Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Μάλλον αυτό θέλει,τα μηχανήματα αυτά βγάζουν ζεστή και θέλουν νορμάλ θερμοκρασία για να δουλέψουν χωρίς πρόβλημα,οπότε θέλουν ψύξη χειμώνα και καλοκαίρι

Τότε να απευθυνθεί σε μηχανολόγο μηχανικό για την εκτίμηση του φορτίου. Πρέπει να οριστεί η μέση θερμοκρασία και το θερμαντικό φορτίο των μηχανημάτων και μετά να υπολογιστεί το ψυκτικό φορτίο του χώρου με βάση την εξωτερική θερμοκρασία τον Χειμωνα και την επιθυμητή θερμοκρασία του δωματίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, argimik είπε
Καλησπέρα σας, θέλω να ετοιμάσω ένα δωμάτιο για mining στο οποίο θέλω να βάλω και ψύξη. Με ενδιαφέρει η μέγιστη οικονομία και ας είναι και πιο ακριβό (εαν γίνουν απόσβεση π.χ. σε 1 χρονο) το κλιματιστικό. Η kw μου κοστίζει 0.12
 
Ποσό που διαθέτουμε: ~500€
Νέα αγορά
Επιθυμητό κατάστημα: Αδιάφορο
Χρήση κλιματιστικού: 100% ψύξη
Συχνότητα χρήσης: Αποκλειστική πηγή ψύξης για δωματιο που θα έχει 4KW rigs που θα κανουν mining
Χώρος που θα τοποθετηθεί: δωματιο 20τμ
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Απαραίτητα: wifi
Πληροφορίες: Το δωμάτιο ειναι χωρίς παράθυρα, ισόγειο, με μόνο ένα τοίχο να είναι σε εξωτερικό σημείο
Για 24C:
2956 Watt
2542 KCal/h
147 Watt/m2
127 KCal/h/m2
 
Ευχαριστώ

Φτάνει 12άρι; Δεν ξέρω https://www.alphaclimagr.gr/product/1413124/tcl-miracle-ii-12chsa-ve-klimatistiko-inverter-12-000.html

8 ώρες πριν, athlios είπε

Τελικά περιμενα μεχρι να ξαναεχουν διαθεσιμοτητα στον κωτσοβολο για το edge to 24αρι(προφανως παει η δωρεαν εγκατασταση και μια εκπτωση που ειχε στη τιμη ) .

Η απορια μου ειναι αν υπαρχει διαφορα με αυτο  ή απλα ο δευτερος εχει τα σωστα στοιχεια στη περιγραφη .

[[ επειδη βλεπω τελευταια συζητιεται παλι το followme , εχει τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση και στα onoff?  O χωρος που θα μπει ειναι ~60τμ(σαλονι κ κουζινοτραπεζαρια) ενιαιος χωρις καλη μονωση και θα "χτυπαει" στο σαλονι που μας ενδιαφερει κυριως ]]

Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς στο 1ο ερώτημα.

Όσον αφορά το follow me, βοηθάει τα κινεζοειδή φασόν midea να παίξουν πιο στρωτά και επίσης να μην ανοιγοκλείνουν σε μικρούς χώρους.

Εδώ φασόν midea 18άρι Ariston με follow me on και off.

54c4ca0eae7745be8ef20042388f39a5.png

3 ώρες πριν, Idalgos είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Έχοντας διαβάσει διάφορα θέματα στο φόρουμ, καθώς και πληροφορίες γενικότερα στο ίντερνετ, έχω καταλήξει ανάμεσα στα παρακάτω τρία aircondition. Ποιο πιστεύετε ότι κερδίζει στη σύγκριση; Να αναφέρω πως πρόκειται για διαμέρισμα κατασκευή 2000, με κουφώματα αλουμινίου και διπλά τζάμια, και η μονάδα θα μπει σε σαλωκουζίνα που απομονώνει από τα υπόλοιπα δωμάτια, εμβαδού περίπου 45 τετραγωνικών. Κατανοώ ότι κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι θα χρειαζότανε μονάδα 24000btu , όμως με τα υπολογιστικά που έχω τσεκάρει online νομίζω ότι θα είμαι καλυμμένος. Το ερώτημα είναι αν προτιμάμε εγγύηση 10 χρόνων tcl, ή συμπιεστή μιτσουμπίσι haier, ή τα καλύτερα "νούμερα" που παρουσιάζει το gree; Είναι σημαντικότερο το να πέφτει χαμηλά σε btu η μονάδα ή να αποδίδει ψηλά σε μεγαλύτερα btu; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί,

