Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, MORBID21 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση φιλε αλλα αυτα που προτεινεις εχουν το φτηνοτερο 800 ευρω και εγω εχω με το ζορι 400 συν το κατοσταρικο του τεχνικου

οι εταιριες αυτες συμφωνα με το τεφτερι εχουν λιγοτερα χρονια εγγυηση απο τις 3 που ειπα οτι ψαχνω για αυτον το λογο (τα μισα,μαξιμουμ 5 χρονια)

 

Οι απώλειες που βγάζει η εφαρμογή σε πάει για παραπάνω.

To παλιό 12άρι έφτανε για τον χώρο;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Οι απώλειες που βγάζει η εφαρμογή σε πάει για παραπάνω.

To παλιό 12άρι έφτανε για τον χώρο;

ως ψοφιο στην αποδοση ειτε κρυου ειτε ζεστου ηταν ανεπαρκες και αν εκανες το λαθος να ανοιξεις καμια πορτα η παραθυρο εστω για λιγα λεπτα επρεπε να περιμενεις ωρες να φτασεις εκει που ησουν

δεν ενιωθες ποτε κρυο αερα να βγαινει ουτε στο 16 και ενιωθες ενα χλιαρο αερακι στο 31.

το προηγουμενο που ειχα απο αυτο ηταν ενα της πλακας τυπου praktiker lidl η κατι τετοιο και αν το εβαζες αντιστοιχως στο τερμα δεν την παλευες με τιποτα.το ιδιο και ενα 9αρι που ειχα στο δωματιο πριν το αλλαξω με 9αρι tcl.στους 28 βαθμους ηταν χειροτερα απο καυσωνα και στους 22 ειχες αρρωστησει εγγυημενα.αυτο λεγοταν firstline η μαρκα αν θυμαμαι καλα.παρεπιπτοντως και τα δυο εβγαλαν πανω απο 10 χρονια φουλ λειτουργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

θα μπορούσατε να μου προτείνετε σε pm κάποιον ψυκτικό για απεγκατάσταση και εγκατάσταση κλιματιστικού λόγω μετακόμισης, για Αθήνα. Δεν γνωρίζω κάποιον και δεν θέλω να πάω στα τυφλά τελείως.

Ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. : Δεν ξέρω βέβαια αν έπρεπε να ανοίξω νέο θέμα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, MORBID21 είπε

ως ψοφιο στην αποδοση ειτε κρυου ειτε ζεστου ηταν ανεπαρκες και αν εκανες το λαθος να ανοιξεις καμια πορτα η παραθυρο εστω για λιγα λεπτα επρεπε να περιμενεις ωρες να φτασεις εκει που ησουν

δεν ενιωθες ποτε κρυο αερα να βγαινει ουτε στο 16 και ενιωθες ενα χλιαρο αερακι στο 31.

το προηγουμενο που ειχα απο αυτο ηταν ενα της πλακας τυπου praktiker lidl η κατι τετοιο και αν το εβαζες αντιστοιχως στο τερμα δεν την παλευες με τιποτα.το ιδιο και ενα 9αρι που ειχα στο δωματιο πριν το αλλαξω με 9αρι tcl.στους 28 βαθμους ηταν χειροτερα απο καυσωνα και στους 22 ειχες αρρωστησει εγγυημενα.αυτο λεγοταν firstline η μαρκα αν θυμαμαι καλα.παρεπιπτοντως και τα δυο εβγαλαν πανω απο 10 χρονια φουλ λειτουργιας.

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι λες.

Πάντως από τα νούμερα της εφαρμογής, η οποία αν θα διαβάσεις το sticky δεν υποκαθιστά μελέτη μηχανικού, φαίνεται ότι χρειάζεται μεγάλο μηχάνημα. Ίσως να ρωταγες και κάποιον επαγγελματία και αν καταλήξετε σε μέγεθος, μπορείς να μας ξαναρωτήσεις με ισχυρή πιθανότητα αύξησης του μπάτζετ.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι λες.

Πάντως από τα νούμερα της εφαρμογής, η οποία αν θα διαβάσεις το sticky δεν υποκαθιστά μελέτη μηχανικού, φαίνεται ότι χρειάζεται μεγάλο μηχάνημα. Ίσως να ρωταγες και κάποιον επαγγελματία και αν καταλήξετε σε μέγεθος, μπορείς να μας ξαναρωτήσεις με ισχυρή πιθανότητα αύξησης του μπάτζετ.

