Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το R είναι το νέο μοντέλο. Στην Ελλάδα θα τα δεις ως ftx (όπως και στο εξωτερικό) και atx από κάποιες αλυσίδες.

Ευχαριστώ, είναι ακριβώς ίδια σε προδιαγραφές απλά αλλάζει ο εμπορικός κωδικος? π. χ FTXM35R / RXM35R με ATXM35R / ARXM35R , μιλάμε για ακριβώς ίδιο μηχάνημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, nikos1980 είπε

Ευχαριστώ, είναι ακριβώς ίδια σε προδιαγραφές απλά αλλάζει ο εμπορικός κωδικος? π. χ FTXM35R / RXM35R με ATXM35R / ARXM35R , μιλάμε για ακριβώς ίδιο μηχάνημα? 

Ναι είναι το ίδιο ακριβώς μηχάνημα με άλλη σειρά διανομής (οπότε μπορεί και κάποιες φορές με άλλη χώρα κατασκευής, πχ έχουμε δει perfera από τσεχία και άλλα από τουρκία χωρίς όμως να είμαι σε θέση να ξέρω τι έρχεται από που).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Οπωσδήποτε.

Αν δεν είσαι θα σε κλέψουν σε χαλκοσωλήνα (αν και σύ λόγω της απόστασης θα σου βάλουν όσο πρέπει αναγκαστικά) και δεν θα χρησιμοποιήσουν αντλία κενού.

- Aν είσαι «άσχετος» πως θα καταλάβεις ότι η «αντλία κενού» χρησιμοποιήθηκε σωστά ή ότι λειτουργεί σωστά;

- Η μοναδική περίπτωση που μπορεί να είσαι 100% σίγουρος, είναι να αγοράσεις από κατάστημα που το συνεργείο του τοποθετούσε πάντα τα κλιματιστικά με το σωστό τρόπο, ή να επιλέξεις ανεξάρτητο ψυκτικό μηχανικό που έχει την ίδια νοοτροπία. At a price φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, Τσεχία πάιζει αρκετά σε αυτά, λογικα atx κωδικος είναι καθαρά για ελληνικη αγορά και γι αυτό μεγάλες αλυσίδες έχουν αυτήν την ονομασία επειδή θα αγοράζουν απ την ελληνική αντιπροσωπεία daikin, ενώ ο ftx διεθνής κωδικός σειράς , ελπίζω να είναι ίδια ακριβώς ποιότητα, μήπως επειδή ftx σαν ξένος κωδικός και προορίζομενος και για μεγαλύτερες αγορές εξωτερικού , μήπως υπερτερεί κάπου αλλά δεν νομιζω

Το υπάρχων κλίματιστικο που θα αντικατασταθεί και δούλευει τόσα χρόνια απροβληματιστα σαν σκυλί είναι ένα Toshiba made in Japan. ΣΕ daikin νομιζω ένα ακριβό μοντέλο είναι ιαπωνεζικης κατασκευής, απλά είπα να κάνω μια αναβαθμιση και το Toshiba να το κ βάλω σε αλλο δωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, filipN είπε

- Aν είσαι «άσχετος» πως θα καταλάβεις ότι η «αντλία κενού» χρησιμοποιήθηκε σωστά ή ότι λειτουργεί σωστά;

- Η μοναδική περίπτωση που μπορεί να είσαι 100% σίγουρος, είναι να αγοράσεις από κατάστημα που το συνεργείο του τοποθετούσε πάντα τα κλιματιστικά με το σωστό τρόπο, ή να επιλέξεις ανεξάρτητο ψυκτικό μηχανικό που έχει την ίδια νοοτροπία. At a price φυσικά.

Έχεις δίκιο.

Σκέψου να μην είσαι καν παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, επειδή έχω ATXC25b και FTXC25b και τα έχω συγκρίνει, είναι ίδια με εξαίρεση τις ετικέτες στα πλαινά. Τα συγκεκριμένα είναι απο DAIKIN MALAYSIA και τους έκανε την αναβάθμιση στο firmware μετά απο την οποία κρατούν καλύτερα την θερμοκρασία δωματίου. Μετά απο 2 χρόνια μαζί τους, είμαι ευχαριστημένος (αν και όπως έχουν αποδείξει συμφορουμίτες) εχουν υψυλά ελάχιστα BTU(4400) και δεν ινβερτάρουν τόσο καλά όσο τα TOSHIBA SEIYA/MIRAI plus(που επίσης έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Corum είπε

Καλημέρα σε όλους, επειδή έχω ATXC25b και FTXC25b και τα έχω συγκρίνει, είναι ίδια με εξαίρεση τις ετικέτες στα πλαινά. Τα συγκεκριμένα είναι απο DAIKIN MALAYSIA και τους έκανε την αναβάθμιση στο firmware μετά απο την οποία κρατούν καλύτερα την θερμοκρασία δωματίου. Μετά απο 2 χρόνια μαζί τους, είμαι ευχαριστημένος (αν και όπως έχουν αποδείξει συμφορουμίτες) εχουν υψυλά ελάχιστα BTU(4400) και δεν ινβερτάρουν τόσο καλά όσο τα TOSHIBA SEIYA/MIRAI plus(που επίσης έχω).

Και τα οποία (φτηνά Toshiba κλιματιστικά) έχουν μεγαλύτερη συνολική κατανάλωση ρεύματος που, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, μπορεί να φτάσει και το 20%. Να τα λέμε όλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, filipN είπε

Και τα οποία (φτηνά Toshiba κλιματιστικά) έχουν μεγαλύτερη συνολική κατανάλωση ρεύματος που, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, μπορεί να φτάσει και το 20%. Να τα λέμε όλα.

