Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3320 W μέγιστη το fujitsu σήμερα. Από ότι βλέπω, αν το ξεκινήσω έχοντας στο medium και κάποια λεπτά μετά το βάλω στο high, φτάνει υψηλότερο μεγιστο σε σχέση με το να ξεκινήσει στο high απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Διάβασα αρκετές σελίδες,έχω μια εικόνα αλλά θα ήθελα να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο μπας και βγάλω άκρη.

1)Εως 900

2)Νέο δεν υπάρχει άλλο στον χώρο.

3)Δόσεις δεν παίζουν,πάμε με τα χρήματα στο χέρι.

4)80% ψύξη - 20% θέρμανση

5)60 τμ ενιαίος χώρος ,σαλόνι/κουζίνα/τραπεζαρία

7)Οικισμός κοντά στο Λαύριο ,με υγρασία στο 60/70% το χειμώνα ,θερμοκρασίες -2 με 40 

8)Wifi ,ιονιστής κλπ επιθυμητά αλλά δεν είναι και απολύτως απαραίτητα..κατανάλωση και εγγύηση χωρίς όμως και αυτό να είναι δεσμευτικό.

9)διπλά τζάμια ,2 μπαλκονόπορτες,1 παράθυρο,υγρασία και σχετικό κρύο το χειμώνα (18 βαθμούς χωρίς θέρμανση) ,ζέστη το καλοκαίρι αλλά το βλέπει όλη μέρα ο ήλιος

10) 

9315.29Watt

 

8011.15KCal/h

 

133.08Watt/m2

 

114.45KCal/h/m2

Νομίζω ότι ένα συμπέρασμα βγαίνει.

Ευχαριστώ και πάλι :)

@liakjim

Επεξ/σία από Luciferia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Καλημέρα σε όλους.

Διάβασα αρκετές σελίδες,έχω μια εικόνα αλλά θα ήθελα να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο μπας και βγάλω άκρη.

Ενιαίος χώρος περίπου στα 60 τμ με καλή μόνωση ,κοιτάζω για 24αρι αλλά το budget είναι σφιχτό οπότε με ταβάνι τα 900 (στο πολύ maximum) ποιές μάρκες να κοιτάξω ή έχετε κάποια μοντέλα να προτείνετε ώστε να τσεκάρω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια :)

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

27 λεπτά πριν, Luciferia είπε

Καλημέρα σε όλους.

Διάβασα αρκετές σελίδες,έχω μια εικόνα αλλά θα ήθελα να το κάνω λίγο πιο συγκεκριμένο μπας και βγάλω άκρη.

1)Εως 900

2)Νέο δεν υπάρχει άλλο στον χώρο.

3)Δόσεις δεν παίζουν,πάμε με τα χρήματα στο χέρι.

4)80% ψύξη - 20% θέρμανση

5)60 τμ ενιαίος χώρος ,σαλόνι/κουζίνα/τραπεζαρία

7)Οικισμός κοντά στο Λαύριο ,με υγρασία στο 60/70% το χειμώνα ,θερμοκρασίες -2 με 40 

8)Wifi ,ιονιστής κλπ επιθυμητά αλλά δεν είναι και απολύτως απαραίτητα..κατανάλωση και εγγύηση χωρίς όμως και αυτό να είναι δεσμευτικό.

9)τριπλά τζάμια ,2 μπαλκονόπορτες,1 παράθυρο,υγρασία και σχετικό κρύο το χειμώνα (18 βαθμούς χωρίς θέρμανση) ,ζέστη το καλοκαίρι αλλά το βλέπει όλη μέρα ο ήλιος

10) εδω θα πω ότι αυτές τις μέρες του καύσωνα μέσα στο σπίτι είχα 35 βαθμούς ,πατάω στο πινακάκι για να το φτιάξω αλλά δεν θέλει.

Νομίζω ότι ένα συμπέρασμα βγαίνει.

Ευχαριστώ και πάλι :)

@liakjim

Τώρα το καλοκαίρι τελειώνει. Θα αγόραζα στις επόμενες προσφορές όταν έρθουν (ιστορικά τέλος καλοκαιριού και φυσικά black friday).

