Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fontastrelos είπε

Καλημέρα, θα ήθελα και εγώ την βοήθεια σας, έχω ένα σπίτι 38τμ. Θέλω να βάλω 2 9αρια κλιματιστικά ένα στο δωμάτιο που είναι 12τμ και ένα στο σαλονοκουζινα που είναι 21τμ. Το σπίτι έχει και καλοριφέρ, αλλά σκεφτόμαστε να χρησιμοποιούμε κλιματιστικά. Το πόσο που έχω να διαθέσω  για το κάθε ένα κλιματιστικό είναι 600€. 
Λίγο που έψαξα είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2: 

Mitsubishi MSZ BT25VGK 
Toshiba Edge 10J2AVSG-E/B10J2KVSG 

Τα βρίσκω και τα 2 μάζι με εγκατάσταση στα 588 στον kotsovolo.

Παρακαλώ θα ήθελα μια βοήθεια πιο αξίζει να πάρω και αν έχετε κάποια άλλη πρόταση. 

 

Οι Θερμικές Απώλειες όλου του σπιτιού είναι αυτες.

3446.31Watt

2963.83KCal/h

98.47Watt/m2

84.68KCal/h/m2

Νομίζω λίγο overkill. Μήπως να κοίταζες να βάλεις το 13άρι edge το οποίο θα καλύψει όλο το σπίτι (αν δεν έχει περίεργη διάταξη).

Αλλιώς αν δεν έχεις πρόβλημα να δαπανήσεις τόσα χρήματα, γιατί όχι; Και τα 2 είναι από το πάνω ράφι.

2 ώρες πριν, antinazi είπε

Καλημερα σε ολους θελω ενα κλιματιστικο για μια κρεββατοκαμαρα να αντικαταστησω παλιο οχι inverter

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 2 θελω την γνωμη σας εχει μπαλκονι με αλουμινια προσφατα αλλαγμενα διπλα τζαμια αλλα οχι ιδιαιτερη κατασκευη alumil....

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c25-sensira-9000btu-inverter-126378

H κρεββατοκαμαρα ειναι κρυα πολυ αλλα κ με το παλιο το βαζω στους 31 και κατι γινεται το ζεσταινει...

Το θεμα μου ειναι το ρευμα το βαζω μετα τις 2 την νυχτα που ειναι νυχτερινο..

Στο σαλονι που ειναι και αυτο 3χ3 περιπου εχω βαλει ενα 9αρακι και χωριζεται απο το χαλ που ειναι αλλο τοσο με ενδιαμεδη πορτα συρωμενη....

Πηρα περυσι ενα toyotomi izuru 9αρακι στα 150 απο ενα παιδι απο αγγελια σχεδον καινουριο..

edit

και αυτο πολυ καλα αλλα δυστηχως δεν εχει δωρεαν εγκατασταση...Τωρα με τους ποντους δεν ξερω τι παιζει δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε της αλφα ειναι επιστροφη χρηματων?

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198797-fujitsu-asya09klwa

Στο σκρουτζ εντωμεταξη βγαζει ως καλυτερη αγορα αυτο το Tesla

https://www.skroutz.gr/s/22082578/Tesla-TA36FFLL-1232IAW-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html?from=best_sellers

Θα έπαιρνα το daikin.

1 ώρα πριν, p8denu είπε

Έχεις πάρει απάντηση

 

40 λεπτά πριν, jorge97 είπε

καλησπερα,ψαχνω για κλιματιστικο 18000 btu για διαμερισμα 3αρι,περιοχη ιλιον.ευχαριστω εκ των προτερων..

  1. Ποσό που διαθέτουμε :600-800 ευρω
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:νεα αγορα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):καλυτερα μεγαλη αλυσιδα
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας   30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:θερμανση αποκλειστικα το χειμωνα,οποτε χρειαστει ψυξη το καλοκαιρι
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονοκουζινα 35 τετραγωνικα
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ιλιον +2 χειμωνα,40 καλοκαιρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ο,τι καλυτερο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):μονα τζαμια,χαμηλοταβανο(2,6 μ),ετος κατασκευης 1990
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

θερμικές απώλειες.PNG

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213417-toshiba-edge-24j2avsg-e-b24j2kvsg

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

2 ώρες πριν, userAnon είπε

η gosund μπαινει σε ΗΑ? με ποιο integration?

