Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, emilios87 είπε

Είναι το λεγόμενο defrost. Δηλαδή αν κοιτάξεις εκείνη την ώρα την εξωτερική μονάδα έχει πιάσει πάγο και μπαίνει σε αυτή την λειτουργία για να λιώσει ο πάγος. Αν κοιτάξεις την μονάδα όταν τελειώσει η διαδικασία και ξεκινήσει να βγάζει ζεστό αέρα θα δεις ότι η εξωτερική μονάδα δεν θα έχει καθόλου πάγο. Έχω το ίδιο και σήμερα το έχει κάνει 2 φορές από το μεσημέρι. 24αρι είναι?

Ναι σευχαριστω πολυ για την απαντηση σου απλα ειμαι λιγο ασχετος τελικα με 0-01 θερμοκρασια εξω το κατεβασα απο τους 25 βαθμους που το ειχα κ το εβαλα στους 22  μεσα και δεν κανε μετα defrost η μεγαλυτερη που επιασε μεσα στο σπιτι ειναι 22... 9αρακι ειναι για σαλονι χαλ μικρο αλλα βλεπω να το αλλαζω με 12ρι με την πρωτη ευκαιρια και να το πηγαινω αυτο κρεββατοκαμαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μια βοήθεια γιατί δεν έχω ιδέα περί σωστής χρήσης κλιματιστικού, τώρα που χειμώνιασε ειδικά. Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος (27τ.μ.), εγκατέστησε ένα καινούριο Μorris WFIN26152 9000BTU.

Κάποιες ερωτήσεις για τη σωστή χρήση του.

Σε τι θερμοκρασία να το έχω; Γνωρίζω πως οι ενδεδειγμένες για θέρμανση είναι 21-24. Παρατηρώ ότι κάποιες στιγμές κλείνει σαν να έπιασε θερμοκρασία, αλλά καταλαβαίνω ότι κρυώνω. Νομίζει ότι έπιασε τη θερμοκρασία λόγω του ζεστού αέρα ψηλά, άρα να το βάζω παραπάνω; 

Υπάρχει κάποια ενδεδειγμένη ρύθμιση ανεμιστήρα ή το βάζω στο αυτόματο; Είναι καλύτερο να το ρυθμίσω εγώ μόνος μου στο med-low; Έχει σημασία;

Να το έχω γενικά ανοιχτό όλη την ημέρα για να έχει μια καλή θερμοκρασία δωματίου; Μην γυρίζω σπίτι και είναι πάγος και κάνει ώρα να θερμάνει πάλι.

Το βράδυ τα κλείνετε γενικά ή τα αφήνετε σε σταθερή θερμοκρασία και απλά το χαμηλώνετε λίγο; Το έκλεισα χθες και πάγωσα το πρωί. Γενικά βλέπω σε παλαιότερες αναρτήσεις άτομα που το δουλεύουν όλη μέρα.

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonis είπε

Ευτυχώς που τελειώνουμε με τα χιόνια γιατί θα τα πετάγαμε τα κλιματιστικά λόγω defrost.

Με 35kw η χθεσινή μέρα.

 

F1AB1363-6E16-469F-A427-A5DAE3A03244.png

31.2 και 34 έκαψαν τα 2 fujitsu για 13.5 ώρες. Κάθε 6 ώρες γέμιζες έναν κουβά νερό από τα defrost. Κάθε 40 λεπτά περίπου ένα defrost. 

1 λεπτό πριν, laren είπε

Παιδιά, μια βοήθεια γιατί δεν έχω ιδέα περί σωστής χρήσης κλιματιστικού, τώρα που χειμώνιασε ειδικά. Η ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος (27τ.μ.), εγκατέστησε ένα καινούριο Μorris WFIN26152 9000BTU.

Κάποιες ερωτήσεις για τη σωστή χρήση του.

Σε τι θερμοκρασία να το έχω; Γνωρίζω πως οι ενδεδειγμένες για θέρμανση είναι 21-24. Παρατηρώ ότι κάποιες στιγμές κλείνει σαν να έπιασε θερμοκρασία, αλλά καταλαβαίνω ότι κρυώνω. Νομίζει ότι έπιασε τη θερμοκρασία λόγω του ζεστού αέρα ψηλά, άρα να το βάζω παραπάνω; 

Υπάρχει κάποια ενδεδειγμένη ρύθμιση ανεμιστήρα ή το βάζω στο αυτόματο; Είναι καλύτερο να το ρυθμίσω εγώ μόνος μου στο med-low; Έχει σημασία;

Να το έχω γενικά ανοιχτό όλη την ημέρα για να έχει μια καλή θερμοκρασία δωματίου; Μην γυρίζω σπίτι και είναι πάγος και κάνει ώρα να θερμάνει πάλι.

