Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, laren είπε

Μια άλλη ερώτηση. Πέρα από med-low έχει και αθόρυβη λειτουργία. Εκεί αν το έχω αλλάζει κάτι όσον αφορά τη θερμοκρασία ή απλά έχει να κάνει με την ταχύτητα του ανεμιστήρα;

Ναι, το πιο πιθανό είναι να μην καταφέρνει να ζεστάνει τον χώρο γιατί θα βγάζει λιγότερο αέρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα . Ισχύει αυτο που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο οτι η σωστή και κυρίως η οικονομικότερη για την τσέπη μας λειτουργια ενος κλιματιστικού είναι τον χειμώνα  20-23 για θέρμανση και το καλοκαίρι 25-28;; Παρατηρώ οτι στους  26 ή και 27  οταν έχει πολύ κρύο που το βάζω,  καίω περίπου 20-25  ώρες καθε μέρα χωρις να λειτουργει κατι αλλο τοσο πολύ που να το δικαιολογει, αρα ειναι απο αυτο;

Kαι η ισχύς του έχει και αυτη σημασία ;; πχ 23 βαθμους στο high ομως ειναι καλο και οικονομικό ή πρέπει να το βάλω στο medium ή στο auto;;

ευχαριστώ

Επεξ/σία από petrakiskap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, petrakiskap είπε

Καλησπέρα . Ισχύει αυτο που έχω διαβάσει στο διαδίκτυο οτι η σωστή και κυρίως η οικονομικότερη για την τσέπη μας λειτουργια ενος κλιματιστικού είναι τον χειμώνα  20-23 για θέρμανση και το καλοκαίρι 25-28;; Παρατηρώ οτι στους  26 ή και 27  οταν έχει πολύ κρύο που το βάζω,  καίω περίπου 20-25  ώρες καθε μέρα χωρις να λειτουργει κατι αλλο τοσο πολύ που να το δικαιολογει, αρα ειναι απο αυτο;

κάπως έτσι. το καλοκαίρι θα έλεγα 26, αλλα εξαρτάται από απώλειες και διάφορα άλλα. αλλα σε γενικές γραμμές ναι. και καλό ειδικά τον χειμώνα ή όποτε έχουμε ακραίες θερμοκρασίες καυσωνα κλπ να λειτουργούν συνεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zaras27 είπε

Συγνώμη αλλά ενδείκνυται να λειτουργεί και το ενεργειακό τζάκι και το κλιματιστικό ?

γιατί να μην ενδείκνυται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλάνδρι, μόλις ξεκίνησε να χιονίζει πυκνά και δυνατά. με βλέπω να ξεχιονίζω πάλι πάνω που έλεγα ότι ησύχασα γ@μ@ τα χιόνια μου... του χρόνου πάω για το παρακάτω

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pascalia4 είπε

Έχω ένα Futzitsu ASYG18 και η εξωτερική μονάδα αυτή την στιγμή είναι πεντακάθαρη καμία σχέση με του φίλου παραπάνω.

Έβαλα την μονάδα στους 25βαθμους όλο αυτό το διάστημα. Χτες που χιόνισε και είχε έξω 2οC (δεν μένω Αττικη χιόνισε λιγοτερο εδω) με τάραξε στα DEFROST.

Σήμερα με το χιόνι να έχει αρχίσει να λιώνει έχω εξω μετρημένη με θερμομετρο 4οC Κάνει πάλι DEFROST. 

Η εγκατάσταση του κλιματιστικό έγινε πριν κάνα χρόνο και ήταν μέτρια (δωρεάν εγκατάσταση κότσο και αντλία κενού από το πανηγύρι Ζεφυριου)

Έχω κακή εγκατάσταση ή ελαττωματικό κλιματιστικό? Είναι εντός εγγύησης.

Καθάρισε τα φίλτρα της εσωτερικής μονάδας και κάνε υπομονή ακόμα λίγες ώρες. Από αύριο θα είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε μειώνει την ροή αέρα γύρω από το κλιματιστικό ουσιαστικά μειώνει την απόδοσή τους.

