Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, userAnon είπε

επειδή μερικές φορές ανεβάζω στο 4 πχ τον αέρο το βράδυ αφου πέσουμε για ύπνο είχα διαφορετική εντύπωση, γιατί έβλεπα να αυξάνεται η κατανάλωση προφανώς λογω της μειωμένης εξωτερικής θερμοκρασίας

Θεωρητικα οταν χαμηλώνεις τον ανεμιστήρα , ανεβάζει την κατανάλωση/ ισχυ, για να βγάλει την ίδια θερμότητα με πριν. Ωστόσο, οταν τραβάει δυνατα ο ανεμιστηρας , θα τραβήξει απο πιο μακρια αέρα αρα θα είναι πιο ψυχρός, αρα παλι μπορει να ανεβάσει..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, userAnon είπε

επειδή μερικές φορές ανεβάζω στο 4 πχ τον αέρα το βράδυ αφου πέσουμε για ύπνο είχα διαφορετική εντύπωση, γιατί έβλεπα να αυξάνεται η κατανάλωση προφανώς λογω της μειωμένης εξωτερικής θερμοκρασίας

σε πρωτη φαση θα πεσει μετα απο καποια ωρα επειδη ο εξερχομενος αερας εχει μικροτερη θερμοκρασια θα αρχισει να ανεβαινει για να πιασει θερμοκρασια στοχο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Θεωρητικα οταν χαμηλώνεις τον ανεμιστήρα , ανεβάζει την κατανάλωση/ ισχυ, για να βγάλει την ίδια θερμότητα με πριν. Ωστόσο, οταν τραβάει δυνατα ο ανεμιστηρας , θα τραβήξει απο πιο μακρια αέρα αρα θα είναι πιο ψυχρός, αρα παλι μπορει να ανεβάσει..

Σε μικρούς χώρους πχ υπνοδωμάτια, όπου δεν υπάρχουν μακρυνα σημεία με ψυχρότερο αέρα, νομίζω ότι όσο ανεβάζεις σκάλα τόσο πέφτει η κατανάλωση. Βέβαια εκεί έρχεται το πρόβλημα του θορύβου ειδικά σε μηχανήματα που είναι φασαριοζικα. Όπως πάντα κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, pascalia4 είπε

Έχω ένα 18άρι για ένα δυάρι 45τμ όλο, 20 να είναι ο χώρος που ειναι τοποθετημένο.

Το ανοιγοκλεινω γιατί έχω απώλειες. Δεν νομίζω να μπορώ να κρατήσω θέρμανση.

Τεσπα αυτά τι σημασία έχουν? Έχω λιγοτερο κρύο από Αττικη Έχω θεωρητικά επώνυμο μηχάνημα και στους 4οC εξωτερικα αρχισε να κάνει defrost όταν ζητούσα 25.

Μπορείς να το δουλεύεις όπως το δουλεύεις αν φοβάσαι επιβάρυνση στο λογαριασμό (που δεν θα την δεις γιατί είναι καλό το μηχάνημα για always on) αλλά τους δύσκολους μήνες και κυρίως τις πολύ δύσκολες βδομάδες άφηνε το always on για να μην παγώνεις.

Όσες απώλειες και να έχεις το κλιματιστικό θα ζεστάνει τα δομικά μέρη του σπιτιού και θα έχει πολύ ευκολότερη δουλειά να κάνει όταν έξω θα έχει -2 με 2 βαθμούς και θα χιονίζει.

Εγώ κακός έκλεισα το κλιματιστικό για ΠΣΚ ευτυχώς μου κοψε και πέρασα κυριακή απόγευμα και είδα πως επαιζε σε μονοψήφιες θερμοκρασίες ο χώρος.

