Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τοποθετήθηκε εχτές το Midea xtreme save 12αρι.

Εχτές βράδυ (είχε ησυχία) άκουσα κάτι από την εξωτερική. Δούλευε πολύ χαμηλά (130W?) όταν το ηχογράφησα. Έχω κολλήσει το τηλέφωνο στην εξωτερική. Πιο ψηλά (πάνω από 200W?) δεν ακούγεται ή μάλλον ανεβάζοντας στροφές αλλάζει η συχνότητα του και γίνεται συνεχόμενος, ενσωματώνεται σε όλον τον θόρυβο. Μια πρώτη γνώμη που πήρα λέει ότι είναι φυσιολογικό στα πολύ χαμηλά ο συμπιεστής να ακούγεται έτσι.

Βλέπω ότι πάει μέχρι 1070W με εξωτερική 33-34 όταν το δοκίμαζα.

Χαρακτηριστικά του:

Ψυκτική Απόδοση Btu/h    12000(4700-14700)
Θερμική Απόδοση Btu/h    13000(3650-14950)
Ισχύς Τροφοδοσίας Ψύξη W    1004(120-1650)
Ισχύς Τροφοδοσίας Θέρμανση W    969(110-1480)

Λέει μαξιμουμ 1650W. Στους 46 θα είναι? Το "Ισχύς Τροφοδοσίας Ψύξη W   1004" υποθέτω είναι το rated στους 35. Άρα φυσιολογικό το 1070 που βλέπω.. Το edge και το shorai που κοίταξα έχουν τα max στους 45-46 και πέφτουν 15%-17% στους 34. Το edge από 1264 σε 1104. Το shorai από 1216 σε 1035.  Εδώ η διαφορά είναι 55% 1650 σε 1070. Βέβαια το 1070 εναι input, αν με τα 1070W βγάζει καλό output και όταν χρειαστεί σε ακραίες συνθήκες να μπορεί να ανεβαίνει εκεί πάνω, προφανώς μου είναι μια χαρά.

Κατά τα άλλα ήσυχο είναι μέσα (έξω κάνει λίγο παραπάνω νομίζω όταν δυναμώνει), μικρό, πολύ άνετο για τον χώρο (θα δούμε αν πιάσει καμιά καλή ζέστη, το προηγούμενο ήταν 18αρι on-off), ισσοροπεί στα 115W ελάχιστα, πολύ γυαλιστερά πλαστικά (προσωπικά δε μ αρέσει αλλά οκ). Δεν έχω smart πάνω του μόνο ένα απλό μετρητή κατανάλωσης. Δεν είναι στον χώρο μου, αυτά είναι από το λίγο που το παρακολούθησα.

Aug 18, 22.29 midea.mp3

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, windserf2020 είπε

Μάλλον αυτό είναι πιο λογικό, η πλακέτα να δίνει λάθος εντολή στον ανεμιστήρα, αλλά εμένα το κάνει και χωρίς συμπιεστή στο Mode ανεμιστήρα μόνο.

Θυμάμαι κάπου αλλού είχε πάρει το μάτι μου 4m για 9/12άρια. Στο manual του 2021 αναφέρει τα 5m. Σελίδα 31 https://www.tclgreece.gr/cms/uploads/2021/05/new_tcl_ac_manual_2021_GR.pdf

 

Παιδιά δείτε λίγο και την κατανάλωση στα TCL. Φυσικά και η ψύξη που προσφέρουν είναι απίστευτη, αλλά αποδοτικά δεν μπορείς να τα πεις σε καμία περίπτωση. "Δαγκώνουν" σε ρεύμα και γώ την ίδια εντύπωση είχα μέχρι να πάρω μετρητή...

