Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

To 10άρι έχει.

Το δικό σου , δουλεύει όπως λέει ο κατασκευαστής:

54fd0fd0c927d9ba84adccb520de41c5.png

Για τον ενιαίο, μπορείς να πάρεις αυτό; https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή.html

αν όχι το tide green πρέπει να είναι μια καλή επιλογή (το tundra δεν θα το βρεις).

Για το μικρό κάτι με follow me επειδή έχεις λίγες απώλειες πχ αν το βρεις σε προσφορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Η αλήθεια είναι θα ήθελα κάτι πιο οικονομικό. Φυσικά κοιτάω καθημερινά μήπως βγει κάποια προσφορά μέσα στις γιορτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μετρητής ενέργειας που έχω μου εμφανίζει τάση δικτύου 250V, μέχρι πρότινος 240. Μάλλον πρέπει να πάρω άλλον.... 

Από αυτά τα sonoff με τα διαγράμματα ενέργειας ισχύος, το WiFi κτλ έχετε να προτείνετε κάτι; 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, christiD είπε

Λοιπόν. Τοποθετήθηκε το edge (από τον κωτσόβολο το είχα αγοράσει) σήμερα. Πάνε γύρω στα 15 χρόνια που είχα δει τοποθέτηση a/c οπότε κρίνω την δουλειά τους καλή με βάση ότι έχω διαβάσει εδώ. 4 μέτρα απόσταση άρα ένα μέτρο πλήρωσα. Αντλία μπήκε (θεωρητικά τουλάχιστον...). Καθαροί, γρήγοροι. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι ανέφεραν πως δεν πείραζε να βάλω την εξωτερική μονάδα στο μπαλκόνι, πολύ κοντά στην τέντα. Είναι τόσο ογκώδες η εξωτερική μονάδα της Toshiba που δε θα είχε πάνω από 20-30 πόντους απόσταση, όταν στο manual εγκατάστασης αναφέρει 60. Αυτά για την εγκατάσταση.

Είχα ένα BlitzWolf® BW-SHP2 μετρητή και τον έχω τοποθετήσει να δω τι παίζει. Γίνεται να χρησιμοποιηθεί με home assistant αυτός? Όχι ότι ξέρω αλλά θα προσπαθήσω με βιντεάκια να δω πως γίνεται. Μέγιστη κατανάλωση είδα περίπου 1200w και ελάχιστη 190w. Όλα τα άλλα μηχανήματα που έχω είναι on/off οπότε θέλω λίγες μέρες να το συνηθίσω και να δω πως δουλεύει. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μέτρησα θερμοκρασία ζεστού αέρα γύρω στους 56 βαθμούς. Τόσο είναι περίπου και σε άλλα? Να δω αν δουλεύει και σωστά ο μετρητής 😛 

Για το εξτρα 1μετρο πόσα έδωσες φίλε? Εγώ 20 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Ο μετρητής ενέργειας που έχω μου εμφανίζει τάση δικτύου 250V, μέχρι πρότινος 240. Μάλλον πρέπει να πάρω άλλον.... 

Από αυτά τα sonoff με τα διαγράμματα ενέργειας ισχύος, το WiFi κτλ έχετε να προτείνετε κάτι; 

Και γιατί να μην είναι 250V; Η τάση δεν είναι σταθερή. Πχ εδώ τώρα διαβάζω 245V.

Πάντως αν όντως θέλεις κάτι άλλο με διαγράμματα, θα πρέπει να ψάξεις από εξωτερικό το tplink kp115 ώστε να έχεις ίδια φάση με τα hs110 που έχουμε πάρει αρκετοί εδώ μέσα. 

Αλλιώς θα πρέπει να πας σε homeassistant και κάποιο με καλό integration όπως αυτό

https://shop.shelly.cloud/shelly-plug-wifi-smart-home-automation#71

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρείτε ότι το DAIKIN θα δουλεύει χειρότερα από το CARRIER Crystal 9αρι σε μικρό χώρο χωρίς απώλειες; Απλά δεν το βρίσκω πουθενά το Carrier που πρότεινες και εγώ τη δεδομένη περίοδο και σκεφτόμουν να πάω προς DAIKIN πια. 

Εκτός και κοιτάξω κάποιο MIDEA με Follow me όπως διάβασα σε προηγούμενο ποστ του @liakjim

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Και γιατί να μην είναι 250V; Η τάση δεν είναι σταθερή. Πχ εδώ τώρα διαβάζω 245V.

Πάντως αν όντως θέλεις κάτι άλλο με διαγράμματα, θα πρέπει να ψάξεις από εξωτερικό το tplink kp115 ώστε να έχεις ίδια φάση με τα hs110 που έχουμε πάρει αρκετοί εδώ μέσα. 