Κατευθείαν το άναψα και το άφησα. Έκανε κανά διήμερο να στρώσει τον χώρο και απο χθες πρωί πιάνει +1 στη ζητούμενη που του εχω δώσει, 20ο για ζητούμενη 19ο)  με περίπου 720-760watt που πίστεψε με δεν είναι τπτ για την δουλειά που κάνει.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε άλλα νέα, σήμερα έχει ήλιο με δόντια. 3 βαθμούς εξωτερική. Μείωσα την ζήτηση στους 21 (από 22) και αν και η ταράτσα είναι τίγκα στο χιόνι (έχω καθαρίσει τις μονάδες από εχθες) σταμάτησαν και τα defrost και βλέπω πάλι 300-350 watt. Ισιώσαμε μέχρι το βράδυ που φαντάζομαι θα ζορίσουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Μπορείς να το δουλεύεις όπως το δουλεύεις αν φοβάσαι επιβάρυνση στο λογαριασμό (που δεν θα την δεις γιατί είναι καλό το μηχάνημα για always on) αλλά τους δύσκολους μήνες και κυρίως τις πολύ δύσκολες βδομάδες άφηνε το always on για να μην παγώνεις.

Όσες απώλειες και να έχεις το κλιματιστικό θα ζεστάνει τα δομικά μέρη του σπιτιού και θα έχει πολύ ευκολότερη δουλειά να κάνει όταν έξω θα έχει -2 με 2 βαθμούς και θα χιονίζει.

Εγώ κακός έκλεισα το κλιματιστικό για ΠΣΚ ευτυχώς μου κοψε και πέρασα κυριακή απόγευμα και είδα πως επαιζε σε μονοψήφιες θερμοκρασίες ο χώρος.

Κατευθείαν το άναψα και το άφησα. Έκανε κανά διήμερο να στρώσει τον χώρο και απο χθες πρωί πιάνει +1 στη ζητούμενη που του εχω δώσει, 20ο για ζητούμενη 19ο)  με περίπου 720-760watt που πίστεψε με δεν είναι τπτ για την δουλειά που κάνει.

Καλη σας μερα και απο μενα.

Νεος στα κλιματιστικα αποφασισα φετος να βαλω σε ενα χωρο 45-50 τετραγωνικων ενα Daikin FTXC 18000btu.

Οταν δεν αναβω καλοριφερ σε ηπιες μερες για χειμωνα πιανω 20-21 που μου κανει!

Στα κρυα βαζω και το καλοριφερ για μιση ωρα μεσημερι και μιση βραδυ και πιανω 22 βαθμους πολυ ευκολα.

Το λειτουργω απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 10 το βραδυ. μου καιει περιπου 1.3kw/h.

Το πρωι η θερμοκρασια επειδη εχω απωλειες πεφτει στο χωρο αυτο στους 14.

οποτε το επομενο πρωι κανει κανα 2ωρο να ανεβει στους 18-19 και μετα παιζει μεταξυ 19-20-21.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: 

Να το δουλευω ετσι 10-12 ωρες -που ειναι και οι ωρες που καθομαι στο χωρο και δουλευω ή να το εχω 24/7 ανοιχτο. προφανως μπορω να το δοκιμασω 2-3 μερες και να δω αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας πριν το κανω.

Στο 12ωρο τωρα καιω περιπου 15kWh.

(Tο αποφευγω λογω απωλειων που εχω και το κλιματιστικο δουλευει σχεδον συνεχως στα 1.3kW)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Σε μικρούς χώρους πχ υπνοδωμάτια, όπου δεν υπάρχουν μακρυνα σημεία με ψυχρότερο αέρα, νομίζω ότι όσο ανεβάζεις σκάλα τόσο πέφτει η κατανάλωση. Βέβαια εκεί έρχεται το πρόβλημα του θορύβου ειδικά σε μηχανήματα που είναι φασαριοζικα. Όπως πάντα κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις 

Στα φασον midea είναι ο κανόνας. Αν θέλεις χαμηλή κατανάλωση, χειροκίνητα ο ανεμιστήρας στο μέγιστο.

Πάντως παντού σε όλα τα τεστ και εγχειρίδια όλες οι τιμές είναι με τα κλιματιστικά στη μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα οπότε λογικά το κέρδος από τη χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα όσον αφορά τα watts του μοτέρ είναι αμελητέο μπροστά στην αύξηση της απόδοσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, chbazios είπε

Καλη σας μερα και απο μενα.

Νεος στα κλιματιστικα αποφασισα φετος να βαλω σε ενα χωρο 45-50 τετραγωνικων ενα Daikin FTXC 18000btu.

Οταν δεν αναβω καλοριφερ σε ηπιες μερες για χειμωνα πιανω 20-21 που μου κανει!