Το άφησα βράδυ να δω τι θα κάνει, ζήτηση 28C και ξύπνησα με ~10KWh κατανάλωση μετά απο 7,5ώρες και θερμοκρασία χώρου 25,5C! Εκτός του ότι δούλευε ακατάπαυστα όλο το βράδυ είναι υπερβολικό το ρεύμα που κατανάλωσε. Σε σημείο που αμφέβαλα για τον μετρητή αλλά για καλή μου τύχη είχα δει το ρολόι της ΔΕΗ την προηγούμενη και δεν υπήρχε απόκλιση.
Επίσης εντελώς μπακαλίστικα, υπολογίζω και μια αυξημένη κατανάλωση που έχω στο δίμηνο περίπου 130KWh σε 15 μέρες χρήσης του TCL που επιβεβαιώνουν τους φόβους και τις υποψίες μου.

Έχω αναφέρει το θέμα που αντιμετωπίζω με τον αισθητήρα, ουσιαστικά μπορώ να λειτουργώ το κλιματιστικό στους 30C και στους 29C ζήτηση μόνο. Καθώς σε οποιαδήποτε άλλη ζήτηση δουλεύει χωρίς διακοπή και παγώνει υπερβολικά το χώρο.
Επίσης δεν έχω δει ποτέ αυτά τα συχνά on-off που βλέπω στα διαγράμματα και καταναλώσεις 400KWh για 24αρια... Κλείνει απλά παίρνει πολύ ώρα να ξανανοίξει.
Βέβαια δεν έχω την δυνατότητα να δω μέσα από γραφήματα πως συμπεριφέρεται αλλά σίγουρα λόγω και μάλλον της εγκατάστασης εμφανίζει αυτά τα θέματα.
Γι αυτό προσοχή και ξεψειρίστε το το θέμα μιας και οι θετικές πρώτες εντυπώσεις τόσο της εσωτερικής όσο και της εξωτερικής μονάδας ξεγελούν.
Μακάρι τα δικά σας μηχανήματα να μην έχουν κανένα θέμα.

 

10 kWH είναι πάρα πολύ, από το Leroy είναι; Μήπως η εσωτερική είναι τέρμα ταβάνι με ταράτσα από πάνω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, windserf2020 είπε

Συμφωνώ, αν εξαιρέσεις ότι το δικό μου δεν λειτουργεί φυσιολογικά...
Απλά στα δικά σας διαγράμματα βλέπω πχ. 15 λέπτα on off που και πού.
Δεν λέω να κάνει σαν τα on off του toyotomy πχ. που "ξεχνάει" να ξαναρχήσει.😁
 

Εσυ ξέρεις καλύτερα  πως δουλεύει το κλιματιστικό που έχεις στο χώρο σου , τώρα όσο για τα toyotomi επειδή τυχαίνει να έχω ένα μικρό σε σχέση με τα αλλά δυο κλιματιστικα που έχω στο θέμα του on off έχει την πιο ομαλή λειτουργία σύμφωνα με τα εκατοντάδες διαγράμματα που έχω αναρτήσει χειμώνα καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Τεράστια υπερψύξη δεν θα έλεγα ότι κάνει, όπως είχα αναφέρει βράδυ 12 με 7μιση το πρωί λειτουργία με στόχο 28C έφτασε ο χώρος στους 25,5C. Όταν τα 24αρια καίνε 400w με on off δεν είναι υπερβολική κατανάλωση από ένα 12αρι έστω και αν πετυχαίνει καλύτερη θερμοκρασία;

Δεν μπορείς να πεις το ταδε 24ρι καίει τόσο το δικό μου 12αρι πιο πολύ. Δεν μπορεις να συγκρίνεις με διαφορετικούς χώρους.

Ο ένας χώρος μπορει να χρειάζεται 400W την ώρα και ο άλλος 1000W. Ε θα κάψει πολύ παραπάνω και ας είναι μικρότερο. (Δεν γνωρίζω τον χώρο σου γενικά μιλάω). Και φυσικά άλλη κατανάλωση σε 25 άλλη σε 28. Αν το έχεις στους 29? Όχι για την κατανάλωση, για το υπερψύξη το λέω αλλά φυσικά θα πέσει και η κατανάλωση.