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/231138-null

Για άμεση αγορά

https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-Tide-Green-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-Κλιματιστικό-Inverter-24000-BTU.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το Haier το κοιτούσα και εγω ,θα δω και τα άλλα και αναλόγως θα δω τι θα κάνω ,αν μπορέσω να το τρενάρω έως τις εκπτώσεις (που χλωμό)

Οπως και να΄χει ευχαριστώ για τις προτάσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

γιατι οχι το Haier Tundra Green AS68TEBHRA / 1U68REFFRA ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

γιατι οχι το Haier Tundra Green AS68TEBHRA / 1U68REFFRA ?

Απο έρευνα που έχει γίνει από άλλα μέλη, δεν υπήρχε διαθέσιμο για αγορά. Αν το βρει, οκ αλλάζει το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Απο έρευνα που έχει γίνει από άλλα μέλη, δεν υπήρχε διαθέσιμο για αγορά. Αν το βρει, οκ αλλάζει το πράγμα.

λιγο που κοιταξα το εχουν αμεσα διαθεσιμο, αλλου σε 1-3 μερες και 4-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

λιγο που κοιταξα το εχουν αμεσα διαθεσιμο, αλλου σε 1-3 μερες και 4-10.

Το λένε αλλά για κάνε ότι παίρνεις τηλέφωνο για παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και το εξέλ εχει παρα πολλα πλεον χαρακτηριστικα καταχωρημενα που ειναι καλο μεν δυσχρηστο δε

ειπα(σαν υποθεση εργασιας😀) να τα φιλτραρω και να κανω ενα πινακα που δειχνει με τι αποδοση EER και σε τι φορτιο ,το καθε μοντελο μπορει να μας αποδωσει

στους 35 βαθμους 2,5kw ψυξη και στους 7 βαθμους 3,2kw θερμανση (περιπου για τυπικα Toshiba 10ρια),ασχετως ισχυος του.

Πχ με 770w στο 100% του Seiya, η στο 50% με 685w το Seiya 18 κοκ δινουν ψυξη 2,5kw ,με συντελεστη ΕΕR 3,2 και 3,6 αντιστοιχα

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 682021 22152 μμ.bmp.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Το εχω σε ενα Σαρπ 20ετιας. Μια χαρα ενα χρονο τωρα.

Το έχω και εγώ το ίδιο με άλλη μάρκα πάνω. Το μόνο πρόβλημα σε αυτά είναι ότι η λειτουργία I feel απουσιάζει. Υπάρχει και αυτό του jumbo με λιγότερο από 5 ευρώ το οποίο κυκλοφορεί σε διαφορετικές μάρκες με άλλες τιμές. Δεν είναι τόσο ποιοτικό αλλά μια χαρά κάνει την δουλειά του. Σε ανάγκη υπάρχουν και οι εφαρμογές για κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Offtopic

Όσοι έχετε κάποιο θέμα με το αρχείο του GitHub για τα tplink hs110, υπάρχει ένα fork το οποίο ανανεώνεται μέχρι και σήμερα.

https://github.com/Xeroxxx/tplink-energy-monitor

Ίσως αυτό να πηγαίνει καλύτερα.

Μη με ρωτήσετε τι διαφορές έχει. Απλά ξέρω ότι είναι ενεργό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο επιστρεφω και είχα σκοπό να ανοιξω τα κλιματιστικα το απογευμα (εσωτερικη 34). Εδω και μια ωρα έχουμε διακοπή ρεύματος.... Θελω να πιστευω οτι μεχρι το βραδυ θα εχει ερθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυριο επιστρεφω και είχα σκοπό να ανοιξω τα κλιματιστικα το απογευμα (εσωτερικη 34). Εδω και μια ωρα έχουμε διακοπή ρεύματος.... Θελω να πιστευω οτι μεχρι το βραδυ θα εχει ερθει. 

παντως ετσι ενημερωτικα και για το φορουμ σχετικα με την καταναλωση σε κλειστο σπιτι, τρια κλιματιστικα που εχω ενα 18αρι και δυο  9αρια  τα ειχα αφησει αναμμενα απο 28 ιουλιου εως 1 αυγουστου 5 μερες δηλαδη, με ρυθμιση 27 εκαψαν 90 kwh και με την τιμη kwh που μου βγαινει εμενα χοντρικα με τον παροχο που εχω μου στοιχισαν 15,3 ευρω 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...