Επίσης η χαμηλή θερμοκρασία μειώνει την απόδοση. Τα περισσότερα κλιματιστικά είναι κάπως αποδοτικά έως τους 5°C. Από εκεί και κάτω μειώνεται κατακόρυφα η απόδοσή τους.

 

Τα πιο επώνυμα μοντέλα έχουν πολύ καλύτερη απόδοση σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Έχω δει αντλία θερμότητας που αποδίδει στην θέρμανση με θερμοκρασία περιβάλλοντος -16°C, ενώ άλλη αντλία στους -5°C τα έχει φτύσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zaras27 είπε

Συγνώμη αλλά ενδείκνυται να λειτουργεί και το ενεργειακό τζάκι και το κλιματιστικό ?

Όχι απλα ενδεικνυται αλλα το toshiba haori το εχει και ως επιλογη (λειτουργια εστιας) για να ενισχυει την απόδοση του... προφανως θα μπορει να συνδυαστεί και με αλλα θερμαντικα...

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεωρώ ότι χθες δυσκόλεψα όσο ποτέ τα κλιματιστικά μου ελέω ακραίων συνθηκών.

Σε ζήτηση 21 τοσο το haori όσο και τα daikin απέδωσαν πολύ καλά. Τα μικρά έκαναν συχνότερα defrost το μεγάλο αραιότερα και εγω ανα δίωρο απλα τα καθαριζα γυρω γυρω... Όλα βρίσκονται εκτεθειμένα στην ταράτσα του κτιριου μου απλά το haori είναι μέσα από το τοιχιο της ταρατσας και τα 2 daikin πανω στο στηθαιο σκεπασμα  των μπαλκονιων . 

Σκέφτομαι να κάνω  ενα μεταλικο καλυμμα που να τα καλύπτει σαν γεισο πάνω απο τις συσκευες απλά για να εξασφαλίζω ότι δεν θα θαφτουν ποτέ στο χιόνι.

Επίσης πλέον  σκεφτομαι ότι ισως ειχε δικιο ο liakjim που μου ελεγε να παρω και αφυγραντηρα αφού εχω υγρασια στο σπιτι 56-60% ακόμα και τωρα και εφτασα και 68 χθες!

Θεωρω ότι θα ειχα καλύτερη αισθηση  αν ειχα εναν ποιοτικο αφυγραντηρα σαν τον inventor atmosphere XL για παραδειγμα. 

Σας αναφερω τα συνολικα στατιστικα των 3 ημερων που περασαν προς συγκριση. Τα στοιχεια αφορουν μονο το χαορι σε ασταματητη λειτουργια και ζητηση 21.

1) 22/01/2022: 11,98 kwh

2) 23/01/2022: 15,81 kwh

3) 24/1/2022: 15,27 kwh

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Έχω δει αντλία θερμότητας που αποδίδει στην θέρμανση με θερμοκρασία περιβάλλοντος -16°C, ενώ άλλη αντλία στους -5°C τα έχει φτύσει.

για αυτο φταιει η μαρκα η οτι η μια ειναι επαρκης για το χωρο υπολογισμενη σωστα βασει απωλειων και η αλλη την εβαλε καποιος μαστορατζας της κακιας ωρας υπολογιζοντας απωλειες (που σιγα και να μη γνωριζει την εννοια) με το ματι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολούτσικη μέρα η χθεσινή χθες και έρχονται χειρότερες, τουλάχιστον όμως δε θα παλεύουμε με 95% υγρασία.

Προσωπικά έγιναν πιο αραιά τα ντεφρόστ όταν κατέβασα κατά ένα βαθμό τη ζητούμενη, θέμα άνεσης δεν είχα γιατί ποτέ δεν έκαναν και τα τρία μαζί οπότε ο χώρος δεν κρύωνε καθολικά. Θεωρώ ότι όσοι κρύωσαν με κλιματισμό χθες ήταν κυρίως γιατί τα κλιματιστικά είναι μικρά για το χώρο. 

