοκρασία-στοχο από αυτήν του χώρου;

Όχι , αν βάλω πολύ χαμηλότερη δεν κλείνει ποτέ γιατί δεν την πιάνει . Λειτουργεί συνεχώς και κανονικά.

1 ώρα πριν, hp8 είπε

πιθανόν να ειναι θέμα αισθητήρα θερμοκρασίας Δοκίμασε λίγο χαμηλοτερη 

 

Ενδέχεται σε αυτή την περίπτωση αφου σταματήσει για πρώτη φορα στην επαναφορά να κόβει απο θερμικο γιατί δεν μπορει να ξανα εκκινήσει και να ενεργοποιείται το delay για προστασία Αυτο για να το δεις θα πρεπει να μπει  Αμπεροτσιμπίδα   στο καλωδιο που συνδεεται το θερμικο για να δεις αν εκκινει το κομπρεσερ  Μια αιτια μη επαναφορας - εκκινησης  ειναι η φθορα του κομπεσερ μιας και φαντάζομαι οτι είναι πολύ παλιό μηχάνημα Ίσως μια αλλαγή πυκνωτή λειτουργίας και νέου θερμικού να βοηθούσε

 

Δεν έχω δοκιμάσει χαμηλότερη θερμοκρασία από 26, έχω δοκιμάσει 26 27 και 28, κάνει το ίδιο.Μιλάμε για το βράδυ μόνο που θέλω να πιάσει μια νορμάλ θερμοκρασία για να κοιμηθώ χωρίς να ξεπαγιάζω και χωρίς να δουλεύει άκοπα όλη νύχτα..

Στους 26 όταν το ρυθμίσω, με 2 θερμόμετρα εντός σπιτιού και στα 2 δωμάτια, πρέπει να φτάσει 24 για να κλείσει οπότε αν το βάλω πιο χαμηλά θα είναι πολύ κρύο πια για βράδυ.

Πέρυσι στο τέλος του καλοκαιριού αλλάξαμε έναν πυκνωτή γιατί δεν εκκινούσε το κομπρεσέρ. 

Τώρα στην επαναφορά που κόβει αμέσως , δεν νομίζω ότι είναι από πρόβλημα στο κομπρεσέρ, γτ αν εκείνη τη στιγμή του κατεβάσω την θερμοκρασία από 26 σε οτιδήποτε χαμηλότερα, εκκινεί και πάλι κανονικά μέχρι να πιάσει την νέα θερμοκρασία. 

Γενικά δλδ αν του βάλω το μεσημέρι συνήθως 24 βαθμούς, δουλεύει κανονικά χωρίς να κλείσει καθόλου αφού δε πιάνει τόσο χαμηλά. Ξεκινάει τα σταμάτα ξεκίνα μόνο όταν πιάσει θερμοκρασία .

Επεξ/σία από panos_saxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Γενικά δλδ αν του βάλω το μεσημέρι συνήθως 24 βαθμούς, δουλεύει κανονικά χωρίς να κλείσει καθόλου αφού δε πιάνει τόσο χαμηλά. Ξεκινάει τα σταμάτα ξεκίνα μόνο όταν πιάσει θερμοκρασία .

γι αυτο έγραψα παραπάνω οτι στην επαναφορά  πιθανόν να μην μπορεί να ξεκινήσει το κομπρεσέρ Όταν είναι σε ακινησία το κλιματιστικο εχει νορμάλ θερμοκρασίες και ισορροπημένες πιεσεις Όταν μπει σε λειτουργεία εκεί αλλάζουν όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Review για  IZURU TOYOTOMI TRN-856ZR 18 άρι

Τηρήθηκαν έστω και με έξτρα χρέωση η τοποθέτηση 3μέτρων σωλήνα και η χρήση αντλίας κενού.

Θετικά: Η εσωτερική μονάδα μαζεμένη με καλή ποιότητα κατασκευής, ο θόρυβος τόσο της εξωτερικής όσο και την εσωτερικής μονάδας για 18αρι είναι ιδανικός. Απόδοση σε χώρο σχεδόν 40 τμ είναι άψογος. Το wifi με τοποθεσία Ευρώπη δουλεύει άψογα και καταχωρείται άμεσα και google home κλπ.

