Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, dimostr είπε

παντως ετσι ενημερωτικα και για το φορουμ σχετικα με την καταναλωση σε κλειστο σπιτι, τρια κλιματιστικα

Ενταξει, δεν ειναι ολα μονο θεμα κοστους. Το βασικο θεμα για ολους ειναι και πως διαχειριζομαστε τους πορους κλπ

Εγω πχ λειπω 14 ημερες και φυσικα καταναλωνω ενεργεια οπου ειμαι. Αν ολοι αρχισουμε να καταναλώνουμε διπλασια ποσότητα ενέργειας οταν λείπουμε πχ η επιβαρυνση στο περιβάλλον θα είναι ακομα μεγαλυτερη, και φυσικα το κοστος (δευτερευοντως) θα αυξηθει αφου μεγαλώνει η ζητηση.

Αν αναψω σημερα το βραδυ τα ac θα εχω αυριο το μεσημερι την ιδια θερμοκρασια στο σπιτι με εσενα πχ και θα εχω καταναλώσει λιγοτερη ενεργεια (αρα επιβαρυνει λιγοτερο και το περιβαλλον)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Ενταξει, δεν ειναι ολα μονο θεμα κοστους. Το βασικο θεμα για ολους ειναι και πως διαχειριζομαστε τους πορους κλπ

Εγω πχ λειπω 14 ημερες και φυσικα καταναλωνω ενεργεια οπου ειμαι. Αν ολοι αρχισουμε να καταναλώνουμε διπλασια ποσότητα ενέργειας οταν λείπουμε πχ η επιβαρυνση στο περιβάλλον θα είναι ακομα μεγαλυτερη, και φυσικα το κοστος (δευτερευοντως) θα αυξηθει αφου μεγαλώνει η ζητηση.

Αν αναψω σημερα το βραδυ τα ac θα εχω αυριο το μεσημερι την ιδια θερμοκρασια στο σπιτι με εσενα πχ και θα εχω καταναλώσει λιγοτερη ενεργεια (αρα επιβαρυνει λιγοτερο και το περιβαλλον)

Έτσι αυθαίρετα υποθέτεις εσυ χωρίς βεβαια να ξέρεις τι μπορεί να έχω εγώ μέσα στο σπιτι που δεν πρέπει να ψηθεί για να το παίξεις εσυ οικολόγος ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έτσι αυθαίρετα υποθέτεις εσυ χωρίς βεβαια να ξέρεις τι μπορεί να έχω εγώ μέσα στο σπιτι που δεν πρέπει να ψηθεί για να το παίξεις εσυ οικολόγος ,

Αναφερθηκες μονο σε κοστος και ασχετα  ΑΝ το παιζω οτιδηποτε ( εβγαλες αυθαιρετο συμπερασμα) αν ακολουθησουμε ολοι αυτη τη λογικη στο τελος θα εχουμε προβλημα και θεωρησα σωστο να το υποδειξω. Γνωριζω οτι εχεις ενυδρειο (δεν ξερω αν υπαρχει και αλλος λογος) και καταλαβαινω οτι ειναι λογος να αφησεις στο σπιτι τον κλιματισμο ανοιχτο (βεβαια θα μπορουσε αν ειναι αυτη η περιπτωση να αφησεις ανοιχτα το ac μονο στο 1 δωματιο του ενυδρειου πχ) αλλα η υποδειξη οτι αφου δεν κοστιζει και πολυ αφηστετα να καινε (ετσι το εξελαβα) δεν με βρισκει σύμφωνο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη κουβέντα παίδες. Ανάβοντας τα κλιματιστικά μετά από διακοπές 2 μέρες τωρα δε ξέρω τι να τα κάνω για να πέσουν οι καταναλώσεις με ζήτηση 28-29!

η θερμοκρασία στο σπίτι είχε φθάσει 33.6. ίσως αν τα είχα αφήσει ανοικτά έστω στο 30 τα πράγματα να ήταν τώρα καλύτερα. 

το 18 (που οκ ξέρουμε ότι ίσως είναι και ανεπαρκές) έχει κάψει μέχρι τώρα που μιλάμε έχει κάψει για σήμερα 20 Kwh. ούτε το χειμώνα στα τρελά κρύα δεν είχα τέτοια νούμερα.

 

όχι τίποτε άλλο NRG κ θα μου σκίσουν τον πάτο με την ΟΤΣ μέχρι να λακισω.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Μεγάλη κουβέντα παίδες. Ανάβοντας τα κλιματιστικά μετά από διακοπές 2 μέρες τωρα δε ξέρω τι να τα κάνω για να πέσουν οι καταναλώσεις με ζήτηση 28-29!

