Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Πιθανότατα θα εμπιστευθώ την διαίσθησή σου

Ψάχνω και γνωστούς τώρα μήπως έχει κανείς παρατημένο κάνα μηχάνημα σε καμιά γωνιά να πάρω και το 50ρικο 🤣

Έχει πολύ καλές κριτικές. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι τέρμα αθόρυβο και θα θερμαίνει φανταστικά και οικονομικά. Μακάρι να το είχα να το συγκρίνω με το follow me κινέζικο που έχω (carrier) . ΄Εχω και εγώ κάπου 1700W απώλειες  (και φαντάσου το daikin atxc25b που το έχω σε δωμάτιο με 2500W απώλειες, καίει 20% παραπάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και απο εμένα, για μια ακόμη φορά, η αναζήτηση κλιματιστικού συνεχίζεται και μιας και παιζει βλακ friday και ο Κοτσώβολος εχει βγάλει προσφορές σκέφτομαι να κάνω την αγορά αυτη την εποχή. Να ξαναθυμίσω οτι ενδιαφέρομαι μόνον για ψύξη, μιας και το 99% της χρήσης του κλιματιστικού θα ειναι το καλοκαίρι. Απο πρόχειρες μελέτες καταλήξαμε οτι μας κάνει 18αρι, αλλα με το χαζό μου το κεφάλι λέω να πάω σε μεγαλύτερο (άνευ λόγου, περισσότερο για overhead, σαν τις RAM ενα πράγμα)

Κατέληξα στο Daikin ATXC60C Siesta Sensira https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229939-null

και στο  Daikin ATXC50C Siesta Sensira https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/229938-null

Δεν με νοιάζει να καταλήξω στα btu, με ενδιαφέρει εαν θεωρείτε οτι ειναι της προκοπής μηχανήματα και αν αξίζουν τα λεφτά τους. Έχετε κάποια εναλλακτική να την χτυπήσουμε τώρα;

Θένκιου ναούμενε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yonah είπε

λέω να πάω σε μεγαλύτερο

Με πιθανότητα να έχει μικρότερο seer (συνήθως έτσι πάει) αλλά και να πέφτει πιο εύκολα σε onoff σε πιο μικρά φορτία;

Αν θες απάντα σε όλα τα ερωτήματα εδώ

Στο 10ο ερώτημα βάλε 18C όταν σε ρωτήσει για επιθυμητή (υπάρχει λόγος).

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει πολύ καλές κριτικές. Είμαι σίγουρος ότι θα είναι τέρμα αθόρυβο και θα θερμαίνει φανταστικά και οικονομικά. Μακάρι να το είχα να το συγκρίνω με το follow me κινέζικο που έχω (carrier) . ΄Εχω και εγώ κάπου 1700W απώλειες  (και φαντάσου το daikin atxc25b που το έχω σε δωμάτιο με 2500W απώλειες, καίει 20% παραπάνω).

θα ενημερώσω αν το πάρω :)

Εντάξει οι απώλειες είναι κάτι δυναμικό, είναι νομίζω αρκετά δύσκολο να προσπαθείς να εξάγεις συμπεράσματα για τη συμπεριφορά μηχανημάτων σε συνθήκες δωματίων σπιτιού

Είχα μια καλή άκρη με την FG, και έπαιζα μέχρι τώρα Fujitsu / Midea (και στο δικό μου σπίτι, και σε συγγενών), αλλά πλέον οι τιμές χονδρικής που παίρνω είναι σχεδόν ίδιες με την λιανική, για αυτό τώρα κοιτάω λίγο πιο σφαιρικά, αν και έχω μπερδευτεί λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μηπως για 30 ευρω παραπανω να παρουμε το 12ρι?Η μηπως ειναι υπερβολη για ενα δωματιο?Και αν θα καιει και περισσοτερο ευχαριστω....

