Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καθαρίστε φίλτρα

Πολύ βρώμικα φίλτρα = ΤΕΡΑΣΤΙΑ πτώση απόδοσης + ΤΕΡΑΣΤΙΑ κατανάλωση.

Το έπαθα και δεν το πίστευα πόσο (ήμουν απολύτως σίγουρος ότι τα είχα καθαρίσει αλλά μάλλον είχα καθάρισει δυο φορές το ένα κλιματιστικό και καμμία το άλλο😕)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Καθαρίστε φίλτρα, ετοιμάστε διαγράμματα, αλλάξτε μπαταρίες όσοι έχετε follow me, από Δευτέρα πτώση θερμοκρασίας 🥶

Πλησιάζει η ώρα της αλήθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καθένα στο είδος του. Κλιματιστικά για ψύξη οκ, αν θες να ζεστάνεις σπίτι μονόδρομος καλοριφέρ, με 14 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία μετρημένη με επιτοιχιο θερμοστάτη ακριβείας με αλγοριθμο και έλεγχο pid 6,12 και tpi,rev13.Το ανοίγεις και σε 25 λεπτά έχει πάρει 3 βαθμους,σε 35-45 λεπτά φούρνος το σπίτι και άσε τα κλιματιστικά να ζορίζονται με τις ώρες,δν ζεστάινεις ολόκληρο σπίτι με κλιματιστικα, για κανέναν λόγο. Αν έχεις κ έναν σχετικό καλό καυστηρα και λέβητα buderus και κυκλοφορητη grundfos δν πιανεσαι. Χωρίς απλο καλοριφέρ η με ένα ακόμα κ σχετικά καλό συστημα θέρμανσης,   αντλίες θερμότητας vrv αντε και fan coil, θέρμανση της προκοπής δεν εχει. Αν δε, είσαι κ γνωστής καυστηρατζης παίζεις και με ρυθμίσεις θερμοκρασίας νερού λέβητα κτλ κτλ το πας κ σε αλλο επιπεδο

Αν και είχα (κ εχω) πάντα καλά και ακριβα κλιματιστικα ποτέ δεν τα χρησιμοποιουσα για θέρμανση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Αν και είχα (κ εχω) πάντα καλά και ακριβα κλιματιστικα ποτέ δεν τα χρησιμοποιουσα για θέρμανση 

Και ποια είναι αυτά να μάθουμε κι εμεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, nikos1980 είπε

Το καθένα στο είδος του. Κλιματιστικά για ψύξη οκ, αν θες να ζεστάνεις σπίτι μονόδρομος καλοριφέρ, με 14 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία μετρημένη με επιτοιχιο θερμοστάτη ακριβείας με αλγοριθμο και έλεγχο pid 6,12 και tpi,rev13.Το ανοίγεις και σε 25 λεπτά έχει πάρει 3 βαθμους,σε 35-45 λεπτά φούρνος το σπίτι και άσε τα κλιματιστικά να ζορίζονται με τις ώρες,δν ζεστάινεις ολόκληρο σπίτι με κλιματιστικα, για κανέναν λόγο. Αν έχεις κ έναν σχετικό καλό καυστηρα και λέβητα buderus και κυκλοφορητη grundfos δν πιανεσαι. Χωρίς απλο καλοριφέρ η με ένα ακόμα κ σχετικά καλό συστημα θέρμανσης,   αντλίες θερμότητας vrv αντε και fan coil, θέρμανση της προκοπής δεν εχει. Αν δε, είσαι κ γνωστής καυστηρατζης παίζεις και με ρυθμίσεις θερμοκρασίας νερού λέβητα κτλ κτλ το πας κ σε αλλο επιπεδο

Αν και είχα (κ εχω) πάντα καλά και ακριβα κλιματιστικα ποτέ δεν τα χρησιμοποιουσα για θέρμανση 

Η σιγουριά σου μου αρέσει. Εγώ που ζεσταίνω κουζίνα σαλόνι 70 τετραγωνικά με ένα 24αρι fujitsu και πολλές φορές μου λένε να το κλείσω γιατί σκάνε μάλλον ζω σε έναν παράλληλο κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikos1980 είπε

και άσε τα κλιματιστικά να ζορίζονται με τις ώρες,δν ζεστάινεις ολόκληρο σπίτι με κλιματιστικα, για κανέναν λόγο.

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/1481/?tab=comments#comment-57683963                                                                                                   

ΥΓ Εννοείται ότι τα πάντα έχουν τα υπέρ και τα κατά, αλλά δύσκολα κερδίζεις τις αντλίες θερμότητας άρα και τα σπλιτάκια στο κομμάτι της οικονομίας.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/1481/?tab=comments#comment-57683963                                                                                                   

ΥΓ Εννοείται ότι τα πάντα έχουν τα υπέρ και τα κατά, αλλά δύσκολα κερδίζεις τις αντλίες θερμότητας άρα και τα σπλιτάκια στο κομμάτι της οικονομίας.

 

Μου αρέσει που προσπαθείς πάντως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/1481/?tab=comments#comment-57683963                                                                                                   

ΥΓ Εννοείται ότι τα πάντα έχουν τα υπέρ και τα κατά, αλλά δύσκολα κερδίζεις τις αντλίες θερμότητας άρα και τα σπλιτάκια στο κομμάτι της οικονομίας.

