Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, judgevag είπε

Τα συγκεκριμένο κωδικό δεν τον προμηθευουμε και τα δινει η Daikin μονο σε εμπορικες αλυσιδες.. Μάλλον τώρα κατάλαβα το λόγο.

Δηλαδή η daikin έχει πελάτες κά προϊόντα δύο ταχυτήτων ,πολύ ωραία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, judgevag είπε

Τα συγκεκριμένο κωδικό δεν τον προμηθευουμε και τα δινει η Daikin μονο σε εμπορικες αλυσιδες.. Μάλλον τώρα κατάλαβα το λόγο.

Και το ftxc-b τον ίδιο προγραμματισμό έχει με το atxc-b. Το έχουμε δει από μέλη εδώ .

Άγνωστο είναι το νέο μοντέλο, ftxc-c / atxc-c. Μήπως γνωρίζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Δηλαδή η daikin έχει πελάτες κά προϊόντα δύο ταχυτήτων ,πολύ ωραία 

Συγγνώμη, το λέμε 2 χρόνια τώρα ότι υπάρχουν τα atx που πάνε αλυσίδες και τα ftx που πάνε στα μαγαζιά. Πρώτη φορά το ακούς;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

@liakjim ποιο θερμόμετρο χώρου έχεις και είναι συμβατό με το home assistant; (σε περίπτωση που πάρω αν και για αρχή μάλλον θα πάρω κάποιο μπριζάκι)

Με influxDB και Grafana φτιάχνεις τα σχεδιαγράμματα;

https://www.banggood.com/3PCS-XIAOMI-Mijia-BT-Bluetooth-Thermometer-2-Wireless-Smart-Electric-Digital-Hygrometer-Thermometer-Work-with-Mijia-APP-p-1595118.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN&ID=6302725

Αυτά είναι bluetooth, οπότε τα μετατρέπω σε wifi με αυτό https://www.aliexpress.com/item/1005001374845590.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.ceed4c4dP4eNCM

και esp32 integration.

10 ώρες πριν, red66phone είπε

Θέλω να εγκαταστήσω 18αρι κλιματιστικό στη Λευκάδα. Έχω σχεδόν καταλήξει σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/23703929/Panasonic-CS-FZ50WKE-CU-FZ50WKE-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html?from=account_favorites

1. Γνωρίζει κανείς ψυκτικό που θα κάνει σωστή εγκατάσταση (π.χ. με αντλία κενού) στην ευρύτερη περιοχή της Λευκάδας?

2. Είναι απαγορευτικό η εξωτερική μονάδα να τοποθετηθεί υψηλότερα 1m από την εσωτερική ή δεν παίζει ρόλο?

3. Την βάση της εξωτ. μονάδας την φέρνει το συνεργείο ή περιέχεται στη συσκευασία? τι να τους ζητήσω να φέρουν, μεταλλική με αντικραδασμικά λάστιχα?

4. Σε τι να επιμείνω για την σωστή μόνωση των χαλκοσωλήνων?

5. Γίνεται να μπει μετρητής κατανάλωσης στη γραμμη ρεύματος που θα πηγαίνει κατευθείαν στον πίνακα?

2. όχι

3. Το συνεργείο. Αν μπει κρεμαστό να μπουν μεταλλικές με λάστιχα.

4. Θα βάλουν αυτοί.

5. Δες για shelly.

8 ώρες πριν, koprodogis είπε

Χαιρετώ το team,

Παρότι έχω ρωτήσει στο παρελθόν ήρθε η ώρα της αγοράς οπότε μία τελευταία ερώτηση μιας και δε μπόρεσα να βρω διαγράματα ισχύος κάπου σε περίπτωση που τα έχετε δει κάπου.
Σε χώρο 40m2 που από θέμα απωλειών με καλύπτουν τα παρακάτω (βρίσκομαι Θεσσαλονίκη γι αυτό έτσι οι τιμές)
Panasonic Etherea CS-Z50VKEW/CU-Z50VKE (1149)
FUJITSU ASYG - 18 KLCA (929)

Είδα σήμερα πως έχει πέσει το 24άρι Fujitsu και σκεφτόμουν αν αξίζει να πάρω αυτό καθαρά για να δουλεύει πιο άνετα-οικονομικά το μηχάνημα
Fujitsu ASYG24KLCA (1049)

Το σπίτι είναι μεζονέτα και η χρήση που με ενδιαφέρει είναι σχεδόν αποκλειστικά η ψύξη, η ροή άερα που θα έχω δίνει μεγάλη διαδρομή στον αέρα μέχρι να φύγει προς τον κάτω όροφο μέσω της σκάλας.

