Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη δεν εχει ενα ταμπελακι με τα στοιχεια τασης,ρευματος ,μοντελου κλπ κ μαζι το σηριαλ?

Έχει αυτο το ταμπελάκι που λες αλλά όχι το sn. Έχει έναν αριθμό αλλά είναι το barcode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, nasos96 είπε

Έχει αυτο το ταμπελάκι που λες αλλά όχι το sn. Έχει έναν αριθμό αλλά είναι το barcode

Για κοίτα στο εγχειρίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nasos96 είπε

Έχει αυτο το ταμπελάκι που λες αλλά όχι το sn. Έχει έναν αριθμό αλλά είναι το barcode

μια φωτο βαλε απο το απεξω με το bar code και μια απο το μεσα το αυτοκολλητο του επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα φετος ενα 12αρι Midea και τωρα που το χρησιμοποιω το καλοκαιρι πρωτη φορα, που και που μου πεταει μια ενδειξη η εσωτερικη μοναδα P4, κλεινει το καπακι για 10 δευτερολεπτα και μετα ξαναρχιζει. 

Με ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα οτι το μηνυμα λεει σφαλμα εκκινησης inverter συμπιεστη. Απλα μου κανει εντυπωση που μετα ξεκιναει παλι να δουλευει κανονικα μεχρι να το ξανακανει. Εχει κανεις εμπειρια σε κατι παρομοιο; Σκεφτομαι μηπως εχει να κανει η χθεσινη χαμηλη ταση (ειχε ανακοινωσει διακοπες η ΔΕΗ). Πρωτη φορα χθες μου το κανε...

Εννοειται ειναι εντος εγγυησης και περιμενω ηδη τεχνικο, απλα ρωταω γιατι δεν ξερω αν εχουν μνημη πλεον τα κλιματιστικα για το δει ο τεχνικος. Διαφπρετικα θα τον εχω στο σαλονι κανα 2ωρο μηπως το ξανακανει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim ποιο θερμόμετρο χώρου έχεις και είναι συμβατό με το home assistant; (σε περίπτωση που πάρω αν και για αρχή μάλλον θα πάρω κάποιο μπριζάκι)

Με influxDB και Grafana φτιάχνεις τα σχεδιαγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γυρίσαμε πριν 2 ώρες. Άναψα το shorai χθες κατα τις 19:30. Η εσωτερική ήταν 34. Σήμερα (24 ώρες μετά η εσωτερική είναι στους 27 και έχει κάψει 11 kwh, και έχει δροσίσει και τον διάδρομο. (γενικά επειδή πειραματιζόμουν κιόλας ξεκίνησα με ζήτηση 30 για τις πρωτες ώρες και μετα στους 28-27)

 

Στα υπνοδωμάτια (με κόκκινο) αντίστοιχα από 34 στους 27 με τα AUX τα άναψα χθες κατα τις 12:00 το βράδυ (δεν νομίζω να χρειαζόταν) και μέχρι τώρα έχει κάψει 4,5kwh το καθένα.

Χονδρικά, μετά από 14 ημέρες απουσίας και ξεκινώντας απο εσωτερική 34 για να έρθει στους 27 βαθμούς σχεδόν όλο το σπίτι χρειάστηκαν 20kwh και αν άναβα αργότερα στα υπνοδωμάτια θα ήταν και λιγότερο. (σήμερα η εξωτερική έφθασε μέχρι 36) 

 

image.png.ecd1a8984c458882ac648622196822ba.png

6 ώρες πριν, Specs είπε

Κρατηστε σημειωσεις χρονου σε ωρες και kwh μεχρι να επανελθουν οσοι τα ειχατε κλεισει και θα δειξει.

image.png.534fd25d817a02937fbb3b02034def45.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Άναψα το shorai χθες κατα τις 19:30. Η εσωτερική ήταν 34. Σήμερα (24 ώρες μετά η εσωτερική είναι στους 27 και έχει κάψει 11 kwh

Αστεια καταναλωση και εν μερει δεν χρειαζοταν ουτε ολοκληρη αυτη...τωρα που θα εχεις ιδιες θερμοκρασιες θα δουμε ποσο καιει το 24ωρο.

Η πραγματικα απαιτουμενη ηταν 19,30-01,30...μετα απο τοτε επιασε ρελαντι και οτι εκαψε εκτοτε ωσπου να επιστρεψεις,ηταν οι απωλειες λογω της μεγαλης πλεον διαφορας μεσα -εξω.

Εγω παντως δεν βρισκω λογο να θερμαινω η να ψυχω εναν χωρο απουσιαζοντας απο τον χωρο.

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Αστεια καταναλωση και εν μερει δεν χρειαζοταν ουτε ολοκληρη αυτη...τωρα που θα εχεις ιδιες θερμοκρασιες θα δουμε ποσο καιει το 24ωρο.

Εγω παντως δεν βρισκω λογο να θερμαινω η να ψυχω εναν χωρο απουσιαζοντας απο τον χωρο.

 

ε, μα το είπες και πριν. ειδικά στην ψύξη σε 10 λεπτά έχει ήδη δροσίσει ή σε 20 ζεστάνει τον χωρο (ώστε να μην κρυώνεις μέχρι να έρθει η επιθυμητή θερμοκρασία), αρκεί να επαρκούν τα κλιματιστικά για τον χώρο. Αν είναι μικρότερα από ότι χρειάζεται υπάρχει πρόβλημα έτσι και αλλιώς.

