Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θέλεις να κάνεις οικονομία στη χρήση με το ρεύμα να έχει ακριβύνει, δες εδώ https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379

Ναι. Προσοχή στο sticky . Θέλουμε 3μ σωληνώσεις και άνω. Ειδικά στα κρεμαστά ελοχεύει ο κίνδυνος να μείνει κοντή. Θα πιέσεις τους ψυκτικούς να κάνουν κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω από τη μονάδα ώστε να βγει το απαιτούμενο μήκος. Αν αρνηθούν διώχτους και τηλέφωνο στον κώτσο.

Εννοείται πάντα με αντλία κενού. Αν δεν φέρουν, διώχτους.

Καταρχάς ευχαριστώ! 
Θα είχες κάτι άλλο να προτείνεις αν δε με πείραζε τόσο το πόσο ρεύμα καίει? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ειδικά στα κρεμαστά ελοχεύει ο κίνδυνος να μείνει κοντή. Θα πιέσεις τους ψυκτικούς να κάνουν κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω από τη μονάδα

Ξέρω ναι, μάχη για τα αυτονόητα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δεί κανένα κρεμαστό με τυλιγμένη κουλούρα από πίσω, εγκαταστάσεις άρπα κόλλα.

Θα τους διώξω αν κάνουν τα βαριά πεπόνια - δεν ξέρω μόνο τί θα πεί ο κώτσο μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Ξέρω ναι, μάχη για τα αυτονόητα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δεί κανένα κρεμαστό με τυλιγμένη κουλούρα από πίσω, εγκαταστάσεις άρπα κόλλα.

Θα τους διώξω αν κάνουν τα βαριά πεπόνια - δεν ξέρω μόνο τί θα πεί ο κώτσο μετά.

σε ποια περιοχη εισαι; γιατι περιμενω και εγω απο κωτσοβολο σαββατο μεηεμρι . αν ερθουν πρωτα σε εμενα να σε ενημερωσω να εισαι πρετοιμασμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, koumpakiass είπε

Καταρχάς ευχαριστώ! 
Θα είχες κάτι άλλο να προτείνεις αν δε με πείραζε τόσο το πόσο ρεύμα καίει? 
 

Haier tide green 12000.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κύβος ερρίφθη και αγόρασα και εγώ το daikin atxc35  από praktiker. Ερώτηση, δεν μπορώ να βρω online σε κανένα επίσημο έγγραφο το ελάχιστο μήκος των σωληνώσεων και δεύτερον γνωρίζουμε εάν περιλαμβάνονται στην συσκευασία οι βάσεις για να κρεμαστεί η εξωτερική μονάδα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ninopoutso είπε

Ο κύβος ερρίφθη και αγόρασα και εγώ το daikin atxc35  από praktiker. Ερώτηση, δεν μπορώ να βρω online σε κανένα επίσημο έγγραφο το ελάχιστο μήκος των σωληνώσεων και δεύτερον γνωρίζουμε εάν περιλαμβάνονται στην συσκευασία οι βάσεις για να κρεμαστεί η εξωτερική μονάδα ; 

3μ θέλει η Daikin στο συγκεκριμένο. Τις βάσεις θα τις φέρει ο ψυκτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.praktiker.gr/Services-Support

δεν γράφει αντλία κενού είναι υποχρεωμένη όμως να χρησιμοποιήσουν.

Επεξ/σία από grmaster2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας παιδια
Θα ηθελα την γνωμη σας για το παρακατω θεμα

Αγορασα το παρακατω κλιματιστικο, και δευτερα εγινε η εγκατασταση:
https://tesla.info/el/air-conditioning/tm36af21-1232iaw/

To θεμα μου λοιπον ειναι οτι τριξίματα στην εσωτερικη μοναδα. Καποιες φορες ειναι εντονα και αρκετα σπαστικα θα ελεγα.

Πριν απο αυτο ειχα ενα fijitsu 15 χρονων και πραγματικα δεν εκανε ουτε κιχ. Οποτε οπως καταλαβενεται μου εχει σπασει λιγο τα νευρα ολο αυτο το σκηνικο.

Τι γινετε σε αυτην την περιπτωση? Θα στρωσει? Μπορω εγω να κανω κατι? ή θα πρεπει να μιλησω με τους τεχνικους που εκαναν την τοποθετηση η το μαγαζι?

