Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Έχω daikin atxc 25b και toyotomi kuro 628 σε παρόμοιους χώρους έχω ανεβάσει άπειρα σχεδιαγράμματα με το πως δουλεύουν τα μηχανήματα , το daikin είναι εντελώς γυμνό από  λειτουργίες και το kuro έχει τα πάντα , πέρα από αυτό όμως το kuro δουλεύει σαν πραγματικό κλιματιστικό και το daikin κάνει αυτά που κάνει , οποτε καλό θα είναι όταν λέμε για μάρκες να λέμε γ8α συγκεκριμένα μοντέλα 

Έστω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα οικονομικά Daikin είναι στην καλύτερη περίπτωση επιπέδου Toyotomi, Midea, Inventor ή χειρότερα όπως π.χ. Morris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, energy52 είπε

@dimostr αν κανεις ενεργειες να ρθει το σερβις να το δει, καθυστερησε το να πιασουν τα κρυα γιατι θα σου πουν πως ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα με τετοιο καιρο και θα σου σπασουν τα νευρα..επειδη παρακολουθω τη συζητηση να σου πω τη γνωμη μου συμφωνω με τον Liakjim οτι ειναι μεγαλο για το χωρο σου εξ αρχης, κι οσον αφορα τα τριλεπτα on/off,  πιθανον ειναι θεμα προγραμματισμου σε χαμηλες απαιτησεις,οποτε και πλακετα να αλλαξεις δεν θα λυσεις το προβλημα και θα απογοητευτεις χειροτερα..αν το βαλεις 22 ή 23 παλι πριονια κανει ή μενει στα 180w ? τσπ σε πια επιθυμητη δεν το κανει;

Τον χειμώνα κάνει πριόνια στους 21 και κάτω αν βάλω 22 23 δε κάνει αλλά δε μπορώ σε θέρμανση 22 23 γιατί πάει μέσα 25 βαθμούς δεν αντέχεται , δε θα συμφωνήσω για το ότι είναι μεγάλο για το χώρο γιατί σε χώρο με ίδιες απαιτήσεις έχω το kuro και δε κάνει τέτοια , για την πλακέτα η ίδια daikin το έχει αναφέρει δε το λέω εγώ , λογικά θεωρούν ότι αν αλλάξουν πλακέτα όπου θα έχει άλλο προγραμματισμό θα το διορθώσουν το πρόβλημα και ναι θα περιμένω να κρυώσει ο καιρός 

6 λεπτά πριν, George! είπε

Έστω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα οικονομικά Daikin είναι στην καλύτερη περίπτωση επιπέδου Toyotomi, Midea, Inventor ή χειρότερα όπως π.χ. Morris.

Κάθε μάρκα ακόμα και αυτές που είναι φασόν άλλων έχουν φθηνά και ακριβά μοντέλα αυτή την διαφοροποίηση εννοώ , δηλαδή πχ η toyotomi έχει την σειρά hiro και την σειρά kuro  είναι ανάλογης δυναμικότητας το ένα από το άλλο Όπως πχ στη daikin είναι το atxc με το prefera 

το daikin atxc είναι στο επίπεδο του hiro όχι όμως του kuro 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dimostr είπε

νομιζω οτι οι χρονοι δειχνουν ακριβως τι κανει,  ολη μερα να το αφησεις το ιδιο πραγμα , τωρα αν αυτο ειναι φυσιολογικο τι να πω 

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις +1C και eco;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, danaos7 είπε

Δεν υπάρχει ούτε για δείγμα. Ούτε παραγγελία για αυτή τη τιμή...δεν τους βγάζει το σύστημα ούτε καν ημερομηνία...προσπαθούν να ξεστοκαρουν τα 100 

Κρίμα ...μέχρι που είδα το πρώτο μήνυμά σου (που;) χτες το πρωί υπήρχε κανονικά με χαμηλή διαθεσιμότητα. Παρέλαβα χτες το απόγευμα και είναι το μοντέλο v4.  Ελπίζω να το ξαναβάλει σε προσφορά. Αν βρω κάτι θα σε ενημερώσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποια πράγματα που αναφέρθηκαν για παραεισαγωγές κτλ. να αναφέρω ότι στην Ελλάδα την ΔΥΝΑΜη την έχει ο εισαγωγέας και όχι η αλυσίδα.