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-juro-pro-refresh-eco-ii-12000btu-inverter-113755

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-juro-pro-oxygen-eco-ii-12000btu-inverter-129192

Απο εγγυηση παντως σκιζει και βλεπω και καλες κριτικες απο το κοινο στο σκρουτζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει οι απώλειες είναι κάτι δυναμικό, είναι νομίζω αρκετά δύσκολο να προσπαθείς να εξάγεις συμπεράσματα για τη συμπεριφορά μηχανημάτων σε συνθήκες δωματίων σπιτιού

Ισχύει. Αλλά έχω πάρει εκτενείς μετρήσεις, μέχρι και υπολογισμό cop :

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/1571/?tab=comments#elControls_57727608_menu

https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/1567/?tab=comments#elControls_57725626_menu

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με πιθανότητα να έχει μικρότερο seer (συνήθως έτσι πάει) αλλά και να πέφτει πιο εύκολα σε onoff σε πιο μικρά φορτία;

Αν θες απάντα σε όλα τα ερωτήματα εδώ

Στο 10ο ερώτημα βάλε 18C όταν σε ρωτήσει για επιθυμητή (υπάρχει λόγος).

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : €1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν με απασχολεί
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαίρι αποκλειστικά
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα και θα ψύχει και δωμάτια αν χρειαστεί.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα, Φιλαδέλφεια, χαλαρα πράγματα δηλαδή
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλό θα ήταν το wifi
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλή, σχετικά,  μόνωση με νέα συνθετικά κουφώματα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 Θερμικές Απώλειες με 18C

3858.38Watt
3318.21KCal/h
52.85Watt/m2
45.45
KCal/h/m2

Επεξ/σία από yonah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hello_afrika είπε

Μηπως για 30 ευρω παραπανω να παρουμε το 12ρι?Η μηπως ειναι υπερβολη για ενα δωματιο?Και αν θα καιει και περισσοτερο ευχαριστω....

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-juro-pro-refresh-eco-ii-12000btu-inverter-113755

https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-juro-pro-oxygen-eco-ii-12000btu-inverter-129192

Απο εγγυηση παντως σκιζει και βλεπω και καλες κριτικες απο το κοινο στο σκρουτζ...

Εξαρτάται το δωμάτιο. Με απώλειες έως 2-2.5KW πάμε σε 9άρι, παραπάνω σε 12άρι.

Αν ο χώρος θέλει 9άρι, το 12άρι θα μας έχει κοστίσει ακριβότερα και θα μας κοστίζει και ακριβότερα και στην τσέπη στη χρήση (έχουν συνήθως λίγο μικρότερα scop) ενώ κάνουν και συνήθως περισσότερο θόρυβο.

ΥΓ Δεν τα ξέρουμε εδώ στο φόρουμ τα juro-pro. Εχουν όντως καλές κριτικές. Λογικά θα είναι μετριότατα όπως όλα στα λεφτά τους αλλά οκ, να θυμόμαστε τι δίνουμε. Ότι πληρώνει παίρνεις.

5 λεπτά πριν, yonah είπε

 

 

  1. Ποσό που διαθέτουμε : €1000
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νεα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Δεν με απασχολεί
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: Ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Καλοκαίρι αποκλειστικά
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα και θα ψύχει και δωμάτια αν χρειαστεί.
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Αθήνα, Φιλαδέλφεια, χαλαρα πράγματα δηλαδή
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Καλό θα ήταν το wifi
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καλή, σχετικά,  μόνωση με νέα συνθετικά κουφώματα
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

 Θερμικές Απώλειες με 18C

3858.38Watt
3318.21KCal/h
52.85Watt/m2
45.45
KCal/h/m2

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232020-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13j2kvsg-e

Στα δωμάτια θα πρέπει να μπουν άλλα μηχανήματα αν θες να έχεις σωστό έλεγχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/232020-a-c-in13-toshiba-13j2avsg-e1-b13j2kvsg-e

Στα δωμάτια θα πρέπει να μπουν άλλα μηχανήματα αν θες να έχεις σωστό έλεγχο.

 

Wow, 13αρι; Θεωρείς οτι φτάσει; Δεν με απασχολεί να εχω ιδιαίτερο έλεγχο, απλά σε περιπτώσεις ζέστης να υπάρχει μια σχετική δροσιά. Ο σωστός έλεγχος με ενδιαφέρει στο σαλόνι/κουζίνα. Σε περίπτωση που χρειαστεί πιο αποτελεσματική ψύξη στο στα δωμάτια υπάρχουν έτοιμες αναμονές για μικρότερα κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ωραίος ! 

