Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

προφανώς είναι μικρό για το χώρο σου και τις απώλειες και η τοποθέτηση δεν το βοηθάει...

Τελικά είχε έρθει τεχνικός που έλεγες?

Όχι τεχνικο δεν έφερα γιατι μέτρησα αέρα εισαγωγής και εξαγωγής και μου βγαίναν, κοντά με το πινάκακι που είχε στηλεί ο liakjim. Και όταν το έβαλα με swing τις περσίδες είχα καλύτερο αποτελέσματα. Αλλά σήμερα απογοήτευση. Τον έχω δαγκωσει.

 

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής. Κράτησε τον χώρο στη θερμοκρασία που ήθελες ή όχι;

Όταν λες κλείνει τι εννοείς;

Ακούω τον θόρυβο που σταματάει , και κοιτάω την smart πριζα με τον μετρητή και δείχνει 0 watt. Για ένα διάστημα ενός λεπτού .όλα αυτά όταν βάζω ζητούμενη 22. Αν το βάλω 21 δεν το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, Sebu είπε

Τον κρατησε...

Ο χωρος ειχε περιπου 21 βαθμους, το Toshiba ρυθμισμενο στους 20...."εσβηνε" αυτο το mode που η περσιδα ημικλεινει και σταματαει ο αερας εσωτερικα. 1-2 λεπτα μετα ακουγα την φτερωτη της εσωτερικης μοναδας να παιρνει μπροστα και την εξωτερικη να αρχιζει να γουργουριζει για καποια δευτερολεπτα, ουτε καν λεπτο μετα ξανασταματαγαν, 1-2 λεπτα μετα ξανα το ιδιο για 10+ φορες μεχρι που βαρεθηκα να το ακουω να κανει αυτο και το εκλεισα.

Δυσκολο γιατι το ενα θερμομετρο που ειναι στην πορτα του δωματιου εδειχνε μισο βαθμο ψηλοτερα απο αυτο στο κομοδινο και απο το σταθμο μετρησης καιρου.

Δλδ η θερμοκρασια στο χωρο πιο μακρυα απο το κλιματιστικο (3+ μεχρα μακρυα) ηταν πιο ψηλη απο την περιοχη περιξ του κλιματιστικου.

Δλδ ειχα το αναποδο απο αυτο που περιγραφεις, ειχε πιο ζεστο αερα πιο μακρυα απο το κλιματιστικο απο οτι κοντα στο κλιματιστικο (διαφορα μισο βαθμο κελσιου και με θερμοκρασια σε ολα τα θερμομετρα 0,5-1 βαθμο πανω απο τη ζητουμενη των 20.

Έχεις μετρητή κατανάλωσης πάνω κουμπωμένο ? Τι έδειχνε γιατί αν δεν άναβε τότε αυτό που έκανε είναι να μπαίνει σε λειτουργία ο ανεμιστήρας μόνο χώρις  να παίρνει ο συμπιεστης οποτε σβηστό έμενε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adok13 είπε

Ακούω τον θόρυβο που σταματάει , και κοιτάω την smart πριζα με τον μετρητή και δείχνει 0 watt. Για ένα διάστημα ενός λεπτού .όλα αυτά όταν βάζω ζητούμενη 22. Αν το βάλω 21 δεν το κάνει.

Να σου πω. Δεν έχεις πατήσει τίποτα power select ή κάτι άλλο ε; Μπορείς να κάνεις ένα factory reset και να το βγάλεις από το ρεύμα κάνα μισάωρο; Στο service manual δεν έχει τόσο συχνά defrost intervals όσο λες. Θα έπρεπε να δουλεύει στα 2500W για να ανεβάσει τον χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, adok13 είπε

Αλλά σήμερα απογοήτευση. Τον έχω δαγκωσει.

και απο ότι καταλαβαίνω δεν έχεις και κάποια εναλλακτική αυτή τη στιγμή. τι να πω? καλό κουράγιο και υπομονή μέχρι αύριο το μεσημέρι που θα αρχίσει να βελτιώνεται λίγο η κατασταση. Πάντως το σημερινό για Αττική πρέπει να είναι ρεκορ χιονόπτωσης πολλών ετών.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να δεις τι άλλο μπορείς να κάνεις για τις επόμενες δύσκολες μέρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adok13 είπε

Το  edge αν το βάλω στους 22 κάθε 15 λεπτά κλείνει. Στους 21 αντέχει καμιά ώρα .αλλά το πρόβλημα είναι ότι με όταν το βάλω στους 21 το σπίτι φτάνει μέχρι 18.7 βαθμούς. Οπότε με κρέμασε , και την έφαγα στο κολο κοινώς.

