Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, netmind είπε

ή το έχουν προγραμματισει έτσι για να εμφανιζουν μειωμενες καταναλωσεις.

Δεν εχει πιστοποιηση eurovent...αρα εχει πολλα περιθωρια να "κλεψει" αλλα δεν εχει και λογο!

Αν δεν μπορει να αποδωσει καλοκαιρι στα ευκολα που ειναι η ψυξη,το χειμωνα θα ειναι "τελειωμενο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, netmind είπε

Ναι το εχω δοκιμασει και παλι τα ιδια εγιναν. Ή το συγκεκριμενο a/c ειναι χρεπι ή το έχουν προγραμματισει έτσι για να εμφανιζουν μειωμενες καταναλωσεις.

Αυτο σημαινει οτι προφανως δεν διαβαζει σωστά την θερμοκρασια δωματιου. Κανονικά δεν θα επρεπε να σταμσταει. Μαλλον υπαρχει προβλημα στον αισθητηρα του

 

Δεν γνωριζω αν ειναι ευκολο να βαλεις κάποιον απο τους αισθητηρες απο τα αλλα

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Δεν εχει πιστοποιηση eurovent...αρα εχει πολλα περιθωρια να "κλεψει" αλλα δεν εχει και λογο!

Αν δεν μπορει να αποδωσει καλοκαιρι στα ευκολα που ειναι η ψυξη,το χειμωνα θα ειναι "τελειωμενο"

Θα προσπαθησω να μου το αλλαξουν με αλλη μαρκα πληρωνοντας τη διαφορα. Αλλωστε ειναι 2 εβδομαδων. Λιγο δυσκολο βεβαια αλλα θα προσπαθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, netmind είπε

Ναι το εχω δοκιμασει και παλι τα ιδια εγιναν. Ή το συγκεκριμενο a/c ειναι χρεπι ή το έχουν προγραμματισει έτσι για να εμφανιζουν μειωμενες καταναλωσεις.

Και πως το ιδιο μοντελο TCL ocarina σε 9ρι και 12ρι δουλευει μιά χαρα?

Άλλος χώρος, έτυχε, ωστόσο υπάρχει και μια διαφορα... 

Το 9 πάει από 3000btu μέχρι 10000btu, ενώ το 24, πάει από 5000btu μέχρι 25000btu.. (τυχαία νουμερα)..

Ωστόσο η διαχείριση του 24 είναι σαφώς πιο δυσκολη.. μεγαλύτερο εύρος απόδοσης .. (απλά σενάρια κάνω,δεν ξέρω δεν είμαι ειδικος) 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, netmind είπε

Θα προσπαθησω να μου το αλλαξουν με αλλη μαρκα πληρωνοντας τη διαφορα. Αλλωστε ειναι 2 εβδομαδων. Λιγο δυσκολο βεβαια αλλα θα προσπαθησω.

Από αυτά που γράφεις, νομίζω ότι όντως έχει πρόβλημα.

Για καλό και για κακό απομάκρυνε το τηλεκοντρόλ από τον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που γράφεις, νομίζω ότι όντως έχει πρόβλημα.

Για καλό και για κακό απομάκρυνε το τηλεκοντρόλ από τον χώρο.

Το ifeel ειναι απενεργοποιημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, netmind είπε

Το ifeel ειναι απενεργοποιημενο.

Έχεις 10 χρόνια εγγυηση , ξεκινά από αύριο τα τηλέφωνα στα service και βλέποντας και κάνοντας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Αλλάζει κάτι με αυτό εντός;

Ακριβως δεν ξερω τι κανει αλλα το εχω απενεργοποιησει. Γι αυτο δε με ρωτησες αν ειναι το control στο χώρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, netmind είπε

Ακριβως δεν ξερω τι κανει αλλα το εχω απενεργοποιησει. Γι αυτο δε με ρωτησες αν ειναι το control στο χώρο?

Δε βαζεις καμία φωτογραφία από το μηχάνημα να δούμε πως είναι εγκατεστημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχεις 10 χρόνια εγγυηση , ξεκινά από αύριο τα τηλέφωνα στα service και βλέποντας και κάνοντας 

Το καλο είναι πως ειναι αγορασμενα απο μαγαζι με κλιματιστικα που εκαναν και οι ιδιοι τις εγκαταστασεις. Πιστευω να βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, netmind είπε

Το καλο είναι πως ειναι αγορασμενα απο μαγαζι με κλιματιστικα που εκαναν και οι ιδιοι τις εγκαταστασεις. Πιστευω να βοηθησουν.

Εγώ θα ήλπιζα η tcl στη προκειμένη περίπτωση ο Τουρνικιώτης που έχει την γενική αντιπροσωπεία να είναι ενταξει με ότι θα επακολουθήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Δε βαζεις καμία φωτογραφία από το μηχάνημα να δούμε πως είναι εγκατεστημένο 

Αυριο θα βαλω γιατι ειναι σε αλλο χωρο.

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Εγώ θα ήλπιζα η tcl στη προκειμένη περίπτωση ο Τουρνικιώτης που έχει την γενική αντιπροσωπεία να είναι ενταξει με ότι θα επακολουθήσει 

Στο μαγαζι δουλευει συγγενης μου, οποτε πιστευω πως θα συννενοηθουμε με το αφεντικο που προτεινε αλλωστε τα TCL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, netmind είπε

Ακριβως δεν ξερω τι κανει αλλα το εχω απενεργοποιησει. Γι αυτο δε με ρωτησες αν ειναι το control στο χώρο?

Αν είναι θέμα αισθητήρα, με το i feel τον παρακάμπτουμε. Άρα βάζεις i feel και το τηλεκοντρόλ να σημαδεύει το κλιματιστικό και το ακουμπάς εκεί που θες να έχει πχ 22 χωρίς να πέφτει πάνω του αέρας.

Πάντως μπορεί να έπεσες και στην περίπτωση όπως παρακάτω ( είναι για άλλο μοντέλο, αλλά ποιος ξέρει; 😞

IMG_20210725_223803.jpg.d3b3bde94d1de3ba3efc74bcab7e75d7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Αν είναι θέμα αισθητήρα, με το i feel τον παρακάμπτουμε. Άρα βάζεις i feel και το τηλεκοντρόλ να σημαδεύει το κλιματιστικό και το ακουμπάς εκεί που θες να έχει πχ 22 χωρίς να πέφτει πάνω του αέρας.

Πάντως μπορεί να έπεσες και στην περίπτωση όπως παρακάτω ( είναι για άλλο μοντέλο, αλλά ποιος ξέρει; 😞

IMG_20210725_223803.jpg.d3b3bde94d1de3ba3efc74bcab7e75d7.jpg

Μακαρι να ειναι αυτο γιατι κατα τα αλλα ειναι οντως πολυ καλα και αθορυβα μεσα-εξω

23 λεπτά πριν, netmind είπε

Μακαρι να ειναι αυτο γιατι κατα τα αλλα ειναι οντως πολυ καλα και αθορυβα μεσα-εξω

Σας ευχαριστώ πολύ όλη την παρέα για την βοηθεια. Καλο βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...