Αν το 18άρι για ένα χώρο στους 0 αποδίδει σαν 12άρι προφανώς και ο χρήστης θα κρυώσει, προφανώς θα πιστέψει ότι πρέπει να το ανεβάσει, προφανώς το κλιματιστικό θα πέσει μαχόμενο στη μάχη με τα ντιφρόστ γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να δώσει ότι του ζητάμε. Στα δωμάτια ήμουν 100% οκ, με ζήτηση 23 θερμοκρασία κοντά 22 με καμιά 10 kwh το καθένα. Στη σαλοτραπεζαρία το 18άρι επαρκές, θερμοκρασία δεν έπεσε ποτέ κάτω από 20,9 με ζήτηση 23. Με ζήτηση 24 έκαιγε πολύ και το έχανε στα defrost.  Με καλύπτει για το 90% του αττικού χειμώνα όμως οπότε το πρόσημο είναι +.

Συνοψίζοντας θα πω ότι κατά τη γνώμη μου, αγοράζουμε μεγάλα κλιματιστικά (πολλά btu) από το πάνω ράφι (φούτζι, μίτσου, τόσι) για να μπορούν να πέφτουν χαμηλά όταν δε χρειάζεται και για να καταθέτουν τα καρύδια τους στα δύσκολα ή παίζουμε με δύο π.χ. 18+9 ή 24+9 

image.png.b9d26a3def6475c1382b0b9bbb9b75f4.png

 

image.png.16aaadf60fb9a789bda8608198c21356.png

 

image.png.ff888364f1f85994d49793cad599186c.png

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/1/2022 στις 11:53 ΜΜ, liakjim είπε

Καλησπερα ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αυτο εδω θα συνδεθει μεσω wifi με το κλιματιστικο μου; Και να φανταστω εχει καποιο αππ στο κινητο οπου το ελεγχεις; Βρηκα οτι και με χρονοδιακοπτη μπορω να βαζω το τηλεκοντρολ να κοιταει το κλιμα και την ωρα που το εχω ρυθμισει να το αναβει/ σβηνει. Επισης ηθελα να ρωτησω επειδη δεν εχω κανει σερβις εδω και πολυ καιρο ειναι λογος αυτος να μη ζεσταινει καλα το σπιτι; Περσυ θυμαμαι το εβαζα στο 20 και μου επιανε για πλακα τα 18, χωρις high power, φετος με τον ιδιο τροπο στα 15 με 15.6 πιανει. Ο χωρος ειναι 60 μετρα σαλονοκουζινα μπανιο 2 δωματια, χωρις διαδρομους. Ξερω οτι ειναι δυσκολο για 1 μονο κλιματιστικο να κανει τρομερη δουλεια, απλα αναρωτιεμαι πως μπορω να το κανω να φτανει και στα 20 ας πουμε. Κατι τελευταιο, δεν μπορω να το συνδεσω μεσω toshiba mobile app?

Στις 23/1/2022 στις 2:39 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Φίλε συγχώρεσέ με για το θάρρος αλλά να έχεις τέτοιο τούμπανο κλιματιστικό και να ψάχνεις τρόπους να το βάζεις μπρος απο τη δουλειά για να βρεις ζεστό σπίτι γυρνώντας είναι κρίμα γιατον Ιάπωνα που το σχεδίασε. Μη το κλείνεις και άφησε το στο 19, θα σου κάψει ελάχιστα και μόλις φτάσεις σπίτι το τσιμπάς να πάει στην εσωτερική που θες χωρίς να κάψει τον ποπό του. 

Καλησπερα, μου ηρθε φουσκωμενος ο λογαριασμος, για αυτο. Κριμα δεν ειναι να καιει 12 ωρες ενω δεν ειμαι σπιτι; Και δεν εχω ιδεα και ποσο καιει αυτο.