Στα κρυα βαζω και το καλοριφερ για μιση ωρα μεσημερι και μιση βραδυ και πιανω 22 βαθμους πολυ ευκολα.

Το λειτουργω απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 10 το βραδυ. μου καιει περιπου 1.3kw/h.

Το πρωι η θερμοκρασια επειδη εχω απωλειες πεφτει στο χωρο αυτο στους 14.

οποτε το επομενο πρωι κανει κανα 2ωρο να ανεβει στους 18-19 και μετα παιζει μεταξυ 19-20-21.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: 

Να το δουλευω ετσι 10-12 ωρες -που ειναι και οι ωρες που καθομαι στο χωρο και δουλευω ή να το εχω 24/7 ανοιχτο. προφανως μπορω να το δοκιμασω 2-3 μερες και να δω αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας πριν το κανω.

Στο 12ωρο τωρα καιω περιπου 15kWh.

(Tο αποφευγω λογω απωλειων που εχω και το κλιματιστικο δουλευει σχεδον συνεχως στα 1.3kW)

Δουλεψε το  24/7 απλως τις ωρες που λειπεις αστο στους 18-19.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chbazios είπε

Καλη σας μερα και απο μενα.

Νεος στα κλιματιστικα αποφασισα φετος να βαλω σε ενα χωρο 45-50 τετραγωνικων ενα Daikin FTXC 18000btu.

Οταν δεν αναβω καλοριφερ σε ηπιες μερες για χειμωνα πιανω 20-21 που μου κανει!

Στα κρυα βαζω και το καλοριφερ για μιση ωρα μεσημερι και μιση βραδυ και πιανω 22 βαθμους πολυ ευκολα.

Το λειτουργω απο τις 10 το πρωι μεχρι τις 10 το βραδυ. μου καιει περιπου 1.3kw/h.

Το πρωι η θερμοκρασια επειδη εχω απωλειες πεφτει στο χωρο αυτο στους 14.

οποτε το επομενο πρωι κανει κανα 2ωρο να ανεβει στους 18-19 και μετα παιζει μεταξυ 19-20-21.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης: 

Να το δουλευω ετσι 10-12 ωρες -που ειναι και οι ωρες που καθομαι στο χωρο και δουλευω ή να το εχω 24/7 ανοιχτο. προφανως μπορω να το δοκιμασω 2-3 μερες και να δω αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας πριν το κανω.

Στο 12ωρο τωρα καιω περιπου 15kWh.

(Tο αποφευγω λογω απωλειων που εχω και το κλιματιστικο δουλευει σχεδον συνεχως στα 1.3kW)

Ο καλύτερος τρόπος για να δεις τι ακριβώς σε συμφέρει θα ήταν να κάνεις δοκιμές στα διάφορα σενάρια. 

Στο δικό μου χώρο κάνοντας διάφορες δοκιμές κατέληξα στην εξής λειτουργία.  Όλη μέρα δουλεύει με ζήτηση 21 και οταν πέφτουμε για ύπνο το κλείνω και το ρυθμίζω να ανοίξει μια-μιάμιση ώρα πριν ξυπνήσει η οικογένεια. Έχω παρατηρήσει ότι αυτός ο χρόνος είναι αρκετός ώστε ο χωρος να αναπληρώσει τη χαμένη θερμοκρασία της νύχτας και να ερθει στους 20 βαθμούς όταν θα έχουμε ξυπνήσει.

Με τον τρόπο αυτό κάνω οικονομία γύρω στο 50% όσον αφορά τις νυχτερινές ώρες. Χοντρικά, αναμμενο συνεχώς καίει 4 κιλοβατώρες. Κλειστό χρειάζεται 2 με 2,2 κιλοβατώρες για να φέρει ξανά το χώρο σε θερμοκρασία 20 βαθμών. Μιλάω πάντα για μέρες όπως οι τελευταίες που έχει παγωνιά σε σενάρια με εξωτερικές πχ 10 βαθμούς η διαφορά είναι αμελητέα.