 

Toyotomi δν ειχα ποτέ, toshiba daisekai είχα και τα δύο made in japan και τώρα τελευταια daikin. Έχω ρε παιδιά ένα κλιματιστικο sharp 15 ετιας σιγουρα και δούλευει σαν σκυλί, όσοι ψυκτικοι το εχουν δει μου χουν πει δν ξαναβγαινουν τέτοια μηχανήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikos1980 είπε

Το καθένα στο είδος του. Κλιματιστικά για ψύξη οκ, αν θες να ζεστάνεις σπίτι μονόδρομος καλοριφέρ, με 14 βαθμοί εσωτερική θερμοκρασία μετρημένη με επιτοιχιο θερμοστάτη ακριβείας με αλγοριθμο και έλεγχο pid 6,12 και tpi,rev13.Το ανοίγεις και σε 25 λεπτά έχει πάρει 3 βαθμους,σε 35-45 λεπτά φούρνος το σπίτι και άσε τα κλιματιστικά να ζορίζονται με τις ώρες,δν ζεστάινεις ολόκληρο σπίτι με κλιματιστικα, για κανέναν λόγο. Αν έχεις κ έναν σχετικό καλό καυστηρα και λέβητα buderus και κυκλοφορητη grundfos δν πιανεσαι. Χωρίς απλο καλοριφέρ η με ένα ακόμα κ σχετικά καλό συστημα θέρμανσης,   αντλίες θερμότητας vrv αντε και fan coil, θέρμανση της προκοπής δεν εχει. Αν δε, είσαι κ γνωστής καυστηρατζης παίζεις και με ρυθμίσεις θερμοκρασίας νερού λέβητα κτλ κτλ το πας κ σε αλλο επιπεδο

Αν και είχα (κ εχω) πάντα καλά και ακριβα κλιματιστικα ποτέ δεν τα χρησιμοποιουσα για θέρμανση 

Χρησιμοποιώ κλιματιστικά για θέρμανση πρώτη φορά φέτος. Έχω περάσει από λέβητα πετρελαίου, λέβητα ξύλου και θερμοπομπους+καλοριφέρ λαδιού. Όλα στο ίδιο σπίτι οπότε μπορούν να γίνουν συγκρίσεις.

Χωρίς ακόμα να έχουν πιάσει σοβαρά κρύα ζεσταίνω 100 τετραγωνικά με 3 κλιματιστικά και με συνολικη καταναλωση από 0.8 μέχρι 1,1 κιλοβάτ την ώρα. Και όταν λέω ζεσταίνω εννοώ σταθερή θερμοκρασία όλη μέρα 22-23 βαθμούς και όταν πέφτουμε για ύπνο 20-21. 

Κανένας άλλος τρόπος θέρμανσης δεν μου έβγαινε τόσο οικονομικός με την επιφύλαξη ότι ακόμα δεν έχουν έρθει πιο γερά κρύα. Είμαι όμως 100% σίγουρος ότι φέτος θα ζεσταθεί το κοκαλακι μας χωρίς να καεί η τσέπη μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Χρησιμοποιώ κλιματιστικά για θέρμανση πρώτη φορά φέτος. Έχω περάσει από λέβητα πετρελαίου, λέβητα ξύλου και θερμοπομπους+καλοριφέρ λαδιού. Όλα στο ίδιο σπίτι οπότε μπορούν να γίνουν συγκρίσεις.

Χωρίς ακόμα να έχουν πιάσει σοβαρά κρύα ζεσταίνω 100 τετραγωνικά με 3 κλιματιστικά και με συνολικη καταναλωση από 0.8 μέχρι 1,1 κιλοβάτ την ώρα. Και όταν λέω ζεσταίνω εννοώ σταθερή θερμοκρασία όλη μέρα 22-23 βαθμούς και όταν πέφτουμε για ύπνο 20-21. 

Κανένας άλλος τρόπος θέρμανσης δεν μου έβγαινε τόσο οικονομικός με την επιφύλαξη ότι ακόμα δεν έχουν έρθει πιο γερά κρύα. Είμαι όμως 100% σίγουρος ότι φέτος θα ζεσταθεί το κοκαλακι μας χωρίς να καεί η τσέπη μας. 

Η αλήθεια είναι ότι θα πρέπει να περιμένεις για θερμοκρασίες σταθερά κάτω από 4-5C εξωτερική ημέρας και κοντά στο μηδέν νύχτας για να βγάλεις συμπέρασμα για τον χώρο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ρίξε μια ματιά εδώ https://www.insomnia.gr/forums/topic/296911-συμβουλές-κι-απορίες-για-κλιματιστικά/page/1481/?tab=comments#comment-57683963                                                                                                   

ΥΓ Εννοείται ότι τα πάντα έχουν τα υπέρ και τα κατά, αλλά δύσκολα κερδίζεις τις αντλίες θερμότητας άρα και τα σπλιτάκια στο κομμάτι της οικονομίας.

 

Ωραιος, fujitsu δύναμη,  για τσουχτερά κρύα πολύ καλά λόγια ακούω  για τα mitsubishi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...