λεω οτι δεν υπαρχει φραγκο πανω απο 400 μου λες δωσε 900

λεω ψαχνω 12αρι μου λες παρε 24αρι

ο επαγγελματιας μου ειπε παρε 12αρι αφου την παλευες με 12αρι που σχεδον δεν δουλευε και το ιδιο περιγραφω και εγω,συν οτι κατι φτηνιαρικα που ειχα εκαναν την δουλεια τους για 10+ χρονια και πιστευω οτι υπαρχει η πιθανοτητα να ξαναβρω κατι φτηνο να κανει την ιδια δουλεια για καμποσα χρονια

το ερωτηματολογιο στην αρχη με τις απωλειες δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβες οπως ειπα και στο πρωτο ποστ γιατι τρεις μπαλκονοπορτες και 5 παραθυρα εχουν διαφορα απο σπιτι σε σπιτι και σε τι κατασταση βρισκονται,το υλικο, το μεγεθος τους,η μονωση τους,σε ποιο σημειο του σπιτιου βρισκονται κτλ

δεν ρωταει αν εχω δεντρα γυρω,αν εχω λοφο διπλα απο το σπιτι και αλλες πολλες παραμετρους που επηρεαζουν 

τελοσπαντων ευχαριστω φιλε για τον χρονο σου και για τον κοπο σου να μου απαντησεις οπως και για ολη τη δουλεια που εχεις κανει τοσο καιρο εδω μεσα και οτι εχεις βοηθησει τοσο κοσμο παρολο που δεν εισαι επαγγελματιας ωστε να εχεις οφελος απο αυτο

θα παρω ενα στην τυχη και οτι βγει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω ενα 18αρι ~1000ε, ειμαι μεταξυ αυτων των 2:

https://www.skroutz.gr/s/18979318/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR50VF-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html?from=sku_spec_variations

https://www.skroutz.gr/s/27757871/Daikin-Sensira-FTXC50C-RXC50C-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html

Ποιό λέτε?  Έχετε καμία άλλη πρόταση? Εχω ενα Fujitsu τωρα και αν και καλο κανει πολυ θορυβο για σαλόνι και ειναι και 12άρι.

Πήρα ένα toshiba edge τελικά μετά απο μία πολύ μικρή έρευνα, ειδα και το Daikin perfecta πως λεγεται αλλα ειναι κακασχημο, δεν θα μπορουσα να βαλω αυτο το πραγμα στο σαλονι οσο καλο και αν ειναι. :P 

Επεξ/σία από ADHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, MORBID21 είπε

λεω οτι δεν υπαρχει φραγκο πανω απο 400 μου λες δωσε 900

λεω ψαχνω 12αρι μου λες παρε 24αρι

ο επαγγελματιας μου ειπε παρε 12αρι αφου την παλευες με 12αρι που σχεδον δεν δουλευε και το ιδιο περιγραφω και εγω,συν οτι κατι φτηνιαρικα που ειχα εκαναν την δουλεια τους για 10+ χρονια και πιστευω οτι υπαρχει η πιθανοτητα να ξαναβρω κατι φτηνο να κανει την ιδια δουλεια για καμποσα χρονια

το ερωτηματολογιο στην αρχη με τις απωλειες δεν ξερω κατα ποσο ειναι ακριβες οπως ειπα και στο πρωτο ποστ γιατι τρεις μπαλκονοπορτες και 5 παραθυρα εχουν διαφορα απο σπιτι σε σπιτι και σε τι κατασταση βρισκονται,το υλικο, το μεγεθος τους,η μονωση τους,σε ποιο σημειο του σπιτιου βρισκονται κτλ

δεν ρωταει αν εχω δεντρα γυρω,αν εχω λοφο διπλα απο το σπιτι και αλλες πολλες παραμετρους που επηρεαζουν 

τελοσπαντων ευχαριστω φιλε για τον χρονο σου και για τον κοπο σου να μου απαντησεις οπως και για ολη τη δουλεια που εχεις κανει τοσο καιρο εδω μεσα και οτι εχεις βοηθησει τοσο κοσμο παρολο που δεν εισαι επαγγελματιας ωστε να εχεις οφελος απο αυτο

θα παρω ενα στην τυχη και οτι βγει

Αν φτάνει 12αρι , που ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως, θα πήγαινα στο haier tide green.

