Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/9/2020 στις 4:13 ΜΜ, velissarios1 είπε

https://www.germanos.gr/product/tp-link-eksupni-priza-hs110/20383825/

Σωστός... Νόμιζα ότι είχα βάλει το λινκ

Δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Ούτε παραγγελία για αυτή τη τιμή...δεν τους βγάζει το σύστημα ούτε καν ημερομηνία...προσπαθούν να ξεστοκαρουν τα 100 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 λεπτά πριν, dimostr είπε

το δικο μου εχει σιγουρα τους εχω στειλει σχεδιαγραμματα και φωτογραδφιες εσωτερικης και εξωτερικης μοναδας και sn και μου εχουν απαντησει οτι θα ερθουν με δικο τους καταγραφικο να τσεκαρουν και οτι ειναι σε συννενοηση με το εργοστασιο για αντικατσταση εσωτερικης πλακετας αν επαληγθευτουν οι μετρησεις 

Το ίδιο ακριβώς και σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το ίδιο ακριβώς και σε εμένα.

τους εστειλα mail πριν απο καμια βδομαδα δεν εχουν απαντησει , αυριο θα παρω τηλεφωνο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

αν  δεν εχεις καταγραφικο δε μπορεις να καταλαβεις αυτη την συμπεριφορα που εδιξε το δικο μου

το οποιο ειναι απο κοτσωβολο

και το κουτι εγραφε Bulgaria 

Τα ξέρω και τα δύο από δική σου ανάρτηση όταν το αγόρασες και θυμάμαι πολύ καλά!

Είχες αναρτήσει φωτογραφία του κουτιού και ρωτούσες νομίζω (αυτό δεν το θυμάμαι καλά) αν κατασκευάζονται στη Βουλγαρία. Τότε, ή πιθανόν λίγο αργότερα είχα μιλήσει για το Βουλγαρικό διαβατήριο! Και το θυμάμαι καλά λόγω των απαντήσεων που πήρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filipN είπε

Τα ξέρω και τα δύο από δική σου ανάρτηση όταν το αγόρασες και θυμάμαι πολύ καλά!

Είχες αναρτήσει φωτογραφία του κουτιού και ρωτούσες νομίζω (αυτό δεν το θυμάμαι καλά) αν κατασκευάζονται στη Βουλγαρία. Τότε, ή πιθανόν λίγο αργότερα είχα μιλήσει για το Βουλγαρικό διαβατήριο! Και το θυμάμαι καλά λόγω των απαντήσεων που πήρα ...

Μαλαισία είναι κατασκευή έτσι τουλάχιστον λένε τα αυτοκόλλητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μαλαισία είναι κατασκευή έτσι τουλάχιστον λένε τα αυτοκόλλητα

- Δεν είπα ότι δεν είναι Μαλαισίας.

- Είπα εμμέσως πλην σαφώς, και τότε που το αγόρασες και τώρα, πως στην Βουλγαρία υπάρχουν εταιρίες που συγκεντρώνουν και διακινούν λειτουργικά κλιματιστικά διαφορετικών εταιριών και συγκεκριμένα σειρές που παρουσιάζουν μη εμφανή σε όλους, προβλήματα. Τα διακινούν σε όλες τις Βαλκανικές χώρες και όχι μόνο στη Βουλγαρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, filipN είπε

διακινούν λειτουργικά κλιματιστικά διαφορετικών εταιριών και συγκεκριμένα σειρές που παρουσιάζουν μη εμφανή σε όλους, προβλήματα

Αυτό θα μπορούσε να συμβεί σε αγορά από μαγαζί πχ blue dealer όπως λέγονται αυτά που διακινούν daikin η συμβαίνει μόνο σε αλυσίδες και μη εξουσιοδοτημένα καταστήματα ?

Μήπως γι'αυτό το atxc έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ τα ftxc έχουν 5 και παίρνει και επέκταση ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, filipN είπε

- Τα περισσότερα από όσα κλιματιστικά έρχονται από τη Βουλγαρία, όχι μόνο Daikin, και ειδικά όσα συνοδεύονται με γενναία μείωση της τιμής (προσφορές) και άλλα "καλούδια" (πχ δωρεάν αποστολή, τοποθέτηση κλπ),είναι λειτουργικά κλιματιστικά σειρών που έχουν παρουσιάσει μικρά ή μεγάλα προβλήματα τα οποία δεν θα τα προσέξουν όλοι οι χρήστες. Αυτό γίνεται πολλά χρόνια, τουλάχιστον δέκα! Και η εισαγωγή τους ξεκίνησε από μια συγκεκριμένη εταιρία της Θεσσαλονίκης.

