Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μίλησα με Toshiba να κανονησω να έρθει τεχνικός να μου πει τι φταίει με το κλιματιστικό. Συμπεριφέρεται σαν να είναι μικρό για το χώρο. Σήμερα παλεύω όλη μέρα να ζεστάνω το σπίτι και η θερμοκρασία φτάνει μέχρι τους 19.5. με ζήτηση 23 και το κλιματιστικό να κάει 1600 με 1700 watt. Αμα του βάλω και high power πλακωνεται και στα defrost.οποτε πάνω από 19.5 δε καταφέρνω να φτάσω.θα σκεφτόμουνα ότι είναι φυσιολογικό για χώρο 60 τ.μ. με σκάλα , μεζονέτα αλλά έχω ακούσει και άλλα παιδιά με ίδιο χώρο που με ένα 24αρι καταφέρνουν να έχουν ζεστό το χώρο και με νορμάλ καταναλωση. Θα δω τι θα μου πουν από Toshiba και μάλλον θα κοιτάξω να το πουλήσω και γυρίσω πετρέλαιο.

Έδωσα ένα σκασμό λεφτά και αυτές τις μέρες παγωσαμε και καίει και το κωλό του.

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, adok13 είπε

με ίδιο χώρο που με ένα 24αρι καταφέρνουν να έχουν ζεστό το χώρο και με νορμάλ καταναλωση. Θα

Ίδιο χώρο άλλες απώλειες 

Το χειρότερο όλων είναι να πας να πάρεις κλιματιστικό βάσει τετραγωνικών μέγιστο σφάλμα 

Δυστυχώς κρυωσες αυτό έχει σημασία στο τέλος 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Ίδιο χώρο άλλες απώλειες 

Το χειρότερο όλων είναι να πας να πάρεις κλιματιστικό βάσει τετραγωνικών μέγιστο σφάλμα 

Δυστυχώς κρυωσες αυτό έχει σημασία στο τέλος 

Και δυστυχώς δεν έδωσα και λίγα λεφτά. Οπότε μια συμβουλή στα παιδιά , όσους διαβάζουν να μιλάνε πρώτα με έναν μηχανικό πριν .τα λεφτά που θα δώσουν στον μηχανικό θα τους γλυτώσουν από καταστάσεις σαν τη δικιά μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, adok13 είπε

Και δυστυχώς δεν έδωσα και λίγα λεφτά. Οπότε μια συμβουλή στα παιδιά , όσους διαβάζουν να μιλάνε πρώτα με έναν μηχανικό πριν .τα λεφτά που θα δώσουν στον μηχανικό θα τους γλυτώσουν από καταστάσεις σαν τη δικιά μου. 

Και εγω καπως ετσι, 60 τμ χωρο και επιανε με το ζορι 15.6 μεσα. Δε μπορω να πω οτι κρυωσα αλλα περσυ στο 20 μου επιανε 18. Μαλλον θελει συντηρηση, αλλα με 19.5 πως κρυωσες; Ποιο κλιμα εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, adok13 είπε

Μίλησα με Toshiba να κανονησω να έρθει τεχνικός να μου πει τι φταίει με το κλιματιστικό. Συμπεριφέρεται σαν να είναι μικρό για το χώρο. Σήμερα παλεύω όλη μέρα να ζεστάνω το σπίτι και η θερμοκρασία φτάνει μέχρι τους 19.5. με ζήτηση 23 και το κλιματιστικό να κάει 1600 με 1700 watt. Αμα του βάλω και high power πλακωνεται και στα defrost.οποτε πάνω από 19.5 δε καταφέρνω να φτάσω.θα σκεφτόμουνα ότι είναι φυσιολογικό για χώρο 60 τ.μ. με σκάλα , μεζονέτα αλλά έχω ακούσει και άλλα παιδιά με ίδιο χώρο που με ένα 24αρι καταφέρνουν να έχουν ζεστό το χώρο και με νορμάλ καταναλωση. Θα δω τι θα μου πουν από Toshiba και μάλλον θα κοιτάξω να το πουλήσω και γυρίσω πετρέλαιο.

Έδωσα ένα σκασμό λεφτά και αυτές τις μέρες παγωσαμε και καίει και το κωλό του.

Πιο πίσω είπες ότι το μέτρησες και το έβγαλες σαν το πινακάκι που έχουμε με την απόδοσή του.

Πάντως καλά έκανες και φώναξες τεχνικό, μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν λειτουργείς σωστά από άποψη ρυθμίσεωω.

Τέλος μη συγκρίνεις με άλλα σπίτια.

Πολλά μπορεί να συμβαίνουν. Από τη λάθος θέση, μέχρι οι απώλειες να είναι πολλές για το μηχάνημα. Μη ξεχνάμε ότι το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει 6KW output με input περίπου 2.1KW στους μηδέν.

Μετά βάλε και ίσως ένα 20% που έχεις απώλεια από τα defrost όπως λέει και η hitachi

cfdc5e8c8663ac600c6bb6a0c6c4135f.png

Οπότε πάμε στα 4.8KW ή άντε στρογγυλά 5KW όταν ο χώρος σου μπορεί να διψά για 7 και 8KW (τυχαία νούμερα).

