Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, έχει καταφέρει κάποιος με perfera atxm να συνδεσει την εσωτερικη του μονάδα από ρουτερ οτε speedport plus, μέσω WiFi με την εφαρμογή daikin residential controller σταθερά και απροβληματιστα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καποιο εναλλακτικο του carrier 42QHG009D8SI Crystal III ION σε παραπλησια τιμη μπορει να μου προτεινει καποιος γιατι θελω 3 κομματια αμεσα? Μου ειπαν σαν εναλλακτικο μεχρι στιγμης το Inventor Corona Plus CRPVI32-09WFI. Ειναι καλο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Γιατί όχι το ίδιο?

Δεν το βρισκει διαθεσιμο αυτος που μου εχει αναλαβει το εξοικονομω και μου αντιπροτεινε το παραπανω inventor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spocky είπε

Δεν το βρισκει διαθεσιμο αυτος που μου εχει αναλαβει το εξοικονομω και μου αντιπροτεινε το παραπανω inventor

Θα σου κάνει οποιοδήποτε midea ή φασόν midea (πχ carrier, κάποια Inventor κτλ) , αρκεί να έχει follow me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα σου κάνει οποιοδήποτε midea ή φασόν midea (πχ carrier, κάποια Inventor κτλ) , αρκεί να έχει follow me.

To follow me τι ακριβως κανει? Το εχω και στο δικο μου Inventor Omnia αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως που βολευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spocky είπε

To follow me τι ακριβως κανει? Το εχω και στο δικο μου Inventor Omnia αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως που βολευει

8f301d4c8a4c13bdc7a0fc4c90eef538.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

8f301d4c8a4c13bdc7a0fc4c90eef538.png

Δλδ αν καταλαβα καλα, εχει καλυτερη μετρηση θερμοκρασιας απο τον αισθητηρα της μοναδας, επειδη το κλιματιστικο δουλευει βαση της θερμοκρασιας του χειριστηριου και κανει καλυτερη διαχειριση ενεργειας, σωστα το λεω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Τοποθετήθηκε το edge (από τον κωτσόβολο το είχα αγοράσει) σήμερα. Πάνε γύρω στα 15 χρόνια που είχα δει τοποθέτηση a/c οπότε κρίνω την δουλειά τους καλή με βάση ότι έχω διαβάσει εδώ. 4 μέτρα απόσταση άρα ένα μέτρο πλήρωσα. Αντλία μπήκε (θεωρητικά τουλάχιστον...). Καθαροί, γρήγοροι. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι ανέφεραν πως δεν πείραζε να βάλω την εξωτερική μονάδα στο μπαλκόνι, πολύ κοντά στην τέντα. Είναι τόσο ογκώδες η εξωτερική μονάδα της Toshiba που δε θα είχε πάνω από 20-30 πόντους απόσταση, όταν στο manual εγκατάστασης αναφέρει 60. Αυτά για την εγκατάσταση.

Είχα ένα BlitzWolf® BW-SHP2 μετρητή και τον έχω τοποθετήσει να δω τι παίζει. Γίνεται να χρησιμοποιηθεί με home assistant αυτός? Όχι ότι ξέρω αλλά θα προσπαθήσω με βιντεάκια να δω πως γίνεται. Μέγιστη κατανάλωση είδα περίπου 1200w και ελάχιστη 190w. Όλα τα άλλα μηχανήματα που έχω είναι on/off οπότε θέλω λίγες μέρες να το συνηθίσω και να δω πως δουλεύει. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μέτρησα θερμοκρασία ζεστού αέρα γύρω στους 56 βαθμούς. Τόσο είναι περίπου και σε άλλα? Να δω αν δουλεύει και σωστά ο μετρητής 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, christiD είπε

Λοιπόν. Τοποθετήθηκε το edge (από τον κωτσόβολο το είχα αγοράσει) σήμερα. Πάνε γύρω στα 15 χρόνια που είχα δει τοποθέτηση a/c οπότε κρίνω την δουλειά τους καλή με βάση ότι έχω διαβάσει εδώ. 4 μέτρα απόσταση άρα ένα μέτρο πλήρωσα. Αντλία μπήκε (θεωρητικά τουλάχιστον...). Καθαροί, γρήγοροι. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι ανέφεραν πως δεν πείραζε να βάλω την εξωτερική μονάδα στο μπαλκόνι, πολύ κοντά στην τέντα. Είναι τόσο ογκώδες η εξωτερική μονάδα της Toshiba που δε θα είχε πάνω από 20-30 πόντους απόσταση, όταν στο manual εγκατάστασης αναφέρει 60. Αυτά για την εγκατάσταση.

