Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως και να το κάνει είναι το ίδιο αρκεί να δημιουργηθεί το απαιτούμενο μήκος.

Παιδιά στη εγκατάσταση το  κόστος για το μήκος του σωλήνα, καλώδιο, μόνωση κλπ επιβαρύνουν τον αγοραστή ή είναι του μάστορα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dim-dtps είπε

Παιδιά στη εγκατάσταση το  κόστος για το μήκος του σωλήνα, καλώδιο, μόνωση κλπ επιβαρύνουν τον αγοραστή ή είναι του μάστορα? 

Νομίζω 27 ευρώ το μέτρο.

Εγώ το έφαγα το πακέτο. Εκεί που είχε αφήσει ο μηχανικός την πρίζα για το κλιματιστικό έχει μπετό και δεν μπορούσαν να τρυπισουν οπότε τους έδιωξα μέχρι να βρω ηλεκτρολόγο να μου πάει τη παροχή απέναντι.σκατα , τρέξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

ψάχνομαι για αγορά κλιματιστικών για σπίτι που ανακαινίζεται.. λογικά πάω για 4 των 9000 bdu, και ένα 18άρι.. κοιτάζοντας στο σκρουτζ, βλέπω οτι, τουλάχιστον στα χαρτιά, οι «άγνωστες» μάρκες, έχουν στάθμη θορύβου στα 50db (για τα 9.000 bdu), ενώ τα πιο επώνυμα, παίζουν σε 52,53 ακόμη κ 55 db.

Έχει κανεις άποψη για το αν οι τιμές αυτές είναι ρεαλιστικές, ή αν πρόκειται για διαφημιστικό τρικ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dim-dtps είπε

Παιδιά στη εγκατάσταση το  κόστος για το μήκος του σωλήνα, καλώδιο, μόνωση κλπ επιβαρύνουν τον αγοραστή ή είναι του μάστορα? 

Συμπεριλαμβάνονται στο κόστος εγκατάστασης έχοντας όμως και κάποια όρια ( ανάλογα με το μαγαζί αλλάζουν οπότε κοιτάμε τους όρους ).

1 λεπτό πριν, spiros.christof είπε

Καλησπέρα.

ψάχνομαι για αγορά κλιματιστικών για σπίτι που ανακαινίζεται.. λογικά πάω για 4 των 9000 bdu, και ένα 18άρι.. κοιτάζοντας στο σκρουτζ, βλέπω οτι, τουλάχιστον στα χαρτιά, οι «άγνωστες» μάρκες, έχουν στάθμη θορύβου στα 50db (για τα 9.000 bdu), ενώ τα πιο επώνυμα, παίζουν σε 52,53 ακόμη κ 55 db.

Έχει κανεις άποψη για το αν οι τιμές αυτές είναι ρεαλιστικές, ή αν πρόκειται για διαφημιστικό τρικ;

Τα κλιματιστικά παίζουν κοντά στα 20dB στη χαμηλή σκάλα.

Για τα 9αρια πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

Να κάνω μια ερώτηση; Ισχύει ότι αν είναι μπετό ο τοίχος δε μπορούν να κάνουν τρύπα;ότι δεν επιτρέπεται;

Σε κολώνα φίλε δεν τρύπας. Άμα είναι τοίχος τρυπιεται μια χαρά ότι και να ναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση , για να δουλεψει το follow me πρεπει το τηλ/ριο να βλεπει το κλιματιστικο ( να μπορει να δωσει εντολη) ή απλως να ειναι στο δωματιο αλλα να μην μπορει να δωσει εντολη(να μην στοχευει)?

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dim-dtps είπε

Παιδιά στη εγκατάσταση το  κόστος για το μήκος του σωλήνα, καλώδιο, μόνωση κλπ επιβαρύνουν τον αγοραστή ή είναι του μάστορα? 

Πανω από ένα οριο, 3 η 4μ, πληρώνεις παραπάνω. 

13 λεπτά πριν, chriskan22 είπε

Ερωτηση , για να δουλεψει το follow me πρεπει το τηλ/ριο να βλεπει το κλιματιστικο ( να μπορει να δωσει εντολη) ή απλως να ειναι στο δωματιο αλλα να μην μπορει να δωσει εντολη(να μην στοχευει)?

Το τηλεχειριστήριο πρέπει να είναι σε θέση που να μπορεί να επικοινωνήσει με το κλιματιστικό, αλλιώς δεν έχει νόημα. Δεν είναι αναγκαίο να βρίσκεται ακριβώς μπροστά από το μηχάνημα, αλλά σε τέτοια θέση που να μετράει θερμοκρασία στο σημείο που είναι και να στέλνει σήμα στο κλιματιστικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτίμησα το μικρό Edge από Κωτσόβολο. Χθες ήρθε αλλά την επόμενη τρίτη θα έρθουν για τοποθέτηση. Μήπως να φύγω νωρίτερα από τη δουλειά να είμαι σπίτι και ο ίδιος? Τους έχω πάρει από φόβο.