Πάντως θα έλεγα να το ψάξεις καλά. Υπάρχει περίπτωση ένα σκασμενο 12αρι να καίει περισσότερο από ένα ξεκούραστο 18αρι. Ειδικά αν έχεις σκοπό να το έχεις για αποκλειστική πηγή θέρμανσης. Αν ρίξεις μια ματιά στο sticky θα δεις ότι τα κλιματιστικά έχουν καμπύλες απόδοσης και όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία τόσο μειώνεται η απόδοση. Ένα 12αρι μπορεί να γίνει 9αρι σε απόδοση σε πολλά κρύα. Οπότε και θα κρυώνεις και θα καίει ρεύμα. Ίσως να έπαιρνες και μια ακόμα άποψη χωρίς να κοιτάς το τι είχες πριν.

Το παλιο μπορεί όντως να είχε θέμα αλλά μπορεί και απλά να ήταν μικρό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MORBID21 είπε

λεω οτι δεν υπαρχει φραγκο πανω απο 400 μου λες δωσε 900

λεω ψαχνω 12αρι μου λες παρε 24αρι

https://ideastores.gr/-klimatistika/31454-hisense-14000-btu-inverter.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, villasg είπε

https://olastore.gr/product/hisense-as-14ur4sgqpc/

εδω 800 ευρω με διαφορετικο λουκ αλλα ιδιο ονομα

https://mpakis.gr/product/klimatistika/hisense-as-14ur4sgqpc/

εδω με 350 παλι αλλο λουκ

https://ideastores.gr/-klimatistika/31454-hisense-14000-btu-inverter.html

εδω το ιδιο μαγαζι ιδιες φωτο +100 ευρω 

τι παιζει τελικα?

https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-Ιονιστή.html#shops

αυτο μου προτεινε στα λεφτα μου ο μαστορας λογω εγγυησης τιμης

 

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Αν φτάνει 12αρι , που ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ πως, θα πήγαινα στο haier tide green.

Πάντως θα έλεγα να το ψάξεις καλά. Υπάρχει περίπτωση ένα σκασμενο 12αρι να καίει περισσότερο από ένα ξεκούραστο 18αρι. Ειδικά αν έχεις σκοπό να το έχεις για αποκλειστική πηγή θέρμανσης. Αν ρίξεις μια ματιά στο sticky θα δεις ότι τα κλιματιστικά έχουν καμπύλες απόδοσης και όσο πέφτει η εξωτερική θερμοκρασία τόσο μειώνεται η απόδοση. Ένα 12αρι μπορεί να γίνει 9αρι σε απόδοση σε πολλά κρύα. Οπότε και θα κρυώνεις και θα καίει ρεύμα. Ίσως να έπαιρνες και μια ακόμα άποψη χωρίς να κοιτάς το τι είχες πριν.

Το παλιο μπορεί όντως να είχε θέμα αλλά μπορεί και απλά να ήταν μικρό.

αδερφε δυστυχως το φτηνοτερο 18αρι ξεκιναει απο 450+ και δεν βγαινω ,εκτος αν περιμενω κανα μηνα

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=23223738%2C23190309

δεν ξερω αν φαινεται και αν ειναι ακριβες αλλα εδω λεει οτι το tcl που εγραψα πιο πανω καιει λιγοτερο απο το haier κυριως σε θερμανση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MORBID21 είπε

αδερφε δυστυχως το φτηνοτερο 18αρι ξεκιναει απο 450+ και δεν βγαινω ,εκτος αν περιμενω κανα μηνα

