Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται τι το θες. Χρήση;

Ιδανικά συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Πόσες απώλειες βγάζει στο 10ο ερώτημα του ερωτηματολογίου της υπογραφής μου; Το τρέχεις μόνο για τον χώρο που θα μπει όχι για όλο το σπίτι.

Πιστεύω ότι το πιο φθηνό ινβερτερ θα καλύψει μια χαρά τον χώρο που θα μπει. Προσωπικά αν ήθελα θα φθηνό θα έβαζα tcl ώστε να έχω την εγγύηση.

Θερμικές Απώλειες

 

7137.75Watt

 

6138.46KCal/h

 

192.91Watt/m2

 

165.90KCal/h/m2

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234182-inventor-ar4vi32-24wfi-aria

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211720-carrier-42qhg024d8sx-extreme

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216073-carrier-42qhg024d8si-crystal-iii-ion

αυτα εχω δει θα το χρησιμοποιησω σαν κυρια θερμανση σε ενιαιο χωρο περιπου 37-40 τετραγωνικα και σαν ψυξη το καλοκαιρι.  Μιλησα και με ενα ψυκτικο και μου προτεινε καλυτερα για να ειμαι σιγουρος 24 btu απλα δεν ξερω σε τι μαρκα να παω μεταξυ των παραπανω. Με ενδιαφερει και η αφυγρανση και οι smart λειτουργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα KW για το χώρο που το θες αρκούν τη δουλειά του θα την κάνει, το θέμα είναι πόσο καιρό θα αντέξει (ανάλογα πάντα με τη χρήση που θα το κάνεις) και τι καταναλώσεις θα έχει. Για φτηνά το θέμα της εγγύησης το λύνεις αγοράζοντας από την TCL η οποία έχει 10 έτη εγγύησης. Το θέμα της κατανάλωσης κυρίως για αποκλειστική χρήση θέρμανσης δεν γίνεται αν δεν ανέβεις στα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, hadabis είπε

Θερμικές Απώλειες

 

7137.75Watt

 

6138.46KCal/h

 

192.91Watt/m2

 

165.90KCal/h/m2

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234182-inventor-ar4vi32-24wfi-aria

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211829-general-electric-ges-nmg70-20-prime

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211720-carrier-42qhg024d8sx-extreme

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216073-carrier-42qhg024d8si-crystal-iii-ion

αυτα εχω δει θα το χρησιμοποιησω σαν κυρια θερμανση σε ενιαιο χωρο περιπου 37-40 τετραγωνικα και σαν ψυξη το καλοκαιρι.  Μιλησα και με ενα ψυκτικο και μου προτεινε καλυτερα για να ειμαι σιγουρος 24 btu απλα δεν ξερω σε τι μαρκα να παω μεταξυ των παραπανω. Με ενδιαφερει και η αφυγρανση και οι smart λειτουργιες.

Κουρτίνα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Trismetr είπε

Τελικά πήρα το Daikin https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379?ref=reccodo-search

Σάββατο μου είπαν θα έρθουν για εγκατάσταση.

@Trismetr Αν θέλεις, γράψε μας εντυπώσεις από την εγκατάσταση. Έχω παραγγείλει και εγώ από το praktiker αλλά έχω μια επιφύλαξη για τα συνεργεία που επιλέγουν οι μεγάλες αλυσίδες. Ζήτησα στοιχεία από την εξυπηρέτηση πελατών αλλά δε μου έδωσαν.

Επεξ/σία από sargyrop81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sargyrop81 είπε

@Trismetr Αν θέλεις, γράψε μας εντυπώσεις από την εγκατάσταση. Έχω παραγγείλει και εγώ από το praktiker αλλά έχω μια επιφύλαξη για τα συνεργεία που επιλέγουν οι μεγάλες αλυσίδες. Ζήτησα στοιχεία από την εξυπηρέτηση πελατών αλλά δε μου έδωσαν.

Εξαρτάται την περιοχή που μένει ο καθένας δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο συνεργείο κάθε φορά. Εσύ μπορείς να μείνεις ευχαριστημένος κάποιος άλλος το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εξαρτάται την περιοχή που μένει ο καθένας δεν σημαίνει ότι είναι το ίδιο συνεργείο κάθε φορά. Εσύ μπορείς να μείνεις ευχαριστημένος κάποιος άλλος το αντίθετο.

Σωστό, ας γράψει και την περιοχή αν θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Το έβαλα φέτος  το 9αρι σε δωμάτιο και δουλεύει άριστα. Τώρα καταναλώσεις δεν ξέρω για να σου πω. Δεν έχει τριγμούς και δεν έχει θόρυβο.

Σε αυτο κατεληξα τελικα και εγω με την δωρεαν εγκατασταση και την δωροεπιταγη των 50 αν κ δεν ειναι προσφορα βλεπω πως εχει τα παντα ιονιστη i feel σε σχεση με το Daikin που εχει το πρακτικερ...Μακαρι να βγει καλο αν και δεν ειναι προσφορα καπου διαβασα στο σκρουτζ πως περυσι καποιος ειχε παρει το 12ρι το ιδιο γυρω στα 430....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, hello_afrika είπε

Σε αυτο κατεληξα τελικα και εγω με την δωρεαν εγκατασταση και την δωροεπιταγη των 50 αν κ δεν ειναι προσφορα βλεπω πως εχει τα παντα ιονιστη i feel σε σχεση με το Daikin που εχει το πρακτικερ...Μακαρι να βγει καλο αν και δεν ειναι προσφορα καπου διαβασα στο σκρουτζ πως περυσι καποιος ειχε παρει το 12ρι το ιδιο γυρω στα 430....

