Προς το περιεχόμενο

Θέλω ένα πολύ ελαφρύ λειτουργικό σύστημα για ένα laptop του 2002


Mporeis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 313
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνώ με  @mphxths

Laptop C2D ,4GB ram , ssd, δουλεύει μια χαρά με ubuntu  , τηλεργασια η σύζυγος, τηλεκπαίδευση το παιδί κι εγώ ότι δουλειές θέλω να κάνω όπως απλή χρήση cad , προετοιμασία 3d εκτυπώσεων κ.α.

Έχω στο υπόγειο ένα μονοπυρηνο pentium-M  2GB ram, ide με lubuntu που έχει ξεμείνει για να κατεβάζω κάποια σχέδια για κάποιες κατασκευές που κάνω με ξύλα κλπ.. Το πολύ να δω και κανένα βιντεάκι στο youtube κι αυτό σε 360ρ και πολλά λέω και χωρίς να βιάζομαι.... Πριν από 3-4  χρόνια αυτό το απλό σερφαρισμα γινόταν από το ίδιο μηχάνημα 3 φορές  πιο άνετα δείγμα του πόσο έχουν βαρύνει οι σελίδες με όλα τα  μπλιμπλικια που τις ακολουθούν.... Τώρα πια ακόμα κι εγώ που είμαι χρεπολατρης το θεωρώ ψιλοταλαιπωρια .,... Ακόμα και dual core με λιγότερα από 2 MB L2 cache αρχίζουν και ζοριζονται... Δηλώνω χρεπολατρης ναι ... Επουδενί όμως μαζωχιστης... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nik0laus Εγω να δεις τι χρεπολατρης ειμαι :) Αλλα να ειμαστε και ρεαλιστες.

Πριν χρονια ειχα αγορασει (barebone κιολας) αυτο το χρεπι. Ειχα ακουμπησει πολλα λεφτα για να το φτιαξω και αναβαθμισω. Δεν τραβαει ουτε για πλακα. Απο ebay αυτο το χρεπι. Του εβαλα ssd , 4gb ram ( παει και μεχρι 8 αλλα δεν νομιζω να αξιζει ο κοπος) , αλλα παλι δεν τραβαει λογω αδυναμου επεξεργαστη και ενσωματωμενης gpu. Για απλα πραγματακια μονο.
Τα υπολοιπα χρεπια δεν ειναι καν αξιας αναφορας...δεν ασχολουμαι καν , απλα τα χω στοιβαξει σε μια γωνια.
Με λιγα λογια καλο ειναι να ασχολουμαστε με καποια σαπια μηχανηματα που ψιλοτραβανε και μεχρι εκει. Ουτε λεφτα να τους ριχνουμε , ουτε λινουξ/xp/7αρια και αλλα τετοια. Η εμπειρια χρησης ειναι "αγγαρεια κανω , ποινη εκτιω" φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δικό μου c2d 2ghz 3gb ram 128ssd το Ubuntu δεν σέρνεται αλλά καταναλώνει έξτρα πόρους - μνήμη. Youtube 720p με την ενσωματωμένη κάρτα ο επεξεργαστής κυμαίνεται 40-50%. Στα 1080p ανεβαίνει 80-90%.

Με Bunsenlabs linux (Debian openbox) γίνεται ανάλαφρο, 180mb ram αρχική κατανάλωση και δεν έχω περάσει τα 800mb με πολλές σελίδες ανοιχτές. Όποτε υποθέτω με ένα wm i3 θα γίνεται ακόμα καλύτερο με βάση το arch. 

Ήταν ωραία αυτά τα pc... τώρα έχουμε φούρνους.

 

 

Επεξ/σία από nick0lis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω με ενδιαφέρον το νήμα.

Όντως χρήζει επιστημονικής έρευνας το πόσο εύκολα δίνει κάποιος 300-400 ευρώ για κινητά, κάθε 6-12 μήνες, που δεν κάνουν διαφορά με το προηγούμενο, ενώ αρνείται επίμονα να αναβαθμίσει ένα υπολογιστή που θα του δώσει άλλα 5,6,7 χρόνια χρήσης.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Διαβάζω με ενδιαφέρον το νήμα.

Όντως χρήζει επιστημονικής έρευνας το πόσο εύκολα δίνει κάποιος 300-400 ευρώ για κινητά, κάθε 6-12 μήνες, που δεν κάνουν διαφορά με το προηγούμενο, ενώ αρνείται επίμονα να αναβαθμίσει ένα υπολογιστή που θα του δώσει άλλα 5,6,7 χρόνια χρήσης.

Είναι θέμα συχνότητας χρήσης. Πιστεύω πως ο μέσος χρήστης ξοδεύει πολύ περισσότερο χρόνο στο κινητό παρά στο laptop (δε συζητώ για σταθερούς που κινδυνεύουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση). Έχω δει κόσμο να βλέπει βίντεο στο κινητό ενώ κάθεται δίπλα στο laptop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BadBoy είπε

Είναι θέμα συχνότητας χρήσης. Πιστεύω πως ο μέσος χρήστης ξοδεύει πολύ περισσότερο χρόνο στο κινητό παρά στο laptop (δε συζητώ για σταθερούς που κινδυνεύουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση). Έχω δει κόσμο να βλέπει βίντεο στο κινητό ενώ κάθεται δίπλα στο laptop.