Βίβες   B)

 

https://www.skroutz.gr/s/15039194/TCL-Elite-TAC-18CHSA-XA51-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/11998570/Gree-Bora-GRS-181-EI-JBR1-N3-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU.html#specs

Ανάμεσα στα 3 θα έπαιρνα το haier.

Αν και προσωπικά θα πήγαινα σε αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση:

Το Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA πόσο είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξει, γιατί ο ηλεκτρολόγος μου έχει τραβήξει γραμμή με 16Α ασφάλεια, μήπως θέλει 20Α?

Από ότι καταλαβαίνω, 16*230 = 3680w ενώ 20*230 = 4600w. Μήπως είναι οριακό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, grmaster2 είπε

Μία ερώτηση:

Το Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA πόσο είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξει, γιατί ο ηλεκτρολόγος μου έχει τραβήξει γραμμή με 16Α ασφάλεια, μήπως θέλει 20Α?

Από ότι καταλαβαίνω, 16*230 = 3680w ενώ 20*230 = 4600w. Μήπως είναι οριακό?

 

Αν θυμάμαι καλά θέλει 16αρα. Το λέει στις οδηγίες του. Αν γκουγκλαρεις θα τις βρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2021 στις 5:22 ΠΜ, liakjim είπε

Ελπίζω μόνο να μην αλλάζεις τα στοιχεία μέχρι να πετύχεις το νούμερο που σε βολεύει....😬

12αρι σε πάει, οπότε στο Daikin πάμε πάλι αρκεί να μην κάνεις αλχημείες και τελικά ξοδέψεις λεφτά και καταλήξεις να κρυώνεις καίγοντας και πολύ ρεύμα ταυτόχρονα.

Με έπιασες επ’ αυτοφώρω. Αλλάζω τίς τιμές προκειμένου να υποκλέψω τήν προσυπογραφή σου για να αγοράσω 12ρι αντί για 18ρι! Το ότι πράγματι θα κρυώνω και θα πληρώνω πολλαπλάσια χρήματα στο ρεύμα κι ίσως από την υπερπροσπάθεια το κλιματιστικό χαλάσει σύντομα, ωχριά μπροστά στο κέρδος από τα ευρώ πού θα γλιτώσω με τήν αγορά 12ριού!... 😊

Επεξ/σία από astrolavosg
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, grmaster2 είπε

Μία ερώτηση:

Το Fujitsu ASYG24KLCA/AOYG24KLCA πόσο είναι το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να τραβήξει, γιατί ο ηλεκτρολόγος μου έχει τραβήξει γραμμή με 16Α ασφάλεια, μήπως θέλει 20Α?

Από ότι καταλαβαίνω, 16*230 = 3680w ενώ 20*230 = 4600w. Μήπως είναι οριακό?

 

Στο δικό μου ο ηλεκτρολόγος τράβηξε γραμμή με 16Α ασφάλεια. Στην πράξη δεν το έχω δει να τραβάει πάνω από 1900  watt. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Giannis_Io είπε

Στο δικό μου ο ηλεκτρολόγος τράβηξε γραμμή με 16Α ασφάλεια. Στην πράξη δεν το έχω δει να τραβάει πάνω από 1900  watt. 

Πλησιάζει τα 3000W να ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πλησιάζει τα 3000W να ξέρεις.

Στα χαρακτηριστικά του γράφει και ακόμα παραπάνω. Φαντάζομαι ότι αυτό θα γίνεται με συγκεκριμένες ακραίες συνθήκες πχ να το έχεις στο powerful και με μεγάλη ζήτηση σε παγωμένο χώρο (για θέρμανση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδία και από εμένα.