Αρνητικά: Τα φιλτράκια που μπαίνουν πάνω στα κύρια φίλτρα φαίνονται ψεύτικα και δεν μπορώ να καταλάνω πως μπαίνει το πράσινο σκληρό φίλτρο πάνω στο κύριο φίλτρο στην ειδική θέση, η εξωτερική μονάδα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Δεν σου δείχνει στο app θερμοκρασία εσωτερικής & εξωτερικής θερμοκρασίας σε σχέση με της Carrier που δείχνει είτε ανοικτό είτε κλειστό το κλιματιστικό.

Overall φαίνεται ποιοτικό κλιματιστικό. Δίνει την εντύπωση αυτοκινήτου με πολλά κυβικά που το χρησιμοποιείς μόνο για ψώνια σε Super Market, αν με καταλαβαίνετε. Περιμένω τώρα με τις ζέστες να δω πως θα ανταποκριθεί. 

 

 

Μόνο για ψύξη το έχεις; Έχει ifeel; Τέλος, μήπως του έχεις βάλει κάποιο πριζακι που μετράει watts; Και αν ναι, ποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο για ψύξη το έχεις; Έχει ifeel; Τέλος, μήπως του έχεις βάλει κάποιο πριζακι που μετράει watts; Και αν ναι, ποιο;

Θα το έχω μόνο για ψύξη, έχει ifeel. Μπριζάκι δεν έχω. Θα πάρω κάποια στιγμή μάλλον το Sonoff Pow R2, γιατί δεν είναι με μπρίζα η παροχή. Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση και σε κανονική μπρίζα καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, hp8 είπε

γι αυτο έγραψα παραπάνω οτι στην επαναφορά  πιθανόν να μην μπορεί να ξεκινήσει το κομπρεσέρ Όταν είναι σε ακινησία το κλιματιστικο εχει νορμάλ θερμοκρασίες και ισορροπημένες πιεσεις Όταν μπει σε λειτουργεία εκεί αλλάζουν όλα 

Δεν έχω και ιδιαίτερη γνώση οπότε δεν ξέρω αν στέκουν οι ερωτήσεις που κάνω , αλλά γιατί να έχει θέμα στην επαναφορά (όταν δηλαδή πιάσει θερμοκρασία και κλέισει ,  εως ότου αυτή ανέβει και χρειαστεί να ξανά ανοίξει)  ενώ όταν θα το ανοίξω εγώ ή αν εκείνη τη στιγμή που αυτό σβήνει , του ρυθμίσω ακόμα και 1 βαθμό μικρότερη θερμοκρασία , τότε δουλεύει οκ ;

Όπως και να χει να φέρω καλύτερα ένα ψυκτικό , θα μπορέσει να βγάλει άκρη και να μη μου στοιχίσει μια περιουσία λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

https://sensibo.com/

 

Αν είχε 40-50€ και μετρητή κατανάλωσης όπως το aqara θα το δοκίμασα.

Προς το παρόν το aqara είναι το πιο πλήρες αλλά δύσκολο στην τοποθέτηση καθώς θέλει κινεζική πρίζα 16A και κινέζικο Φις για να συνδεθεί το καλώδιο του κλιματιστικού πάνω στο aqara.

Το παραπάνω βίντεο έχει λαθος καθώς το aqara έχει και auto mode by default αλλά και learning mode αφού μπορείς να αντιγράψεις όλες τις λειτουργίες του ac controller.

Προς το παρόν δεν έχω βρει πιο ολοκληρωμένη λύση (μετρητής κατανάλωσης και πλήρης απομακρυσμένη λειτουργία του κλιματιστικού) σε λογική τιμή.

 

Αν έχετε κάτι άλλο παρακαλώ ενημερώστε.

Ευχαριστώ

Screenshot_20210726-134621.jpg

Screenshot_20210726-134633.jpg

Screenshot_20210726-134724.jpg

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μη τήρηση του ελάχιστου μήκους σωλήνων τι ακριβώς επίπτωση έχει στη λειτουργία ενός AC; Απλά δεν δουλεύει στις optimal προδιαγραφές του κατασκευαστή και καταναλώνει περισσότερο ή υπάρχουν και άλλες επιπτώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tarantules είπε

Η μη τήρηση του ελάχιστου μήκους σωλήνων τι ακριβώς επίπτωση έχει στη λειτουργία ενός AC; Απλά δεν δουλεύει στις optimal προδιαγραφές του κατασκευαστή και καταναλώνει περισσότερο ή υπάρχουν και άλλες επιπτώσεις;

Δες το sticky.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...