Βέβαια στο σενάριο αυτό βοηθάει ότι το Fujitsu από τη μία είναι επαρκές για το χώρο και από την άλλη είναι τερας απόδοσης και γεμίζει το χώρο με πολλή ζέστη σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στα φασον midea είναι ο κανόνας. Αν θέλεις χαμηλή κατανάλωση, χειροκίνητα ο ανεμιστήρας στο μέγιστο.

Πάντως παντού σε όλα τα τεστ και εγχειρίδια όλες οι τιμές είναι με τα κλιματιστικά στη μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα οπότε λογικά το κέρδος από τη χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα όσον αφορά τα watts του μοτέρ είναι αμελητέο μπροστά στην αύξηση της απόδοσης.

Για εξήγησε λίγο τι γίνεται με την επιλογή της σκάλας του αέρα.

Τώρα που μου φαίνεται πως το κλιματιστικό έχει πιάσει ρυθμό το έχω στο auto μου φαίνεται πως έχει επιλέξει mid αέρα και έχει θερμοκρασία στις περσίδες περί τους 26ο.

Όταν ρίχνω την σκάλα στο low manualy βγάζει σίγουρα πιο ζεστό αέρα, χωρίς να έχω βάλει θερμόμετρο σίγουρα 40++

 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yiannis_1 είπε

Πάντως παντού σε όλα τα τεστ και εγχειρίδια όλες οι τιμές είναι με τα κλιματιστικά στη μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα οπότε λογικά το κέρδος από τη χαμηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα όσον αφορά τα watts του μοτέρ είναι αμελητέο μπροστά στην αύξηση της απόδοσης.

Πάντως αυτό δεν το γνώριζα. Προφανώς και ισχύει. Βέβαια τώρα που κάνω το πείραμα διαπιστώνω αρχικά ότι εκτός από το θόρυβο αυξάνονται και τα κρύα ρεύματα στον χώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Πάντως αυτό δεν το γνώριζα. Προφανώς και ισχύει. Βέβαια τώρα που κάνω το πείραμα διαπιστώνω αρχικά ότι εκτός από το θόρυβο αυξάνονται και τα κρύα ρεύματα στον χώρο. 

Τα κρύα ρεύματα  είναι που με ενοχλούν και μένα στη μέγιστη σκάλα. Μάλλον εκεί παίζει ρόλο η καλή θέση που θα βάλεις το κλιματιστικό και εγώ τοχω βάλει σε τελείως λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adok13 είπε

Τα κρύα ρεύματα  είναι που με ενοχλούν και μένα στη μέγιστη σκάλα. Μάλλον εκεί παίζει ρόλο η καλή θέση που θα βάλεις το κλιματιστικό και εγώ τοχω βάλει σε τελείως λάθος.

Καλά και το δικό μου επειδή ήταν προεγκατάσταση (και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να μπει πουθενά αλλου) δεν είναι στην καλύτερη θέση σε καμία περίπτωση. Τα κρύα ρεύματα είναι ένα θέμα αν και από ότι θυμάμαι o @dimostr έχει τις περσίδες τελείως πάνω και παρόλα αυτά ζεστένει καλά τον χώρο του. 

Πάντως προς το παρόν (μια ώρα) που έχω βάλει την ένταση αέρα στο 5 δεν έχω δει καμία διαφορά στην κατανάλωση. Παραμένει σταθερή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλά και το δικό μου επειδή ήταν προεγκατάσταση (και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορεί να μπει πουθενά αλλου) δεν είναι στην καλύτερη θέση σε καμία περίπτωση. Τα κρύα ρεύματα είναι ένα θέμα αν και από ότι θυμάμαι o @dimostr έχει τις περσίδες τελείως πάνω και παρόλα αυτά ζεστένει καλά τον χώρο του. 

Πάντως προς το παρόν (μια ώρα) που έχω βάλει την ένταση αέρα στο 5 δεν έχω δει καμία διαφορά στην κατανάλωση. Παραμένει σταθερή

εχω ομως τις εσωτερικες περσιδες σε κινηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε midea 18αρι παρατηρησα πως ειναι πολυ καλυτερα αντι για auto ο ανεμιστηρας να μπαινει στο  med  , ανεβαζει θερμοκρασια στον χωρο κανονικα αναλογα την ζητηση ενω στο auto  δεν μπορει(το εχει στο min).

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...