 

Οντως, ο κύριος λόγος της αναβάθμισης είναι η κατανάλωση, αν κ το Toshiba δν το ειχα αγοράσει φτηνά πριν χρόνια, δν θυμαμαι πόσα. Φαντάσου για πριν πόσα χρόνια εννοοω, το μοντέλο είναι ένα ras-b10skvp-e 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Οντως, ο κύριος λόγος της αναβάθμισης είναι η κατανάλωση, αν κ το Toshiba δν το ειχα αγοράσει φτηνά πριν χρόνια, δν θυμαμαι πόσα. Φαντάσου για πριν πόσα χρόνια εννοοω, το μοντέλο είναι ένα ras-b10skvp-e 

Inverter είναι αυτό; Αν ναι γιατί να το αλλάξεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, filipN είπε

Και τα οποία (φτηνά Toshiba κλιματιστικά) έχουν μεγαλύτερη συνολική κατανάλωση ρεύματος που, υπό ορισμένες προϋποθέσεις, μπορεί να φτάσει και το 20%. Να τα λέμε όλα.

 

Σίγουρα το TOSHIBA SEIYA/MIRAI plus καει περισσότερο απο το DAIKIN FTXC/ATXC και δεν θα γινόταν αλλιώς αφού τα SEER/SCOP είναι χαμηλότερα. Και σε εποχές που το ρεύμα έχει πάρει φωτιά, ειναι καλύτερη επιλογή το DAIKIN. Απλά σχολιάζω ότι τα TOSHIBA έχουν πολύ σωστή λειτουργία και είναι πολυ ραφιναρισμένα(ακόμα και στην οικονομική σειρα). Απο κεί και πέρα, την μεγαλύτερη οικονομία την έχω δέι στο FUJITSU KMTA(14αρη) που έχει μακράν χαμηλότερη κατανάλωση απο τα άλλα 2(αλλά είναι σαφώς πιο ακριβό). 

Έχω μια ερώτηση για τους συμφορουμίτες για την  αγορά κλιματιστικου 16/18 αρη και είμαι μεταξύ TOSHIBA HAORI και EDGE. Ο χώρος καλύπτεται απο 16αρη(HAORI) αλλα σκέφτομαι το 18αρη(EDGE) διότι έχει το twin rotary compressor. Δεν βλεπω ιδιαίτερες διαφορές στα SCOP/SEER, ούτε στα ελάχιστα BTU. Μάλιστα τα HAORI μου φαίνονται σαν EDGE με αισθητικές διαφορές. Η γνώμη σας;

Επεξ/σία από Corum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Corum είπε

Σίγουρα το TOSHIBA SEIYA/MIRAI plus καει περισσότερο απο το DAIKIN FTXC/ATXC και δεν θα γινόταν αλλιώς αφού τα SEER/SCOP είναι χαμηλότερα. Και σε εποχές που το ρεύμα έχει πάρει φωτιά, ειναι καλύτερη επιλογή το DAIKIN. Απλά σχολιάζω ότι τα TOSHIBA έχουν πολύ σωστή λειτουργία και είναι πολυ ραφιναρισμένα(ακόμα και στην οικονομική σειρα). Απο κεί και πέρα, την μεγαλύτερη οικονομία την έχω δέι στο FUJITSU KMTA(14αρη) που έχει μακράν χαμηλότερη κατανάλωση απο τα άλλα 2(αλλά είναι σαφώς πιο ακριβό). 

Έχω μια ερώτηση για τους συμφορουμίτες για την  αγορά κλιματιστικου 16/18 αρη και είμαι μεταξύ TOSHIBA HAORI και EDGE. Ο χώρος καλύπτεται απο 16αρη(HAORI) αλλα σκέφτομαι το 18αρη(EDGE) διότι έχει το twin rotary compressor. Δεν βλεπω ιδιαίτερες διαφορές στα SCOP/SEER, ούτε στα ελάχιστα BTU. Μάλιστα τα HAORI μου φαίνονται σαν EDGE με αισθητικές διαφορές. Η γνώμη σας;

Βλέπω ότι το 18άρι έχει 40W υψηλότερα ελάχιστα watts από το 16άρι, οπότε αν ο χώρος είσαι σίγουρος ότι καλύπτεται από το δεύτερο, προσωπικά δεν βλέπω κάποιον λόγο να πας στο 18άρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Δεν εχει κάποια ένδειξη για inverter, πως μπορώ να το τσεκάρω καλύτερα? 

Αν δεν έχω κάνει κάποιο λάθος γιατί είμαι από κινητό, πρόκειται όχι μόνο για inverter αλλά και για twin-rotary (daisekai) φάση

https://data2.manualslib.com/pdf4/88/8769/876839-toshiba/ras4m23save.pdf?4c071002572653f9ac2be33ba69fe7d8&take=binary

Αν ισχύει θα είναι έγκλημα να το αλλάξεις.

@filipN ένα βλέφαρο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπω ότι το 18άρι έχει 40W υψηλότερα ελάχιστα watts από το 16άρι, οπότε αν ο χώρος είσαι σίγουρος ότι καλύπτεται από το δεύτερο, προσωπικά δεν βλέπω κάποιον λόγο να πας στο 18άρι.

Βλέπω οτι συνεχίζεις ακάθεκτος να προσφέρεις πολύτιμες γνώσεις στον κόσμο, μπράβο σου φίλε, βοηθάς πολλούς και με αντικειμενικότητα! Ναι, σίγουρα καλύπτεται και απο το 16αρη, απλά ήταν πάντα πόθος ο twin rotary(απο εποχες GUZEL, λολ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...