- Γι αυτό το λόγο είχα αναφερθεί πολύ παλαιότερα, για κλιματιστικά με Βουλγαρικό διαβατήριο κλπ...

Υποθετικά όλα αυτά που λες φαντάζομαι έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μήπως γι'αυτό το atxc έχει 3 χρόνια εγγύηση ενώ τα ftxc έχουν 5 και παίρνει και επέκταση ?

Καμία σχέση μιας και τα atxm που είναι Perfera πάλι 3 χρόνια εγγύηση έχουν.

Επίσης δεν σημαίνει ότι όλα τα Daikin είναι καλά, ούτε μπορεί να είναι το ίδιο καλό ένα κλιματιστικό σε σχέση με ένα άλλο που έχει τα διπλάσια χρήματα.

Προσωπικά τα οικονομικά Daikin τα κατατασω στην ίδια κατηγορία με τα Toyotomi, Inventor και τα λοιπά οικονομικά κλιματιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, George! είπε

Προσωπικά τα οικονομικά Daikin τα κατατασω στην ίδια κατηγορία με τα Toyotomi, Inventor και τα λοιπά οικονομικά κλιματιστικά.

Σε καμιά περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, George! είπε

Προσωπικά τα οικονομικά Daikin τα κατατασω στην ίδια κατηγορία με τα Toyotomi,

Έχω daikin atxc 25b και toyotomi kuro 628 σε παρόμοιους χώρους έχω ανεβάσει άπειρα σχεδιαγράμματα με το πως δουλεύουν τα μηχανήματα , το daikin είναι εντελώς γυμνό από  λειτουργίες και το kuro έχει τα πάντα , πέρα από αυτό όμως το kuro δουλεύει σαν πραγματικό κλιματιστικό και το daikin κάνει αυτά που κάνει , οποτε καλό θα είναι όταν λέμε για μάρκες να λέμε γ8α συγκεκριμένα μοντέλα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω daikin atxc 25b και toyotomi kuro 628 σε παρόμοιους χώρους έχω ανεβάσει άπειρα σχεδιαγράμματα με το πως δουλεύουν τα μηχανήματα , το daikin είναι εντελώς γυμνό από  λειτουργίες και το kuro έχει τα πάντα , πέρα από αυτό όμως το kuro δουλεύει σαν πραγματικό κλιματιστικό και το daikin κάνει αυτά που κάνει , οποτε καλό θα είναι όταν λέμε για μάρκες να λέμε γ8α συγκεκριμένα μοντέλα 

Δεν φταίει το νταικιν. Ο χώρος σου φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν φταίει το νταικιν. Ο χώρος σου φταίει.

Οι χώροι είναι με παρόμοιες απαιτήσεις , αν έφταιγε ο χώρος θα έκανε τα ίδια και το kuro 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οι χώροι είναι με παρόμοιες απαιτήσεις , αν έφταιγε ο χώρος θα έκανε τα ίδια και το kuro 

Το συζητάμε αν είναι με παρόμοιες απαιτήσεις.

Ακόμα και αν είναι, το kuro έχει ifeel.

Σε κάθε περίπτωση δεν φταίει το Daikin. Αγόρασες λάθος κλιματιστικό. Σου λέει: εγώ φίλε πιο κάτω από από τα 4400 δεν πέφτω ( περίπου γιατί είναι κάπου 3800 τα ελάχιστα). Τι φταίω εγώ που με έβαλες σε 1500 απώλειες;

Είμαι σίγουρος ότι η νταικιν δεν θα βρει τίποτα το επιλήψιμο. Ας έπαιρνες κάτι άλλο πχ με follow me.

Δεν χρειάζεται φαντάζομαι να σου ξαναβάλω το διάγραμμα με τα πριόνια του asyg24klca.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Σου λέει: εγώ φίλε πιο κάτω από από τα 4400 δεν πέφτω ( περίπου γιατί είναι κάπου 3800 τα ελάχιστα). Τι φταίω εγώ που με έβαλες σε 1500 απώλειες;

Είμαι σίγουρος ότι η νταικιν δεν θα βρει τίποτα το επιλήψιμο.

Εγώ δεν είπα να πέσει πιο κάτω αφού δε μπορεί , αλλά η daikin πρέπει να μου εξηγήσει γιατί παίρνει μπρος ανα τρίλεπτο  η αλλιώς κάνει short cycling  όπως το λέτε , εαν αυτό δεν είναι επιλήψιμο τότε μιλάμε για μια εταιρεία που απλά κοροϊδεύει τους πελάτες της 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...