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Specs είπε

Φυσικα στους 46 θα ειναι το μαξιμουμ καταναλωσης με το μινιμουμ αποδοσης ταυτοχρονα.

Τα edge 16 18 22 24 έχουν μαξιμουμ καταναλωσης στους 38-39 και μετά πέφτει. Τα shorai 22 24 το ίδιο. Πέφτει και το output αντίστοιχα.

Επεξ/σία από nixi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Τα edge 16 18 22 14 έχουν μαξιμουμ καταναλωσης στους 38-39 και μετά πέφτει. Τα shorai 22 24 το ίδιο. Πέφτει και το output αντίστοιχα.

στα εχω εδω,ολα στους 35 κ 45 ,ταξινομημενα απο min σε max καταναλωσης1171940395_198202193849.jpg.a6b22ce1e7608ebd33dba7b5830acced.jpg1129262520_198202194047.jpg.cb1f670369bf102e3b5c7f76b98e0822.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, windserf2020 είπε

Τεράστια υπερψύξη δεν θα έλεγα ότι κάνει, όπως είχα αναφέρει βράδυ 12 με 7μιση το πρωί λειτουργία με στόχο 28C έφτασε ο χώρος στους 25,5C.

Θα την έλεγα τεράστια.

53 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εσυ ξέρεις καλύτερα  πως δουλεύει το κλιματιστικό που έχεις στο χώρο σου , τώρα όσο για τα toyotomi επειδή τυχαίνει να έχω ένα μικρό σε σχέση με τα αλλά δυο κλιματιστικα που έχω στο θέμα του on off έχει την πιο ομαλή λειτουργία σύμφωνα με τα εκατοντάδες διαγράμματα που έχω αναρτήσει χειμώνα καλοκαίρι 

Δεν είναι όλα τα toytomi ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Klausx είπε

10 kWH είναι πάρα πολύ, από το Leroy είναι; Μήπως η εσωτερική είναι τέρμα ταβάνι με ταράτσα από πάνω;

 

Εχω πει Κωτσοβολο. Απο leroy κατι φασον haier μια χαρα θα ηταν...

Ταρατσα οχι, ειναι ψηλα αλλα εχει αρκετο κενο προς τα πανω. Προς τα δεξια ειναι σχετικα "κολλημενο" στον τοιχο και εκει πρεπει να επηρρεαζεται ο αισθητηρας.

53 λεπτά πριν, nixi είπε

Δεν μπορείς να πεις το ταδε 24ρι καίει τόσο το δικό μου 12αρι πιο πολύ. Δεν μπορεις να συγκρίνεις με διαφορετικούς χώρους.

Ο ένας χώρος μπορει να χρειάζεται 400W την ώρα και ο άλλος 1000W. Ε θα κάψει πολύ παραπάνω και ας είναι μικρότερο. (Δεν γνωρίζω τον χώρο σου γενικά μιλάω). Και φυσικά άλλη κατανάλωση σε 25 άλλη σε 28. Αν το έχεις στους 29? Όχι για την κατανάλωση, για το υπερψύξη το λέω αλλά φυσικά θα πέσει και η κατανάλωση.

Συμφωνω, απλα δεν συγκρινα 24 με 12 αλλα τονισα την συνεχομενη αυξημενη καταναλωση που δεν βλεπεις ουτε στα μεγαλα αν λειτουργουν φυσιολογικα.

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα την έλεγα τεράστια.

Οκ αλλα αντικειμενικα ουτε ο θερμοπομπος καιει 10kwh σε 7 ωρες, ποσο μαλλον ενα inverter 8.5 seer κλιμα. Εστω οτι ειχα ζητησει 25 και πετυχαινε το στοχο, ειναι νορμαλ να καιει ακαταπαυστα περιπου 1300w ενα 12 inverter νυχτα κιολας σε χωρο 25τμ; Οκ πασο τοτε λειτουργει φυσιολογικα...