η θερμοκρασία στο σπίτι είχε φθάσει 33.6. ίσως αν τα είχα αφήσει ανοικτά έστω στο 30 τα πράγματα να ήταν τώρα καλύτερα. 

το 18 (που οκ ξέρουμε ότι ίσως είναι και ανεπαρκές) έχει κάψει μέχρι τώρα που μιλάμε έχει κάψει για σήμερα 20 Kwh. ούτε το χειμώνα στα τρελά κρύα δεν είχα τέτοια νούμερα.

 

όχι τίποτε άλλο NRG κ θα μου σκίσουν τον πάτο με την ΟΤΣ μέχρι να λακισω.

Δυστυχώς κάτι τέτοιο ήθελα να επισημάνω με την ανάρτηση μου λέγοντας ότι 5 μέρες έκαψαν 90 και έχω 27 βαθμούς ,άραγε κάποιος όπως καλή ώρα εσύ που δεν τα άναψε πόσο θα κάψει για να φτάσει εκεί και χωρίς να πεθάνει από την ζέστη και τι θα γίνει αν δε πέσει η θερμοκρασία το βράδυ και δε μπορείς να το κλείσεις γιατί θα έχεις ακόμα 32 βαθμούς μέσα επειδή θα ακτινοβολούν οι τοίχοι την θερμοκρασία ,αξίζει άραγε 

Εγώ λέω ξεκάθαρα όχι γιατί το έχω κάνει και το χειμώνα και ξέρω ότι η διακοπτόμενη λειτουργία στα κλιματιστικά ΕΙΔΙΚΑ στη θέρμανση είναι λάθος αλλά και στις ακραίες μορφές ζέστης πρέπει να παραμένουν ανοιχτά 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλιματιστικά παίρνουν συνήθως την τροφοδοσία από την εσωτερική μονάδα σωστά; Επειδή έχω αναμονή πρίζας στο χώρο που θα μπει η εξωτερική μονάδα και είναι δύσκολο να τραβήξω νέα γραμμή μέσα στο σπίτι στο χώρο που θα μπει η εσωτερική , μπορώ να ζητήσω από τον εγκαταστάτη να πάρει τροφοδοσία από την πρίζα την εξωτερική; Ή έχει να κάνει με το μοντέλο του AC που θα διαλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tarantules είπε

Τα κλιματιστικά παίρνουν συνήθως την τροφοδοσία από την εσωτερική μονάδα σωστά; Επειδή έχω αναμονή πρίζας στο χώρο που θα μπει η εξωτερική μονάδα και είναι δύσκολο να τραβήξω νέα γραμμή μέσα στο σπίτι στο χώρο που θα μπει η εσωτερική , μπορώ να ζητήσω από τον εγκαταστάτη να πάρει τροφοδοσία από την πρίζα την εξωτερική; Ή έχει να κάνει με το μοντέλο του AC που θα διαλέξω;

Μπορεί να ρίξει.το καλώδιο έξω και να πάρει από εκεί ρεύμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα! Έχω δυο daikin 9άρια ftxf25c και ένα Fujitsu 9άρι 10ετίας απλό. Έχω κάθε 2 λεπτά πτώσεις τάσης. 2 ups ενεργοποιούνται για 1’’ και μετά από 2’’ ξανά. Αυτό γίνεται από το πρωί. Έβαλα το ένα στο ups και το κρατάει νομίζω. Τα άλλα τα έκλεισα γιατί φοβάμαι μην καούν. Εσείς τι κάνετε αυτές τις μέρες; Είναι ανοιχτά τα κλιματιστικά σας. Για Αθήνα αναφέρομαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς κάτι τέτοιο ήθελα να επισημάνω με την ανάρτηση μου λέγοντας ότι 5 μέρες έκαψαν 90 και έχω 27 βαθμούς ,άραγε κάποιος όπως καλή ώρα εσύ που δεν τα άναψε πόσο θα κάψει για να φτάσει εκεί και χωρίς να πεθάνει από την ζέστη και τι θα γίνει αν δε πέσει η θερμοκρασία το βράδυ και δε μπορείς να το κλείσεις γιατί θα έχεις ακόμα 32 βαθμούς μέσα επειδή θα ακτινοβολούν οι τοίχοι την θερμοκρασία ,αξίζει άραγε 

Εγώ λέω ξεκάθαρα όχι γιατί το έχω κάνει και το χειμώνα και ξέρω ότι η διακοπτόμενη λειτουργία στα κλιματιστικά ΕΙΔΙΚΑ στη θέρμανση είναι λάθος αλλά και στις ακραίες μορφές ζέστης πρέπει να παραμένουν ανοιχτά 

Kaiρος ειναι και ευκαιρια με τις επιστροφες απο διακοπες καποιων να το ξεδιαλυνουμε αυτο το θεμα.