Είχα ένα BlitzWolf® BW-SHP2 μετρητή και τον έχω τοποθετήσει να δω τι παίζει. Γίνεται να χρησιμοποιηθεί με home assistant αυτός? Όχι ότι ξέρω αλλά θα προσπαθήσω με βιντεάκια να δω πως γίνεται. Μέγιστη κατανάλωση είδα περίπου 1200w και ελάχιστη 190w. Όλα τα άλλα μηχανήματα που έχω είναι on/off οπότε θέλω λίγες μέρες να το συνηθίσω και να δω πως δουλεύει. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μέτρησα θερμοκρασία ζεστού αέρα γύρω στους 56 βαθμούς. Τόσο είναι περίπου και σε άλλα? Να δω αν δουλεύει και σωστά ο μετρητής 😛 

Το δικο μου 24αρι edge πιανει > 2k στην εκκινηση τωρα το χειμωνα που το βαζω για θερμανση και μετα "ηρεμει" γυρω στα 600. Για μετρητη εχω Shelly στο home assistant.

image.png.62961752e5cac7cfd7ff17356cdef8ce.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alfaeffe είπε

Το δικο μου 24αρι edge πιανει > 2k στην εκκινηση τωρα το χειμωνα που το βαζω για θερμανση και μετα "ηρεμει" γυρω στα 600. Για μετρητη εχω Shelly στο home assistant.

σε πόσα τετραγωνικά το έχεις? και με ποια θερμοκρασία εξωτερική και ποια ζήτηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, christiD είπε

Είχα ένα BlitzWolf® BW-SHP2 μετρητή και τον έχω τοποθετήσει να δω τι παίζει. Γίνεται να χρησιμοποιηθεί με home assistant αυτός?

Το σωστό θέμα είναι εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/682771-home-assistant-hassio-rpi/page/91/?tab=comments#comment-58965496

Spoiler

Tuya είναι https://www.home-assistant.io/integrations/tuya/

Το ιδανικό είναι να την ανοίξεις, να κολλήσεις καλωδιάκια και να τη φλασάρεις με esphome.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

0-02-05-8d906731e74ed14c26234eb0a7d4fd62aaceb548c35ae494f69b6b4abed4c4f1_2037699450bb73b3.jpg.495b8a39edf863ef4304ae6cc9f36e3b.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, christiD είπε

Λοιπόν. Τοποθετήθηκε το edge (από τον κωτσόβολο το είχα αγοράσει) σήμερα. Πάνε γύρω στα 15 χρόνια που είχα δει τοποθέτηση a/c οπότε κρίνω την δουλειά τους καλή με βάση ότι έχω διαβάσει εδώ. 4 μέτρα απόσταση άρα ένα μέτρο πλήρωσα. Αντλία μπήκε (θεωρητικά τουλάχιστον...). Καθαροί, γρήγοροι. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι ανέφεραν πως δεν πείραζε να βάλω την εξωτερική μονάδα στο μπαλκόνι, πολύ κοντά στην τέντα. Είναι τόσο ογκώδες η εξωτερική μονάδα της Toshiba που δε θα είχε πάνω από 20-30 πόντους απόσταση, όταν στο manual εγκατάστασης αναφέρει 60. Αυτά για την εγκατάσταση.

Είχα ένα BlitzWolf® BW-SHP2 μετρητή και τον έχω τοποθετήσει να δω τι παίζει. Γίνεται να χρησιμοποιηθεί με home assistant αυτός? Όχι ότι ξέρω αλλά θα προσπαθήσω με βιντεάκια να δω πως γίνεται. Μέγιστη κατανάλωση είδα περίπου 1200w και ελάχιστη 190w. Όλα τα άλλα μηχανήματα που έχω είναι on/off οπότε θέλω λίγες μέρες να το συνηθίσω και να δω πως δουλεύει. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι μέτρησα θερμοκρασία ζεστού αέρα γύρω στους 56 βαθμούς. Τόσο είναι περίπου και σε άλλα? Να δω αν δουλεύει και σωστά ο μετρητής 😛

Ποιό edge έχεις;

Εγώ λειτουργώ εδώ και λίγες εβδομάδες το 18k. Προσπαθώ κι εγώ να μάθω τον τρόπο λειτουργίας και να κάνω το fine tuning. Πάντως την εξωτερική μονάδα δε θα την έλεγα ογκώδη.

Δεν έχει πέσει κάτω από 275 watts. Κάτω από τα 275 κλείνει.

Στο διαμέρισμα (βλ. κάτοψη) έχοντας απομονώσει WC και κουζίνα, με εξωτερική 15 και ζήτηση 22, έχω στο σαλόνι 23 και στα υπνοδωμάτια 22, με κατανάλωση ~300 watts.

