Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ALIEN-3- είπε

ok,το eshop φερνει απο εξω μονο του.Αλλα το υποχρεωτικο των 2 ετων απορω ,δεν το καλυπτει καν?

Παντως μακρια απο μπελαδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Χρήση; Ψύξη; Θέρμανση; Και τα 2; Αποκλειστική; Περιστασιακή; Με δόσεις ;

κτλ

δες Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€ μαζί με την εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση , οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80 ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ ,(νομιζω) σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Σερρες 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα πλιν θορύβου
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, μονοκατοικία ,το χτυπάει ο ήλιος από το μεσημέρι και μετα .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Πράγματι τσέκαρα και εγώ πριν λίγο σε δύο παλαιότερα και δεν βρήκα S/N ούτε στις εσωτερικές μονάδες αλλά ούτε στις εξωτερικές όσο μπορούσα να δω στην νύχτα. Θα κοιτάξω πάλι αύριο. Εξωτερικά βέβαια τα καρτελάκια ίσως να έχουν φθορά επειδή τα έχω χρόνια αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει αριθμός S/N. Υπάρχουν bar codes σε αυτοκόλλητα. Εμένα έχουν λήξει χρόνια τώρα. δεν τους χρειάστηκα ποτέ αλλά μου κάνει εντύπωση. Θα πρέπει και στα κουτιά επάνω να έχει αριθμούς S/N που να ταυτίζονται με το περιεχόμενο.

Αλλά και συστημένη επιστολή! Που βρίσκονται αυτοί εν έτη 2021; ΟΚ θα μπορούσε να υπάρχει ως εναλλακτική αλλά και αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν το έχουν με την τεχνολογία

Το συστημένο το υποθέτω εγώ για να είμαι καλυμένος λόγω 15 ημερών. Αυτοί γράφουν απλά να μας στείλετε τα στοιχεία εντός 15 ημερών. Πάντως αν το έχει βρει κάποιος που είναι ας μας πει και εμάς γιατί μου φαίνεται πολυ περίεργο. Νομίζω οι κούτες το έγραφαν αλλά μέτα την εγκατάσταση τα καθάρισαν όλα και τα πέταξαν οι μαστόροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, red66phone είπε

1. Γνωρίζει κανείς ψυκτικό που θα κάνει σωστή εγκατάσταση (π.χ. με αντλία κενού) στην ευρύτερη περιοχή της Λευκάδας?

Δεν ρωτας καποιος απο τους αντιπροσωπους απο τις φιρμες εκει,ποιον εχει ψυκτικο? πχ Daikin βρηκα αυτον

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΟΥΡΖΗΣ

ΚΑΡΑΒΕΛΑ ΚΑΛΛΙΓΩΝΙ
31100 ΛΕΥΚΑΔΑ

,Toshiba δεν εχει,εν αναγκη ρωτα σε καμμια αλυσιδα λιανικης ποιον χρησιμοποιουν και ειναι καλος(σχετικο αυτο).Ολο και καποιος θα σε βοηθησει ,κανενας συγγενης,γνωστος κλπ μην πας στα τυφλα

η εστω και απο Πρεβεζα κοντα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Specs είπε

ok,το eshop φερνει απο εξω μονο του.Αλλα το υποχρεωτικο των 2 ετων απορω ,δεν το καλυπτει καν?

Παντως μακρια απο μπελαδες...

Ναι μόνο αν μου πουν ότι είναι λάθος ο ένας χρόνος η μιλήσω με την daikin Hellas και με το serial number με πουν ότι με καλύπτουν θα το πάρω αλλιώς άκυρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 900€ μαζί με την εγκατάσταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: αντικατάσταση , οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 80 ψύξη / 20% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης, περιστασιακή σε θέρμανση
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 60τμ ,(νομιζω) σαλόνι-τραπεζαρία-κουζίνα.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Σερρες 
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα πλιν θορύβου
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλούτσικες μονώσεις, μονοκατοικία ,το χτυπάει ο ήλιος από το μεσημέρι και μετα .

Το παλιό που το λες οριακό, ήταν 12αρι και κοιτάς για 18αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

https://www.banggood.com/3PCS-XIAOMI-Mijia-BT-Bluetooth-Thermometer-2-Wireless-Smart-Electric-Digital-Hygrometer-Thermometer-Work-with-Mijia-APP-p-1595118.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&ID=6302725

Αυτά είναι bluetooth, οπότε τα μετατρέπω σε wifi με αυτό https://www.aliexpress.com/item/1005001374845590.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.ceed4c4dP4eNCM

και esp32 integration.

2. όχι

3. Το συνεργείο. Αν μπει κρεμαστό να μπουν μεταλλικές με λάστιχα.

4. Θα βάλουν αυτοί.

5. Δες για shelly.

Αν σε καλύπτει 18άρι, γιατί να πας σε 24άρι; Το κρύο δεν θα πάει κάτω. Κάτω θέλεις άλλο μηχάνημα.