Μα αυτό είναι το περίεργο, αυτό που λες.

Διαθέτεις χρήμα για κάτι που δεν κάνει διαφορά στη χρήση με την προηγούμενη συκευή και έχεις αφήσει πεταμένο τον υπολογιστή με pentium 4 και να βρίζεις που δε φορτώνει τίποτα, την ώρα που με 200 ευρώ, παίρνεις έναν refurbished σταθερό και κάνεις αξιοπρεπώς τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και θεμα αμεσοτητας. Το κινητο ειναι διπλα σου , ανοικτο. Το πιανεις και σερφαρεις ή οτιδηποτε τελοσπαντων.
Αντε τωρα το φορητο/πισι να μπουταρει να το περιμενεις κλπ. Κατι αναλογο εκανα με την μανα μου που ειχε ενα φορητο και βαριοταν/κουραζοταν να το ανοιγει να κανει την δουλεια της και παλευε να σερφαρει σε ενα iphone se 1st gen με οθονη 4 ιντσων. Εντελει της πηρα ταμπλετ που ειναι πιο αμεσο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2021 στις 9:29 ΠΜ, mphxths είπε


Πες μας ποιο ειναι αυτο , γιατι εμεις ακομα το ψαχνουμε το "καλυτερο" λινουξ :)

Το καλύτερο Linux ελαφρύ με πολλά προγράμματα που δούλεψε σε ένα λάπτοπ με 512ΜΒ ram είναι το Linux Q4OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Το καλύτερο Linux ελαφρύ με πολλά προγράμματα που δούλεψε σε ένα λάπτοπ με 512ΜΒ ram είναι το Linux Q4OS

Και τα win98se έτρεχαν τέλεια σε 10δες εκατομμύρια pc με 512ΜΒ

τι ακριβώς θα κάνεις με laptop/512MB RAM και LINUXQ4OS?

Στις 23/8/2020 στις 9:10 ΜΜ, Mporeis είπε

Απλα να μπαινω στο internet χωρίς να κολλάει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2021 στις 2:36 ΜΜ, BadBoy είπε

Είναι θέμα συχνότητας χρήσης. Πιστεύω πως ο μέσος χρήστης ξοδεύει πολύ περισσότερο χρόνο στο κινητό παρά στο laptop (δε συζητώ για σταθερούς που κινδυνεύουν να γίνουν είδος προς εξαφάνιση). Έχω δει κόσμο να βλέπει βίντεο στο κινητό ενώ κάθεται δίπλα στο laptop.

εγω καθε μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Σας υπενθυμίζω πως τώρα δεν έχω 512MB ram αλλα 2GB.

 

Επίσης κάνω και μάθημα μέσα από αυτό, σερφάρω στο ιντερνετ, γραφω εγγραφα , μαθαίνω δαχτυλογράφιση και πολλα αλλα

 

Επειδή εσείς έχετε λαπτοπ που δεν τα φτιαχνετε επειδη δεν μπορειτε ή δεν θελετε, δεν σημαινει πως ενας 11χρονος δεν μπορει να φτιαξει ενα λαποπ με 2GB ram και 1,50Ghz CPU.

 

Σας πληροφορώ ότι πλεον το λαπτοπ λειτουργει υπέροχα με το λειτουργικό σύστημα Linux Zorin OS σαν ένα λαπτοπ με 8GB ram και Windows 10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Επειδή εσείς έχετε λαπτοπ που δεν τα φτιαχνετε επειδη δεν μπορειτε ή δεν θελετε, δεν σημαινει πως ενας 11χρονος δεν μπορει να φτιαξει ενα λαποπ με 2GB ram και 1,50Ghz CPU.

 

Respect μονο αυτό θα σου πω , άντε και εις ανώτερα :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Σας υπενθυμίζω πως τώρα δεν έχω 512MB ram αλλα 2GB.

 

Επίσης κάνω και μάθημα μέσα από αυτό, σερφάρω στο ιντερνετ, γραφω εγγραφα , μαθαίνω δαχτυλογράφιση και πολλα αλλα

 

Επειδή εσείς έχετε λαπτοπ που δεν τα φτιαχνετε επειδη δεν μπορειτε ή δεν θελετε, δεν σημαινει πως ενας 11χρονος δεν μπορει να φτιαξει ενα λαποπ με 2GB ram και 1,50Ghz CPU.

 

Σας πληροφορώ ότι πλεον το λαπτοπ λειτουργει υπέροχα με το λειτουργικό σύστημα Linux Zorin OS σαν ένα λαπτοπ με 8GB ram και Windows 10

Δηλαδή το λάπτοπ είναι πιο παλιό  απο εσένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Mporeis είπε

Linux Zorin OS σαν ένα λαπτοπ με 8GB ram και Windows 10

Ολα είναι σχετικά σε αυτή την ζωή , αν εσύ είσαι ευχαριστημένος η δική μας άποψη περιττεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...