Το offset των 2.5 μοναδων ειναι μεγαλο σιγουρα αλλα το εχετε ξαναδει νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Εχω πει Κωτσοβολο. Απο leroy κατι φασον haier μια χαρα θα ηταν...

Ταρατσα οχι, ειναι ψηλα αλλα εχει αρκετο κενο προς τα πανω. Προς τα δεξια ειναι σχετικα "κολλημενο" στον τοιχο και εκει πρεπει να επηρρεαζεται ο αισθητηρας.

Συμφωνω, απλα δεν συγκρινα 24 με 12 αλλα τονισα την συνεχομενη αυξημενη καταναλωση που δεν βλεπεις ουτε στα μεγαλα αν λειτουργουν φυσιολογικα.

Οκ αλλα αντικειμενικα ουτε ο θερμοπομπος καιει 10kwh σε 7 ωρες, ποσο μαλλον ενα inverter 8.5 seer κλιμα. Εστω οτι ειχα ζητησει 25 και πετυχαινε το στοχο, ειναι νορμαλ να καιει ακαταπαυστα περιπου 1300w ενα 12 inverter νυχτα κιολας σε χωρο 25τμ; Οκ πασο τοτε λειτουργει φυσιολογικα...

Το offset των 2.5 μοναδων ειναι μεγαλο σιγουρα αλλα το εχετε ξαναδει νομιζω.

Μα είχε πάει 25.5 και αυτό έδινε πόνο, δεν είναι ότι ανοιγοκλεινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Μα είχε πάει 25.5 και αυτό έδινε πόνο, δεν είναι ότι ανοιγοκλεινε.

Αρα για ζητουμενη 25.5 ειναι οκ τα 10kwh;

Αυτο θελω να πω, εσυ δεν εχεις πετυχει ποτε αυτη τη θερμοκρασια στο σπιτι σου και εχεις 26-27;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, windserf2020 είπε
8 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Συμφωνω, απλα δεν συγκρινα 24 με 12 αλλα τονισα την συνεχομενη αυξημενη καταναλωση που δεν βλεπεις ουτε στα μεγαλα αν λειτουργουν φυσιολογικα.

Οκ αλλα αντικειμενικα ουτε ο θερμοπομπος καιει 10kwh σε 7 ωρες, ποσο μαλλον ενα inverter 8.5 seer κλιμα. Εστω οτι ειχα ζητησει 25 και πετυχαινε το στοχο, ειναι νορμαλ να καιει ακαταπαυστα περιπου 1300w ενα 12 inverter νυχτα κιολας σε χωρο 25τμ; Οκ πασο τοτε λειτουργει φυσιολογικα...

Το offset των 2.5 μοναδων ειναι μεγαλο σιγουρα αλλα το εχετε ξαναδει νομιζω.

 

Δοκίμασε αν θες το ρυθμισεις 2 βαθμούς πάνω ώστε να έχεις αντι για 25,5,  27,5 στον χώρο σου, να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nixi είπε

Δοκίμασε αν θες το ρυθμισεις 2 βαθμούς πάνω ώστε να έχεις αντι για 25,5,  27,5 στον χώρο σου, να δουμε.

Μα αυτο κανω, ετσι το λειτουργω το εχω πει. "Χαμηλα" στην αρχη 28 και μετα τηλεχειριστηριο 29 ή 30 για να κοψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, windserf2020 είπε

Μα αυτο κανω, ετσι το λειτουργω το εχω πει. "Χαμηλα" στην αρχη 28 και μετα τηλεχειριστηριο 29 ή 30 για να κοψει.

Εχεις δοκιμασει να το ανοιξεις κατευθειαν στους 29-30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...