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να μου προτείνετε για 2 budget κλιματιστικά , 24αρι και 9αρι (?) .Τις απώλειες των χώρων τις βρήκα αναλυτικά υπολογισμένες από την τεχνική έκθεση του μηχανικού που είχε γίνει κατά την κατασκευή της οικίας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800€ (ίσως 24αρι Haier Tundra ?)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλιού on-off Dynamic  24αρι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Προτίμηση από αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Ενιαίος χώρος 65τμ σαλόνι-τραπεζαρία.
  7. Τοποθεσία  : Σαρωνίδα με 37C το καλοκαίρι και 3 C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:Καλές μονώσεις

Απώλειες: για 21C από site

  • 4112.10Watt
  • 3536.41KCal/h
  • 63.26Watt/m2
  • 54.41KCal/h/m2    

Συνολικές απώλειες χώρου βάσει τεχνικής έκθεσης προσαυξημένες κατά 20 % για 21C με θερμοκρασία εδάφους 5C και μέση ελάχιστη εξωτερική 0C : 5356

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Περίπου 300€ εάν είναι εφικτό
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Προτίμηση από αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Ισόγειο δωμάτιο 14,6 τμ.
  7. Τοποθεσία  : Σαρωνίδα με 37C το καλοκαίρι και 3 C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:Καλές μονώσεις

Απώλειες: για 21C από site

  • 1357.03Watt
  • 1167.04KCal/h
  • 90.47Watt/m2
  • 77.80KCal/h/m2

 

Συνολικές απώλειες χώρου βάσει τεχνικής έκθεσης προσαυξημένες κατά 20 % για 21C με θερμοκρασία εδάφους 5C και μέση ελάχιστη εξωτερική 0C : 1638

 

Σας ευχαριστώ πολύ !

 



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, popopo είπε

Ποιό edge έχεις;

Εγώ λειτουργώ εδώ και λίγες εβδομάδες το 18k. Προσπαθώ κι εγώ να μάθω τον τρόπο λειτουργίας και να κάνω το fine tuning. Πάντως την εξωτερική μονάδα δε θα την έλεγα ογκώδη.

Δεν έχει πέσει κάτω από 275 watts. Κάτω από τα 275 κλείνει.

To 10άρι έχει.

Το δικό σου , δουλεύει όπως λέει ο κατασκευαστής:

54fd0fd0c927d9ba84adccb520de41c5.png

11 λεπτά πριν, Sansarion είπε

Καλησπέρα σας,
θα ήθελα να μου προτείνετε για 2 budget κλιματιστικά , 24αρι και 9αρι (?) .Τις απώλειες των χώρων τις βρήκα αναλυτικά υπολογισμένες από την τεχνική έκθεση του μηχανικού που είχε γίνει κατά την κατασκευή της οικίας.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 800€ (ίσως 24αρι Haier Tundra ?)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Αντικατάσταση παλιού on-off Dynamic  24αρι
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Προτίμηση από αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Ενιαίος χώρος 65τμ σαλόνι-τραπεζαρία.
  7. Τοποθεσία  : Σαρωνίδα με 37C το καλοκαίρι και 3 C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:Καλές μονώσεις

Απώλειες: για 21C από site

  • 4112.10Watt
  • 3536.41KCal/h
  • 63.26Watt/m2
  • 54.41KCal/h/m2    

Συνολικές απώλειες χώρου βάσει τεχνικής έκθεσης προσαυξημένες κατά 20 % για 21C με θερμοκρασία εδάφους 5C και μέση ελάχιστη εξωτερική 0C : 5356

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  1. Ποσό που διαθέτουμε : Περίπου 300€ εάν είναι εφικτό
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος : Προτίμηση από αλυσίδα
  4. Χρήση κλιματιστικού: 30% ψύξη / 70% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή θέρμανσης, περιστασιακή σε ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί : Ισόγειο δωμάτιο 14,6 τμ.
  7. Τοποθεσία  : Σαρωνίδα με 37C το καλοκαίρι και 3 C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου:Καλές μονώσεις

Απώλειες: για 21C από site

  • 1357.03Watt
  • 1167.04KCal/h
  • 90.47Watt/m2
  • 77.80KCal/h/m2

 

Συνολικές απώλειες χώρου βάσει τεχνικής έκθεσης προσαυξημένες κατά 20 % για 21C με θερμοκρασία εδάφους 5C και μέση ελάχιστη εξωτερική 0C : 1638

 

Σας ευχαριστώ πολύ !

 



 

Για τον ενιαίο, μπορείς να πάρεις αυτό; https://www.skroutz.gr/s/19368321/Toshiba-Shorai-Premium-B22J2KVRG-E-22J2AVRG-E-Κλιματιστικό-Inverter-22000-BTU-με-Ιονιστή.html

αν όχι το tide green πρέπει να είναι μια καλή επιλογή (το tundra δεν θα το βρεις).

Για το μικρό κάτι με follow me επειδή έχεις λίγες απώλειες πχ αν το βρεις σε προσφορά https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...