Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Perfera vs Edge ζητηση 27

1518134688_Screenshot_2020-09-18ATXM50N-EnergyMonitor.png.25245a5100c387e3e97a6ff14a926337.png

2088219158_Screenshot_2020-09-18EDGE18-EnergyMonitor.png.19975c776111ca4b9920b8e459cf26e5.png

Επιτομικη συμπεριφορά...μπλιαχ

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς το edge δεν είναι shorai 

Έχει ακριβώς τον ίδιο συμπιεστή με το προηγούμενο shorai. Έχουν αλλάξει τον προγραμματισμό. Στη ψύξη έχει θέμα. Στα χαρτιά πάντως είναι αρκετά βελτιωμένο σε επιμέρους cop στη θέρμανση οπότε ίσως έδωσαν εκεί βάρος. Θυσιάστηκε η πολύ καλή συμπεριφορά σε χαμηλά φορτία που είχε το προηγούμενο.

Επίσης βλέπουμε πόσο το γλενταει το περφερα σε χαμηλά φορτία σε ψύξη. Το Daikin παίζει σε σαφώς ανώτερα επιμέρους eer.

Ως τώρα πολύ μέτρια εικόνα για το edge. Κάτοχοι των 13,18,22 μας έχουν περάσει την ίδια εικόνα οπότε πλέον παύει να είναι θέμα χώρου. Για ψύξη θα έλεγα ότι δεν συνιστάται. Αναμονή για θέρμανση.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω παρατηρήσει ότι το inverter κλιματιστικό μου Fujitsu, εδώ και μία εβδομάδα φυσάει με "διακοπτόμενο" τρόπο.

Καταρχάς να πω ότι υπάρχει 1 εξωτερική μονάδα και 2 εσωτερικές. Η μία από τις δύο έχει πρόβλημα ενώ η άλλη δουλεύει κανονικά. Το πρόβλημα συμβαίνει και στο ζεστό και στο κρύο.

Σε όποια σκάλα ανεμιστήρα και αν το βάλω, για 1 δευτερόλεπτο φυσάει κανονικά, για ένα σταματάει κ.ο.κ.

Να πω πως, κρύο αέρα φέρνει και γενικά πέφτει η θερμοκρασία του χώρου αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.

Όπως προανέφερα το κάνει σε όλες τις σκάλες ανεμιστήρα, στις χαμηλές(όπως και στο silent) φυσάει διακοπτόμενα και αθόρυβα, ενώ στις υψηλές με θόρυβο (όπως παλιά) αλλά και πάλι διακοπτόμενα.

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, charilaos είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω παρατηρήσει ότι το inverter κλιματιστικό μου Fujitsu, εδώ και μία εβδομάδα φυσάει με "διακοπτόμενο" τρόπο.

Καταρχάς να πω ότι υπάρχει 1 εξωτερική μονάδα και 2 εσωτερικές. Η μία από τις δύο έχει πρόβλημα ενώ η άλλη δουλεύει κανονικά. Το πρόβλημα συμβαίνει και στο ζεστό και στο κρύο.

Σε όποια σκάλα ανεμιστήρα και αν το βάλω, για 1 δευτερόλεπτο φυσάει κανονικά, για ένα σταματάει κ.ο.κ.

Να πω πως, κρύο αέρα φέρνει και γενικά πέφτει η θερμοκρασία του χώρου αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.

Όπως προανέφερα το κάνει σε όλες τις σκάλες ανεμιστήρα, στις χαμηλές(όπως και στο silent) φυσάει διακοπτόμενα και αθόρυβα, ενώ στις υψηλές με θόρυβο (όπως παλιά) αλλά και πάλι διακοπτόμενα.

Καμιά ιδέα;

Ποιο μοντέλο είναι ; Σου βγάζει κάποιο σφάλμα με λεντάκια να αναβοσβήνουν;

Καμιά φορά αν βγει από την πρίζα για κάποια ώρα (πχ κανά 2ώρο) τυγχάνει να στρώνει το πρόβλημα. Συνήθως όχι αλλά δεν χάνεις κάτι. Αλλιώς τηλέφωνο σε κανά τεχνικό.