Έχουν πέσει κατά καιρούς μεγάλα εμπάργκο από εισαγωγείς όταν με κίνηση του retailer να φέρει ίδιο προϊόν και το οποίο μοσχοπούλησε σε σχέση με τα αντίστοιχα αγορασμένα από το επίσημο κανάλι των άλλων retailer. Μιλάμε για αποκλεισμό από μελλοντικά μοντέλα, μιλάμε για εφοδιασμό αργότερα από όλους τους υπόλοιπους, μιλάμε για ούτε με το κυάλι λανσάρισμα και αποκλειστικότητα, μιλάμε για ακριβότερες τιμές, μιλάμε για βίο αβίωτο σε after sales   κ.ο.κ. Οταν διαταράσεται η "ισορροπία" (το λες και αλλιώς), τότε επεμβαίνουν.

Για αυτό κοροιδεύω τις προσφορές και γελάω πια με black Friday. Δεν κάνουν  προσφορές οι retailers. Κάνει ο εισαγωγέας και τις πλασάρουν όλοι σαν δικές τους. Και έτσι η black Friday εφτασε σε αυτην την κατάντια να βλέπεις όλους σε δυνατά προϊόντα να έχουν ίδιες προσφορές και τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimostr είπε

σε χώρο με ίδιες απαιτήσεις έχω το kuro και δε κάνει τέτοια

Μπορείς να δοκιμάσεις το kuro χωρίς ifeel; Το ξέρω ότι έχεις πει ότι αφού το έχει θα το χρησιμοποιείς, αλλά σαν πείραμα και για να δούμε τι κάνει σε σχέση με το Daikin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις +1C και eco;

Δε κάνει διαφορά η μάλλον κάνει διαφορά για κανα 20λεπτο και μετά συνεχίζει στο ίδιο τέμπο , τα είχα δοκιμάσει όλα το χειμώνα 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπορείς να δοκιμάσεις το kuro χωρίς ifeel; Το ξέρω ότι έχεις πει ότι αφού το έχει θα το χρησιμοποιείς, αλλά σαν πείραμα και για να δούμε τι κάνει σε σχέση με το Daikin.

Το βράδυ θα κάνω μια δοκιμή 

@liakjim δοκιμη πρωινη για να μην περιμενω μεχρι το βραδυ  toyotomi kuro χωρις ifeel αναψε στους 22 βαθμους εκανε peak στα 507 watt και μολις μετα απο τρια λεπ[τα επιασε πανω στο κλιματιστικο 23 εσβησε και παραμενει σβηστο οπως λογικα πρεπει να συμβαινει αυτο τον καιρο , νομιζω οτι αν βαλεις σε αντιπαραβολη την εικονα του daikin ειναι σχιζοφρενεια αυτο που συμβαινει σε ¨'επωνυμο' κλιματιστικο και για να ειμαστε και συντονισμενοι ανεβαζω και το daikin που απλα δεν ειναι κλιματιστικο αλλα ΜΠΡΙΚΙ και κοιταξτε τι κανει 22 ρυθμιση αναψε με peak 606 watt και συνεχιζει να αναβοσβηνει στο κλασικο τριλεπτο και ασ εχει θερμοκρασια το δωματιο στο υψος του γραφειου 24,7 δε μπορω να φανταστω τι δειχνει εκει πανω που ειναι το κλιματιστικο ΑΠΛΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΡΙΚΙ ΑΓΑΝΩΤΟ 

1427975290_23-9.png.4fd34c04ec1005c1a6a296e18ad762f1.png

23-9 δαικιν.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, George! είπε

Έστω, αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα οικονομικά Daikin είναι στην καλύτερη περίπτωση επιπέδου Toyotomi, Midea, Inventor ή χειρότερα όπως π.χ. Morris.

