Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, userAnon είπε

δεν μπορώ να αλλάξω το χρώμα των θερμοκρασιων

Έλα βρε. Στο edit απλά κάνε κλικ πάνω στο χρώμα δίπλα από την περιγραφή της γραφικής παράστασης

Screenshot_2021-08-07-22-20-36-04_fc90557b4939f0bdf6f556efb0a965c9.jpg.9f495146fd7dfbacd093cc39a603b55e.jpg

ΥΓ Σε dt έπιασε θερμοκρασία !

💪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, nasos96 είπε

Χρειαζομαι βοηθεια σε κλιματιστικό toyotomi. Απο το μαγαζί είπαν η εγγύηση είναι η απόδειξη. Τα χαρτιά μέσα λένε ότι πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα και να τη στείλεις στη toyotomi( συστημένο ;). Τέλος πάντων, όποιος ξέρει που είναι τα serial number ας βοηθήσει γιατί δε τα βρίσκω. Ακόμη, αν κάποιος χρειάστηκε την εγγύηση ας μας πει αν τον εξυπηρέτησαν δείχνοντας μόνο την απόδειξη.

Πράγματι τσέκαρα και εγώ πριν λίγο σε δύο παλαιότερα και δεν βρήκα S/N ούτε στις εσωτερικές μονάδες αλλά ούτε στις εξωτερικές όσο μπορούσα να δω στην νύχτα. Θα κοιτάξω πάλι αύριο. Εξωτερικά βέβαια τα καρτελάκια ίσως να έχουν φθορά επειδή τα έχω χρόνια αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει αριθμός S/N. Υπάρχουν bar codes σε αυτοκόλλητα. Εμένα έχουν λήξει χρόνια τώρα. δεν τους χρειάστηκα ποτέ αλλά μου κάνει εντύπωση. Θα πρέπει και στα κουτιά επάνω να έχει αριθμούς S/N που να ταυτίζονται με το περιεχόμενο.

Αλλά και συστημένη επιστολή! Που βρίσκονται αυτοί εν έτη 2021; ΟΚ θα μπορούσε να υπάρχει ως εναλλακτική αλλά και αυτό σημαίνει ότι κάτι δεν το έχουν με την τεχνολογία

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα το Mitsubishi ln25 ( με 3 μέτρα σωλήνα) σε πολύ μικρό δωμάτιο( 8τ.μ. ) με κλειστή πόρτα και για ζήτηση 27 βαθμούς επιτέλους είδα την κατανάλωση που υπόσχεται, αφού παραμένει σταθερά(εκτός κάποιων on/off) κάτω από τα 100 watt. Μάλιστα κάποια ώρα πριν και για διάρκεια κάποιων λεπτών ήταν στα 88 watt.

 

ln252.jpg

ln253.jpg

Επεξ/σία από George!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να εγκαταστήσω 18αρι κλιματιστικό στη Λευκάδα. Έχω σχεδόν καταλήξει σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/23703929/Panasonic-CS-FZ50WKE-CU-FZ50WKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html?from=account_favorites

1. Γνωρίζει κανείς ψυκτικό που θα κάνει σωστή εγκατάσταση (π.χ. με αντλία κενού) στην ευρύτερη περιοχή της Λευκάδας?

2. Είναι απαγορευτικό η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί υψηλότερα 1m από την εσωτερική ή δεν παίζει ρόλο?

3. Την βάση της εξωτ. μονάδας την φέρνει το συνεργείο ή περιέχεται στη συσκευασία? τι να τους ζητήσω να φέρουν, μεταλλική με αντικραδασμικά λάστιχα?

4. Σε τι να επιμείνω για την σωστή μόνωση των χαλκοσωλήνων?

5. Γίνεται να μπει μετρητής κατανάλωσης στη γραμμη ρεύματος που θα πηγαίνει κατευθείαν στον πίνακα?

Επεξ/σία από red66phone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, red66phone είπε

Θέλω να εγκαταστήσω 18αρι κλιματιστικό στη Λευκάδα. Έχω σχεδόν καταλήξει σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/23703929/Panasonic-CS-FZ50WKE-CU-FZ50WKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html?from=account_favorites

1. Γνωρίζει κανείς ψυκτικό που θα κάνει σωστή εγκατάσταση (π.χ. με αντλία κενού) στην ευρύτερη περιοχή της Λευκάδας?

2. Είναι απαγορευτικό η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί υψηλότερα 1m από την εσωτερική ή δεν παίζει ρόλο?

3. Την βάση της εξωτ. μονάδας την φέρνει το συνεργείο ή περιέχεται στη συσκευασία? τι να τους ζητήσω να φέρουν, μεταλλική με αντικραδασμικά λάστιχα?

4. Σε τι να επιμείνω για την σωστή μόνωση των χαλκοσωλήνων?

5. Γίνεται να μπει μετρητής κατανάλωσης στη γραμμη ρεύματος που θα πηγαίνει κατευθείαν στον πίνακα?

