Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το διάγραμμα που έχω στην 96 σελίδα είναι auto mode επιλογή αυτ9ματα ψύξη θέρμανση έμεινε σβηστό αλλά όταν ξαναπήρε άρχισε τα ίδια 

Χωρίς auto,heating mode.. όπως δηλαδή το δουλεύουμε όλοι μας..

Τώρα π.χ. αν το βάλεις θέρμανση 22C θα κάνει χαζά;  Αν κάνει 200% έχει θέμα το μηχάνημα..ούτε μεταίχμιο ούτε τίποτα. 

Εάν ΔΕΝ ανοίξει ανέβαζε σιγά σιγά την επιθυμητή μέχρι να αρχίσει τα χαζά.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Χωρίς auto,heating mode.. όπως δηλαδή το δουλεύουμε όλοι μας..

Τώρα π.χ. αν το βάλεις θέρμανση 22C θα κάνει χαζά;  Αν κάνει 200% έχει θέμα το μηχάνημα..ούτε μεταίχμιο ούτε τίποτα. 

Λοιπόν το άναψα με ζήτηση 23 , εσωτερική θερμοκρασία 24,1 , άναψε με peak 545 watt στις 20:44 εκκίνηση , 20:47 έκοψε με θερμοκρασία 24,8 , στις 20:50 άναψε και έχει πάει 195 watt έχει ισορροπήσει 20:53 ξανά έσβησε νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα 

εαν αυτό δεν είναι short cycling και είναι κανονική λειτουργία κλιματιστικου τότε μάλλον έχουμε καταλάβει κάτι λάθος 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν το άναψα με ζήτηση 23 , εσωτερική θερμοκρασία 24,1 , άναψε με peak 545 watt στις 20:44 εκκίνηση , 20:47 έκοψε με θερμοκρασία 24,8 , στις 20:50 άναψε και έχει πάει 195 watt έχει ισορροπήσει 20:53 ξανά έσβησε νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα 

Κατέβασε τη επιθυμητή  στους 16C και δες αν ανοίξει πάλι

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν το άναψα με ζήτηση 23 , εσωτερική θερμοκρασία 24,1 , άναψε με peak 545 watt στις 20:44 εκκίνηση , 20:47 έκοψε με θερμοκρασία 24,8 , στις 20:50 άναψε και έχει πάει 195 watt έχει ισορροπήσει 20:53 ξανά έσβησε νομίζω ότι αυτό τα λέει όλα 

εαν αυτό δεν είναι short cycling και είναι κανονική λειτουργία κλιματιστικου τότε μάλλον έχουμε καταλάβει κάτι λάθος 

Φυσιολογική συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Κατέβασε τη επιθυμητή 16C και δες αν ανοίξει πάλι

Τώρα ξανάαναψε μιλάμε για την απόλυτη ακρίβεια τρία λεπτά 

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Φυσιολογική συμπεριφορά.

Ανα Τρία λεπτά on off είναι λογική συμπεριφορά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τώρα ξανάαναψε μιλάμε για την απόλυτη ακρίβεια τρία λεπτά 

Στους 16 επιθυμητή κάνει το ίδιο; Άστο να το κάνει 2-3 φορές αν μπορείς.. μήπως και έχει μια ρύθμιση να δοκιμάζει μερικές φορές και μετά σταματάει τελείως.

Αν ναι συνεχίζει να το κάνει αδιάλειπτα 500% (και ας μην είμαι τεχνικός η άνθρωπος του χώρου) είναι προβληματικό το μηχάνημα. Και είναι απαράδεκτο. Email στην εταιρεία, αλλαγή μηχανήματος λόγο φθοράς συμπιεστή και επιστροφή χρημάτων από το τσάμπα ρεύμα που έκαψε 😛

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στους 16 επιθυμητή κάνει το ίδιο; Άστο να κάνει 2-3 φορές αν μπορείς..  Αν ναι συνεχίζει να το κάνει 500% (και ας μην είμαι τεχνικός η άνθρωπος του χώρου) είναι προβληματικό το μηχάνημα. Και είναι απαράδεκτο.

εαν μεγενθυνεις την  εικονα φαινεται εκει στην ακρη που εχω το βελακι 196229099_22-9.png.61be0c26e4dc4d9b7da676d986b8f59d.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στους 16 επιθυμητή κάνει το ίδιο; Άστο να το κάνει 2-3 φορές αν μπορείς..  Αν ναι και συνεχίζει να το κάνει 500% (και ας μην είμαι τεχνικός η άνθρωπος του χώρου) είναι προβληματικό το μηχάνημα. Και είναι απαράδεκτο. Email στην εταιρεία, αλλαγή μηχανήματος λόγο φθοράς συμπιεστή και επιστροφή χρημάτων από το τσάμπα ρεύμα που έκαψε 😛

Σιγά μην άναψε στους 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Σιγά μην άναψε στους 16.

23 είναι καλά δε διαβάζεις τι γράφω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Βάλε βρε 16 να δούμε κάτι !

Το έχω βάλει και περιμένω αλλά βλέπεις έχουμε και τους άπιστους Θωμάδες να βγάλουμε πέρα 

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Στους 23C ηρέμησε δηλαδή;

Στους 23 κάνει όν οφφ ανα τρίλεπτο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Το έχω βάλει και περιμένω αλλά βλέπεις έχουμε και τους άπιστους Θωμάδες να βγάλουμε πέρα 

Ωραία γιατί μπερδεύτηκα και εγώ. Τώρα το έχεις επιθυμητή 16C. Και θα μας πεις αν έχει την ίδια συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Ωραία γιατί μπερδεύτηκα και εγώ. Τώρα το έχεις επιθυμητή 16C. Και θα μας πεις αν έχει την ίδια συμπεριφορά.

ναι τωρα ειναι 16 και δεν εχει αναψει ακομα , θελω νμα πιστευω οτι δε θα αναψει αλλα αυτο που θεωρει ο liak οτι το εχω 23 μεσα εχει 24,8 και αυτο αναβοσβηνει αν τριλεπτυο ειναι φυσιλογικο τι να πω 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

ναι τωρα ειναι 16 και δεν εχει αναψει ακομα , θελω νμα πιστευω οτι δε θα αναψει αλλα αυτο που θεωρει ο liak οτι το εχω 23 μεσα εχει 24,8 και αυτο αναβοσβηνει αν τριλεπτυο ειναι φυσιλογικο τι να πω 

Άστο λίγο κάποια λεπτά (4 λεπτα πχ) και αν δεν ανάψει ανέβασε την επιθυμητή έναν βαθμό..Αν δεν ανάψει αμέσως,ανέβασε έναν ακόμα βαθμό κτλ μέχρι να αναψει..Όταν ανάψει δες συμπεριφορά και πες μας σε πια επιθυμητή άναψε.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...