Αν εχεις την δυνατοτητα περιμενε την Black friday ολο και κατι θα παιξει απο αυτα που τους εχουν μεινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω ένα χρόνιο πρόβλημα με το κλιματιστικό μου. Συγκεκριμένα μιλάω για το fujitsu ASYG12LMCA . Το έχω 5-6 χρόνια. Πέρυσι λόγο ότι μετά από συντήρηση μύριζε άσχημα φώναξα για βιολογικό καθαρισμό τεχνικό. Αφού μου το έκανε σαν καινούργιο δεν είχα πρόβλημα για 2 μήνες. Μετά τους 2 μήνες είχα πάλι μυρωδιά. Διαπιστώσαμε ότι είχε μαζέψει πάλι αρκετή βρωμιά. Έγινε νέος καθαρισμός πριν ένα χρόνο. Φέτος το Ιούνιο έγινε νέος γιατί και πάλι μύριζε. Διαπίστωσα ότι πλέον φτύνει νερό από τον ανεμιστήρα. ’Aρα κρατάει υγρασία που στη συνέχεια γίνετε μούχλα. Σήμερα μετά από νέο καθαρισμό ο τεχνικός δεν διαπίστωσε πρόβλημα και δε μπόρεσε να καταλάβει γιατί κρατάει νερό. Να σημειώσω ότι το νερό το φτύνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Μπορεί να λειτουργεί για 18 ώρες χωρίς πρόβλημα και μπορεί σε 5 ώρες να αρχίζει να φτύνει. Τι μπορώ να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Σήμερα μετά από νέο καθαρισμό ο τεχνικός δεν διαπίστωσε πρόβλημα και δε μπόρεσε να καταλάβει γιατί κρατάει νερό.

το νερό το κρατά στο λεκανακι κάτω από τον εξατμιστή που ενώνει με την σωλήνα απορροής  ή πάνω στον εξατμιστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lsk1977 είπε

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω ένα χρόνιο πρόβλημα με το κλιματιστικό μου. Συγκεκριμένα μιλάω για το fujitsu ASYG12LMCA . Το έχω 5-6 χρόνια. Πέρυσι λόγο ότι μετά από συντήρηση μύριζε άσχημα φώναξα για βιολογικό καθαρισμό τεχνικό. Αφού μου το έκανε σαν καινούργιο δεν είχα πρόβλημα για 2 μήνες. Μετά τους 2 μήνες είχα πάλι μυρωδιά. Διαπιστώσαμε ότι είχε μαζέψει πάλι αρκετή βρωμιά. Έγινε νέος καθαρισμός πριν ένα χρόνο. Φέτος το Ιούνιο έγινε νέος γιατί και πάλι μύριζε. Διαπίστωσα ότι πλέον φτύνει νερό από τον ανεμιστήρα. ’Aρα κρατάει υγρασία που στη συνέχεια γίνετε μούχλα. Σήμερα μετά από νέο καθαρισμό ο τεχνικός δεν διαπίστωσε πρόβλημα και δε μπόρεσε να καταλάβει γιατί κρατάει νερό. Να σημειώσω ότι το νερό το φτύνει σε άτακτα χρονικά διαστήματα. Μπορεί να λειτουργεί για 18 ώρες χωρίς πρόβλημα και μπορεί σε 5 ώρες να αρχίζει να φτύνει. Τι μπορώ να κάνω?

'Ανοιξε το καπάκι, βάλε στο σωληνάκι έξω ένα μπουκάλι του 1λίτρου και ρίξε μέσα στο λεκανάκι της εσωτερικής μονάδας ένα μπουκαλάκι των 500ml και δες πόσο νερό σου ήρθε έξω . Θα πρέπει να είναι 500ml.

Καθάριζε συχνά τα φίλτρα του στο ντουζ ή με μια ηλεκτρική σκούπα πχ κάθε 15 ημέρες.

Τέλος κάθε φορά που το κλείνεις από ψύξη, βάλτο μισή ώρα να δουλέψει σε λειτουργία ανεμιστήρα και μετά κλείστο ή αν βαριέσαι να το κάνεις αγόρασε ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/21599453/Broadlink-RM4-mini-Smart-Hub-Συμβατό-με-Alexa-Google-Home-Μαύρο.html και φτιάξε scene μισής ώρας λειτουργία ανεμιστήρα και μετά off.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hp8 είπε

το νερό το κρατά στο λεκανακι κάτω από τον εξατμιστή που ενώνει με την σωλήνα απορροής  ή πάνω στον εξατμιστή ?

Το φτύνει από τον ανεμιστήρα. Η λεκάνη είναι ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...