Καμιά γνώμη; Είδα, όπως και παλαιότερα παίζουν και τα Toshiba αλλά η τιμή του Fujitsu σκοτώνει νομίζω και μπορώ να ζήσω με τη φασαρία του

Αν σε καλύπτει 18άρι, γιατί να πας σε 24άρι; Το κρύο δεν θα πάει κάτω. Κάτω θέλεις άλλο μηχάνημα.

7 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Χρειάζομαι (δηλ. η σύζυγος χρειάζεται!) ένα 12άρι για το ΥΔ του εξοχικού στο νησί (εγώ δεν θέλω να κλείνομαι μεσα σε ένα δωμάτιο το καλοκαίρι στο νησί).

Βλέπω αυτό το Sendo που έχει καλή τιμή αλλά πώς τα πάει από αντιπροσωπεία, service, ανταλλακτικά κλπ? 

Με μεταφορικά βγαίνει στα 270. Για την εγκατάσταση πρέπει να ρωτήσω εδώ στο νησί (Σαντορίνη)... Θα έλεγα 70-90€ άρα σύνολο 350€.

Του Κωτσόβολου αρχίζουν από 450 (με την εγκατάσταση).

Προσωπικά θα προτιμούσα ένα Tcl ή ένα haier.

7 ώρες πριν, Lofarek είπε

Με τετοιες εξωτερικες των 27 το πρωι το sarara στα 65 w σε δωματιο 16 τμ υπνοδωματιο με κουζινα..

9άρι;

3 ώρες πριν, judgevag είπε

Τι είναι αυτα τα διαγράμματα με τις καταναλώσεις που βάζουν όλοι; Απο τύπου smart πριζες; Και αν ναι ποιες είναι;

Ψάξε να βρεις ποια πριζάκια ή άλλες μετρητικές διατάξεις είναι συμβατά με το homeassistant. Γενικά παίζουν τα Tplink hs110 αλλά προσωπικά συνιστώ sonoff pow r2 ή shelly 1pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω παραγγείλει το daikin ftxc50c από eshop που το είχε σε προσφορά 799. Δεν ξέρω αν θα το παραλάβω ακόμη γιατί στο site τους έγραφε για ένα μόνο χρόνο εγγύηση. Και στο τηλέφωνο που τους πήρα και ρώτησα αν είναι από λάθος η αν όντως έχει μόνο ένα χρόνο δεν ήξερε ο άνθρωπος που μίλησα και ΣΚ είναι κλειστή η εξυπηρέτηση πελατών. Από Δευτέρα θα μάθω μάλλον . Στο Κωτσόβολο τελείωσαν που το είχαν στα 899 με την εγκατάσταση.βασικα το παρήγγειλα και μετά με έδωσαν άκυρο ....

Το έχει κανείς να με πει εντυπώσεις η να προτείνει κάποιος κάποιο άλλο καλύτερο  σε αυτήν την τιμή ?

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Καλησπέρα έχω παραγγείλει το daikin ftxc50c από eshop που το είχε σε προσφορά 799. Δεν ξέρω αν θα το παραλάβω ακόμη γιατί στο site τους έγραφε για ένα μόνο χρόνο εγγύηση. Και στο τηλέφωνο που τους πήρα και ρώτησα αν είναι από λάθος η αν όντως έχει μόνο ένα χρόνο δεν ήξερε ο άνθρωπος που μίλησα και ΣΚ είναι κλειστή η εξυπηρέτηση πελατών. Από Δευτέρα θα μάθω μάλλον . Στο Κωτσόβολο τελείωσαν που το είχαν στα 899 με την εγκατάσταση.βασικα το παρήγγειλα και μετά με έδωσαν άκυρο ....