14 ώρες πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς το edge δεν είναι shorai 

 

7 ώρες πριν, dimostr είπε

Εκεί παίζει να είναι ακόμα χειρότερο 

Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν είναι η επιτομή!

9742be74e5dbdd1f966c83aa95796895.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ποιο μοντέλο είναι ; Σου βγάζει κάποιο σφάλμα με λεντάκια να αναβοσβήνουν;

Καμιά φορά αν βγει από την πρίζα για κάποια ώρα (πχ κανά 2ώρο) τυγχάνει να στρώνει το πρόβλημα. Συνήθως όχι αλλά δεν χάνεις κάτι. Αλλιώς τηλέφωνο σε κανά τεχνικό.

Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν είναι η επιτομή!

9742be74e5dbdd1f966c83aa95796895.png

Από διαφήμιση καλά πάνε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ποιο μοντέλο είναι ; Σου βγάζει κάποιο σφάλμα με λεντάκια να αναβοσβήνουν;

Καμιά φορά αν βγει από την πρίζα για κάποια ώρα (πχ κανά 2ώρο) τυγχάνει να στρώνει το πρόβλημα. Συνήθως όχι αλλά δεν χάνεις κάτι. Αλλιώς τηλέφωνο σε κανά τεχνικό.

Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν είναι η επιτομή!

9742be74e5dbdd1f966c83aa95796895.png

fujitsu asya12lacm

όχι κανένα σφάλμα δε βγάζει. Έχω κλείσει τον αυτόματο από το πρωί για να δοκιμάσω. Θα το αφήσω μέχρι το βράδυ και θα επανέλθω. Τι άλλο παίζει να είναι; Πυκνωτής; Μοτέρ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, charilaos είπε

fujitsu asya12lacm

όχι κανένα σφάλμα δε βγάζει. Έχω κλείσει τον αυτόματο από το πρωί για να δοκιμάσω. Θα το αφήσω μέχρι το βράδυ και θα επανέλθω. Τι άλλο παίζει να είναι; Πυκνωτής; Μοτέρ;

Περίεργο που δεν βγάζει σφάλμα. Δες μήπως το κόλπο με το ρεύμα κάνει κάτι. Αλλιώς τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα εκανα την παραγγελια για το Daikin Perfera FTXM25N. :)

Επιτελους θα ηρεμησω απο τα χουγια της επιτομης που με εκαναν ψυχασθενη ολο αυτο το διμηνο ... και ετσι το edge θα παει ... στην "ακρη" οπως λεει και το ονομα του. 😁

Μαλιστα, σκεφτομαι να το διωξω εντελως και να μην το βαλω σε αλλο χωρο, οπως σκεφτομουν νωριτερα.

Μεχρι στιγμης, το σεναριο μου δινει παραδοση & εγκατασταση σε ενα 10ημερο .

Πληρωνω αμαρτιες του να μην το αγορασω απο την αρχη, γιατι μου φανηκε ακριβο σε σχεση με το edge. Τελικα, βλεποντας τη συμπεριφορα του, ΕΠΡΕΠΕ να το ειχα κανει. Θα ειχα σαφως μικροτερη καταναλωση και πιο ομορφη ατμοσφαιρα για τη χρηση που εκανα και εξακολουθω να κανω (24/7) .

Ατυχησα, γιατι ημουν ο πρωτος που εδειξε διαγραμματα για edge 13αρι . Εαν ειχα δει νωριτερα, θα του ειχα ριξει ακυρο!

 

ΥΓ. Εχω και ενα ωραιο κολπακι το οποιο θα σας δειξω μολις παραλαβω το μηχανημα. Τελικα κατεληξα πως αλλος εχει το ονομα και αλλος τη χαρη !

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, steliosdj είπε

ΥΓ. Εχω και ενα ωραιο κολπακι το οποιο θα σας δειξω μολις παραλαβω το μηχανημα. Τελικα κατεληξα πως αλλος εχει το ονομα και αλλος τη χαρη !