Αν είμαστε σπίτι και έχει κρυα πχ θα το αφήνω ανοιχτό με ζήτηση 20 πχ το βραδυ και 22 την ημέρα. Αν λείπω όπως και τώρα το πιο πιθανό είναι να το έχω στους 18-19 πχ ή ανάλογα τι θεμροκρασίες παίζουν να το ανάβω μια μέρα πριν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

ε, μα το είπες και πριν. ειδικά στην ψύξη σε 10 λεπτά έχει ήδη δροσίσει ή σε 20 ζεστάνει τον χωρο (ώστε να μην κρυώνεις μέχρι να έρθει η επιθυμητή θερμοκρασία), αρκεί να επαρκούν τα κλιματιστικά για τον χώρο. Αν είναι μικρότερα από ότι χρειάζεται υπάρχει πρόβλημα έτσι και αλλιώς.

Αν είμαστε σπίτι και έχει κρυα πχ θα το αφήνω ανοιχτό με ζήτηση 20 πχ το βραδυ και 22 την ημέρα. Αν λείπω όπως και τώρα το πιο πιθανό είναι να το έχω στους 18-19 πχ ή ανάλογα τι θεμροκρασίες παίζουν να το ανάβω μια μέρα πριν. 

Μηπως ειχες καταγραψει θερμοκρασιες οσο λειτουργουσαν?

Μηπως ετσι βεβαιωθουμε οτι επεσε σε συντηρηση το shorai επειδη επιασε θερμοκρασια και οχι λογω υψηλοτερης αποδοσης απο την νυχτερινη χαμηλοτερη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Μηπως ειχες καταγραψει θερμοκρασιες οσο λειτουργουσαν?

λογικά έχω, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να μπω στο ΗΑ και κάνω update. μόλις ξαναμπώ (ελπίζω σε λίγο) θα τα βάλω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

λογικά έχω, αλλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να μπω στο ΗΑ και κάνω update. μόλις ξαναμπώ (ελπίζω σε λίγο) θα τα βάλω

Χαλαρά...

Ακομη και ετσι να μην αποδειχτει,τα κλιματιστικα ειναι σφαιρα στην δημιουργια ευχαριστης ατμοσφαιρας αμεσα.

Θα επρεπε να ειναι η λατρεια των εξοχικων κυριως(δεν εχω μεν αλλα υποθετω)...ουτε σομπες ουτε τζακια ουτε ανθρωπος να βαλει μπρος το λεβητα δυο μερες πριν παει καποιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Χαλαρά...

Εντάξει, τα κατάφερα. συνήθως έχω την εξωτερικη. προσπάθησα να βάλω και την εσωτερική αλλά δεν μπορώ να αλλάξω το χρώμα των θερμοκρασιων οπότε τις βάζω ξεχωριστά

με πορτοκαλι η εσωτερική - με μπλε η εξωτερική

image.png.9487bb8bb131383b75c448c47110a9b3.png

 

image.png.9c386cf472859cd4847daa6a249ba883.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, userAnon είπε

Εντάξει, τα κατάφερα

Τελεια! χονδρικα η μιση καταναλωση ηταν υπεραρκετη.Να προσθεσω πως μετα απο τοσες μερες αν ηταν ανοικτο το κλιματιστικο συνεχως,η ποιοτητα του αερα θα ηταν αθλια και μολις θα εφτανες το πρωτο που θα εκανες θα ηταν να ανοιξεις ολα τα παραθυρα πορτες κλπ.

Φυσικα οι απωλειες απο αυτο θα ηταν μηδαμινες,γιατι τα δομικα στοιχεια θα ηταν σε σωστη θερμοκρασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Τελεια! χονδρικα η μιση καταναλωση ηταν υπεραρκετη.Να προσθεσω πως μετα απο τοσες μερες αν ηταν ανοικτο το κλιματιστικο συνεχως,η ποιοτητα του αερα θα ηταν αθλια και μολις θα εφτανες το πρωτο που θα εκανες θα ηταν να ανοιξεις ολα τα παραθυρα πορτες κλπ.

Φυσικα οι απωλειες απο αυτο θα ηταν μηδαμινες,γιατι τα δομικα στοιχεια θα ηταν σε σωστη θερμοκρασια.

Ναι, τώρα που το λες είχα αφήσει ελάχιστα ανοιχτά 2 παράθυρα (3-4 cm) γιατί κάθε χρόνο και χωρίς κλιματισμό ο αέρας μύριζε "κλεισουρα". Ξέχασα να πω ότι φέτος ήταν πολύ καλύτερα και ευτυχώς δεν μύριζε και καπνίλα από τις φωτιές (κάτι που φοβομουν) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgav είπε

Πηρα φετος ενα 12αρι Midea και τωρα που το χρησιμοποιω το καλοκαιρι πρωτη φορα, που και που μου πεταει μια ενδειξη η εσωτερικη μοναδα P4, κλεινει το καπακι για 10 δευτερολεπτα και μετα ξαναρχιζει. 

Με ενα γρηγορο ψαξιμο βρηκα οτι το μηνυμα λεει σφαλμα εκκινησης inverter συμπιεστη. Απλα μου κανει εντυπωση που μετα ξεκιναει παλι να δουλευει κανονικα μεχρι να το ξανακανει. Εχει κανεις εμπειρια σε κατι παρομοιο; Σκεφτομαι μηπως εχει να κανει η χθεσινη χαμηλη ταση (ειχε ανακοινωσει διακοπες η ΔΕΗ). Πρωτη φορα χθες μου το κανε...

Εννοειται ειναι εντος εγγυησης και περιμενω ηδη τεχνικο, απλα ρωταω γιατι δεν ξερω αν εχουν μνημη πλεον τα κλιματιστικα για το δει ο τεχνικος. Διαφπρετικα θα τον εχω στο σαλονι κανα 2ωρο μηπως το ξανακανει :P

Μάλλον διαρροή αφού μιλάμε για καινούριο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...