Επειδή συνήθως είμαι της υπερβολής και για να μην την πατήσω όποιος μπορεί να με κατευθύνει για αγορά.

 

  •    Ποσό που διαθέτουμε : 500€ για υπνοδωμάτιο και 1100€ για σαλόνι,διατεθημένος για παραπάνω εάν η διαφορά το αξίζει
  •     Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  •     Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  •     Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  •     Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική σε ψύξη
  •     Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 35τμ σαλόνι-κουζίνα, εκτεθημενο σε νότο . Υπνοδωμάτιο 13 τμ εκτεθημενο σε νότο και δύση.
  •     Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Αθήνα/ Νέα Φιλαδέλφεια
  •     Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητό να είναι αθόρυβο, καλή ποιότητα κατασκευής  για αντοχή στο χρόνο,αξιοπιστία.
  •     Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καθόλου μονώση(κατασκευή 1976), αλουμίνια με διπλό τζαμι. Πολυκατοικία 2ος με άλλο όροφο από πάνω.
  •     Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Σαλόνι(35τμ):
2466.43 Watt
2121.13 KCal/h
70.47 Watt/m2
60.60 KCal/h/m2
Για 24C.

Υπνοδωμάτιο(13τμ):
2628.9 Watt
2260.85 KCal/h
202.22 Watt/m2
173.91 KCal/h/m2
Για 24C.

Αν πήγαινα να πάρω κάποιο αύριο θα κοιτούσα προς Mitsubishi ή Toshiba με βάση προηγούμενες εμπειρίες αλλά δεν έχω ιδέα πως είναι η κατάσταση στο χώρο τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το παλιο μου mitsubishi ( 12αρι 2008) που εχει καψει πλακετα εξωτερικης, αλλα ο συμπιεστης και η εσωτερικη μοναδα ειναι μια χαρα, να τα δωσω οπως ειναι για ανακυκλωση, η μπορει να πιασουν τιποτα ως ανταλλακτικα? κανα 50αρι ας πουμε, λιγοτερα δεν αξιζει τον κοπο το δινω για ανακυκλωση

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, JeffersonD είπε

Καλησπέρα παιδία και από εμένα.

Επειδή συνήθως είμαι της υπερβολής και για να μην την πατήσω όποιος μπορεί να με κατευθύνει για αγορά.

 

  •    Ποσό που διαθέτουμε : 500€ για υπνοδωμάτιο και 1100€ για σαλόνι,διατεθημένος για παραπάνω εάν η διαφορά το αξίζει
  •     Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  •     Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  •     Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  •     Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Περιστασιακή πηγή θέρμανσης, αποκλειστική σε ψύξη
  •     Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Ενιαίος χώρος 35τμ σαλόνι-κουζίνα, εκτεθημενο σε νότο . Υπνοδωμάτιο 13 τμ εκτεθημενο σε νότο και δύση.
  •     Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες:  Αθήνα/ Νέα Φιλαδέλφεια
  •     Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Επιθυμητό να είναι αθόρυβο, καλή ποιότητα κατασκευής  για αντοχή στο χρόνο,αξιοπιστία.
  •     Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Καθόλου μονώση(κατασκευή 1976), αλουμίνια με διπλό τζαμι. Πολυκατοικία 2ος με άλλο όροφο από πάνω.
  •     Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

Σαλόνι(35τμ):
2466.43 Watt
2121.13 KCal/h
70.47 Watt/m2
60.60 KCal/h/m2
Για 24C.

Υπνοδωμάτιο(13τμ):
2628.9 Watt
2260.85 KCal/h
202.22 Watt/m2
173.91 KCal/h/m2
Για 24C.

Αν πήγαινα να πάρω κάποιο αύριο θα κοιτούσα προς Mitsubishi ή Toshiba με βάση προηγούμενες εμπειρίες αλλά δεν έχω ιδέα πως είναι η κατάσταση στο χώρο τώρα.