Hint? Preview? 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Hint? Preview? 😅

Ειναι κατι το οποιο ξετρυπωσα ψαχνοντας μεσα σε πολλα service manual . Ειναι το κερασακι στην τουρτα για'μενα . Για πολλους δεν θα ειναι κατι το ιδιαιτερο. Αλλα για τις οριακες συνθηκες στην ψυξη ... ειναι αυτο που πιστευω οτι θα κανει μια διαφορα.

Αυτα μπορω να πω μεχρι στιγμης! :)

 

Επισης μου αρεσει που ειναι πολυ παιχνιδιαρικο μηχανημα, εαν εισαι των μετρησεων. Μπορεις να συνδιασεις το εσωτερικο wifi με τις μετρησεις που σας ειχα δειξει πριν καιρο και να στα δειχνει ολα στο graffana. Μεσα/εξω θερμοκρασιες και αυτο που λεγαμε οτι σχετιζεται με την ταχυτητα περιστροφης του συμπιεστη.

Υπαρχουν παρα πολλα project στο github.

πχ https://github.com/ael-code/daikin-control

https://github.com/camilloaddis/daikin

https://github.com/Apollon77/daikin-controller

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic

΄Όσοι έχετε hassio και sonoff, το τελευταίο Update έσπασε το integration.

Όπως λένε και στο λινκ https://community.home-assistant.io/t/sonoff-intergration-stopped-working-after-hass-io-upgrade/226584/7

το παρακάτω addon δουλεύει κανονικά https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, steliosdj είπε

Ειναι κατι το οποιο ξετρυπωσα ψαχνοντας μεσα σε πολλα service manual . Ειναι το κερασακι στην τουρτα για'μενα . Για πολλους δεν θα ειναι κατι το ιδιαιτερο. Αλλα για τις οριακες συνθηκες στην ψυξη ... ειναι αυτο που πιστευω οτι θα κανει μια διαφορα.

Αυτα μπορω να πω μεχρι στιγμης! :)

Επισης μου αρεσει που ειναι πολυ παιχνιδιαρικο μηχανημα, εαν εισαι των μετρησεων. Μπορεις να συνδιασεις το εσωτερικο wifi με τις μετρησεις που σας ειχα δειξει πριν καιρο και να στα δειχνει ολα στο graffana. Μεσα/εξω θερμοκρασιες και αυτο που λεγαμε οτι σχετιζεται με την ταχυτητα περιστροφης του συμπιεστη.

Υπαρχουν παρα πολλα project στο github.

πχ https://github.com/ael-code/daikin-control

https://github.com/camilloaddis/daikin

https://github.com/Apollon77/daikin-controller

Δεν βλεπω και και κατι ενδιαφερον μηπως επειδη ειναι switched off?

Get daily power :

ret=PARAM NG,msg=404 Not Found

Get control info :

 

ret=OK,pow=0,mode=3,adv=,stemp=28.0,shum=0,dt1=25.0,dt2=M,dt3=28.0,dt4=25.0,dt5=25.0,dt7=25.0,dh1=AUTO,dh2=50,dh3=0,dh4=0,dh5=0,dh7=AUTO,dhh=50,b_mode=3,b_stemp=28.0,b_shum=0,alert=255,f_rate=A,f_dir=0,b_f_rate=A,b_f_dir=0,dfr1=5,dfr2=5,dfr3=A,dfr4=5,dfr5=5,dfr6=5,dfr7=5,dfrh=5,dfd1=0,dfd2=0,dfd3=0,dfd4=0,dfd5=0,dfd6=0,dfd7=0,dfdh=0,dmnd_run=0,en_demand=1

Get price :

 

ret=OK,price_int=27,price_dec=0

Get target :

 

ret=OK,target=0

Get week power :

 

ret=OK,today_runtime=0,datas=0/0/0/0/0/0/0

Get year power :

 

ret=OK,previous_year=0/0/0/0/0/0/0/0/0/0/0/0,this_year=0/0/0/0/0/0/0/0/0

 

 

Επεξ/σία από Lofarek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lofarek είπε

Δεν βλεπω και και κατι ενδιαφερον μηπως επειδη ειναι switched off?