Tuya είναι https://www.home-assistant.io/integrations/tuya/

Το ιδανικό είναι να την ανοίξεις, να κολλήσεις καλωδιάκια και να τη φλασάρεις με esphome.

Spoiler

 

0-02-05-8d906731e74ed14c26234eb0a7d4fd62aaceb548c35ae494f69b6b4abed4c4f1_2037699450bb73b3.jpg.495b8a39edf863ef4304ae6cc9f36e3b.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ετοιμάσου για τσακωμό. Θα σε ξεπετάξουν και γεια σας. Οπότε προσοχή τι λέμε στο sticky. Αποστάσεις, κενό, μήκη. Πες τα όταν θα σε πάρουν τηλ για ραντεβού ότι τα απαιτείς ώστε να έρθουν έτοιμοι. Εννοείται ζητάς και έντυπο παροχής υπηρεσίας μιας και έχεις 12 μήνες εγγύηση εγκατάστασης.

τη θεση της εσωτερικης και της εξωτερικης θα τους τη δειξω εγω ωστε να εχω ετοιμα τα απαραιτητα κενα που χρειαζονται και ο σωληνας να ειναι αναγκαστικα 2 με 3 μετρα.

για την αντλια κενου θα τους το πω πριν ξεκινησουν.

σε ευχαριστω παρα πολυ για το κοπο σου να φτιαξεις τον sticky οδηγο ton οποιο διαβασα και με βοηθησε παρα πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, adok13 είπε

τη θεση της εσωτερικης και της εξωτερικης θα τους τη δειξω εγω ωστε να εχω ετοιμα τα απαραιτητα κενα που χρειαζονται και ο σωληνας να ειναι αναγκαστικα 2 με 3 μετρα.

για την αντλια κενου θα τους το πω πριν ξεκινησουν.

 

εαν μπορεις, ενημερωσε μας πως πηγε οταν θα ξεμπεδρεψεις με την εγκατασταση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τσίμπησα τελικά και γώ ένα από κώτσο.

Μου έστειλαν ήδη μήνυμα για μέρα και ώρα εγκατάστασης (Σάββατο πρωί), ενώ έστειλαν και έντυπο παροχής υπηρεσίας. Γράφει ξεκάθαρα μήκος σωληνώσεων 3μ (μέγιστο) και αντλία κενού.

Λες να έρθουν με στυλ "έλα φιλαράκι να τελειώνουμε έχουμε και δουλειές"?

εντυπο.pdf

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2021 στις 3:14 ΜΜ, antinazi είπε

Καλησπερα σε ολους αυτο εδω λεει τπτ?Με δωρεαν εγκατασταση για κρεββατοκαμαρα 3χ3 να αντικαταστισει παλιο 9αρι firstline τοτε που τα ειχε προσφορα τα carefur Μαρινοπουλος...Θα εχω μεγαλη διαφορα στο ρευμα λετε αν κανω την αλλαγη ξερει κανεις αν εχει wifi?

Το εχω βαλει στο ματι και εγω αυτο το singer του πρακτικερ ειναι σχεδον τζαμπα με την εγκατασταση στα 299 το θεμα ειναι να βαλω 49 παραπανω για το 12ρι?Για κρεββατοκαμαρα το θελω και εγω η με το 9ρι θα ειμαι μια χαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, p8denu είπε

Έχω πάρει 2 απαντήσεις και δεν ξέρω ποια από τις 2 είναι πιο σωστή

Τη δεύτερη (αφού το 16άρι mirai plus δεν έχει δωρεάν εγκατάσταση και το 13άρι edge έχει παρόμοια απόδοση σε θέρμανση , αξίζει πιστεύω το 2ο)΄.

8 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Λες να έρθουν με στυλ "έλα φιλαράκι να τελειώνουμε έχουμε και δουλειές;

Να θεωρείς τον εαυτό σου τυχερό αν θα σου ανταλλάξουν και κουβέντα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τσίμπησα τελικά και γώ ένα από κώτσο.

Μου έστειλαν ήδη μήνυμα για μέρα και ώρα εγκατάστασης (Σάββατο πρωί), ενώ έστειλαν και έντυπο παροχής υπηρεσίας. Γράφει ξεκάθαρα μήκος σωληνώσεων 3μ (μέγιστο) και αντλία κενού.