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ MITSUBISHI ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ TOSHIBA ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑ.ΤΟ ΦΘΗΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟ Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU ΑΞΙΖΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ Mitsubishi Electric Σειρά AP MSZ/MUZ-AP25VG . ΤΕΛΙΚΑ ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ Η ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΑΦΟΡΑ 2 ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ 1 ΕΝΙΑΙΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΟΥΖΙΝΑ 25-30 Τ.Μ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ MITSUBISHI SRK 24ΑΡΙ ΝΟΜΙΖΩ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΕΔΟΝ..

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Καλησπερα ευχαριστω για την αμεση απαντηση, αυτο εδω θα συνδεθει μεσω wifi με το κλιματιστικο μου; Και να φανταστω εχει καποιο αππ στο κινητο οπου το ελεγχεις; Βρηκα οτι και με χρονοδιακοπτη μπορω να βαζω το τηλεκοντρολ να κοιταει το κλιμα και την ωρα που το εχω ρυθμισει να το αναβει/ σβηνει. Επισης ηθελα να ρωτησω επειδη δεν εχω κανει σερβις εδω και πολυ καιρο ειναι λογος αυτος να μη ζεσταινει καλα το σπιτι; Περσυ θυμαμαι το εβαζα στο 20 και μου επιανε για πλακα τα 18, χωρις high power, φετος με τον ιδιο τροπο στα 15 με 15.6 πιανει. Ο χωρος ειναι 60 μετρα σαλονοκουζινα μπανιο 2 δωματια, χωρις διαδρομους. Ξερω οτι ειναι δυσκολο για 1 μονο κλιματιστικο να κανει τρομερη δουλεια, απλα αναρωτιεμαι πως μπορω να το κανω να φτανει και στα 20 ας πουμε. Κατι τελευταιο, δεν μπορω να το συνδεσω μεσω toshiba mobile app?

Καλησπερα, μου ηρθε φουσκωμενος ο λογαριασμος, για αυτο. Κριμα δεν ειναι να καιει 12 ωρες ενω δεν ειμαι σπιτι; Και δεν εχω ιδεα και ποσο καιει αυτο.

Έθιξες πολλά πράγματα:

  • Το rm4 είναι τηλεκοντρόλ υπερύθρων με wifi. Δεν συνδέεται με το κλιματιστικό, απλά δίνει εντολές μέσω κινητού αλλά τύπου τηλεκοντρόλ. Δεν είναι σαν τα κλιματιστικά που έχουν wifi.
  • Εννοείται πως κάνουμε ετήσιο σέρβις στο κλιματιστικό αν θέλουμε να έχουμε σωστή απόδοση και φυσικά εμείς κάνουμε τακτικό καθαρισμό των φίλτρων.
  • Τα inverter τα βάζουμε Νοέμβρη με τα πρώτα κρύα και τα κλείνουμε Απρίλη.

 

41 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΣΩ ΓΝΩΣΤΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΟΥ MITSUBISHI ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ TOSHIBA ΠΟΥ ΚΟΙΤΟΥΣΑ.ΤΟ ΦΘΗΝΟ ΤΟΥ ΜΟΝΤΕΛΟ Mitsubishi MSZ/MUZ-HR25VF Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU ΑΞΙΖΕΙ Η ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΗ ΕΚΔΟΣΗ Mitsubishi Electric Σειρά AP MSZ/MUZ-AP25VG . ΤΕΛΙΚΑ ΧΩΡΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΤΟΥΡΚΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ Η ΑΓΟΡΑ ΘΑ ΑΦΟΡΑ 2 ΥΠΝΟΔΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ 1 ΕΝΙΑΙΟ ΣΑΛΟΝΙ ΚΟΥΖΙΝΑ 25-30 Τ.Μ.Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ MITSUBISHI SRK 24ΑΡΙ ΝΟΜΙΖΩ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ ΤΙΠΟΤΑ  ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΧΕΔΟΝ..

 

 

Δεν χρειάζονται κεφαλαία και μάλιστα είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, ρίξε μια ματιά στο sticky και αν μπορείς συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει καποιος να μου πει πως συνδεετε με το wifi το παρακατω κλιματιστικο;

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/234651-a-c-in9btu-toyotomi-tdn-tdg-a28vr21

Δεν εχω τις οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...