Η εξωτερική μονάδα είναι καθαρή; Αν βάλεις πχ 24C πάλι στο 15 λεπτό κλείνει για df από ότι λες;

Επίσης αν κλείνει λόγο πάγου και df.. βάλτο 22-23 όσο θες και ενεργοποίησε το power select (ώστε να μην γκαζωνει το κλιματιστικό..και ίσως δεν κάνει df)..θα αργήσει αλλά ίσως αργά και σταθερά ζεστάνει τον χώρο.(μια μπάρα power select είναι 50% μέγιστη ισχύς,2 μπαρες 75% μέγιστης ισχυς ενώ 3 μπάρες 100%)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μισή ώρα έχουμε πτώσεις τάσης. Σκέφτομαι αν θα κλείσω τα fujitsu η όχι..... Έλεος πάλι τα ίδια είχαμε και με τα 45αρια το καλοκαίρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλέπω όμως φυσιολογικό ρε παιδιά. Δοκίμασα και με άλλες θερμοκρασίες.δουλευει κάνα 20 λεπτό φουλ και μετά κλείνει κάνα 2 λεπτό. Και φυσικά το σπίτι δε μπορεί να ζεστάνει. Η μονάδα εξω είναι καθαρή γιατί δεν είναι εκτεθημενη.πιστευω ότι έχει πρόβλημα αλλά άντε βγάλω άκρη τώρα με τη Toshiba.θα κάθονται και μου λένε ότι είναι φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εδώ και μισή ώρα έχουμε πτώσεις τάσης. Σκέφτομαι αν θα κλείσω τα fujitsu η όχι..... Έλεος πάλι τα ίδια είχαμε και με τα 45αρια το καλοκαίρι. 

ωχ, που είσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Εδώ και μισή ώρα έχουμε πτώσεις τάσης. Σκέφτομαι αν θα κλείσω τα fujitsu η όχι..... Έλεος πάλι τα ίδια είχαμε και με τα 45αρια το καλοκαίρι. 

Πριζακια apc σε κάθε κλιματιστικό αν το έχεις σε φις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, adok13 είπε

Δεν το βλέπω όμως φυσιολογικό ρε παιδιά. Δοκίμασα και με άλλες θερμοκρασίες.δουλευει κάνα 20 λεπτό φουλ και μετά κλείνει κάνα 2 λεπτό. Και φυσικά το σπίτι δε μπορεί να ζεστάνει. Η μονάδα εξω είναι καθαρή γιατί δεν είναι εκτεθημενη.πιστευω ότι έχει πρόβλημα αλλά άντε βγάλω άκρη τώρα με τη Toshiba.θα κάθονται και μου λένε ότι είναι φυσιολογικό.

Όταν κλείνει όπως λες..δουλεύει η εξωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω κι εγώ τα δικά μου. Κρυουλιάρης με μοναδικό εργαλείο θέρμανσης το EDGE 18 σε 65 τμ. Ζητάω 24 και έχω σε όλο το σπίτι από 20,3 έως 24,5. Ανεμιστήρας στο τέρμα.Τώρα στους -4 στα Πατήσια στο Νότιο μπαλκόνι που έχω τοποθετημένη την εξωτερική μονάδα κάτω από τέντα. Defrost  κάθε 70 με 90 λεπτά από το μεσημέρι. Μακάρι να πάει έτσι. Και αυτά με 1200w. Να χτυπήσω ξύλο! Όσα έκαιγα στην αλογόνου πριν κάποια χρόνια για να τρέμω....

Επεξ/σία από marinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

ωχ, που είσαι?

Κέντρο Αθήνας. 

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Πριζακια apc σε κάθε κλιματιστικό αν το έχεις σε φις 

Φίλε έχω τέτοια που λες αλλά δεν κάνουν για διακυμάνσεις, μόνο για κρουστικες υπερτάσεις από κεραυνούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Κέντρο Αθήνας. 

Φίλε έχω τέτοια που λες αλλά δεν κάνουν για διακυμάνσεις, μόνο για κρουστικες υπερτάσεις από κεραυνούς. 

Ναι έχεις δίκιο εσύ είπες πτώση τάσης 

εμεις δεν εχουμε χιονι θερμοκρασια 0 σε ολη την διαρκεια της ημερας και η εικονα των κλιματιστικων με ζητηση 21 και με βοηθεια απο το τζακι εχουν αυτη την εικονα 

το τζακι ειναι ενεργειακο στο χωρο που ειναι το toshiba γιαυτο και σβηνει το κλιαμτιστικο , στο χωρο που ειναι το daikin βγαινει αεραγωγος και το πιο μακρινο δωματιο ειναι στο kuro 

μεγαλη βοηθεια το τζακι και ισως και γιαυτο δεν εχω defrost αφου δε ζοριζονται τα κλιματιστικα 

 

toyotomi.png

daikin.png

toshiba.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...