Το Μόρρις μια χαρά είναι ααχχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Για αυτό κοροιδεύω τις προσφορές και γελάω πια με black Friday. Δεν κάνουν  προσφορές οι retailers. Κάνει ο εισαγωγέας και τις πλασάρουν όλοι σαν δικές τους. Και έτσι η black Friday εφτασε σε αυτην την κατάντια να βλέπεις όλους σε δυνατά προϊόντα να έχουν ίδιες προσφορές και τιμές.

Μα δεν είναι να γελάς "πια", αλλά από την αρχή γιατί έτσι υιοθετήθηκε στην Ελλάδα! Η "παλιά" λογική της Αμερικανιάς B/F ήταν το ξεστοκάρισμα των αποθηκών! Κυριολεκτικό stock-clearance ουσιαστικά για να τονωθεί ένας κατά τα άλλα χαμηλός μήνας πωλήσεων (προ-Χριστουγέννων). Αυτό έχει αλλάξει προ-πολλού και στο εξωτερικό και ναι πλέον οι εκάστοτε προσφορές είναι πλαφοναρισμένες από τους εισαγωγείς/αντιπροσωπείες. Μπορεί κάποια να παίξουν αποκλειστικά σε κάποια κανάλια, ή αλυσίδες πχ, αλλά μέχρι εκεί καθώς το τι θα παιχτεί, και σε τι τιμή είναι προσυμφωνημένο.

Πάντως γενικότερα η όλη χρονιά με την πανδημία είναι πραγματικά κακή σε παγκόσμιο επίπεδο ΄και έχει επιφέρει μια αστάθεια άνευ προηγουμένου, και δυστυχώς δεν έχουμε δει τα χειρότερα ακόμα!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Klausx είπε

Η περσίδα ανοιγοκλείνει κανονικά στο συγκεκριμένο; Μήπως έχεις στο κοντρολ ρύθμιση swing κτλ;

Αλλιώς έχει πιάσει σκόνη ο ανεμιστήρας ή έχει φθορά.

Κανονικά ανοιγοκλείνει. Σταθερή όμως την έχω την περσίδα.

Πήρα την αντιπροσωπεία και περιμένω να με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και το kuro έχει μείνει σβηστό ως τώρα;

ναι ανψε λιγο οπως ειπα παραπανω επιασε θερμοκρασια και εσβησε και εμεινε ετσι γιατι δε πεφτει η θερμοκρασια  ιδιες θερμοκρασιες ιδιες συνθηκες με κλειστες πορτες και τα δυο , χωρις i feel to kuro 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, dimostr είπε

ναι ανψε λιγο οπως ειπα παραπανω επιασε θερμοκρασια και εσβησε και εμεινε ετσι γιατι δε πεφτει η θερμοκρασια  ιδιες θερμοκρασιες ιδιες συνθηκες με κλειστες πορτες και τα δυο , χωρις i feel to kuro 

Οκ, άρα εις αναμονή αυτοψίας της daikin.

Πάντως τα αποτελέσματα σου ταιριάζουν με το video που τους είχα στείλει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οκ, άρα εις αναμονή αυτοψίας της daikin.

Πάντως τα αποτελέσματα σου ταιριάζουν με το video που τους είχα στείλει

οπως εχει παραδεχτει και η daikin κατι τρεχει με τον προγραμματισμο , το βλεπεις και συ το βλεπω κι εγω και αφου ειναι δυο που συμπιπτουν δεν ειναι τυχαιο ειναι γεγονος και πιστευω οτι και αλλοι εαν βαλουν καταγραφικα θα δουν τα ιδια , θα ειχε ενδιαφερον να δουμε καταγραφη απο ftxc

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...