Υποθετω αρκετοι θα πειτε οτι ειναι απο την συστολη/ διαστολη των πλαστικων, και αλλαγη θερμοκρασιας κ.α.
αλλα ειναι δυνατον 15 χρονων μηχανημα (που ειχα πριν) που ειχε φαει και 3 μετακομισεις, να μην εχει κανει ποτε ενα τριξιμο και στο καινουργιο μηχανημα να γινετε συναυλια (μερικες φορες)?????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nio15 είπε

Καλησπερα σας παιδια
Θα ηθελα την γνωμη σας για το παρακατω θεμα

Αγορασα το παρακατω κλιματιστικο, και δευτερα εγινε η εγκατασταση:
https://tesla.info/el/air-conditioning/tm36af21-1232iaw/

To θεμα μου λοιπον ειναι οτι τριξίματα στην εσωτερικη μοναδα. Καποιες φορες ειναι εντονα και αρκετα σπαστικα θα ελεγα.

Πριν απο αυτο ειχα ενα fijitsu 15 χρονων και πραγματικα δεν εκανε ουτε κιχ. Οποτε οπως καταλαβενεται μου εχει σπασει λιγο τα νευρα ολο αυτο το σκηνικο.

Τι γινετε σε αυτην την περιπτωση? Θα στρωσει? Μπορω εγω να κανω κατι? ή θα πρεπει να μιλησω με τους τεχνικους που εκαναν την τοποθετηση η το μαγαζι?

Υποθετω αρκετοι θα πειτε οτι ειναι απο την συστολη/ διαστολη των πλαστικων, και αλλαγη θερμοκρασιας κ.α.
αλλα ειναι δυνατον 15 χρονων μηχανημα (που ειχα πριν) που ειχε φαει και 3 μετακομισεις, να μην εχει κανει ποτε ενα τριξιμο και στο καινουργιο μηχανημα να γινετε συναυλια (μερικες φορες)?????

 

Midea φασόν το συγκεκριμένο...συνήθως τα "tesla" ήταν tcl οπότε έπεσες σε καινούρια παρτίδα.

Τώρα σχετικά με τα τριξίματα συμβαίνουν αρκετά συχνά στα Midea, θα ελαττωθούν αρκετά μετά από 1 χρόνο.
Υπάρχει λύση με σπρει σιλικόνης ή βαζελίνη για πιο άμεσα αποτελέσματα αλλά θα πρέπει να λυθεί η μάσκα από το σέρβις.
Σίγουρα θέλει και τα 3 μέτρα σωλήνα το συγκεκριμένο μηχάνημα, έχεις κάποια φώτο από την εγκατάσταση μέσα/έξω;

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάζεις τον θερμοστάτη οριακά να μην σταματάει το εξωτερικό, αυτό μπορεί να γίνει με έναν μετρητή ρεύματος ώστε να δεις πότε συμβαίνει αυτό ή σταδιακά ανέβασμα τον θερμοστάτη μέχρι να σταματήσουν τα τριξίματα που συμβαίνουν όταν σταματάει το εξωτερικό.

Από απόδοση σίγουρα θα είναι πιο άμεση και οικονομικότερη από το fujitsu 15ετίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nio15 είπε

Καλησπερα σας παιδια
Θα ηθελα την γνωμη σας για το παρακατω θεμα

Αγορασα το παρακατω κλιματιστικο, και δευτερα εγινε η εγκατασταση:
https://tesla.info/el/air-conditioning/tm36af21-1232iaw/

To θεμα μου λοιπον ειναι οτι τριξίματα στην εσωτερικη μοναδα. Καποιες φορες ειναι εντονα και αρκετα σπαστικα θα ελεγα.

Πριν απο αυτο ειχα ενα fijitsu 15 χρονων και πραγματικα δεν εκανε ουτε κιχ. Οποτε οπως καταλαβενεται μου εχει σπασει λιγο τα νευρα ολο αυτο το σκηνικο.

Τι γινετε σε αυτην την περιπτωση? Θα στρωσει? Μπορω εγω να κανω κατι? ή θα πρεπει να μιλησω με τους τεχνικους που εκαναν την τοποθετηση η το μαγαζι?