Αλλιώς θα πρέπει να πας σε homeassistant και κάποιο με καλό integration όπως αυτό

https://shop.shelly.cloud/shelly-plug-wifi-smart-home-automation#71

Την επόμενη φορά θα κάνω μια μέτρηση με πολυμετρο για να δω την τιμή της τάσης, είναι πολλά τα 250V. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wall είπε

Θεωρείτε ότι το DAIKIN θα δουλεύει χειρότερα από το CARRIER Crystal 9αρι σε μικρό χώρο χωρίς απώλειες; Απλά δεν το βρίσκω πουθενά το Carrier που πρότεινες και εγώ τη δεδομένη περίοδο και σκεφτόμουν να πάω προς DAIKIN πια. 

Εκτός και κοιτάξω κάποιο MIDEA με Follow me όπως διάβασα σε προηγούμενο ποστ του @liakjim

 

Τι να σου πω δεν ξέρω.

Αν θες σου βάζω κατανάλωση και διάγραμμα με atxc25b σε χώρο με 2300W απώλειες στους 19C και με εξωτερική 17 , άρα ο χώρος θα πρέπει να έχει πραγματικά λίγες απώλειες. 

Αυτό είναι 2ωρο όπου έκαψε 0,186 kwh ή 1.1Κwh στο 24ωρο και εκκίνησε 8 φορές.

cad4433e867eea8db84e93563af40eb0.png

 

Στο χώρο σου δεν ξέρω πόσο θα πάει σε χαμηλές θερμοκρασίες και αν συμφέρει follow me ή απλά να ανοιγοκλείνει το daikin.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 8:07 ΠΜ, ppmarkos είπε

Ναι το γνωρίζω αυτό αλλά δεν εχω τη δυνατότητα να το έχω χαμηλά. Πρέπει να είναι κάπου στη μέση όπως τη φωτό που επισυνάπτω. Εκεί είναι η έναρξη του μέχρι να ξεκινήσει να λειτουργεί ο ανεμιστήρας μέσα. 
Αν εμένα εκεί ήταν το ιδανικότερο. Όμως όταν ξεκινήσει χαμηλώνει σχεδόν κάθετα. Με λόγο ρύθμιση ανεβαίνει αλλά όχι στο επιθυμητό που θέλω. 
 

https://ibb.co/k0Jvn2y
https://ibb.co/0svL8KD
https://ibb.co/0yWFBBX

Το follow me δεν θα δουλέψει, το κλιματιστικό θα κόψει από υπερθέρμανση ή απλά θα δουλεύει στα "όρια" του. Βγάλε την Τηλεόραση ή βάλε το κλιματιστικό σε σωστή θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 8:12 ΠΜ, Uberalles_gr είπε

Καλημέρα σε όλους,

μια ερώτηση για όσους έχουν ή γνωρίζουν όσον αφορά το TCL Miracle II (9.000 btu), όταν πιάνει θερμοκρασία (ζεστό ή κρύο), κλείνει το μηχάνημα ή συνεχίζει και πετάει αέρα;

Ανάμεσα σε αυτό και αυτό, ποιο προτείνετε;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Κάποιος να βοηθήσει εδώ;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Uberalles_gr είπε

Κάποιος να βοηθήσει εδώ;

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Δεν έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα αλλά συνήθως όταν πιάσουν θερμοκρασία κλείνουν και δουλεύει μόνο ο ανεμιστήρας σε πολύ χαμηλές στροφές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το βρίσκω πουθενά, ούτε στο installation manual , στο Toshiba edge το 24αρι  πόσα μέτρα είναι το ελάχιστο μήκος σωλήνα  που πρέπει να ζητήσω Άπτον εγκατάστατη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι να σου πω δεν ξέρω.

Αν θες σου βάζω κατανάλωση και διάγραμμα με atxc25b σε χώρο με 2300W απώλειες στους 19C και με εξωτερική 17 , άρα ο χώρος θα πρέπει να έχει πραγματικά λίγες απώλειες. 

Αυτό είναι 2ωρο όπου έκαψε 0,186 kwh ή 1.1Κwh στο 24ωρο και εκκίνησε 8 φορές.

cad4433e867eea8db84e93563af40eb0.png

 

Στο χώρο σου δεν ξέρω πόσο θα πάει σε χαμηλές θερμοκρασίες και αν συμφέρει follow me ή απλά να ανοιγοκλείνει το daikin.

Αυτα τα διαγράμματα με τις καταναλώσεις πως τα βρίσκεται? Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή κάποια μπριζα που δείχνει τις καταναλώσεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, adok13 είπε

Επειδή δεν το βρίσκω πουθενά, ούτε στο installation manual , στο Toshiba edge το 24αρι  πόσα μέτρα είναι το ελάχιστο μήκος σωλήνα  που πρέπει να ζητήσω Άπτον εγκατάστατη;

Βρήκα αυτό, αν είναι το σωστό μοντέλο...

 

24.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, adok13 είπε

Επειδή δεν το βρίσκω πουθενά, ούτε στο installation manual , στο Toshiba edge το 24αρι  πόσα μέτρα είναι το ελάχιστο μήκος σωλήνα  που πρέπει να ζητήσω Άπτον εγκατάστατη;

2m

47 λεπτά πριν, pavloa είπε

Αυτα τα διαγράμματα με τις καταναλώσεις πως τα βρίσκεται? Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή κάποια μπριζα που δείχνει τις καταναλώσεις? 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...