Δεν τα είχα δει αυτά 

Βέβαια τώρα που βλέπω νούμερα, παρατηρώ ότι το Daikin όντως λειτουργεί πάρα πολύ οικονομικά, δε ξέρω όμως πως θα συμπεριφερθεί στο δωμάτιο του μπέμπη λόγω πολύ μικρού μεγέθους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yonah είπε

Wow, 13αρι; Θεωρείς οτι φτάσει; Δεν με απασχολεί να εχω ιδιαίτερο έλεγχο, απλά σε περιπτώσεις ζέστης να υπάρχει μια σχετική δροσιά. Ο σωστός έλεγχος με ενδιαφέρει στο σαλόνι/κουζίνα. Σε περίπτωση που χρειαστεί πιο αποτελεσματική ψύξη στο στα δωμάτια υπάρχουν έτοιμες αναμονές για μικρότερα κλιματιστικά.

Τα νούμερα της μπακαλίστικης εφαρμογής αυτά λένε.

Όπως λέμε και στο sticky, αν θες να είσαι κύριος, προσλαμβάνεις μηχανικό να σου κάνει μελέτη χώρου και πας καρφί στο σωστό νούμερο. Αλλιώς το παίζεις.

Αν θα πρέπει να ανοίξεις και άλλους χώρους, τότε μπορείς να πας στο 18άρι edge. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται το δωμάτιο. Με απώλειες έως 2-2.5KW πάμε σε 9άρι, παραπάνω σε 12άρι.

Αν ο χώρος θέλει 9άρι, το 12άρι θα μας έχει κοστίσει ακριβότερα και θα μας κοστίζει και ακριβότερα και στην τσέπη στη χρήση (έχουν συνήθως λίγο μικρότερα scop) ενώ κάνουν και συνήθως περισσότερο θόρυβο.

ΥΓ Δεν τα ξέρουμε εδώ στο φόρουμ τα juro-pro. Εχουν όντως καλές κριτικές. Λογικά θα είναι μετριότατα όπως όλα στα λεφτά τους αλλά οκ, να θυμόμαστε τι δίνουμε. Ότι πληρώνει παίρνεις.

 

 

Θερμικές Απώλειες

 

2719.75Watt

 

2338.98KCal/h

 

226.65Watt/m2

 

194.92KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:20 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1970Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:12 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Καμία ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τα νούμερα της μπακαλίστικης εφαρμογής αυτά λένε.

Όπως λέμε και στο sticky, αν θες να είσαι κύριος, προσλαμβάνεις μηχανικό να σου κάνει μελέτη χώρου και πας καρφί στο σωστό νούμερο. Αλλιώς το παίζεις.

Αν θα πρέπει να ανοίξεις και άλλους χώρους, τότε μπορείς να πας στο 18άρι edge. https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/213416-toshiba-edge-18j2avsg-e-b18j2kvsg

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για τον χρόνο σου αλλη μια φορά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, hello_afrika είπε

Θερμικές Απώλειες

 

2719.75Watt

 

2338.98KCal/h

 

226.65Watt/m2

 

194.92KCal/h/m2

 

Υπολογισμός Θερμικών απωλειών κατοικίας για

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη ΒΑλλαγή
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτραΑλλαγή
Επιθυμητή Θερμοκρασία:20 ℃Αλλαγή
Έτος Kατασκευής:1970Αλλαγή
Εμβαδό Κατοικίας:12 m2Αλλαγή
Ύψος Ορόφου:3 mΑλλαγή
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρωΑλλαγή
Μόνωση Τοίχων:Καμία ΜόνωσηΑλλαγή
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:AέραΑλλαγή
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμαΑλλαγή
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικίαΑλλαγή
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωσηΑλλαγή
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5Αλλαγή
Παράθυρα:2Αλλαγή
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματαΑλλαγή
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμιαΑλλαγή
Συντελεστής Ασφαλείας Υπολογισμών:5%

https://www.flightpedia.org/convert/2700-watts-to-btu-hour.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οτι χειροτερο υπαρχει να διαλεξεις κλιματιστικο μεγαλη σπαζοκεφαλια και στο τελος δεν παιρνεις τπτ και ξεμπερδευεις ειλικρινα χιλια ευχαριστω και χαρας το κουραγιο σου!!!Δεν ξερεις τι να διαλεξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...