Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μπορεί η εσωτερική να δουλέψει αξιόπιστα με μαγνητική επαφή, πρέπει να έχει ειδική πλακέτα που πέρνει εντολή OFF (σαν να ήταν από το χειριστήριο) . Αλλιώς, αν πας σε λύση after market όπως λέει ο φίλος, πέρνει εντολή  και κόβει απλά το ρεύμα από την μονάδα ενώ δουλεύει. Δεν είναι ότι καλύτερο, μπορεί να καει στο τέλος καμια πλακέτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα παλικάρια!

Έχω καιρό να διαβάσω σχόλια αλλά από αυτά που λέγαμε εδώ είχα μείνει στο ότι Έχουμε TOP ac KMTA μετά KLCA και μετά Toshiba SHORAI PREMIUM/EDGE έχει αλλάξει κάτι τον τελεταίο χρόνο? 

Έχει κανένας να δω κατανάλωση για μόνιμη θέρμανση συντήρηση δηλαδή αφού ποιάσουν θερμοκρασία?

Είμαι σε φάση αγοράς μεταξύ Shorai Edge 24 και Fujitsu 24 KLCA. Μου βγαίνουν ίδια τιμή αν βάλω και επέκταση εγγύησης στο Fujitsu. Για οικονομία στη θέρμανση περιοχή Αθήνα ποιο είναι καλύτερο?. Δεν θα σβήνει ουστιαστικά όσο έχουμε κρύα (δηλαδή κάνα 4-5μηνο).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gmenex είπε

Καλησπέρα παλικάρια!

Έχω καιρό να διαβάσω σχόλια αλλά από αυτά που λέγαμε εδώ είχα μείνει στο ότι Έχουμε TOP ac KMTA μετά KLCA και μετά Toshiba SHORAI PREMIUM/EDGE έχει αλλάξει κάτι τον τελεταίο χρόνο? 

Έχει κανένας να δω κατανάλωση για μόνιμη θέρμανση συντήρηση δηλαδή αφού ποιάσουν θερμοκρασία?

Είμαι σε φάση αγοράς μεταξύ Shorai Edge 24 και Fujitsu 24 KLCA. Μου βγαίνουν ίδια τιμή αν βάλω και επέκταση εγγύησης στο Fujitsu. Για οικονομία στη θέρμανση περιοχή Αθήνα ποιο είναι καλύτερο?. Δεν θα σβήνει ουστιαστικά όσο έχουμε κρύα (δηλαδή κάνα 4-5μηνο).

 

 

Αν δεν θες θόρυβο, δεν πας σε klca. Μετά το kmta πάει ακριβά, οπότε το edge που έχει και την εγγύηση έχει το...edge :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν δεν θες θόρυβο, δεν πας σε klca. Μετά το kmta πάει ακριβά, οπότε το edge που έχει και την εγγύηση έχει το...edge :P

Έχουμε δείγμα από ελάχιστη κατανάλωση? Θυμάμαι νομίζω ότι το Edge δεν είχε πολύ χαμηλά επίπεδα και είναι το μόνο που φοβάμαι γιατί ερχόμενος από Premium θέλω να παραμείνω στην μάρκα που γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gmenex είπε

Έχουμε δείγμα από ελάχιστη κατανάλωση? Θυμάμαι νομίζω ότι το Edge δεν είχε πολύ χαμηλά επίπεδα και είναι το μόνο που φοβάμαι γιατί ερχόμενος από Premium θέλω να παραμείνω στην μάρκα που γνωρίζω.

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e20-res002_01_en_t -1.pdf

Απλό Toshiba ( και premium) :

 

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Techniques/ras _ gamme résidentiel domestique/databook/db_tctc-e19-res002_02_en_t.pdf

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2021 στις 4:56 ΜΜ, liakjim είπε

Ή πόσο ομιχλώδες είναι το τοπίο με τις κριτικές του Σκρουτζ όπου ο ένας λέει κομπρεσέρ ενώ ο άλλος αθόρυβο με την εγκατάσταση να είναι αυτό που αλλάζει την κατάσταση.

Πολύ καλή εξέλιξη.

Η καλή εξέλιξη είναι ότι μάλλον όταν έχουμε θέμα θα πρέπει να λέμε κατάτ ην επικοινωνία ότι δουλεύουμε στην Επ. Εργασίας και έχουμε δύσκολα ωράρια 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Fotia είπε

Οι τιμες στα κλιματιστικα πιθανόν να ανεβουν και αυτές με τις αυξήσεις που γινονται σε όλα τα προιόντα....