Εγώ που έκανα εγκατάσταση σε εξοχικό στην Λευκαδα, η δουλειά ήταν άρπα κόλλα.. Στραβή εξωτερική μονάδα,  δεν είχαν στοκο να κλείσουν την τρύπα,  βέβαια είχαν αντλία και μετά από δική μου απαίτηση την έβαλαν. Θα σου πρότεινα να περιμένεις από Σεπτέμβριο και μετά. 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ γω για το εξοχικό το θελω αλλά  20 αυγουστου φευγω χωρις να μπορω να ξαναερθω συντομα κ ηθελα να ειμαι παρων στην τοποθετηση με αυτα που ακούμε.

Τα ίδια ακριβώς βλέπω κ εγώ από τον ντόπιο τεχνικό των χωριών εδω γύρω για αυτό το ψάχνω (οι υπολοιποι εδω με θεωρουν υπερβολικό βέβαια μονο κ μονο που το ψαχνω κ δεν τον φωναζω απλα να το βάλει οπως εχει βαλει κ στους αλλους...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ το team,

Παρότι έχω ρωτήσει στο παρελθόν ήρθε η ώρα της αγοράς οπότε μία τελευταία ερώτηση μιας και δε μπόρεσα να βρω διαγράματα ισχύος κάπου σε περίπτωση που τα έχετε δει κάπου.
Σε χώρο 40m2 που από θέμα απωλειών με καλύπτουν τα παρακάτω (βρίσκομαι Θεσσαλονίκη γι αυτό έτσι οι τιμές)
Panasonic Etherea CS-Z50VKEW/CU-Z50VKE (1149)
FUJITSU ASYG - 18 KLCA (929)

Είδα σήμερα πως έχει πέσει το 24άρι Fujitsu και σκεφτόμουν αν αξίζει να πάρω αυτό καθαρά για να δουλεύει πιο άνετα-οικονομικά το μηχάνημα
Fujitsu ASYG24KLCA (1049)

Το σπίτι είναι μεζονέτα και η χρήση που με ενδιαφέρει είναι σχεδόν αποκλειστικά η ψύξη, η ροή άερα που θα έχω δίνει μεγάλη διαδρομή στον αέρα μέχρι να φύγει προς τον κάτω όροφο μέσω της σκάλας.

Καμιά γνώμη; Είδα, όπως και παλαιότερα παίζουν και τα Toshiba αλλά η τιμή του Fujitsu σκοτώνει νομίζω και μπορώ να ζήσω με τη φασαρία του

Επεξ/σία από koprodogis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Έλα βρε. Στο edit απλά κάνε κλικ πάνω στο χρώμα δίπλα από την περιγραφή της γραφικής παράστασης

Screenshot_2021-08-07-22-20-36-04_fc90557b4939f0bdf6f556efb0a965c9.jpg.9f495146fd7dfbacd093cc39a603b55e.jpg

ΥΓ Σε dt έπιασε θερμοκρασία !

💪

Αυτό προσπαθούσα (και προσπαθω). Αλλά 5 δευτερόλεπτα αφου αλλάξω το ένα χρώμα αυτόματα γυρνάει και το δεύτερο στο ίδιο χρώμα. Μπορείς στο νημα το ΗΑ να μου πεις αν έχεις στον ένα άξονα κλιματιστικό (watt) και στον άλλο 2 θερμοκρασίες αν μπορείς να διαχωρισεις τα χρώματα των θερμοκρασιών?

 

image.png.46cb52f3ccdf8e0692d9d31ea504208c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παιδιά, επιτέλους βλέπουμε πρωτοκλασάτα 9άρια να πέφτουν κάτω από 90W.

Τι θα λέγατε αν βλέπατε 24άρι να πέφτει επίσης κάτω από τα 90W (με 22C εξωτερική); 😎

image.png.24fef569583e93bbe1fe51fe4747f330.png

Spoiler

@userAnon

Εννοείται μπορείς 2 χρώματα ή γραμμή και χρώμα. Να πατήσεις save για να το πάρει!

e5911667d65190a4df250fa4e6f8e196.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι (δηλ. η σύζυγος χρειάζεται!) ένα 12άρι για το ΥΔ του εξοχικού στο νησί (εγώ δεν θέλω να κλείνομαι μεσα σε ένα δωμάτιο το καλοκαίρι στο νησί).

Βλέπω αυτό το Sendo που έχει καλή τιμή αλλά πώς τα πάει από αντιπροσωπεία, service, ανταλλακτικά κλπ? 

Με μεταφορικά βγαίνει στα 270. Για την εγκατάσταση πρέπει να ρωτήσω εδώ στο νησί (Σαντορίνη)... Θα έλεγα 70-90€ άρα σύνολο 350€.

Του Κωτσόβολου αρχίζουν από 450 (με την εγκατάσταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπράβο παιδιά, επιτέλους βλέπουμε πρωτοκλασάτα 9άρια να πέφτουν κάτω από 90W.