Για μένα το μηχάνημα θα βγει ότι δεν έχει τίποτα. Και γιατί να έχει; Το μόνο που θα βγει είναι ότι η θέση του είναι λάθος ή/και ότι ο χώρος θέλει πιο πολλή ενέργεια.

Την ξέρεις τη λύση. Την είπες ήδη. Προσλαμβάνεις έναν μηχανικό και σου βγάζει πόρισμα που μπορεί να είναι :

  • Αλλαγή θέσης του 24Κ.
  • Αγορά ενός 18Κ (ή όσο χρειαστεί) στον ίδιο χώρο για να βοηθήσει το 24Κ (το οποίο θα μείνει εκεί που είναι).
  • Τα χρήματα τελικά να πάνε σε μείωση των απωλειών με νέα κουφώματα, μόνωση κτλ.
Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Και εγω καπως ετσι, 60 τμ χωρο και επιανε με το ζορι 15.6 μεσα. Δε μπορω να πω οτι κρυωσα αλλα περσυ στο 20 μου επιανε 18. Μαλλον θελει συντηρηση, αλλα με 19.5 πως κρυωσες; Ποιο κλιμα εχεις;

Αν περισυ εισουνα εντάξει τότε δεν φταίει το κλιματιστικό η ο χώρος βγάλε τα φίλτρα και πλυντα.ειναι εύκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yiannis_1 είπε

Εννοώ ότι ζεσταίνομαι και βάζω κανονικό ανεμιστήρα.

Αν το έβαλες 25 και είχες 19 μπορεί να μην φτάνει το 18άρι για το χώρο σου ή μάλλον καλύτερα για τις απώλειές σου.

Συνεχόμενη λειτουργία όλο το χειμώνα το asyg ή το ανοιγοκλείνεις?

Έχω ένα 18άρι για ένα δυάρι 45τμ όλο, 20 να είναι ο χώρος που ειναι τοποθετημένο.

Το ανοιγοκλεινω γιατί έχω απώλειες. Δεν νομίζω να μπορώ να κρατήσω θέρμανση.

Τεσπα αυτά τι σημασία έχουν? Έχω λιγοτερο κρύο από Αττικη Έχω θεωρητικά επώνυμο μηχάνημα και στους 4οC εξωτερικα αρχισε να κάνει defrost όταν ζητούσα 25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pascalia4 είπε

 Έχω θεωρητικά επώνυμο μηχάνημα και στους 4οC εξωτερικα αρχισε να κάνει defrost όταν ζητούσα 25.

Φυσιολογικό.

2 λεπτά πριν, pascalia4 είπε

Το ανοιγοκλεινω γιατί έχω απώλειες.

Κακώς. Δοκίμασε να το έχεις μονίμως στους 22 ή 23 ή όσο χρειάζεται για να μην κρυώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

για αυτο φταιει η μαρκα η οτι η μια ειναι επαρκης για το χωρο υπολογισμενη σωστα βασει απωλειων και η αλλη την εβαλε καποιος μαστορατζας της κακιας ωρας υπολογιζοντας απωλειες (που σιγα και να μη γνωριζει την εννοια) με το ματι ?

Ο βαθμός απόδοσης σε σχέση με την θερμοκρασία είναι τεχνικό χαρακτηριστικό του κλιματιστικού.

Δυστυχώς ελάχιστοι κατασκευαστές δίνουν το διάγραμμα της απόδοσης σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία.

Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν μόνο το εύρος λειτουργίας εξωτερικής θερμοκρασίας.

 

Παραθέτω ένα από τα σημαντικά διαγράμματα που δεν δίνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές.

Είναι το διάγραμμα από μια αντλία θερμότητας. Φαίνεται ότι από τους -10 και κάτω μειώνεται σημαντικά η απόδοση στην θέρμανση. Σε άλλα μοντέλα η μείωση έρχεται από πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία.

image.png.459f2c8d456677422114abfeb2a34a2f.png

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, StavrosD είπε

Ο βαθμός απόδοσης σε σχέση με την θερμοκρασία είναι τεχνικό χαρακτηριστικό του κλιματιστικού.

Δυστυχώς ελάχιστοι κατασκευαστές δίνουν το διάγραμμα της απόδοσης σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία.

Οι περισσότεροι κατασκευαστές δίνουν μόνο το εύρος λειτουργίας εξωτερικής θερμοκρασίας.

 

Παραθέτω ένα από τα σημαντικά διαγράμματα που δεν δίνουν οι περισσότεροι κατασκευαστές.