Το βράδυ τα κλείνετε γενικά ή τα αφήνετε σε σταθερή θερμοκρασία και απλά το χαμηλώνετε λίγο; Το έκλεισα χθες και πάγωσα το πρωί. Γενικά βλέπω σε παλαιότερες αναρτήσεις άτομα που το δουλεύουν όλη μέρα.

Ευχαριστώ.

 

Αν θες μέγιστη οικονομία και μένεις πολύ στο σπίτι, άφησε το 24/24 στο auto, θερμοκρασία ρύθμισης μέχρι 21 για θερμανση. Αν σταμάτησε να δουλεύει είτε έπιασε την θερμοκρασία του χώρου και την ξεπέρασε, πράγμα σπάνιο για εχτες, είτε πιθανότατα έκανε defrost. Κρατάει κανένα 5 ως 10λεπτό ανάλογα το μοντελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, laren είπε

Σε τι θερμοκρασία να το έχω; Γνωρίζω πως οι ενδεδειγμένες για θέρμανση είναι 21-24. Παρατηρώ ότι κάποιες στιγμές κλείνει σαν να έπιασε θερμοκρασία, αλλά καταλαβαίνω ότι κρυώνω. Νομίζει ότι έπιασε τη θερμοκρασία λόγω του ζεστού αέρα ψηλά, άρα να το βάζω παραπάνω; 

αρχικά μπορεί να είναι μικρό για τον χώρο. δες το στικυ και κάνε μια μέτρηση να δεις τι χρειάζεται ο χώρος αν και δεν μπορείς να κάνεις κάτι πλεον. Αυτό που λες ότι κλείνεις και κρυώνεις οφείλεται αυτές τις μέρες στην διαδικασία του defrost και την κάνουν όλα τα κλιματιστικά.


Υπάρχει κάποια ενδεδειγμένη ρύθμιση ανεμιστήρα ή το βάζω στο αυτόματο; Είναι καλύτερο να το ρυθμίσω εγώ μόνος μου στο med-low; Έχει σημασία;

Έχει σημασία και καλύτερα να κάνεις πειράματα για να δεις τι βολεύει στον χώρο σου. επειδή μάλλον είναι μικρό ίσως είναι καλύτερα να είναι στο mid η ένταση του ανεμιστήρα

Να το έχω γενικά ανοιχτό όλη την ημέρα για να έχει μια καλή θερμοκρασία δωματίου; Μην γυρίζω σπίτι και είναι πάγος και κάνει ώρα να θερμάνει πάλι.

το καλύτερο είναι να είναι μόνιμα ανοιχτό. πρέπει με καποιο τρόπο να υπολογίσεις πόσο καιει την ώρα.το βράδυ πχ πριν κοιμηθείς δες πόσες kwh γράφει το ρολόι και πόσες το πρωι μόλις ξυπνήσεις (αφού φυσικά το έχεις αφήσει ανοιχτο) για να δεις τελικά αν σε συμφέρει οικονομικά.

Το βράδυ τα κλείνετε γενικά ή τα αφήνετε σε σταθερή θερμοκρασία και απλά το χαμηλώνετε λίγο; Το έκλεισα χθες και πάγωσα το πρωί. Γενικά βλέπω σε παλαιότερες αναρτήσεις άτομα που το δουλεύουν όλη μέρα.

Το βράδυ με τέτοιες θερμοκρασίες δεν το κλείνουμε με τίποτα. αντε να χαμηλώσεις λίγο την ζήτηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Αν θες μέγιστη οικονομία και μένεις πολύ στο σπίτι, άφησε το 24/24 στο auto, θερμοκρασία ρύθμισης μέχρι 21 για θερμανση. Αν σταμάτησε να δουλεύει είτε έπιασε την θερμοκρασία του χώρου και την ξεπέρασε, πράγμα σπάνιο για εχτες, είτε πιθανότατα έκανε defrost. Κρατάει κανένα 5 ως 10λεπτό ανάλογα το μοντελο.

Χθες έκανε defrost σίγουρα 2-3 φορές αλλά λογικό. Αυτό που σταματούσε να δουλεύει και ξύπναγε μετά από κάποια λεπτά το έκανε και πριν καιρό. Ίσως έπιανε θερμοκρασία και χαλάρωνε για λίγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στο Morris όλα καλά πλέον.

Έχει ζεστάνει το γραφείο 21 και δεν το βλέπω να πιάνει πάγο στα fins.

Μου διαμαρτυρήθηκαν και για υπερβολική ζέστη...

Βέβαια απο κάτω το λούκι για το νερό έχει παγώσει εδω και μέρες και η ροή του νερού απο τα defrost γίνεται απο όπου να ναι με αποτέλεσμα να εχω αυτή την εικόνα.