 

Να σε ρωτήσω. Πώς γίνεται στο ίδιο σπίτι ένας χώρος των 35τμ να έχει το 1/3 των απωλειών/μ2 από τον χώρο των 13τμ; Είναι το υπνοδωμάτιο βορινό και εκτεθειμένο ενώ το άλλο όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Να σε ρωτήσω. Πώς γίνεται στο ίδιο σπίτι ένας χώρος των 35τμ να έχει το 1/3 των απωλειών/μ2 από τον χώρο των 13τμ; Είναι το υπνοδωμάτιο βορινό και εκτεθειμένο ενώ το άλλο όχι;

Το πρόσεξα και εγώ αυτό μου φάνηκε πολύ και έκανα το εξής: Άλλαξα μετά μόνο για το σαλόνι να είναι εκτεθειμένο και αυτό στη δυτική πλευρά ενώ είναι μόνο στο νότο όπως και το άλλο δωμάτιο(όλα τα άλλα αμεταβλήτα) και οι διαφορές είναι παρακάτω.

Σαλόνι(35τμ):                    Σαλόνι(35τμ) με την αλλαγή(εκτεθειμένο και στη δυτική πλευρά):
2466.43 Watt                      4091.60 Watt
2121.13 KCal/h                  3518.78 KCal/h
70.47 Watt/m2                   116.90 Watt/m2
60.60 KCal/h/m2               100.54 KCal/h/m2
Για 24C.                               Για 24C.

Όπότε η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αλλάζει πολύ λόγο δεν υπάρχει επαφή του τοίχου με άλλη κατοικία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, JeffersonD είπε

Το πρόσεξα και εγώ αυτό μου φάνηκε πολύ και έκανα το εξής: Άλλαξα μετά μόνο για το σαλόνι να είναι εκτεθειμένο και αυτό στη δυτική πλευρά ενώ είναι μόνο στο νότο όπως και το άλλο δωμάτιο(όλα τα άλλα αμεταβλήτα) και οι διαφορές είναι παρακάτω.

Σαλόνι(35τμ):                    Σαλόνι(35τμ) με την αλλαγή(εκτεθειμένο και στη δυτική πλευρά):
2466.43 Watt                      4091.60 Watt
2121.13 KCal/h                  3518.78 KCal/h
70.47 Watt/m2                   116.90 Watt/m2
60.60 KCal/h/m2               100.54 KCal/h/m2
Για 24C.                               Για 24C.

Όπότε η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι αλλάζει πολύ λόγο δεν υπάρχει επαφή του τοίχου με άλλη κατοικία.

 

Μπερδεύτηκα για να είμαι ειλικρινής.

Πάντως για αμόνωτο χώρο των 35τμ θα πήγαινα σε 14-16άρι ή σε ένα πολύ δυνατό 12άρι ή μπορεί και 18άρι (πολλά μπορεί το ξέρω. Ισως αν ρωτούσες τους γείτονες τι κάνουν στους άλλους ορόφους όπως επίσης και πόσο απομονώνει με άλλους χώρους δλδ αν έχει ανοιχτές πόρτες ή διαδρόμους θα πήγαινα σε μεγαλύτερο) :

https://www.skroutz.gr/s/15157722/Fujitsu-KM-Series-ASYG14KMTA-AOYG14KMTA-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/15167419/Fujitsu-KG-Series-ASYG14KGTA-AOYG14KGCA-Κλιματιστικό-Inverter-14000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/23492900/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-B16J2KVSG-E-RAS-16J2AVSG-E-Κλιματιστικό-Inverter-16000-BTU.html

https://www.skroutz.gr/s/16636324/Inventor-King-K1VI32-12WiFi-K1VO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-Ιονιστή-και-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/29964700/Inventor-King-Plus-K2VI32-12WFI-K2VO32-12-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18541344/Carrier-Platinum-42QHP12E8S-38QHP12E8S-Κλιματιστικό-Inverter-12000-BTU-με-WiFi.html

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG-Κλιματιστικό-Inverter-18000-BTU-με-Ιονιστή.html

για το δωμάτιο μάλλον αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/27757118/Daikin-Sensira-FTXC25C-RXC25C-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...