Κρατηστε σημειωσεις χρονου σε ωρες και kwh μεχρι να επανελθουν οσοι τα ειχατε κλεισει και θα δειξει.

οσο για την θερμικη ανεση ΜΕΧΡΙ να κατεβει ,αν μη τι αλλο τα κλιματιστικα ειναι σφαιρα στο να δροσισουν τους χωρους...αλλα οχι να κοιταμε το βατομετρο οσο παλευουν! Το κοιταμαι οταν εξισοροπησει και κανουμε λογαριασμο.ΣΕ KWH ,οχι σε ευρω,να μην μπλεξουμε με διαφορες τιμων .Το οτι βλεπουμε peak για καποιες ωρες δεν σημαινει οτι θα ειναι περισσοτεο απο το αθροισμα των kwh συντηρησης αν τα αφηναμε ανοικτα!!! ειναι ψυχολογικο...

18 ώρες πριν, Tuple είπε

Εσείς τι κάνετε αυτές τις μέρες

εγω γενικα εχω επιλεξει σταθεροποιητη τασης,μιας και τα ups αν και ασυμφορα ετσι κι αλλιως,δεν ενδεικνυνται για μοτερ για πολλους λογους,απο την κυματομορφη μεχρι την μη παροχη αμπερ εκκινησης αν ειναι μικρα.(επαρχια ειμαι,παλιοτερα ειχε θεματα η περιοχη και γιαυτο εξοπλιστηκα).

Περισσοτερο κινδυνευουν απο την επαναφορα του ρευματος μετα απο διακοπη,παρα απο τις πτωσεις τασεις

19 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

ίσως αν τα είχα αφήσει ανοικτά έστω στο 30

αυτο το ισως ψαχνουμε,αλλα οχι στους 30,κλειστα η ανοιχτα καταρχην και βλεπουμε μετα...

21 ώρες πριν, userAnon είπε

Εδω και μια ωρα έχουμε διακοπή ρεύματος.... Θελω να πιστευω οτι μεχρι το βραδυ θα εχει ερθει. 

δεν τα αφηνεις κλειστα να κανουμε και το τεστ και να τα σωσεις απο τις κορυφωσεις οταν ερχεται μετα απο κλεισιμο το ρευμα???

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι βοηθεια σε κλιματιστικό toyotomi. Απο το μαγαζί είπαν η εγγύηση είναι η απόδειξη. Τα χαρτιά μέσα λένε ότι πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα και να τη στείλεις στη toyotomi( συστημένο ;). Τέλος πάντων, όποιος ξέρει που είναι τα serial number ας βοηθήσει γιατί δε τα βρίσκω. Ακόμη, αν κάποιος χρειάστηκε την εγγύηση ας μας πει αν τον εξυπηρέτησαν δείχνοντας μόνο την απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Χρειαζομαι βοηθεια σε κλιματιστικό toyotomi. Απο το μαγαζί είπαν η εγγύηση είναι η απόδειξη. Τα χαρτιά μέσα λένε ότι πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα και να τη στείλεις στη toyotomi( συστημένο ;). Τέλος πάντων, όποιος ξέρει που είναι τα serial number ας βοηθήσει γιατί δε τα βρίσκω. Ακόμη, αν κάποιος χρειάστηκε την εγγύηση ας μας πει αν τον εξυπηρέτησαν δείχνοντας μόνο την απόδειξη.

Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις απευθείας με την αντιπροσωπεία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σε τέτοιες περιπτώσεις το καλύτερο είναι να επικοινωνήσεις απευθείας με την αντιπροσωπεία 

Φίλε δε βγάζεις άκρη, στο mail μου είπανε ότι πρέπει να μας αποστείλετε τα στοιχεία, στο fb όμως μου είπαν ότι η απόδειξη αποτελεί εγγύηση. Ότι να ναι. 

Αν έχει κάποιος έχει αντιμετωπίσει πρόβλημα ή αν τον εξυπηρέτησαν μόνο με την απόδειξη ας μας πει. Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω και το sn της εξωτερικής μονάδας. Θα τους τα έστελνα με φωτογραφίες μέσω mail.

Επεξ/σία από nasos96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nasos96 είπε

Το θέμα είναι ότι δε βρίσκω και το sn της εξωτερικής μονάδα

Δηλαδη δεν εχει ενα ταμπελακι με τα στοιχεια τασης,ρευματος ,μοντελου κλπ κ μαζι το σηριαλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...