Τι θα λέγατε αν βλέπατε 24άρι να πέφτει επίσης κάτω από τα 90W (με 22C εξωτερική); 😎

image.png.24fef569583e93bbe1fe51fe4747f330.png

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

@userAnon

Εννοείται μπορείς 2 χρώματα ή γραμμή και χρώμα. Να πατήσεις save για να το πάρει!

e5911667d65190a4df250fa4e6f8e196.png

 

Με τετοιες εξωτερικες των 27 το πρωι το sarara στα 65 w σε δωματιο 16 τμ υπνοδωματιο με κουζινα..

7 ώρες πριν, George! είπε

Έβαλα το Mitsubishi ln25 ( με3 μέτρα σωλήνα) σε πολύ μικρό δωμάτιο( 8τ.μ. ) με κλειστή πόρτα και για ζήτηση 27 βαθμούς επιτέλους είδα την κατανάλωση που υπόσχεται, αφού παραμένει σταθερά(εκτός κάποιων on/off) κάτω από τα 100 watt. Μάλιστα κάποια ώρα πριν και για διάρκεια κάποιων λεπτών ήταν στα 88 watt.

 

ln252.jpg

ln253.jpg

Εξωτερικη θερμοκρασια?

Δοκιμασε το econo cool στους 27 θα πεσει και πιο κατω λογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, red66phone είπε

Θέλω να εγκαταστήσω 18αρι κλιματιστικό στη Λευκάδα. Έχω σχεδόν καταλήξει σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/23703929/Panasonic-CS-FZ50WKE-CU-FZ50WKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html?from=account_favorites

1. Γνωρίζει κανείς ψυκτικό που θα κάνει σωστή εγκατάσταση (π.χ. με αντλία κενού) στην ευρύτερη περιοχή της Λευκάδας?

2. Είναι απαγορευτικό η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί υψηλότερα 1m από την εσωτερική ή δεν παίζει ρόλο?

3. Την βάση της εξωτ. μονάδας την φέρνει το συνεργείο ή περιέχεται στη συσκευασία? τι να τους ζητήσω να φέρουν, μεταλλική με αντικραδασμικά λάστιχα?

4. Σε τι να επιμείνω για την σωστή μόνωση των χαλκοσωλήνων?

5. Γίνεται να μπει μετρητής κατανάλωσης στη γραμμη ρεύματος που θα πηγαίνει κατευθείαν στον πίνακα?

 

5 ώρες πριν, @pnea1973 είπε

Εγώ που έκανα εγκατάσταση σε εξοχικό στην Λευκαδα, η δουλειά ήταν άρπα κόλλα.. Στραβή εξωτερική μονάδα,  δεν είχαν στοκο να κλείσουν την τρύπα,  βέβαια είχαν αντλία και μετά από δική μου απαίτηση την έβαλαν. Θα σου πρότεινα να περιμένεις από Σεπτέμβριο και μετά. 

Θα σου πρότεινα ένα κλιματιστικό που να έχει αντιπροσωπεία/ανταλλακτικά αφού είσαι επαρχία (Midea, Inventor, Fujitsu, Haier) για να είσαι καλυμμένος μελλοντικά όσο γίνεται δηλαδή έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα σε περίπτωση βλάβης.

Όπως είπε και o @pnea1973 παραπάνω, προσοχή στην Λευκάδα και γύρω με τους ψυκτικούς, έχω ακούσει αρκετά από φίλους που κατοικούν μόνιμα εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι είναι αυτα τα διαγράμματα με τις καταναλώσεις που βάζουν όλοι; Απο τύπου smart πριζες; Και αν ναι ποιες είναι;

Επίσης για κλιματιστικά τα Daikin ειναι εξαιρετικά αν και ακριβά. Ενώ μια εξαιρετική ανερχόμενη εταιρεία είναι η Chigo, η οποία μάλιστα κατασκευάζει τα κλιματιστικά της στο ίδιο εργαστάσιο με την Carrier προσφέροντας ίδια ποιότητα σε τιμές χώμα. Για παράδειγμα μιλάμε για 24αρι περίπου στα 800 χωρίς εγκατάσταση.

Δουλεύω σε εταιρεία που προμηθεύει Daikin κλιματιστικά και τα βλέπω απο πρώτο χέρι όλα.

Πριν προλάβετε να παραθέσετε τιμές skroutz τύπου 24αρι με 600ε μιλάμε για όντως ποιοτική εταιρεία αν και άγνωστη και μέσα μπαίνει και το κομμάτι του aftersales που ειναι αρκετά σημαντικό.

Επεξ/σία από judgevag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, judgevag είπε

Δουλεύω σε εταιρεία που προμηθεύει Daikin κλιματιστικά και τα βλέπω απο πρώτο χέρι όλα.

Ενημέρωσε αν θες την εταιρεία σου ότι τα atxc-b έχουν offset 3.5 από το εργοστάσιο οδηγώντας μέλη από εδώ να ζητήσουν αλλαγή πλακέτας ή τελικά προγραμματισμό με offset 0.5.

Αν το ξέρεις ήδη, θα θέλαμε ενημέρωση για τον προγραμματισμό των atxc-c.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...