Το 9αρι έχει παίξει στα 370€ με εγκατάσταση οπότε με αυτά που συμβαίνουν σε παγκόσμιο επίπεδο, προσφοράρα τη λέω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Η συγκεκριμένη μάρκα λέει τπτ? 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-24inv-klimatistiko-24-000-btu-h_3328643

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hello_afrika είπε

Σε αυτο κατεληξα τελικα και εγω με την δωρεαν εγκατασταση και την δωροεπιταγη των 50 αν κ δεν ειναι προσφορα βλεπω πως εχει τα παντα ιονιστη i feel σε σχεση με το Daikin που εχει το πρακτικερ...Μακαρι να βγει καλο αν και δεν ειναι προσφορα καπου διαβασα στο σκρουτζ πως περυσι καποιος ειχε παρει το 12ρι το ιδιο γυρω στα 430....

Τον αύγουστο το 9αρι από Κώτσο στα 468€ έγινε η αγορά με δωρεάν μεταφορικά και τοποθέτηση. Εννοείται έπαιζε και πιο κάτω σε Skroutz. Προσωπικά δεν έχω απαιτήσεις από το συγκεκριμένο μοντέλο. Πλαστικούρα πολύ και γενικά η κατασκευή του φαίνεται φθηνή. Παράπονα όπως είπα δεν έχω με τριξίματα κλπ. Και 5-6 χρόνια να δουλέψει (που σίγουρα θα είναι παραπάνω καθώς δουλεύει μόνο ψύξη) ευχαριστημένος θα είμαι. Άλλωστε η τεχνολογία αλλάζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά. 

Η συγκεκριμένη μάρκα λέει τπτ? 

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/nuvelle-npl-24inv-klimatistiko-24-000-btu-h_3328643

Φασόν AUX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιμαστικού σε επαρχιακή πολή. Η τίμη που έβαλα είναι ενδεικτική. Θα ήθελα να έχω την καλύτερη vfm πρόταση ακόμα και αν πρέπει να ανέβω λίγο. 
 

Ποσό που διαθέτουμε : 300
Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο
Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60 θέρμανση 40 ψύξη
Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης 
Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κύμη Ευβοίας. Δεν γνωρίζω ελάχιστη αλλά είδα πρόβλεψη για 5 στις αρχές Δεκέμβρη, 40
Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορο 
Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλιά κουφώματα, ψηλοτάβανο
Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

3373.39
Watt
2901.11
KCal/h
240.96
Watt/m2
207.22
KCal/h/m2

για 24 βαθμούς 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα λοιπόν το ion III και περιμένω μεθαύριο εγκατάσταση από κωτσο.

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν στα κουτιά οι βάσεις τοίχου που θα κρεμαστεί τόσο η εσωτερική μονάδα όσο και η εξωτερική.

Τις φέρνουν τα μαστόρια τις βάσεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koumpakiass είπε

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι για αγορά κλιμαστικού σε επαρχιακή πολή. Η τίμη που έβαλα είναι ενδεικτική. Θα ήθελα να έχω την καλύτερη vfm πρόταση ακόμα και αν πρέπει να ανέβω λίγο. 
 

Ποσό που διαθέτουμε : 300
Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): αδιαφορο
Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60 θέρμανση 40 ψύξη
Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης 
Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : υπνοδωμάτιο
Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Κύμη Ευβοίας. Δεν γνωρίζω ελάχιστη αλλά είδα πρόβλεψη για 5 στις αρχές Δεκέμβρη, 40
Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: αδιάφορο 
Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλιά κουφώματα, ψηλοτάβανο
Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

3373.39
Watt
2901.11
KCal/h
240.96
Watt/m2
207.22
KCal/h/m2

για 24 βαθμούς 


 

Αν θέλεις να κάνεις οικονομία στη χρήση με το ρεύμα να έχει ακριβύνει, δες εδώ https://www.praktiker.gr/p/klimatistiko-daikin-siesta-c35-sensira-12000btu-inverter-126379

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Παρέλαβα λοιπόν το ion III και περιμένω μεθαύριο εγκατάσταση από κωτσο.

Παρατήρησα ότι δεν υπάρχουν στα κουτιά οι βάσεις τοίχου που θα κρεμαστεί τόσο η εσωτερική μονάδα όσο και η εξωτερική.

Τις φέρνουν τα μαστόρια τις βάσεις?

 

Ναι. Προσοχή στο sticky . Θέλουμε 3μ σωληνώσεις και άνω. Ειδικά στα κρεμαστά ελοχεύει ο κίνδυνος να μείνει κοντή. Θα πιέσεις τους ψυκτικούς να κάνουν κουλούρα τις σωληνώσεις πίσω από τη μονάδα ώστε να βγει το απαιτούμενο μήκος. Αν αρνηθούν διώχτους και τηλέφωνο στον κώτσο.

Εννοείται πάντα με αντλία κενού. Αν δεν φέρουν, διώχτους.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...