Λόγω της τέντας, είπα να το βάλω στην ταράτσα και ας πάει 4 μέτρα ο σωλήνας. Στον Κωτσόβολο λέει πάνω από 3 μέτρα πάει 22+ΦΠΑ. Θα βάλω ένα μικρό σκέπαστρο αν και από ότι διάβασα σε 2-3 έρευνες δεν ενοχλεί τόσο ο ήλιος όσο ο δυνατός άνεμος. Αν μπει πιο μέσα θα κόβει λογικά. Ευτυχώς έχει μπαλκόνι και δε θα γίνει αυτό που είδα σε ένα άλλο νήμα..να φύγει από τον αέρα η εξωτερική μοναδα 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, αξίζουν τα 200 παραπάνω περίπου ευρώ πού ζηταει το ATXM35R / ARXM35R daikin από το ASYG12KMCC/AOYG12KMCC fujitsu?Τα χαρακτηριστικά τα βλέπω, αλλά σαν ποιότητα αερα, κατασκευής υλικών εσωτερικά, πλαστικά κτλ δικαιολογούν την διαφορα αυτή? Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από nikos1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, christiD είπε

Προτίμησα το μικρό Edge από Κωτσόβολο. Χθες ήρθε αλλά την επόμενη τρίτη θα έρθουν για τοποθέτηση. Μήπως να φύγω νωρίτερα από τη δουλειά να είμαι σπίτι και ο ίδιος? Τους έχω πάρει από φόβο.

Λόγω της τέντας, είπα να το βάλω στην ταράτσα και ας πάει 4 μέτρα ο σωλήνας. Στον Κωτσόβολο λέει πάνω από 3 μέτρα πάει 22+ΦΠΑ. Θα βάλω ένα μικρό σκέπαστρο αν και από ότι διάβασα σε 2-3 έρευνες δεν ενοχλεί τόσο ο ήλιος όσο ο δυνατός άνεμος. Αν μπει πιο μέσα θα κόβει λογικά. Ευτυχώς έχει μπαλκόνι και δε θα γίνει αυτό που είδα σε ένα άλλο νήμα..να φύγει από τον αέρα η εξωτερική μοναδα 🙄

Προσωπικά σε όλες τις εγκαταστάσεις είχα πάρει άδεια από τη δουλειά και ήμουν από πάνω τους. Θα συνιστούσα να κάνεις το ίδιο.

28 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Καλησπέρα παιδιά, αξίζουν τα 200 παραπάνω περίπου ευρώ πού ζηταει το ATXM35R / ARXM35R daikin από το ASYG12KMCC/AOYG12KMCC fujitsu?Τα χαρακτηριστικά τα βλέπω, αλλά σαν ποιότητα αερα, κατασκευής υλικών εσωτερικά, πλαστικά κτλ δικαιολογούν την διαφορα αυτή? Ευχαριστώ 

Αν θα χρησιμοποιηθει πολύ , θα έλεγα πως ναι τα αξίζει όσον αφορά το κόστος χρήσης. 

Αλλιώς από πλαστικά λογικά δεν έχουν διαφορές αλλά το Daikin έχει wifi, αισθητήρα παρουσίας και καλύτερα φίλτρα συν πραγματικο ιονιστη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά σε όλες τις εγκαταστάσεις είχα πάρει άδεια από τη δουλειά και ήμουν από πάνω τους. Θα συνιστούσα να κάνεις το ίδιο.

Αν θα χρησιμοποιηθει πολύ , θα έλεγα πως ναι τα αξίζει όσον αφορά το κόστος χρήσης. 

Αλλιώς από πλαστικά λογικά δεν έχουν διαφορές αλλά το Daikin έχει wifi, αισθητήρα παρουσίας και καλύτερα φίλτρα συν πραγματικο ιονιστη.

Ευχαριστώ πολύ, τώρα ATXM35R  με ATXM35N, απλα R πιο νέο μοντέλο από το N? Όλα αυτά τα μοντέλα πάντως προορίζονται καθαρά για ελληνική αγορά, σε ξένα site δεν τα βλέπω να υπάρχουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, christiD είπε

Μήπως να φύγω νωρίτερα από τη δουλειά να είμαι σπίτι και ο ίδιος? Τους έχω πάρει από φόβο.

Οπωσδήποτε.

Αν δεν είσαι θα σε κλέψουν σε χαλκοσωλήνα (αν και σύ λόγω της απόστασης θα σου βάλουν όσο πρέπει αναγκαστικά) και δεν θα χρησιμοποιήσουν αντλία κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Ευχαριστώ πολύ, τώρα ATXM35R  με ATXM35N, απλα R πιο νέο μοντέλο από το N? Όλα αυτά τα μοντέλα πάντως προορίζονται καθαρά για ελληνική αγορά, σε ξένα site δεν τα βλέπω να υπάρχουν? 

Το R είναι το νέο μοντέλο. Στην Ελλάδα θα τα δεις ως ftx (όπως και στο εξωτερικό) και atx από κάποιες αλυσίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...