Το έχει κανείς να με πει εντυπώσεις η να προτείνει κάποιος κάποιο άλλο καλύτερο  σε αυτήν την τιμή ?

Αν είναι με μόνο ένα έτος θα πρότεινα να το ακυρώσεις. Μάλλον θα είναι παραεισαγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν είναι με μόνο ένα έτος θα πρότεινα να το ακυρώσεις. Μάλλον θα είναι παραεισαγωγη.

Ναι δεν θα το πάρω ,εκτός και αν όταν έρθει στο τοπικό κατάστημα μπορώ με το serial number να τσεκαρω με την μαμά εταιρία αν καλύπτεται . 

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα μέχρι 900  με τα περαστικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα .Είναι φυσιολογικό να ανάβω το air  ψύξη και άσχετα αν είναι μέρα ,βράδυ  με 40 η 27 βαθμούς εξωτερική να μου κατεβάζει την υγρασία εντός σπιτιού  στο 25% άσχετα πόσο είχα μέσα στο σπίτι.Που ειχα περίπου 35 με 40 και επειδή κοιμαμε με το κλίμα ανοιχτό το βράδυ ξύπνησα από ξεροβηχα.Λευε να έχουμε κανά problem o? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Ναι δεν θα το πάρω ,εκτός και αν όταν έρθει στο τοπικό κατάστημα μπορώ με το serial number να τσεκαρω με την μαμά εταιρία αν καλύπτεται . 

Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα μέχρι 900  με τα περαστικά 

Αν θες συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

1 λεπτό πριν, danaos7 είπε

Καλησπέρα στην παρέα .Είναι φυσιολογικό να ανάβω το air  ψύξη και άσχετα αν είναι μέρα ,βράδυ  με 40 η 27 βαθμούς εξωτερική να μου κατεβάζει την υγρασία εντός σπιτιού  στο 25% άσχετα πόσο είχα μέσα στο σπίτι.Που ειχα περίπου 35 με 40 και επειδή κοιμαμε με το κλίμα ανοιχτό το βράδυ ξύπνησα από ξεροβηχα.Λευε να έχουμε κανά problem o? .

Στη ψύξη τα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση ( ρίχνουν την απόλυτη υγρασία άρα και τη σχετική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θες συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Είμαι με το κινητό και δεν το βλέπω . 18αρη θέλω με έμφαση στην αξιοπιστία -αποδοση-καταναλωση. Wifi και κόλπα δεν με απασχολούν

είμαι και εκτός νόμου με την δουλειά και έχει χαλάσει το προηγούμενο και γκρινιάζει η γυναίκα 

Επεξ/σία από ALIEN-3-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Είμαι με το κινητό και δεν το βλέπω . 18αρη θέλω με έμφαση στην αξιοπιστία -αποδοση-καταναλωση. Wifi και κόλπα δεν με απασχολούν

είμαι και εκτός νόμου με την δουλειά και έχει χαλάσει το προηγούμενο και γκρινιάζει η γυναίκα 

Χρήση; Ψύξη; Θέρμανση; Και τα 2; Αποκλειστική; Περιστασιακή; Με δόσεις ;

κτλ

δες Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Στη ψύξη τα κλιματιστικά κάνουν αφυγρανση ( ρίχνουν την απόλυτη υγρασία άρα και τη σχετική).

Τόσο πολύ ρε Τζιμ? Πέρσι και προπερσι δεν θυμάμαι να είχα τέτοιο θέμα ..Τώρα τι να πω ,δεν το είχα παρατηρήσει? Σήμερα πχ εσείς με τα κλιματιστικά σας πόσο εσωτερικά υγρασία έχετε σπίτι από περιέργεια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, danaos7 είπε

στο 25% άσχετα πόσο είχα μέσα στο σπίτι

σε τι ρυθμισεις το εχεις? ταχυτητα ανεμιστηρα κλπ? εγω 38% εχω τωρα και εξω 31%

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...