Λογικό είναι αφού μόνο τα μεταφορικά έξοδα από την Ασία προς την Ευρώπη αλλά και παντού έχουν δεκαπλασιαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Με βάση αυτό πάει 0.34kw σε συντήρηση και έψαξα και βρήκα https://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2021/05/RAS_R32_Shorai_Edge_product_data.pdf για το edge συγκεκριμένα που πάει 0,29kw.

Καλά δεν είναι για 24άρι? Οπότε αν θεωρητικά είναι στη συντήρηση 24/7 μιλάμε πρακτικά για 209kw το μήνα που εντάξει βάζω εγώ 300-350kw γιατί δεν γίνεται να μην ανοίξεις ποτέ πόρτες και παράθυρα ή ανάλογα και τα κρύα.

Εγώ με το Premium έχω συνηθίσει από 0,175 έως 0,250 ανάλογα τη ζητούμενη και δεν έχω δεδομένα για 24άρι γι'αυτό ρωτάω αν είναι λογικά αυτά που υπολογίζω και μην πάρω αυτούς που συμβουλεύω στο λαιμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gmenex είπε

Με βάση αυτό πάει 0.34kw σε συντήρηση και έψαξα και βρήκα https://www.toshiba-aircon.co.uk/wp-content/uploads/2021/05/RAS_R32_Shorai_Edge_product_data.pdf για το edge συγκεκριμένα που πάει 0,29kw.

Καλά δεν είναι για 24άρι? Οπότε αν θεωρητικά είναι στη συντήρηση 24/7 μιλάμε πρακτικά για 209kw το μήνα που εντάξει βάζω εγώ 300-350kw γιατί δεν γίνεται να μην ανοίξεις ποτέ πόρτες και παράθυρα ή ανάλογα και τα κρύα.

Εγώ με το Premium έχω συνηθίσει από 0,175 έως 0,250 ανάλογα τη ζητούμενη και δεν έχω δεδομένα για 24άρι γι'αυτό ρωτάω αν είναι λογικά αυτά που υπολογίζω και μην πάρω αυτούς που συμβουλεύω στο λαιμό μου.

Το δεύτερο εγχειρίδιο είναι από το απλό shorai. Δεν έχουμε εγχειρίδιο για το premium αλλά έχουμε λόγους να πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια. Οπότε μπορείς να δεις από εκεί τι ελάχιστη κατανάλωση δίνει το καθένα στις ίδιες εξωτερικές αλλά και να υπολογίσεις τα επί μέρους cops που δίνουν ανάλογα το φορτίο και ανά εξωτερική ( με διαίρεση του output/input). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Το δεύτερο εγχειρίδιο είναι από το απλό shorai. Δεν έχουμε εγχειρίδιο για το premium αλλά έχουμε λόγους να πιστεύουμε ότι πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια. Οπότε μπορείς να δεις από εκεί τι ελάχιστη κατανάλωση δίνει το καθένα στις ίδιες εξωτερικές αλλά και να υπολογίσεις τα επί μέρους cops που δίνουν ανάλογα το φορτίο και ανά εξωτερική ( με διαίρεση του output/input). 

μάλλον έχω μπερδευτεί βέβαια αλλα κάπου είχα βρει αυτό για το shorai premium

EDB_RAS_B10_B13_B16_18_B22_B24_J2KVRG_J2AVRGE_EN.pdf (klimad.sk)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, userAnon είπε

μάλλον έχω μπερδευτεί βέβαια αλλα κάπου είχα βρει αυτό για το shorai premium

EDB_RAS_B10_B13_B16_18_B22_B24_J2KVRG_J2AVRGE_EN.pdf (klimad.sk)

Αυτό φαίνεται να είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2021 στις 5:32 ΜΜ, SmallBuddha είπε

Για να μπορεί η εσωτερική να δουλέψει αξιόπιστα με μαγνητική επαφή, πρέπει να έχει ειδική πλακέτα που πέρνει εντολή OFF (σαν να ήταν από το χειριστήριο) . Αλλιώς, αν πας σε λύση after market όπως λέει ο φίλος, πέρνει εντολή  και κόβει απλά το ρεύμα από την μονάδα ενώ δουλεύει. Δεν είναι ότι καλύτερο, μπορεί να καει στο τέλος καμια πλακέτα...

Αυτά μπαίνουν  σε πίνακα δωματίου ξενοδοχείου. 
Επαφές σε μπαλκονόπορτες και παράθυρα ,και τόσα χρόνια δεν επέχει κάψει ούτε πλακέτες ούτε τίποτα. 

205C2CAF-4B45-4A6C-94F4-FA401AA92CE8.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...