20220125_120005.jpg

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα Futzitsu ASYG18 και η εξωτερική μονάδα αυτή την στιγμή είναι πεντακάθαρη καμία σχέση με του φίλου παραπάνω.

Έβαλα την μονάδα στους 25βαθμους όλο αυτό το διάστημα. Χτες που χιόνισε και είχε έξω 2οC (δεν μένω Αττικη χιόνισε λιγοτερο εδω) με τάραξε στα DEFROST.

Σήμερα με το χιόνι να έχει αρχίσει να λιώνει έχω εξω μετρημένη με θερμομετρο 4οC Κάνει πάλι DEFROST. 

Η εγκατάσταση του κλιματιστικό έγινε πριν κάνα χρόνο και ήταν μέτρια (δωρεάν εγκατάσταση κότσο και αντλία κενού από το πανηγύρι Ζεφυριου)

Έχω κακή εγκατάσταση ή ελαττωματικό κλιματιστικό? Είναι εντός εγγύησης.

Επεξ/σία από pascalia4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, pascalia4 είπε

Έχω ένα Futzitsu ASYG18 και η εξωτερική μονάδα αυτή την στιγμή είναι πεντακάθαρη καμία σχέση με του φίλου παραπάνω.

Έβαλα την μονάδα στους 25βαθμους όλο αυτό το διάστημα. Χτες που χιόνισε και είχε έξω 2οC (δεν μένω Αττικη χιόνισε λιγοτερο εδω) με τάραξε στα DEFROST.

Σήμερα με το χιόνι να έχει αρχίσει να λιώνει έχω εξω μετρημένη με θερμομετρο 4οC Κάνει πάλι DEFROST. 

Η εγκατάσταση του κλιματιστικό έγινε πριν κάνα χρόνο και ήταν μέτρια (δωρεάν εγκατάσταση κότσο και αντλία κενού από το πανηγύρι Ζεφυριου)

Έχω κακή εγκατάσταση ή ελαττωματικό κλιματιστικό? Είναι εντός εγγύησης.

25βαθμούς. :wacko:

Εγώ κάπου εκεί αρχίζω τον ανεμιστήρα.

Γυναίκα ή άντρας?

Συνήθως οι γυναίκες όταν κρυώνουν δυναμώνουν το κλιματιστικό.

Αν κρυώνουν στην ρύθμιση των 21 που είναι και η προτεινόμενη το πάν 25 αν κρυώνουν και εκεί το παν 29 αυτό είναι το γυναικείο διαφορικό τέσσερις τεσσερις τους βαθμούς.

Το κλιματιστικό αν δεν γίνεται να βγάλει πάνω απο 22-23 όσο και να το βάλεις...

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

25βαθμούς. :wacko:

Εγώ κάπου εκεί αρχίζω τον ανεμιστήρα.

Δεν κατάλαβα. Βάζεις το fan mode στο κλιματιστικό το καλοκαίρι?

25 βαθμού το έβαλα το σπίτι είχε 19oC. 

40 βαθμούς έβγαζε θέρμανση το κλιματιστικό κάτω από τις περσιδες. Πριν αρχίσουν τα DEFROST, οτα  άρχισαν δε  μέτρησα.

Επεξ/σία από pascalia4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, pascalia4 είπε

Δεν κατάλαβα. Βάζεις τον ανεμιστήρα στο κλιματιστικό το καλοκαίρι?

25 βαθμού το έβαλα το σπίτι είχε 19oC. 

40 βαθμούς έβγαζε θέρμανση το κλιματιστικό κάτω από τις περσιδες.

Εννοώ ότι ζεσταίνομαι και βάζω κανονικό ανεμιστήρα.

Αν το έβαλες 25 και είχες 19 μπορεί να μην φτάνει το 18άρι για το χώρο σου ή μάλλον καλύτερα για τις απώλειές σου.

Συνεχόμενη λειτουργία όλο το χειμώνα το asyg ή το ανοιγοκλείνεις?

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, userAnon είπε

 

Σίγουρα πιστεύω είναι μικρό για το χώρο, αλλά δυστυχώς δεν ήταν δική μου απόφαση. Μέχρι στιγμής στο med κάνει καλή δουλειά πάντως αν το έχω στους 30 και το κατεβάσω μετά από καμιά ώρα. Από εκεί και έπειτα στους 21-23 που λένε κάποιοι μετά από ένα σημείο δεν κάνει και πολλά. Θέλει παραπάνω. Απώλειες + μικρό για τον χώρο δημιουργούν ένα πρόβλημα.

Μια άλλη ερώτηση. Πέρα από med-low έχει και αθόρυβη λειτουργία. Εκεί αν το έχω αλλάζει κάτι όσον αφορά τη θερμοκρασία ή απλά έχει να κάνει με την ταχύτητα του ανεμιστήρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...