Υποθετω αρκετοι θα πειτε οτι ειναι απο την συστολη/ διαστολη των πλαστικων, και αλλαγη θερμοκρασιας κ.α.
αλλα ειναι δυνατον 15 χρονων μηχανημα (που ειχα πριν) που ειχε φαει και 3 μετακομισεις, να μην εχει κανει ποτε ενα τριξιμο και στο καινουργιο μηχανημα να γινετε συναυλια (μερικες φορες)?????

 

Χαμηλής ποιότητας πλαστικά σε συνδυασμό με τρόπο λειτουργίας (midea).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα το Toshiba edge 24αρι. Επειδή η εξωτερική είναι πολύ μεγάλη κ βαριά μήπως θαταν καλύτερα να τους πω να την βάλω στο πάτωμα στο μπαλκόνι; Θα πρέπει να προσέχω να μην πηγαίνουν νερά όταν πλένει το μπαλκόνι π Χ. Η γυναίκα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλεπω μπηκε αλλο ενα στο παιχνιδι στο πρακτικερ......

Αναμεσα στο daikin και σαυτο το toshiba που ειδα μολις τωρα τι επιλεγουμε?

3 ετοι εγγυηση λεει για το daikin 7 χρονια για το toshiba...

Στο σκρουτζ δεν το βρισκω το συγκεκριμενο toshiba στο πρακτικερ το λεει 10000btu στο σκρουτζ βγαζει ενα αναλογο στα 9000btu..

4 ώρες πριν, turbat0s είπε

Ξέρω ναι, μάχη για τα αυτονόητα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δεί κανένα κρεμαστό με τυλιγμένη κουλούρα από πίσω, εγκαταστάσεις άρπα κόλλα.

Θα τους διώξω αν κάνουν τα βαριά πεπόνια - δεν ξέρω μόνο τί θα πεί ο κώτσο μετά.

Να τους πεις να σου βαλουν και αντικραδασμικα λαστιχα στην εξωτερικη μοναδα.. Να αποροφουνται οι κραδασμοι αν δεν εχουν μαζι τους παρε εσυ...Εχει σε πολλα μαγαζια στην Σπυρου Πατση αν εισαι Αθηνα και ειναι πολυ φθηνα...

Lazarakis | Lazarakis | ΑΝΤΙΚΡΑΔΑΣΜΙΚΕΣ ΕΔΡΑΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ

Επεξ/σία από dopermann
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, adok13 είπε

Πήρα το Toshiba edge 24αρι. Επειδή η εξωτερική είναι πολύ μεγάλη κ βαριά μήπως θαταν καλύτερα να τους πω να την βάλω στο πάτωμα στο μπαλκόνι; Θα πρέπει να προσέχω να μην πηγαίνουν νερά όταν πλένει το μπαλκόνι π Χ. Η γυναίκα μου;

Και κρεμαστό μπαίνει, δεν έχει θέμα. Για 24αρι μάλιστα είναι μικρή η μονάδα. Που να δεις κάτι γαϊδούρια gree, haier, inventor , mitsubishi. Όπως σας βολεύει. Αν μπει κάτω θα πάει σε βάσεις. Τα νερά δεν το ενοχλούν. Αδιάβροχα είναι όλα αυτά (εννοώντας ότι πολλά είναι έξω στη βροχή).

18 λεπτά πριν, dopermann είπε

Βλεπω μπηκε αλλο ενα στο παιχνιδι στο πρακτικερ......

Αναμεσα στο daikin και σαυτο το toshiba που ειδα μολις τωρα τι επιλεγουμε?

3 ετοι εγγυηση λεει για το daikin 7 χρονια για το toshiba...

Στο σκρουτζ δεν το βρισκω το συγκεκριμενο toshiba στο πρακτικερ το λεει 10000btu στο σκρουτζ βγαζει ενα αναλογο στα 9000btu..

 

Θα καίει λίγο παραπάνω απ'το Daikin μιας και έχει μικρότερο scop ( ανάλογα τον χώρο και τη χρήση, μη με ρωτήσεις πόσο παραπάνω). Προσόν η εγγύηση. Σε ποιότητα και λειτουργία δεν θα δεις διαφορές μιας και τα δύο είναι ποιοτικά. Οπότε ζυγίζεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Klausx είπε

Midea φασόν το συγκεκριμένο...συνήθως τα "tesla" ήταν tcl οπότε έπεσες σε καινούρια παρτίδα.