Λες να έρθουν με στυλ "έλα φιλαράκι να τελειώνουμε έχουμε και δουλειές"?

εντυπο.pdf 421 kB · 2 downloads

διαβασα κιεγ ω το εγγραφο , οποτε αν δεν χρησιμοποιήσει αντλια μπορουμε να τον διωξουμε και να ενημερωσουμε  κοτσοβολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hello_afrika είπε

Το εχω βαλει στο ματι και εγω αυτο το singer του πρακτικερ ειναι σχεδον τζαμπα με την εγκατασταση στα 299 το θεμα ειναι να βαλω 49 παραπανω για το 12ρι?Για κρεββατοκαμαρα το θελω και εγω η με το 9ρι θα ειμαι μια χαρα...

Θα έλεγα να αφήσετε τα σίνγκερ, τινγκερ , μίνγκερ και τα συναφή της σειράς και των 2 χρόνων εγγύησης και αν δεν θέλετε να τρέχετε πάρτε ένα tcl τουλάχιστον αν θέλετε φθηνά τα οποία και δοκιμασμένα είναι και 10 χρόνια εγγύησης έχουν (με προσοχή στο κόκκινο μπάνερ στο tclgreece )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Θα έλεγα να αφήσετε τα σίνγκερ, τινγκερ , μίνγκερ και τα συναφή της σειράς και των 2 χρόνων εγγύησης και αν δεν θέλετε να τρέχετε πάρτε ένα tcl τουλάχιστον αν θέλετε φθηνά τα οποία και δοκιμασμένα είναι και 10 χρόνια εγγύησης έχουν (με προσοχή στο κόκκινο μπάνερ στο tclgreece )

Εχεις δικαιο... Το θεμα ειναι οτι ειναι η δωρεαν εγκατασταση κατι που να εχει δωρεαν εγκατασταση στα 300-350 βρισκουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα έχεις πολύ λίγες απώλειες οπότε πας κατευθείαν σε κάτι με follow me.

Το carrier αυτό είναι σχεδόν πανομοιότυπο με το midea που έβλεπες και έχει μεγαλύτερη εγγύηση ενώ είναι και φθηνότερο. No brainer για μένα

Μιας και δε το έχω κλείσει ακόμα, λες να κοίταγα το Mitsubishi ;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199872-mitsubishi-msz-hr25vf

Σκεφτόμουν αυτό που είπες για τις πολύ χαμηλές απώλειες, και έλεγα μήπως να πήγαινα σε μηχάνημα που δουλεύει από πολύ χαμηλά (αυτό δουλεύει από 1700 btu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, hello_afrika είπε

Εχεις δικαιο... Το θεμα ειναι οτι ειναι η δωρεαν εγκατασταση κατι που να εχει δωρεαν εγκατασταση στα 300-350 βρισκουμε?

Να ένα παράδειγμα https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-juro-pro-refresh-eco-ii-9000btu-inverter-113754

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μιας και δε το έχω κλείσει ακόμα, λες να κοίταγα το Mitsubishi ;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/199872-mitsubishi-msz-hr25vf

Σκεφτόμουν αυτό που είπες για τις πολύ χαμηλές απώλειες, και έλεγα μήπως να πήγαινα σε μηχάνημα που δουλεύει από πολύ χαμηλά (αυτό δουλεύει από 1700 btu)

Ακριβώς το ίδιο έχω αναρωτηθεί και αρκετά παλιά

Στην πράξη δεν έχουμε δει κάποιον με αυτό.

Προσωπικά διαισθάνομαι ότι θα είναι τέλειο για μικρούς χώρους αλλά δεν έχουμε στοιχεία.  Αν θες πάρτο να μας πεις!😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ακριβώς το ίδιο έχω αναρωτηθεί και αρκετά παλιά

Στην πράξη δεν έχουμε δει κάποιον με αυτό.

Προσωπικά διαισθάνομαι ότι θα είναι τέλειο για μικρούς χώρους αλλά δεν έχουμε στοιχεία.  Αν θες πάρτο να μας πεις!😋

Πιθανότατα θα εμπιστευθώ την διαίσθησή σου

Ψάχνω και γνωστούς τώρα μήπως έχει κανείς παρατημένο κάνα μηχάνημα σε καμιά γωνιά να πάρω και το 50ρικο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...