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα Tcl ή ένα haier.

9άρι;

Ψάξε να βρεις ποια πριζάκια ή άλλες μετρητικές διατάξεις είναι συμβατά με το homeassistant. Γενικά παίζουν τα Tplink hs110 αλλά προσωπικά συνιστώ sonoff pow r2 ή shelly 1pm.

Κάποιο οικονομικό gadget για να μετράμε θερμοκρασία του αέρα εξόδου του κλιματιστικού για να βλέπουμε ότι λειτουργεί σωστά; νομίζω 7-8 βαθμοί είναι οι σωστοί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Specs είπε

σε τι ρυθμισεις το εχεις? ταχυτητα ανεμιστηρα κλπ? εγω 38% εχω τωρα και εξω 31%

Το έχω 25 βαθμούς ζήτηση μέσα.ανεμιστηρας αυτόματο μεσαία σκάλα είναι  εδώ και κανά 2 Ώρο.αλλα γενικά δεν μπορώ να το δικαιολογήσω τόσο πολύ.Θα κάνω 1 πράγμα αύριο.  Βγάλσιμο μπριζας για κανά 3 Ώρο αύριο το πρωί που θα λείπω να δω τι θα κάνει μετά όταν το ανάψω.Εξωτερικη υγρασία εχω 40%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το παλιό που το λες οριακό, ήταν 12αρι και κοιτάς για 18αρι;

Ναι 12αρη Samsung δεν θυμάμαι το μοντέλο. Σκέπτομαι να πάρω και του χρόνου ένα 9αρη για το ποιο απομακρυσμένο δωμάτιο 

Ο ψυκτικός. Που μου το είχε περάσει μου είχε πει ότι για τον χώρο μου χρειάζομαι ένα 18αρη και ένα 9αρη . Το samsung το είχα από το προηγούμενο σπιτι

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, danaos7 είπε

 Σήμερα πχ εσείς με τα κλιματιστικά σας πόσο εσωτερικά υγρασία έχετε σπίτι από περιέργεια ?

Τώρα είναι 45% έξω και 40% μέσα.

Έχω δει και πολύ χαμηλότερα βέβαια και μέσα.

Η υγρασία είναι σχετική. Ένα ενδιαφέρον calculator που είχα βρει.. 

Humidity Calculator, Should you open the windows or not?

https://www.richard-stanton.com/humidity-calculator/

  

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Τώρα είναι 45% έξω και 40% μέσα.

Έχω δει και πολύ χαμηλότερα βέβαια και μέσα.

Η υγρασία είναι σχετική. Ένα ενδιαφέρον calculator που είχα βρει.. 

Humidity Calculator, Should you open the windows or not?

https://www.richard-stanton.com/humidity-calculator/

  

 

Α ωραία! Και εγώ χρησιμοποίουσα ψυχρομετρικα διαγράμματα ενώ αυτό στο βγάζει αμέσως!!! 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nixi είπε

Τώρα είναι 45% έξω και 40% μέσα.

Έχω δει και πολύ χαμηλότερα βέβαια και μέσα.

Η υγρασία είναι σχετική. Ένα ενδιαφέρον calculator που είχα βρει.. 

Humidity Calculator, Should you open the windows or not?

https://www.richard-stanton.com/humidity-calculator/

  

 

Έβαλα τα στοιχεία και έπρεπε να έχω 44 % πριν λίγο είχα 28 εσωτερικά. Έβγαλα την μπριζας πριν από λίγο τελικά να δω μήπως σκαλωνει το ρημάδι αχαχχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Έβαλα τα στοιχεία και έπρεπε να έχω 44 % πριν λίγο είχα 28 εσωτερικά. Έβγαλα την μπριζας πριν από λίγο τελικά να δω μήπως σκαλωνει το ρημάδι αχαχχαχαχ

Δεν δουλεύει έτσι.

Σου λέει ότι αν πχ έχει έξω 5C και 90% σχετική υγρασία και μέσα 22C και 60% σχετική, συμφέρει να αερισεις γιατί ο κρύος αυτός αέρας περιέχει λιγότερους υδρατμούς σε σχέση με τον δικό σου, οπότε τελικά θα πέσει η υγρασία του χώρου μετά την ανάμιξη μιας και αυτός ο αέρας που έφερες από έξω όταν ζεσταθεί θα έχει 32% οπότε θα σου ρίξει τον τελικό:

Screenshot_2021-08-08-22-42-52-40_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.0e12f38827b8fc0c0712f2611acf9bea.jpg

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, danaos7 είπε

Έβγαλα την μπριζα

με τι μετρας?

στον υπνο σε χτυπαει στο σωμα το κλιματιστικο?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

με τι μετρας?

στον υπνο σε χτυπαει στο σωμα το κλιματιστικο?

Έχω καλό μετρητή θερμοκρασίας και υγρασίας..οχι πάνω μου πότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...