Υπαρχει μια περιπτωση το συγκεκριμενο, καθως βγηκε πριν 1 μηνα περιπου και ειναι καινουργιο μοντελο, να μην απο την midea αλλα απο το εργαστασιο inventor και αλλης μια εταιρειας (την οποια δεν την θυμαμαι οταν το ειχα ρωτησει).
 

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Τώρα σχετικά με τα τριξίματα συμβαίνουν αρκετά συχνά στα Midea, θα ελαττωθούν αρκετά μετά από 1 χρόνο.
Υπάρχει λύση με σπρει σιλικόνης ή βαζελίνη για πιο άμεσα αποτελέσματα αλλά θα πρέπει να λυθεί η μάσκα από το σέρβις.

Αρα μηπως θα πρεπει να επικοινωνησω μαζι τους να τους πω το θεμα και να ζητησω να ερθουν να το κανουν αυτοι αν ειναι, ωστε να μην εχω και κανεναν θεμα με την εγγυηση...???
Επισης αν κανει 1 χρονο να σταματησει αυτο παει με βλεπω με ψυχοφαρμακα....😂😂😂

 

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Σίγουρα θέλει και τα 3 μέτρα σωλήνα το συγκεκριμένο μηχάνημα, έχεις κάποια φώτο από την εγκατάσταση μέσα/έξω;

Νομιζω οτι εχουν βαλει 3μ σωληνα, χωρις βεβαι να ειμαι 1000% σιγουρος.
Θα βγαλω αν ειναι αυριο που θα ειναι μερα, την εγκατασταση που εχουν κανει εξω.

 

3 ώρες πριν, Klausx είπε

Από απόδοση σίγουρα θα είναι πιο άμεση και οικονομικότερη από το fujitsu 15ετίας

Το fujitsu το συγκεκριμενο ηταν πραγματικα τερας. Οποιος τεχνικος το ειχε δει μου ειχε πει μην το αλλαξεις, μεχρι πραγματικα να τα παιξει, τετοια μηχανηματα δεν βγαινουν καθε μερα.
Και στην ουσια ακομα δουλευει, δν εχει χαλασει.
Απλα αν κρατουσα λογικα θα γινομουνα χορηγος στην ΔΕΗ....😂😂 ...οποτε καταλαβαινεις.

 

 

 

Επεξ/σία από nio15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ninopoutso είπε

Ο κύβος ερρίφθη και αγόρασα και εγώ το daikin atxc35  από praktiker. Ερώτηση, δεν μπορώ να βρω online σε κανένα επίσημο έγγραφο το ελάχιστο μήκος των σωληνώσεων και δεύτερον γνωρίζουμε εάν περιλαμβάνονται στην συσκευασία οι βάσεις για να κρεμαστεί η εξωτερική μονάδα ; 

Βάσεις για να το κρεμάσεις δεν υπάρχουν μέσα, θα στις φέρει ο ψυκτικός πληρώνοντας επιπλέον η θα τις πάρεις εσύ. Το μόνο που υπάρχει στο κουτί είναι κάτι πλαστικά. 

8 λεπτά πριν, nio15 είπε

 

Το fujitsu το συγκεκριμενο ηταν πραγματικα τερας. Οποιος τεχνικος το ειχε δει μου ειχε πει μην το αλλαξεις, μεχρι πραγματικα να τα παιξει, τετοια μηχανηματα δεν βγαινουν καθε μερα.
Και στην ουσια ακομα δουλευει, δν εχει χαλασει.
Απλα αν κρατουσα λογικα θα γινομουνα χορηγος στην ΔΕΗ....😂😂 ...οποτε καταλαβαινεις.

Για πιο παλαιό μοντέλο αναφέρεσαι; Κάποια παλιά 24αρια της fujitsu έφταναν μέγιστο 36000 BTU στην θέρμανση, ενώ υπήρχε και ένα 30αρι σε ονομαστική απόδοση. 

Τέτοια μηχανήματα σαφώς και βγαίνουνε ακόμα σε νέα μοντέλα αλλά είναι και ακριβά στην τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...