Get daily power :

ret=PARAM NG,msg=404 Not Found

Get control info :


ret=OK,pow=0,mode=3,adv=,stemp=28.0,shum=0,dt1=25.0,dt2=M,dt3=28.0,dt4=25.0,dt5=25.0,dt7=25.0,dh1=AUTO,dh2=50,dh3=0,dh4=0,dh5=0,dh7=AUTO,dhh=50,b_mode=3,b_stemp=28.0,b_shum=0,alert=255,f_rate=A,f_dir=0,b_f_rate=A,b_f_dir=0,dfr1=5,dfr2=5,dfr3=A,dfr4=5,dfr5=5,dfr6=5,dfr7=5,dfrh=5,dfd1=0,dfd2=0,dfd3=0,dfd4=0,dfd5=0,dfd6=0,dfd7=0,dfdh=0,dmnd_run=0,en_demand=1

Get price :


ret=OK,price_int=27,price_dec=0

Get target :


ret=OK,target=0

Get week power :


ret=OK,today_runtime=0,datas=0/0/0/0/0/0/0

Get year power :


ret=OK,previous_year=0/0/0/0/0/0/0/0/0/0/0/0,this_year=0/0/0/0/0/0/0/0/0

Εγω το βρισκω φοβερα ενδιαφερον. Μπορουμε να φτιαξουμε ενα dashboard που να δειχνει καταναλωσεις, θερμοκρασιες μεσα/εξω ... επισης υγρασια χωρου εαν συνδεσουμε εναν σενσορα στο raspberry ... να μας βγαζει κοστος χρησης (μιας και το υποστηριζει το perfera) ... και τις στροφες του μοτερ.

Ειναι θετικο το οτι μπορεις να το διαχειριστεις πληρως απο το internet, με τις custom εφαρμογες που εχουν γραψει και εχουν καλυτερη παραμετροποιηση. Και ολα αυτα χωρις να εισαι περιορισμενος στην stock εφαρμογη του κινητου που δινει η daikin. Πχ ρυθμιση μεσω windows.

 

Απο περιεργια, το αναβεις καθολου αυτες τις 2 τελευταιες μερες? Εμενα η περιτομη με εχει πνιξει και σημερα κοιμηθηκα με ρυθμιση στους 23C για να μειωσω τα on-off. Τωρα εχω 27c με ανοδικη ταση και πρεπει παλι να το αναψω ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Εγω το βρισκω φοβερα ενδιαφερον. Μπορουμε να φτιαξουμε ενα dashboard που να δειχνει καταναλωσεις, θερμοκρασιες μεσα/εξω ... επισης υγρασια χωρου εαν συνδεσουμε εναν σενσορα στο raspberry ... να μας βγαζει κοστος χρησης (μιας και το υποστηριζει το perfera) ... και τις στροφες του μοτερ.

Ειναι θετικο το οτι μπορεις να το διαχειριστεις πληρως απο το internet, με τις custom εφαρμογες που εχουν γραψει και εχουν καλυτερη παραμετροποιηση. Και ολα αυτα χωρις να εισαι περιορισμενος στην stock εφαρμογη του κινητου που δινει η daikin. Πχ ρυθμιση μεσω windows.

Απο περιεργια, το αναβεις καθολου αυτες τις 2 τελευταιες μερες? Εμενα η περιτομη με εχει πνιξει και σημερα κοιμηθηκα με ρυθμιση στους 23C για να μειωσω τα on-off. Τωρα εχω 27c με ανοδικη ταση και πρεπει παλι να το αναψω ..

Οχι ελαχιστα το αναψα λογω καιρου προτιμω ανεμιστηρα οροφης και τζαμι μισανοικτο. Οικολογικος κλιματισμος...😊

4 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Οχι ελαχιστα το αναψα λογω καιρου προτιμω ανεμιστηρα οροφης και τζαμι μισανοικτο. Οικολογικος κλιματισμος...😊

Εχε επισης υποψιν οτι οι εντολες αυτες πρεπει να δινονται καθε μερα σε διαφορετικη IP ισως στην δικη μου περιπτωση το allocation status των private IP addresses ειναι dynamic και οχι static .Δεν ξερω αν αυτο αλλαζει απο τον router στα settings μαλλον ναι ..δεν ειμαι της πληροφορικης μαλλον απληροφορητος θα ελεγα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...