Είναι το διάγραμμα από μια αντλία θερμότητας. Φαίνεται ότι από τους -10 και κάτω μειώνεται σημαντικά η απόδοση στην θέρμανση. Σε άλλα μοντέλα η μείωση έρχεται από πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία.

image.png.459f2c8d456677422114abfeb2a34a2f.png

 

image.png

Άλλο σε ρώτησα όμως. Αυτή η διαφορά πο6 είπες πριν η μια στους -16 και η η άλλη στους -5 είναι λόγω μάρκας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απώλειες υπολογίζονται με κάποιους κανονισμούς.. Πχ για τα Γιάννενα λέει ότι πρέπει να υπολογισθουν για εξ.θερμ. - 4.Οποτε αν πχ θέλουμε 1000w στους - 4 τότε θέλουμε η πηγή παραγωγής θερμότητας να τα καλύπτει στους - 4..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα για αγορά 24άρι κλιματιστικού που προορίζεται για θέρμανση διαμερίσματος. Το άφησα για τελευταία στιγμή και τώρα που ήρθε η ώρα της μετακόμισης έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω.
Πριν μια 10ετία για άλλο διαμέρισμα, γνωστός μου που κάνει εγκαταστάσεις μου είχε πει για fujitsu το οποίο είχα πάρει και ήμουν υπερ ευχαριστημένος. Τώρα που τον ξαναρώτησα δεν μου πρότεινε κάτι με τόσο ενθουσιασμό όπως τότε με το φούτζι. Για αγορά του ίδιου φουτζι μου λέει είναι παλιό πλέον κι έχουν βγει οικονομικότερα σε κατανάλωση. Αν μπορείς μου λέει δες τα toshiba. Βλέπω το shorai edge στα 1300 περίπου. Επίσης το πολύ δημοφιλές toyotomi izuru eco και το inventor supreme καθώς δεν ήθελα αρχικά να περάσω το χιλιάρικο. 

Τι γνώμη έχετε; Ζω βόρεια Ελλάδα και το κλιμα θα δουλεύει σίγουρα από Οκτώβρη ως Μάρτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, VampireKiSS είπε

Καλησπέρα.
Ελπίζω να είμαι στο σωστό νήμα για αγορά 24άρι κλιματιστικού που προορίζεται για θέρμανση διαμερίσματος. Το άφησα για τελευταία στιγμή και τώρα που ήρθε η ώρα της μετακόμισης έχω πελαγώσει και δεν ξέρω τι να κάνω.
Πριν μια 10ετία για άλλο διαμέρισμα, γνωστός μου που κάνει εγκαταστάσεις μου είχε πει για fujitsu το οποίο είχα πάρει και ήμουν υπερ ευχαριστημένος. Τώρα που τον ξαναρώτησα δεν μου πρότεινε κάτι με τόσο ενθουσιασμό όπως τότε με το φούτζι. Για αγορά του ίδιου φουτζι μου λέει είναι παλιό πλέον κι έχουν βγει οικονομικότερα σε κατανάλωση. Αν μπορείς μου λέει δες τα toshiba. Βλέπω το shorai edge στα 1300 περίπου. Επίσης το πολύ δημοφιλές toyotomi izuru eco και το inventor supreme καθώς δεν ήθελα αρχικά να περάσω το χιλιάρικο. 

Τι γνώμη έχετε; Ζω βόρεια Ελλάδα και το κλιμα θα δουλεύει σίγουρα από Οκτώβρη ως Μάρτη. 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, VampireKiSS είπε

Τι γνώμη έχετε; Ζω βόρεια Ελλάδα και το κλιμα θα δουλεύει σίγουρα από Οκτώβρη ως Μάρτη. 

Για να μπορέσουν να σε βοήθησουν τα παιδια αν μπορείς συμπλήρωσε τα στοιχεία από το στικυ σχετικά με τις απώλειες.

Επίσης βόρεια ελλάδα που? ρωτάω γιατί θα πρέπει να δεις και τον μέσο όρο θερμοκρασίας στην περιοχή σου και ποιες είναι οι ελάχιστες θερμοκρασίες. Αν δεις λίγο παραπάνω σε δύσκολες συνθήκες κυρίως λόγω defrost τα κλιματιστικά δεν μπορούν να αποδώσουν τόσο καλά, οπότε καλό θα είναι για αυτές τις ημέρες να έχεις και μια εναλλακτική πχ πετρέλαιο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άλλο σε ρώτησα όμως. Αυτή η διαφορά πο6 είπες πριν η μια στους -16 και η η άλλη στους -5 είναι λόγω μάρκας ?

Είναι και λόγω μάρκας και λόγω μοντέλου.

Οι μεγάλοι κατασκευαστές έχουν διαφορετικές σειρές ανάλογα με την χώρα προορισμού.

Στο Dubai σχεδόν ποτέ δεν έχουν θερμοκρασίες κάτω από το 0 αλλά έχουν πολύ υψηλή εξωτερική θερμοκρασία.

Στις Σκανδιναβικές χώρες ελάχιστα τους ενδιαφέρει η ψύξη, τους ενδιαφέρει κυρίως η απόδοση σε θέρμανση.

Τα μοντέλα που προορίζονται για ακραίες συνθήκες λειτουργίας είναι πιο ακριβά οπότε σπανίως θα τα δει κανείς σε χώρες με χαμηλό μέσο εισόδημα. Στην Ελλάδα το 95% των ιδιωτών ενδιαφέρεται να "σπάσει" την ζέστη το καλοκαίρι και το κρύο τον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...